İzinsiz Çeviri ve Balonlama Hakkında Duyuru

Başlatan Jedmau, 12 Eylül, 2014, 13:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

@Serhan

Alıntı yapılan: Nightrain - 09 Eylül, 2015, 18:18:49
Yazıda Neil Gaiman külliyatı denmiş... Sandman'da dahil mi?
Herkes onu sormuş ama cevap yok ;D

Sinan Başak

Yeni link Joker Asylum 2 Harley Queen one shot

OZAN BALIM

Gerekli'nin haklıyken haksız bir dil kullanması çok yanlış oldu. JBC çok net olarak mesajı vermiş, tebrikler...

Ralph

Gerekli Şeyler'in şu meşhur uyarısını okumam mümkün mü?

@Serhan

Alıntı yapılan: Ralph - 10 Eylül, 2015, 00:02:48
Gerekli Şeyler'in şu meşhur uyarısını okumam mümkün mü?
Aynen bende merak ediyorum..

Chuck

+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: OZAN BALIM - 09 Eylül, 2015, 23:56:05
Gerekli'nin haklıyken haksız bir dil kullanması çok yanlış oldu. JBC çok net olarak mesajı vermiş, tebrikler...
Eğer söylenildiği gibi onbinleri, yüzbinleri bırakın ; bedavaya telif alsam bile buna yakın bir dil kullanmak hakkım değilmi? Bakın haram-helal kavramı söz konusu değil, lafını bile etmiyorum. doğru-yanlış kavramı var ortada. Ama ben yine de kullanılan üslubu bir çocuk sandık diyen admini sevdim.

Ralph

Bence Gerekli Şeyler sonuna kadar haklı. Yani biri malınızı çalıyor, hırsıza söyleniyor hırsız da "Ne biçim bir üslup bu?" diyor. Hiçbir farkı yok. Adamlar ne desin ki? Bence gayet haklılar.

Pulluk

Gerekli'nin ilkokul düzeyindeki tarzı her ne kadar hoş olmasa da Facebook üzerindeki Gerekli karşıtı yorumlar ve protestolar 2-3 kat daha hatalı ve saçma...
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

kalidor

Yayınevi para ve emek harcayarak elde ettiği telifin sanal alemde korsan olarak paylaşılmasına tepki göstermekte sonuna kadar haklı. Üslup konusu da kendilerin takdiri. Yalnız bazı yayınevlerinde yayınladıkları çizgiromanları sanki kendileri yazıp çizmiş gibi bir hava gözlemliyorum. Adamlar burunlarından kıl aldırmıyorlar. Çoğunun okuyucu ile iletişimi de oldukça düşük. Tamam telifini alıp, Türkçeye çevirip yayınlıyorsunuz, Allah razı olsun da yani okuyucu olmazsa oturup kendiniz mi okuyacaksınız arkadaş?

Crom! Ölüleri Say...

shiroyasha

Bu arkadaşlara korsan diyebilirsiniz ama hırsız demeye kimsenin hakkı yok. Bu arkadaşlar gerekli bu işe başlamadan çok çok önce bu işe başladılar. Ve gerekliden çeviri yada grafik çalmışlıklarıda yok. Grafikleri doğrudan mangapanda gibi dünyanın bildiği manga okuma sitelerinden alıyorlar kiiii bu tarz siteler güncel bir şekilde çoğu mangayı ingilizce olarak ücretsiz okuyabileceğiniz siteler. İngilizce konuşan hiç bir ülkede, yayınevleri telif hakkı sebebiyle bu siteleri kapatmaya çalışmıyor. (evet mangalarda durum comics lerden daha farklı ;) )

Birde şöyle bir konu var. Örneğin one piece 18 senedir devam eden bir manga. Gerekli ise bu manganın çok başlarında güncele gelmeleri çok zaman alacak. Benim gibi güncelde olan bir Türk one piece sever gereklinin güncele gelmesi için uzun yıllar bekleyecek mi ? buda okuyucuya bir haksızlık.
Kii benim gibi birçok mangasever sırf gerekliye destek olmak için ve koleksiyon amaçlı gereklinin mangalarınıda zaten satın alıyor.

Tabi hellsing yada death note (akılçelen) gibi tamamlanmış mangalar için bu durum geçerli değil bunları netten okumakta yayınevine haksızlıktır ;)

Eğer gereklide JBC gibi düzgün bir dilde derdini anlatsaydı bu arkadaşların anlayışla karşılayıp en azından gereklinin yayınladığı yada güncele kadar olan tüm bölümleri (tüm emeklerini) sileceklerine eminim kiii hepsini silip devam etmeseler de dediğim gibi mangapanda,mangareader, mangastream,mangafreak,mangafox vs vs birsürü site var (Hem ingilizcelerde gelişmiş olur)

Tabi gönül ister ki Gerekli one piece gibi mangaları güncel bir şekilde yayınlasın kimsenin bu mangaları çevirmesine yada internetten okumasına gerek kalmasın :(

Birde Gerekli 'yi facebook ta takip edenler dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Bu malum olay yaşanana kadar gerçektende "burunlarından kıl aldırmıyorlardı". Ama bu olaydan sonra en azından facebookta okuyucu ilişkileri önemli ölçüde ilerledi. Özür dilediler, sorular ne kadar saçmada olsa cevap verdiler, süprizler ve çekilişler yaptılar. Halada bu performansta ilerliyorlar. En azından bu güzel birşey.

