Çizgi Romanlara Reklam Alınması

Başlatan xmenac, 02 Nisan, 2015, 00:13:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Arkadaşlar bir noktayı ıskalıyoruz.Şu an Lal dışında aylık süreli yayın yapan yayınevimiz yok.Yayınlanan çizgiromanlar, kitap formatında yayınlanıyor.Bunlara reklam alınması, herhangi bir romana, kitaba reklam verilmesiyle aynı mantıkta olur.Basım tarihinden 6 ay, 1 yıl, 2 yıl sonra belirli bir satış rakamına ulaşan bir yayına reklam vermek ticari açıdan ne kadar mantıklıdır?

Aylık bir yayın olsa reklam verirsiniz ve güncel olarak o reklam müşteriye ulaşır.

Bence de çizgiromana reklam verilmesinden çok, çizgiromanın dergilerde, gazetelerde, basında, televizyonda daha çok yer almasına çalışılmalı.

noir

konudan saptım şu an bunun için kusura bakmayın,  çizgi roman yolculuğunu çok beğendim çizgi romanı tanıtmak için bu tarz bir kısa belgeselin televizyonda yayınlanmasının etkili olacağını düşünüyorum insanların çizgi romanlarla tanıştırılması gerek

hanac

Şu ana kadar 35 oy kullanılmış.

% 20 reklam olmasın derken, % 80 olsun diyor.

konnektör

Bence eskiden olduğu gibi arka kapağa yine çizgi roman reklamı alınmalı, iç sayfalara her türlü reklam alınabilir diye düşünüyorum.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

xmenac

Alıntı yapılan: Animvader - 02 Nisan, 2015, 20:07:04
Arkadaşlar bir noktayı ıskalıyoruz.Şu an Lal dışında aylık süreli yayın yapan yayınevimiz yok.Yayınlanan çizgiromanlar, kitap formatında yayınlanıyor.Bunlara reklam alınması, herhangi bir romana, kitaba reklam verilmesiyle aynı mantıkta olur.Basım tarihinden 6 ay, 1 yıl, 2 yıl sonra belirli bir satış rakamına ulaşan bir yayına reklam vermek ticari açıdan ne kadar mantıklıdır?

Aylık bir yayın olsa reklam verirsiniz ve güncel olarak o reklam müşteriye ulaşır.

Bence de çizgiromana reklam verilmesinden çok, çizgiromanın dergilerde, gazetelerde, basında, televizyonda daha çok yer almasına çalışılmalı.

Ticari anlamda gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu bu. Eskiden bol bol örneği olan aylık fasikül yayınlardan bugünlerde de görebilsek bu problem aşılabilir. Son yıllarda çizgi roman piyasasındaki istikrarlı ilerlemenin yayıncıların ciltli satışlara yönelmesiyle yakından ilgili olduğunu düşünüyorum. Yalnız istikrarlı bir ilerleme yaşanırken ne kadar yeni okuyucu kazanılıyor buna da bakmak lazım. Bugün ciltli bir yayın çizgi romana yeni başlayan bir okuyucu için oldukça pahalı. Oldukça düz bir hesaplama olacak ama, 35 TL'ye alınan 224 sayfalık bir cilt, 7 sayılık fasikül halinde yayınlansa satışların artma ihtimali ve potansiyel reklam gelirleriyle belki de her bir sayı 5 TL'nin altına inebilir. Filmlerini beğendiği bir kahramanın çizgi romanını okumayı düşünen biri için bu fiyat gayet gözden çıkarılabilir bir seviyede.

Fasikül yayınlar riskli bir yayın türü olabilir. Ayrıca yayıncıların dağıtım firmaları ile hangi şartlarda çalıştığı da bir diğer önemli unsur. Fakat; çizgi romanın dergi, gazete veya televizyon gibi mecralarda oldukça maliyetli reklamlar aracılığıyla tanıtılması yerine fasikül yayınlara bir şans tanınsa, zaten pek çok gazete bayisinin ve perakende satış yapan marketin raflarında bu ürünlere ulaşmak mümkün olacak.

s.b

Arka kapağa bir sonraki sayının kapak resmi konması daha iyi olur. Reklam alınacaksa iç sayfalara ve kapak içlerine alınabilir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Benim okuduğum westernlerde Sami Bey'in tarifine uyan sadece Lal Aylık Zagor var.Arka  kapak ise reklam.Oğlak,Teks yayınlarken tek sayı yayınlıyor ve arka kapakta gelecek sayıyı tanıtıyordu.Çift kapak olunca Çizgi Düşler'de bu uygulama kalktı.Tay fasikül Zagor'larda nadiren iç sayfalarda reklam oluyordu.

altay1944

Amerikan orginal comics dergilerinde iç sayfalarda bol bol reklam vardır.Hatat o kadar ileri gitmişler ki çizgiroman reklamını bırakın oyuncaktan tutun cips reklamına kadar her türlüsü var.Tv'lerde özellikle son yıllarda o kadar çok bal reklamı var ki gına geldi.Sonuç olarak reklam dozunda verilirse ve maliyeti düşürecekse benim açımdan sakıncası yok.Lal son sayfalar ve  arka kapakta yıllardır reklam alır,fiyatıda diğerlerine göre düşüktür.Acaba reklamın etkisi mi ...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

ilke

şimdi herkesin haaaaaaaa diyeceği bir açıklamada bulunayım:

Mesela marvel dergilerinden birine 1 tam sayfa reklam aldınız. Diyelim ki karşılığında da 1000 lira reklam parasına anlaştınız.
Marvel'la yapılan anlaşma gereği, alınan reklam ücretinin %60'ı Marvel'a gidiyor. Çünkü reklamı veren firma, marvel karakterlerini
kullanarak kendi reklamını yapmış gibi oluyor.

Ha peki atıyorum bir çanta reklamı yapacasınız ve bunu yaprken marvel derigis içine o çantayı elinde tutan bir marvel kahramanı kullandınız.
İşte reklam sayfasının içinde de marvel karakteri kullanırsanız %90'ı Marvel'a gidiyor.

E Haliyle şimdi yayınevinin cebine baskı maliyetini falan hafifletmek için pek bir şey girmeyecekse, çizgi romanı bozmaya gerek yok diye düşünerek hiç reklam almıyoruz.

Animvader

Alıntı yapılan: ilke - 03 Nisan, 2015, 13:12:17
şimdi herkesin haaaaaaaa diyeceği bir açıklamada bulunayım:

Mesela marvel dergilerinden birine 1 tam sayfa reklam aldınız. Diyelim ki karşılığında da 1000 lira reklam parasına anlaştınız.
Marvel'la yapılan anlaşma gereği, alınan reklam ücretinin %60'ı Marvel'a gidiyor. Çünkü reklamı veren firma, marvel karakterlerini
kullanarak kendi reklamını yapmış gibi oluyor.

Ha peki atıyorum bir çanta reklamı yapacasınız ve bunu yaprken marvel derigis içine o çantayı elinde tutan bir marvel kahramanı kullandınız.
İşte reklam sayfasının içinde de marvel karakteri kullanırsanız %90'ı Marvel'a gidiyor.

E Haliyle şimdi yayınevinin cebine baskı maliyetini falan hafifletmek için pek bir şey girmeyecekse, çizgi romanı bozmaya gerek yok diye düşünerek hiç reklam almıyoruz.

Haaaaa  :) Ama arkadaş o nasıl bir anlaşmadır öyle, Osmanlı dönemi kapitülasyonları gibi.Kahrolsun kapitalist sistem  :D

Jedmau

Alıntı yapılan: Animvader - 02 Nisan, 2015, 20:07:04

aynen katılıyorum

abselemon

Ben de katılıyorum. Bizde basılan eserler genelde kitap gibi fumettilerde genelde 2-3-4 sayı bir arada, ya da amerikan çizgi eserlerini ele alalım. Mesela çizgi düşler scalped basıyor her ciltte 6 sayı var. Buna reklam mantıksız olur. Ama bu eserin gazete ve dergilerde basıldığını, fiyatını, hakkında söylenenleri içeren bir reklam sunmak çok akıllıca olur.

panthei

birde reklam var reklam var, paint terk çalışmalar esere hakaret

Ralph

Bence reklam olayı gayet mantıklı. Kar ne kadar artarsa o kadar çok düzenli ve kaliteli seri okuruz.. Ancak iç sayfalarda olmasını kesinlikle istemem şahsım adına. Arka kapağa reklam almak daha mantıklı.

Laplacee

Çizgiroman fiyatlarını düşürecekse ve arka kapakta olacaksa reklam alınabilir bence.