Marvel Cinematic Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 14:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Her iki taraf da FF'nin haklarının geri döndüğünü yalanladı.Aslında zaten mantıklı olan hakların geri dönmesi değil, Sony ile olan şekilde ortak kullanım anlaşması.Sonuçta Fox 7 sene daha FF haklarını elinde tutabiliyor, bunu tutup da iki dizi anlaşmasına vermesi mantıksız olurdu.Onun yerine Marvel filmlerinde, özellikle kozmik evrende, hakları Fox'un elinde olan karakterleri kullanacaklarını düşünüyorum.Bunu da senaryoları ve anlaşmaları tamamlamadan açıklayacaklarını zannetmiyorum.

dean

Benim gibi en azılı Marvel hayranını da getirseniz ve MCU'ü eleştirmeye başlasanız, olumsuz kabul edeceği tek şey bile olsa sizinle villain konusunda tartışmaz. Evet Marvel filmlerinde villain konusunda çok ciddi sıkıntılar var. Bu kesin. Bence bu filmlerde ki villain konusundaki problem filmlerin kötü olmasından, başarılı yaratılmış bir villain'ın filmde bir türlü işleyememesinden yada başarısız oyuncu performansından, elimizdeki tek filmin başarısızlığından kaynaklanmıyor. Bence olay Marvel Cinematic Universe'ün anlatacağı hikayede villain konseptine bakış açısından kaynaklanıyor.

Bu arada Marvel, villain konusunda başarısız derken Dc kıyası yaparak söylemiyorum. Marvel başarısı ama Dc başarılı gibi bir durum değil anlatmaya çalıştığım. Daha Sinestro'ları yada filmin sonunda kuklaya dönen Bane'leri unutmadık.

Marvel'ın elinde çok fazla hero ve çok fazla film var. Aynı zamanda Marvel filmlerin mizah yönüne çalışmayı seven bir stüdyo. Bu açıdan hero'ları çok rahatlıkla villain'larının önüne koyabiliyor. Oyuncu seçimleri ve karakterlerin yaratılışı da bunu destekler nitelikte. Elinizde Robert Downey jr. gibi bir oyuncu ve Tony Stark gibi bir karakter varsa buna çalışırsınız. Hakeza Chris Pratt, Star-Lord ilişkisi ya da Paul Rudd, Scott Lang ilişkisi. Asında karakterlerin ve filmlerin mizahi yönünün ağırlığa bu durumdan kaynaklanıyor. Mizah artarak yaratıcı süreçte çok daha esnek karakterlere ve filme sahip oluyorsunuz. Bunun tam tersini Nolan'ın Batman'leri yaptı. Çok daha kaliteli bir sinema karakteri imajı çizen Bruce Wayne yaratıldı. İlk film Bruce Wayne enine boyuna işlendi. Son derece 3 boyutlu bir Bruce Waye'di bu. Ama ikinci filme gelindiğinde Bruce Wayne'in hikayesi artık bitmeye yüz tuttu. Bu durumda ikinci filmde villain sazı aldı eline. Nolan zeki bir yönetmen Bruce Wayne'in hikayesinin ikinci filmi götürmeyeceğinin farkındaydı(Bu arada Nolanverse Bruce Wayne'inden bahsediyorum. Çizgi romandaki değil.) ve şu ana kadar ki, belki de en kaliteli villain'ı yarattı. Üçüncü filmde ise bu derece kaliteli bir villain yaratılamadı ve Bruce Wayne'in hikayesi üçüncü filmi tek başına götüremedi. Ama tabi The Dark Knight bir trilogy'di ve devam etmeyecekti. Ama Marvel her zaman devam etmek zorunda bu nedenle hero'lara ağırlık veriyorlar.

Peki Hero'ya ağırlık verip villain'a ağırlık vermemek formül mü ? Bu doğru bi'şey mi ? Bence bunun iki cevabı var. Evet diyeceğimiz cevap filme yapımcı gözüyle bakmak. Marvel bu şekilde yaptığında filmlerini daha iyi satıyor. Daha iyi pazarlayabiliyor. Çizgi roman okuru dışındaki insanları mizahi yönle çok daha fazla sinemaya çekmeyi başarabiliyor. Guardians of the Galaxy'nin Man of Steel'e 100 milyon fark attığı bir Dünya'da yaşıyoruz. İki çizgi romanın kökleri düşünülürse böyle bir şeyin mümkün olmaması gerekir. Hadi kötü adam olayına bakalım. Man of Steel Zod, Guardians of the Galaxy Ronan'ından bence 3 kat daha iyi yazılmış bir karakter. Ama mizah daha çok satıyor. Marvel'da bunu satıyor.

