Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Klasik Teks 53.sayı ilginç bir kitap. Çok az ciltte rastlayabildiğimiz bir özelliği var.
"Kayıp Devriye" adlı macera bitiyor; "Su Taşkını" adlı tam bir macera var. Kitabın son sayfalarında da "Little Rock'ta Soygun"adlı yeni bir macera başlıyor. 54.ciltte yayınlanacak olan 275-276 sayılarda bu Little Rock Soygunu adlı kısa macera bitecek ve 276.sayıda "Korkunç Katliam" adlı macera başlayacak. Bu 54.cilt ile de Ceylan 69'luk Seri'ye başlayacağız. Sözünü ettiğim macera 69'luk Seri'nin 19-21 sayılarında uzun yıllar önce yayınlanmıştı.

caretta

Bu sayfadaki yorumuma devam edeyim. 54.ciltte yeralan 276.sayıda "Büyük Tehdit" adlı benim çok beğendiğim yeni bir macera başladı.
Bu macera gerçek bir olaydan esinlenilerek yazıldı. 7-11 Eylül 1857'de Arkansas'dan California'ya gitmekte olan Baker-Fancher kafilesi Güney Utah'ta bir grup yerel milis kuvveti tarafından katledilir. Mountain Meadows mevkiinde yeralan bu katliamda 120 kişi öldürülür.
Sadece 7 yaşından küçük 17 çocuk sağ kalabildi. Kervandakilere yiyecek ve malzeme vermeyen Mormonlar, Pauite yerlileri ile işbirlği yaparak bu katliamı gerçekleştirdiler. Araya İç Savaş (1861-1865) girince bu olay ancak 1874'de yargıya taşınabildi. Sorumlulardan sadece John.D.Lee yargılanarak  hüküm giydi. 23 Mart 1877'de kurşuna dizilerek infaz edildi.

Kitabımızdaki macera 1878 yılında geçiyor. Bir "deja vu" olayı olarak bir kervan hücuma uğrar ve yaklaşık 50 kişi katledilir. Daha önce de bir çiftlik sahibi de ailesi ile birlikte öldürülmüş ve çevrede "Mountain Meadows" yazıları bırakılmıştır. Macerada Teks, Kit ve Kaplan Jack var. Olayı derinlemesine inceleyen Teks çarpıcı detaylara ulaşır. Toplum lideri Moses Boglum korkunç bir sırrı saklamaktadır. 20 yıl önceki katliamı tertipleyen 4 kişi bir protokole imza koymuşlardırlar. Dörtlüden Galland ve Hedlock öldürülmüştür. Üçüncü kişi Almond Kirkland katliamın korkunçluğunu kaldıramayarak aklını yitirimiştir. Dördüncü kişi? İntikam peşindeki gizemli kişi? Maceranın ilginç finali. Bunları da 55.ciltte okuyacağız. Bayağı spoiler vererek zülfiyare dokunmuşsam Hanac dostum gerekli uyarıyı yapabilir.

Kinowa59

Vay be, tam bir John Wayne Western film'i tanıtım yazısı tadında ifade etmişsiniz tex klasik 54 cilt i. Sayın caretta dost. Bu iletinizin bir kopyasını alarak tex klasik no 54 cilt in içine ekledim. Nefis bir tanıtım yazısı çok teşekkür ediyorum.

caretta

Görseller eklenince yazı daha iyi özümsenecek...

hanac

Alıntı yapılan: caretta - 03 Mart, 2021, 16:00:50
Görseller eklenince yazı daha iyi özümsenecek...

Ekledim Atila abi.

Zeljko

Alıntı yapılan: hanac - 03 Mart, 2021, 23:08:19
Ekledim Atila abi.

ikinci karttaki teksin saçlarini sariya boyarsaniz karsiniza Panin fülütündeki Marty amca çikacaktir,şaşı bak şaşır gibi oldu ama idare edin  :)
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

seastar1000

Kütüphaneyi karıştırırken elime Tex altın seri cilt 42 çıktı. Okumadan kaldırmışım hazine buldum gibi oldu.
G.Nolitta yazmış Zalim Orman macerası orjınal 250/251/252 sayılar konu Panama da geçiyor.
Çizimlerden Tex i çıkar tam bir Mister No macerası orman nehır yerlıler yerlı kulubelerı vs hep Mister No çizimleri
Bu sayılar İtalya da hangı tarıhde basılmış bir türlü bulamadım acaba bilen çıkar mı acaba eğer Mister No dan önce basılmışsa bence Nolitta Mister No için esinleme ön inceleme yapmış gibi görünüyor
Bilgili ustalar ne diyorlar bu konuda acaba

hanac

Alıntı yapılan: seastar1000 - 15 Haziran, 2021, 20:40:09
Kütüphaneyi karıştırırken elime Tex altın seri cilt 42 çıktı. Okumadan kaldırmışım hazine buldum gibi oldu.
G.Nolitta yazmış Zalim Orman macerası orjınal 250/251/252 sayılar konu Panama da geçiyor.
Çizimlerden Tex i çıkar tam bir Mister No macerası orman nehır yerlıler yerlı kulubelerı vs hep Mister No çizimleri
Bu sayılar İtalya da hangı tarıhde basılmış bir türlü bulamadım acaba bilen çıkar mı acaba eğer Mister No dan önce basılmışsa bence Nolitta Mister No için esinleme ön inceleme yapmış gibi görünüyor
Bilgili ustalar ne diyorlar bu konuda acaba

1981 de yayınlanmış bu macera. Mister No'nun çıkışı 1975.

Yani Tex Nister No'dan esinlenmiş.  :)

seastar1000

Öteki türlü olsaydı süper bir keşif olacaktı benim için 😢😢😢😢😢 yine de mister no tadında bir macera idi
İlginize teşekkurler sayın hanac

rumar80

Bu maceranın arkasından gelen aristokrat devrimci gençler macerası da güzeldir. Tavsiye ederim.

seastar1000

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Haziran, 2021, 13:01:16
  Bu maceranın arkasından gelen aristokrat devrimci gençler macerası da güzeldir. Tavsiye ederim.

O sayıları kıtap fuarından almıştım sokmuşum bir kenara daha yeni çıktı ortaya yavaş yavaş okuyorum teşekkurler tavsıye için 👏👏👏👏

worldman

hanac

TEX KLASİK SERİ 56

Sayfa Sayısı: 224
  Etiket Fiyatı: 90 ₺

Kinowa59

Klasik Tex 56, İlyas Erkul 'a siparişi verdim. Bayram tatilinden sonra gelir artık. Macera nasıl acaba.

Kinowa59

Klasik Tex 'i özlemiştim. Okurken sayfaları yavaş yavaş çevirdim ki çabuk bitmesin. Klasik Tex 56. sayıda 85. sayfaya kadar G.letteri' nin çizdiği macera devam ediyor. Letteri'nin çizgileri bana ilginç ve farklı geliyor. Özellikle giz' lerle dolu maceralara çizgilerini çok yakıştırıyorum. Tiplerin, geniş suratlı ve koca kafalı oluşları da ayrı bir ilginçlik katıyor. Sayın Caretta ve Tex 55 dostlara çağrıda bulunuyorum. Lütfen yazar mısınız, acaba klasik Tex de kaç adet Letteri çizimi macera kaldı.