Animvader

Alıntı yapılan: GeFORCE - 10 Eylül, 2015, 10:32:27
Bu arkadaşlara korsan diyebilirsiniz ama hırsız demeye kimsenin hakkı yok. Bu arkadaşlar gerekli bu işe başlamadan çok çok önce bu işe başladılar. Ve gerekliden çeviri yada grafik çalmışlıklarıda yok. Grafikleri doğrudan mangapanda gibi dünyanın bildiği manga okuma sitelerinden alıyorlar kiiii bu tarz siteler güncel bir şekilde çoğu mangayı ingilizce olarak ücretsiz okuyabileceğiniz siteler. İngilizce konuşan hiç bir ülkede, yayınevleri telif hakkı sebebiyle bu siteleri kapatmaya çalışmıyor. (evet mangalarda durum comics lerden daha farklı ;) )

Sen bunu Mangakalara veya teliflerin alındığı yayınevlerine yazsana bakalım, sana nasıl bir cevap verecekler :) Mesela o dediğin magapanda'ya baktım adres olarak Bahamalar'ı vermişler acaba bu yüzden kapatamıyor olmasınlar.Madem dediğin gibi hırsızlık olmuyorsa yayınevleri neden gidip telife onca para ödüyor, enayi mi, bassın geçsin kim bilecek.

Alıntı YapBirde şöyle bir konu var. Örneğin one piece 18 senedir devam eden bir manga. Gerekli ise bu manganın çok başlarında güncele gelmeleri çok zaman alacak. Benim gibi güncelde olan bir Türk one piece sever gereklinin güncele gelmesi için uzun yıllar bekleyecek mi ? buda okuyucuya bir haksızlık.
Kii benim gibi birçok mangasever sırf gerekliye destek olmak için ve koleksiyon amaçlı gereklinin mangalarınıda zaten satın alıyor.

Şimdi bu konu da çok acayip, bunu belirten çok kişi gördüm.Hayır kardeşim senin gibi bir Türk One Piece sever beklemek zorunda değil, pekala manganın orjinal Japoncasını veya İngilizce basımını ya da varsa e-book formatında alıp okuyabilir.Dil öğrenmek zor geliyorsa diyebileceğim bir şey yok.Bu şeye benziyor bir şey alacaksın para biriktiyorsun ama yetişmeyecek gibi o zaman daha çok emek sarfetmek yerine çalabilirim.

Ayrıca bu çeviri gruplarının egolarını da hiç anlamıyorum.Adam iki satır çevirip, balonun içini silip yazı dolduruyor sonra vay efendim ne büyük emek verdik, vatandaşa hizmet vs.

Bilginin paylaşımı, serbestliği, korsanlık falan bunlar çok ayrı konular, dünya bile hala tam karar vermiş değil.Yayınevleri de biraz fazla abartıyor bence yahu kitabı eline alıp okumak isteyen adam zaten internettekine tenezzül etmez ki ve vice versa yani.

pearl jam

Mangalarda durum biraz farkli. Gerekli seyler dolayli yoldan da olsa, bu cevirileri yapan, manga kulturunun yayginlasmasina katkida bulunan cocuklar sayesinde su anda cok güzel para kazaniyor. O yuzden hakli da olsalar usluplari hataliydi. Neredeyse butun yayinlarini mangaya cevirdiler ve yukarida bir arkadasin da belirtigi uzere burnundan kil aldirmayan adamlar protesto ihtimalini görüp birden bire dunyanin en ilgili yayinevine donustuler. Para nelere kadir... :)

Nightrain

Korsan morsan, bu ülkede manga bu kadar popülerse, o fansub gruplarının çok büyük katkısı var. Gerekli'de haklı tabi. Para verip aldıkları yayının internet üzerinden ücretsiz yayınlanmasını istemiyorlar. Kimse istemez.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Chuck

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 10 Eylül, 2015, 13:32:42
Mangalarda durum biraz farkli. Gerekli seyler dolayli yoldan da olsa, bu cevirileri yapan, manga kulturunun yayginlasmasina katkida bulunan cocuklar sayesinde su anda cok güzel para kazaniyor. O yuzden hakli da olsalar usluplari hataliydi.

Alıntı yapılan: Nightrain - 10 Eylül, 2015, 13:55:56
Korsan morsan, bu ülkede manga bu kadar popülerse, o fansub gruplarının çok büyük katkısı var. Gerekli'de haklı tabi. Para verip aldıkları yayının internet üzerinden ücretsiz yayınlanmasını istemiyorlar. Kimse istemez.

Bu iki yoruma da katılıyorum. Bundan 5 6 sene önce Türkiye'de manga bilinmiyordu. Sonra birden herkesin diline dolanmaya başladı Naruto, One Piece gibi ünlü mangalar. O zamanlarda bunu yapanlar korsan manga siteleriydi. Gerekli'de potansiyeli görüp bu işe girdi. Tamam sen telifini aldın bu yayınları basıyorsun. Ama bu işi tabiri caizse Türkiye'de başlatanlara da daha farklı bir üslupla konuşmak gerekirdi.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız