JBC : Amerikan Vampiri Cilt 1

Başlatan Jedmau, 01 Nisan, 2015, 17:40:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

SPOILER

Skinner Sweet'in şerefsizliği hususunda okurun bir miktar Stephen King galeyanına geldiğini düşünüyorum. Tamam Skinner bir melek değil ama 19. yüzyıl kanunsuzluğunu düşünürsek karakaterin çıkış noktasında herhangi bir dönem kanun kaçağından çok da farklı resmedilmediğini söyleyebilirim. Güç, para, menfaat peşinde ve bunları silah zoruyla elde etmeye çalışan, alalade yöntemler kullanan, dolayısıyla şaşırtmayan, şiddete yeni ve farklı bir boyut katamayan bir karakter. Misal Tex'te ya da Zagor'da irili ufaklı bundan çok var. Biraz abartayım, misal Red Kit'te Skinner Sweet'in ahlaki olarak benzeri, karikatürize, beceriksiz ve birbirinin kopyası bir dörtlü var. Motivasyon o dönem haydutlarında hep aynı: Hepsini elde et, hemen elde et, sahip olmak için ez geç, anı yaşa – yarına hayatta olmayabilirsin. Dönüşüm sonrasında Kötü Kan'da yaptıkları ise neredeyse haklı görebileceğim bir intikam öyküsü. Açlık çekerek bir tabutta geçirilen onyıllar sonrası biriken kinin patlaması. Yine biraz abartayım: Pink'e  :) yaptığı ise belki de temelinde karşısındakinin empati yoksunluğuna karşı bir tepki. Pearl'ün hikayesine bakaraksa diyebileceğim, bu ilk Amerikan vampirinin Avrupalı atalarına göre daha insaflı bile olduğu çünkü Bloch ve avanesinin partisinin bir benzerini henüz Skinner Sweet gerçekleştirmedi. Henüz avlanmasını bir eğlenceye, bir partiye çevirmedi.

Skinner Sweet nazarımda henüz bir bilmem ne çocuğu değil, belki ileride yaptıklarıyla düşüncem değişir.

Ama albüm gerçekten iyi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Nightrain

Dün D&R'da Amerikan Vampiri'ne bakıyordum, yanıma bi eleman geldi "nasıl, güzel mi bu?" dedi. "Güzel olmaz mı, hastasıyım. Hem ilk ciltte Stephen King'in parmağıda var" deyince "yaaa, alayım o zaman" dedi. "Kesin seversin, sevmeme ihtimalin sıfır" dedim. Hatta "bulabilirsen Şemsiye Akademisi'nide al, o da çok iyidir hatta bu yayınevinin bastığı her çizgi roman çok iyi" dedim, verdim gazı, verdim gazı... ;D

Kıymetimi bil JBC. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Jedmau

Alıntı yapılan: Nightrain - 17 Ağustos, 2015, 16:17:16
Dün D&R'da Amerikan Vampiri'ne bakıyordum, yanıma bi eleman geldi "nasıl, güzel mi bu?" dedi. "Güzel olmaz mı, hastasıyım. Hem ilk ciltte Stephen King'in parmağıda var" deyince "yaaa, alayım o zaman" dedi. "Kesin seversin, sevmeme ihtimalin sıfır" dedim. Hatta "bulabilirsen Şemsiye Akademisi'nide al, o da çok iyidir hatta bu yayınevinin bastığı her çizgi roman çok iyi" dedim, verdim gazı, verdim gazı... ;D

Kıymetimi bil JBC. :D

Herbiriniz ayrı ayrı bir tanesiniz :)

nicholaihel

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Ağustos, 2015, 15:38:42
SPOILER

Skinner Sweet'in şerefsizliği hususunda okurun bir miktar Stephen King galeyanına geldiğini düşünüyorum. Tamam Skinner bir melek değil ama 19. yüzyıl kanunsuzluğunu düşünürsek karakaterin çıkış noktasında herhangi bir dönem kanun kaçağından çok da farklı resmedilmediğini söyleyebilirim. Güç, para, menfaat peşinde ve bunları silah zoruyla elde etmeye çalışan, alalade yöntemler kullanan, dolayısıyla şaşırtmayan, şiddete yeni ve farklı bir boyut katamayan bir karakter. Misal Tex'te ya da Zagor'da irili ufaklı bundan çok var. Biraz abartayım, misal Red Kit'te Skinner Sweet'in ahlaki olarak benzeri, karikatürize, beceriksiz ve birbirinin kopyası bir dörtlü var. Motivasyon o dönem haydutlarında hep aynı: Hepsini elde et, hemen elde et, sahip olmak için ez geç, anı yaşa – yarına hayatta olmayabilirsin. Dönüşüm sonrasında Kötü Kan'da yaptıkları ise neredeyse haklı görebileceğim bir intikam öyküsü. Açlık çekerek bir tabutta geçirilen onyıllar sonrası biriken kinin patlaması. Yine biraz abartayım: Pink'e  :) yaptığı ise belki de temelinde karşısındakinin empati yoksunluğuna karşı bir tepki. Pearl'ün hikayesine bakaraksa diyebileceğim, bu ilk Amerikan vampirinin Avrupalı atalarına göre daha insaflı bile olduğu çünkü Bloch ve avanesinin partisinin bir benzerini henüz Skinner Sweet gerçekleştirmedi. Henüz avlanmasını bir eğlenceye, bir partiye çevirmedi.