Hayır dediğimiz yön ise izleyici tarafı. Klasik bir laf vardır. Film villain'ı kadar başarılıdır. Buna tamamen katılmasamda doğruluk payı elbette çok yüksek. Doğru bir çatışmayı hikayelerde sadece protagonist ile yaratamazsınız. Kaliteli bir Antogonist'e de ihtiyaç duyarsınız. Seyirci bu kaliteli antogonist'i görmek ister. Kötü adamın ağırlığını filmde hissetmek ister. Empati kurduğu ve onun hislerini anlamaya çalıştığı 3 boyutlu bir karakter ister. Bugün Star Wars deyince belki de akla gelen ilk karakterin Darth Vader olması yada The Dark Knight trilogy deyince hemen akla Joker gelmesi tesadüf değil. Tabi ilk kısım yapıcılar için daha önemli. Kevin Fegie'nin oturup "ah ah biz Ivon Vanko'yu çok yetersiz tasarladık" diye üzüldüğünü zannetmiyorum. O şu anda ekibiyle birlikte 2017'deki, 2018'deki filmleri tasarlıyor. Bizle aynı zaman diliminde yaşamıyor.

Şimdi gelelim bence en önemli kısma. Hero ya da villain demeyelim ve karakter olarak bakalım. Mesela Ronan the Accuser. Benim çizgi romanlarda çok beğendiğim bir karakterdir. Zaten çizgi romanlarda saf kötülük bir karakterde değildir. Ama filmlerde sadece Xandar'lıları yok etmeyi kafaya takmış bir manyaktır. Elinizde birbirleri ile ekip olmak zorunda olan 5 heronuz ve bunu anlatacak 2 saatiniz varsa maalesef villain'ınız üzerine çalışamıyorsunuz. Spesifik bir filmin villain'ı olarak yeterli olabilir. Ama filmden bağımsız bir karakter olarak Ronan böylece çok basite indirgenmiş oluyor. Normal izleyici tam Marvel'ın istediği kıvama geliyor. Sinemadan çıktığında villan'ı düşünmüyor bile. "Star-Lord çok piçti" diyor, "Raccoon çok acayip" diyor, "Hele Groot'un hepsini koruması süperdi" diyor. Sadece çizgi roman takipçisi "Ronan gibi bir karaktere yazık oldu" diyor. Normal izleyici için Ronan ekibin bir arada olmasını sağlayan manyak bir figür o kadar. Bu da beni rahatsız ediyor. MCU, villain'ları zayıf dememize neden oluyor. Yani sistem filmde işliyor. Ama bağımsız bir karakter olarak işlemiyor.

Sözün özü Marvel'ın villain konseptini film vizyondayken işlevsel(iyi ve doğru değil. Sadece işlevsel.) ama daha sonrası için yanlış buluyorum.

Not: Bu yazının ilk partı. İkinci part'da film film villain'lar ile ilgili düşüncelerimi yazacağım.

rumar80

Yıllardır süper kahraman filmlerinde sanki gizli bir kural vardır: Villain MUTLAKA film sonunda ÖLMELİDİR. Bu kural bir tek Fantastic Four'da uygulanmamıştır. O filmin durumu da belli.
   Spider Man filminde Green Goblin göz açıp kapayıncaya kadar ölürken, Spider Man 2'de Alfred Molina'nın efsane canlandırdığı Dr Octopus ta tak diye ölüvermiştir. Marvel evrenindeki filmlerin de farkı yok. Villain ne kadar potansiyel olarak iyi olsa da ölmek zorundadır. Yelow Jacket, Ronan, Red Skull, hatta potansiyeli olabilecek Baron Strucker bile. Adam en azından Agents of SHIELD'de arka planda arch villain olarak kalabilirdi. Bu ölme zorunluluğu tabi ki villain'ın potansiyelini ortaya koymasına engel oluyor. Ant Man'de bile Yellow Jacket yok edildi ki ikinci film için villain kim olacak düşünülmeli Ben egghead derim.
     Loki ölmedi diyeceksiniz. Tamam. Ama Avengers'ın kurulmasını kim sağlamalıydı? Ayrıca Thor'un evreninde Loki gibi ne onla ne onsuz olabileceğiniz hangi karakter var. Çıkarı için Asgard'ın yanında savaşabilecek kadar bencil biridir Loki.
   Sonuçta sevgili Dean'in yazdıklarına küçük bir katkı yapmak istedim. Umarım sizi sıkmamışımdır.

Nightrain

Alıntı yapılan: Agamotto - 15 Ekim, 2015, 20:30:13
Birkaç saatlik sevincin ve umudun ardından gelen hayal kırıklığı. :(

