İzinsiz Çeviri ve Balonlama Hakkında Duyuru

Başlatan Jedmau, 12 Eylül, 2014, 13:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 17 Mart, 2015, 10:06:45
ama dur bi dijital tarayayım veya sınırlı bi 100 fotokopi yapayım ve paylaşayım dememektedir,demez  ;)
AltinMadalyon istesin kamyonla fotokopi cizgiroman dökerim Kadiköy Meydani'na ;)

@Serhan

Arkadaşlar o deadpool u benim yoğun isteğim üzerine kaldırmışlar :)
Baya atıştık yöneticiyle ama olsun :)
Hayırlı olsun :)

Animvader

Alıntı yapılan: @Serhan - 17 Mart, 2015, 17:39:35
Arkadaşlar o deadpool u benim yoğun isteğim üzerine kaldırmışlar :)
Baya atıştık yöneticiyle ama olsun :)
Hayırlı olsun :)

Üstünüze çizgiyi de çekmişler  :)

@Serhan

Alıntı yapılan: Animvader - 17 Mart, 2015, 17:56:05
Üstünüze çizgiyi de çekmişler  :)
Evet , banlandık ama olsun bea :)
#herşeyJBCiçin

alan ford

Tarkan kusura bakma ama bu korsan = emek hırsızlığı denklemine benim yekten itirazım var . Aslında fikrî mülkiyet  (doğru mu yazdım çizgiliköstebek , bi an o sondaki i uzayacakmış gibi geldi  emin olamadım ) üzerinde de uzun uzun konuşmak lazım ama şimdilik bu konuyu bir kenara bırakalım. Eserin sahibi çoktan ölmüş , varisler ise hem çok hem de açgözlü ise o eseri fotokopi ile çoğaltmak ya da internette paylaşmak  emek hırsızlığı falan değildir arkadaş. En azından ben bu konuda kolay kolay ikna olamam.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

mrex

Alıntı yapılan: alan ford - 17 Mart, 2015, 19:20:34
  Tarkan kusura bakma ama bu korsan = emek hırsızlığı denklemine benim yekten itirazım var . Aslında fikrî mülkiyet  (doğru mu yazdım çizgiliköstebek , bi an o sondaki i uzayacakmış gibi geldi  emin olamadım ) üzerinde de uzun uzun konuşmak lazım ama şimdilik bu konuyu bir kenara bırakalım. Eserin sahibi çoktan ölmüş , varisler ise hem çok hem de açgözlü ise o eseri fotokopi ile çoğaltmak ya da internette paylaşmak  emek hırsızlığı falan değildir arkadaş. En azından ben bu konuda kolay kolay ikna olamam.

Bal gibi emek hırsızlığıdır. Çevirene, dizene, yıllarca okuyucuya ulaştırmaya çalışanın emeğini gasp etmektir.

Animvader

Forumumuz ne kadar güzel, herkes kendi fikrini belirtebiliyor.O adı geçen malum forumda bir arkadaşımızı banladılar, büyülü rüzgar kullanıcı adı tahmin ediyorum İlyas beyin konuya  yazdığı mesaj da silinmiş gördüğüm kadarıyla.Tarama yaparken, paylaşırken özgür, korsan Jack Sparrow ruhlu arkadaşlar düşünce ifade etme konusunda aynı rahatlıkta değil galiba.

O yüzden ortamımızın değerini bilelim arkadaşlar, abiler, ablalar, boşverin başka forumlarda millet neler yapıyormuş.İllegalite varsa hak sahibi yayıncılarımız yargı yoluyla işi hallederler.Biz şurda birbirimizi kırmayalım. :)

Jedmau

Alıntı yapılan: @Serhan - 17 Mart, 2015, 19:04:22
Evet , banlandık ama olsun bea :)
#herşeyJBCiçin

Banlandın mı ? Hiç gerek yoktu :( Çok üzüldüm

Jedmau

Bu yıl ve önümüzdeki yıl yayınlayacağımız bazı eserler.

Hazır varken indirin , bu kadar çizgi roman çıkarken boşuna para ödemeyin.

arkham-asylum-serious-house-serious-earth ( 2015 )

alan-mooredan-batman-killing-joke-olduren-saka ( 2015 )

witcher-( 2015 )

batman-long-halloween-tamamlanmis-seri ( 2016 )

batman-dark-victory-tamamlanmis-seri ( 2016 )

batman-dark-victory-tamamlanmis-seri ( BASKIDA )

batman-ssss-arka-bahce-yayincilik-bolum-03 ( 2015 )

kingdom-come-sayi-01 ( 2015 )

Böyle uzar gider....

hanac

Ertan bir eser yayınlandıktan 2 yıl sonra ekleniyormuş.  :)

Bu durumda yakında yayınladığın ilk batman lere sıra gelir.  ;D

Jedmau

@Serhan

Alıntı yapılan: Jedmau - 17 Mart, 2015, 22:06:05
Banlandın mı ? Hiç gerek yoktu :( Çok üzüldüm
Evet :) Olsun abi artık bir daha işim olmaz öyle yerlerle :) Herşey JBC için :) :)
Alıntı yapılan: Animvader - 17 Mart, 2015, 21:40:23
Forumumuz ne kadar güzel, herkes kendi fikrini belirtebiliyor.O adı geçen malum forumda bir arkadaşımızı banladılar, büyülü rüzgar kullanıcı adı tahmin ediyorum İlyas beyin konuya  yazdığı mesaj da silinmiş gördüğüm kadarıyla.Tarama yaparken, paylaşırken özgür, korsan Jack Sparrow ruhlu arkadaşlar düşünce ifade etme konusunda aynı rahatlıkta değil galiba.