Skinner Sweet nazarımda henüz bir bilmem ne çocuğu değil, belki ileride yaptıklarıyla düşüncem değişir.

Skinner esas oğlan değil mi ya  :) Ben gayet sempati duyuyorum kendisine, şerefsizlik falan ne münasebet.

kryy22

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Ağustos, 2015, 15:38:42
SPOILER

Bloch ve avanesinin partisinin bir benzerini henüz Skinner Sweet gerçekleştirmedi. Henüz avlanmasını bir eğlenceye, bir partiye çevirmedi.

SPOILER
Kasabada yaptıklarının filmcilerin patisinden pek aşağı kalır yanı yoktu ama  ;D
SPOILER

Nightrain

Alıntı yapılan: Jedmau - 17 Ağustos, 2015, 15:16:54
İkinci cilt daha da iyi :) Çalışmalara başladık.

Çok beklemeyiz umarım. 2.cildi okumak için sabırsızlanıyorum. :)

pizagor

Ralph

Sipariş etmiştim uzun süre önce d&r'dan. Maalesef cenazem vardı ve geldiğinde alelacele kutuyu bırakıp, gitmiştim. Bugün aklıma geldi kutuyu açtım bir hevesle, içinde pek çok çizgi roman da vardı. Lakin kapağın ortasındaki o kocaman kırığı, sayfaların buruşukluğunu görünce okuma hevesim kaçtı resmen yani ikinci el olarak almış olsanız, kondisyonuna orta diyemezsiniz, o derece kötüydü. Halbuki çok merakla beklediğim bir seriydi. Daha önce güzelim Punisher'larımı da kırık kapaklı yollayan d&r'dan bir daha alışveriş etmeyeceğim. Etmemesi konusunda da herkesi uyaracağım.

pizagor

Böyle durumlarda geri gönderiyorum. Hatta ikinci geleni de göndermişliğim vardır.

Nightrain

D&R ne yazık ki acayip kötü paketleyip gönderiyor. Koskaca şirket karton kutuya koyup gönderemiyor.

Ralph

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Eylül, 2015, 17:30:15
Böyle durumlarda geri gönderiyorum. Hatta ikinci geleni de göndermişliğim vardır.

Hocam çizgi roman sevdalısıyız, iyi kötü bilirsiniz, bekleyemiyorum o iade sürecini ben (:

@Nightrain

Paketleme konusunda kitapyurdu gerçekten çok ama çok başarılı. Karton kutularda, özenle paketliyorlar ancak maalesef onlar da çok geç teslimat yapıyorlar. Beklemek sizin için sorun değilse kitapyurdu'nu tavsiye ederim.

battlehammer

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Eylül, 2015, 17:59:38
D&R ne yazık ki acayip kötü paketleyip gönderiyor. Koskaca şirket karton kutuya koyup gönderemiyor.

Ben de öyle düşünüyordum, sonra babil.com ile tanıştım...

Nightrain

Kitapyurdu ve Babil paketleme konusunda çok iyiler. İkiside aynı paketleme sistemini kullanıyor.

Ralph

D&r faciasına rağmen kendimi ikna edip, aynı gün okuyup, ertesi gün bitirdim. Tek kelimeyle inanılmaz. Ben çekimser bakıyordum bir de bu seriye, vampir hikayelerinin durumu ortada.. Ama gerçekten bir şahaserle karşılaştım, özellikle çizimler çok başarılı, çizim açıları, renklendirmeler, gerçekçiliği senaryoyu daha da güzelleştirmiş. İkinci cildi ne zaman çıkar acaba?Çok beklemeyiz umarım.
DİKKAT!!!

ÖLÜMCÜL SPOİLER

Bana kalıra Skinner Sweet dönemin istilacı Amerikan anlayışının güzel bir özeti. Hatta fazlasıyla gerçekçi ki;bütünüyle bir sempati beslemek imkansız ancak çizgi romanda baş rolü hak ettiği kesin. Beni en çok etkileyen sahne ise Pearl'ün Hamilton'la bir güzel oynadığı (!) sahneydi. Pearl'ün dönüşümü, çok güzel resmedilmişti. Seçilen fon da çok iyi. Vahşi batı'dan, 1925'İn Amerikasına, insanı içine çekiyor bu atmosfer. Senaryo öyle ustaca serpiştirilmiş ki, son sayfaya kadar Jim Book bir figüranken, çocuğunun annesi ve vaftiz kızı çok can yakacak gibi. Bu arada Skinner'ın 20 yıldan sonra dirildiğinde, ortamdaki değişikliklere olan tepkisi pek hoşuma gitti. Şu sinema afişini görüpönce genelev zannetmesi sonra anlam  verememesi falan.

Özetle; teşekkürler JBC!

Sakızlı Ohannes Paşa

2. cilt 1. cilde göre biraz daha zayıf ama 3. ve 4. ciltler efsanedir.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde second cycle da final yaptı ve american vampire sanırım sonsuza kadar bitmiş oldu. Oldukça üzücü.