O yüzden ortamımızın değerini bilelim arkadaşlar, abiler, ablalar, boşverin başka forumlarda millet neler yapıyormuş.İllegalite varsa hak sahibi yayıncılarımız yargı yoluyla işi hallederler.Biz şurda birbirimizi kırmayalım. :)
Çok doğru :)
Her lafına katılıyorum dostum :)

hanac

@Serhan

Alıntı yapılan: hanac - 18 Mart, 2015, 12:37:23
@Serhan çaban için tebrikler.
Ne demek :) Asıl ben sizi tebrik ediyorum böyle bir güzel forum açıp "ÇizgiRoman Sevdalıları" 'nı bir araya getirdiğiniz için :)

Ralph

Hatırladığım kadarıyla bu doğrultuda yayın yapan iki site var Türkiye'de...

Bir tanesine üyeydim, birkaç içerik indirdiğim de olmuştu, tamamen iyi niyetli arkadaşlar ama yanlış yolda olduklarını düşünüyorum. Korsan bir derecede makul karşılanabilir. Örneğin; korsan müzik indirmek her ne kadar kötü de olsa şarkıcılar artık paralarının büyük bölümünü albüm dışı etkinliklerle kazanıyorlar. Yani şarkı indirmek, bir şarkıcının tüm gelirlerinin önünü tıkamıyor. Aynı şey dizi, sinema için de büyük ölçüde geçerli.

Ama Türkiye gibi bir ülkede çizgi roman satışları bu kadar düşükken bu paylaşımların önemli ölçüde azaltılması gerektiğini düşünüyorum. Zira çizgi roman yayınevleri zaten büyük özverilerle çalışıyorlar ve yayıncılığın yayınların satması dışında ek bir geliri yok(reklam almıyorlarsa şayet)

İş bu yüzdendir ki ben bu korsan işine bütünüyle karşıyım. Zira yeni yayınlar için cesaret kırdıklarını düşünüyorum. JBC'nin nispeten yayınları daha çok satıyor fakat diğer yayınevlerinin ciddi manada bu durumdan olumsuz etkilendiğini düşünüyorum(yanılıyorsam düzeltilebilir) Onun dışında bu içeriği indiren okuyucunun da -kendimden biliyorum- koleksiyon yapma, keyifle, matbu kitabın kalitesiyle çizgi roman okuma ve en önemlisi kaliteli, profesyönel çevirileri görme hakkımızın gasp edildiğini düşünüyorum. Korsan yerine göre kesinlikle haktır! Milyon dolarlar kazanmış, konserleri hınca hınç dolan bir şarkıcının albümünü indirmek bana kalırsa her bireyin hakkı ancak güç bela ayakta duran çizgi roman yayınevlerinin yayınlarını korsan olarak dağıtmak ciddi bir sorumsuzluk ve acımasızlık.

Çizgi romanlar pahalı(ki değil bence uygun fiyatta satılıyor bir çoğu) senin tuzunkuru öyle konuşuyorsun diyebilirsiniz ama hayır tuzum kuru değil. Aylık 800 tl'yle, tek başına geçinmeye çalışan bir öğrenciyim, üstelik çizgi roman okuyamamanın ne olduğunu bilen de biriyim, çocukluğum gazete bayilerinde saatlerce çizgi roman kapaklarına bakarak, "Almayacaksan çık!" cümlesini duyarak geçti.Her şeye rağmen Eski yayınlar dahil korsan indirmiyorum, birkaç şeyden feragat ederek eski-yeni tüm yayınları satın alıyorum(bunu kendimi övmek için falan söylemiyorum, maddiyat bahane edilerek korsana yönelmenin yanlış olduğunu, gayet de asgari bir ücretle çizgi roman alınabileceğini söylemek adına belirtiyorum) sıkıştığım zamanlar ise bir sonraki aya erteliyorum. Bir keyfiniz varsa bunun bedelini ödemeniz gerek çünkü tutku, hobi, merak adına ne derseniz deyin bu demek, onun için biraz sıkıntı çekmek demek ayrıca (çok çok zor durumda olanları tenzih ederim) maddi durum gerekçe gösterilerek bu acımasızlık bahane gösterilmemeli.Yani ben dışarı çıktığımda 4 bira içeceksem, 2 bira içiyorum ki; bir yayın daha alabileyim fazladan ya da o an canım çok bira içmek istiyorsa, bir çizgi romandan vazgeçiyorum, çünkü bir zevk varsa bedeli ödenmeli... Ama insanlar diğer tüm zevklere para harcayıp, iş çizgi romana gelince "maddi durumum elverişsiz" diyebiliyor, bu bütünüyle ikiyüzlülük...Atıyorum bira internetten indirilebilse, bugün bira içen adam onu da internetten indirecek maddi durumu gerekçe göstererek... Ama bugün onu satın alabiliyor, bir iki bira için birkaç şeyden feragat ediyor çünkü alternatifi yok.

Özetle ben en azından bir düzeltilme yapılması taraftarıyım. Tamam piyasada zor bulunan, üzerinden 30-40 yıl geçmiş eserleri paylaşsınlar, bundan yana bir sıkıntı yok anlaşılabilir ama güncel yayınları(2 sene az bir süre değil bence ben hala 2 yıl önce yayınlanmış çizgi romanları satın alıyorum, benim gibi pek çok arkadaş da vardır) paylaşmak, çeviri yapmak gelecekte keyifle okuyabileceğimiz çizgi romanların önünü tıkıyor.

Çok ünlü ve amiyane tabirle "yırtmış" sanatçılar dışında, film,oyun, -büyük ölçüde müzik- çizgi roman, kitap korsana yönelmiyorum. Yönelmeye de niyetim yok. Sağolsun Ertan Bey nedenlerini pek güzel açıklamış. Korsan bir maddiyat meselesi değil kalite meselesidir gözümde.