Cok kotu cidden. Bari Silver Surfer i katabilselerdi.  >:(
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 20 Ekim, 2015, 18:35:44
   Yıllardır süper kahraman filmlerinde sanki gizli bir kural vardır: Villain MUTLAKA film sonunda ÖLMELİDİR. Bu kural bir tek Fantastic Four'da uygulanmamıştır. O filmin durumu da belli.
   Spider Man filminde Green Goblin göz açıp kapayıncaya kadar ölürken, Spider Man 2'de Alfred Molina'nın efsane canlandırdığı Dr Octopus ta tak diye ölüvermiştir. Marvel evrenindeki filmlerin de farkı yok. Villain ne kadar potansiyel olarak iyi olsa da ölmek zorundadır. Yelow Jacket, Ronan, Red Skull, hatta potansiyeli olabilecek Baron Strucker bile. Adam en azından Agents of SHIELD'de arka planda arch villain olarak kalabilirdi. Bu ölme zorunluluğu tabi ki villain'ın potansiyelini ortaya koymasına engel oluyor. Ant Man'de bile Yellow Jacket yok edildi ki ikinci film için villain kim olacak düşünülmeli Ben egghead derim.
     Loki ölmedi diyeceksiniz. Tamam. Ama Avengers'ın kurulmasını kim sağlamalıydı? Ayrıca Thor'un evreninde Loki gibi ne onla ne onsuz olabileceğiniz hangi karakter var. Çıkarı için Asgard'ın yanında savaşabilecek kadar bencil biridir Loki.
   Sonuçta sevgili Dean'in yazdıklarına küçük bir katkı yapmak istedim. Umarım sizi sıkmamışımdır.

rumar80, sıkmak ne demek. Önemli bir konuya değindin. Villain'ın tek filmde kullanılması olayını da elbette konuşmamız lazım. Bence bu da büyük bir yanlış. Nasıl ki Thanos, MCU'nun en büyük düşmanı olarak inşa ediliyorsa, Loki'nin karakteri her film geliştirilliyorsa, karakterlerin arc enemy'lerinin de bence seriye yayılarak geliştirilmesi lazımdı. Mesela Red Skull. Adam tek filmden sonra sırra kadem bastı.(Elinde Space Gem olduğu için bir şekilde dönecek ama ne zaman.) Mesela Mandarin. Adam resmen yok sayıldı, işlenmedi bile. Mesela Ronan. Cosmic Universe'ün en önemli karakterlerinden biri olabilirdi.

Agamotto

Alıntı yapılan: dean - 20 Ekim, 2015, 18:47:47Mesela Mandarin. Adam resmen yok sayıldı, işlenmedi bile.

Mandarinle ilgili bir de one shot vardı (all hail the king) orda bizim izlediğimiz mandarinin gerçek olmadığını, gerçek mandarinin mcu'da gerçekten büyük bir terörist olduğunu gösteriyordu.

dean

Alıntı yapılan: Agamotto - 26 Ekim, 2015, 21:54:29
Mandarinle ilgili bir de one shot vardı (all hail the king) orda bizim izlediğimiz mandarinin gerçek olmadığını, gerçek mandarinin mcu'da gerçekten büyük bir terörist olduğunu gösteriyordu.

O bizim gibi deliren fanları susturmak için yaptıkları bir parmak baldı maalesef. Ben gerçek anlamda bir Mandarin'den bahsediyorum. O one-shot bir nevi özür dilemekti o kadar. Üstelik one-shot'ın varlığı ciddi anlamda Iron Man 3'de plot hole açıyor.

Animvader

Iron Man 3 zaten MCU içerisinde en sevmediğim film.Bana küçükken tatil zamanları televizyonlarda çıkan yılbaşı-hallowen vs. temalı aile filmlerini hatırlatmıştı.Oysa ki Ben Kingsley, Mandarin olarak açıklandığında ne sevinmiştim harika bir seçim diye.

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 26 Ekim, 2015, 23:11:05
Iron Man 3 zaten MCU içerisinde en sevmediğim film.Bana küçükken tatil zamanları televizyonlarda çıkan yılbaşı-hallowen vs. temalı aile filmlerini hatırlatmıştı.Oysa ki Ben Kingsley, Mandarin olarak açıklandığında ne sevinmiştim harika bir seçim diye.

Ben Kingsley, Mandarin olarak açıklandığında çıldırmıştım ben. Çinli bir Mandarin hiçbir zaman beklemedim. Tony'nin MCU'daki origin'i düşünülürse Mandarin'in Arap olması beklenen bi'şeydi. Ben Kingsley'nin ilk fotoğrafı düştüğü zamanda işte budur demiştim. Her şey yerli yerindeydi. Fragman'da bunu destekliyordu. Ondan sonra o lanet twist geldi. Mandarin gibi bir karakteri, Ben Kingsley gibi bir oyuncuyu resmen harcadılar. Gerçek Mandarin diye Aldrich Killian'ı kitlediler bize. Deyince de "neden Mandarin doğru düzgün yapılmadı" diye. Dediler ki "Iron Man gibi tekno temalı bir karaktere uzaydan gelen büyülü yüzüklerini kullanan villain olmaz" Tamam olmaz. Peki ağızından alev kusan adam tekno karaktere çok mu uyuyor. Fanlar ayaklanınca da "gerçek Mandarin" kozunu bi'kez daha kullandılar one-shot'ı çektiler. Böylece sözde bizi susturdular. Iron Man 3'de ki Mandarin fiyaskosu MCU'nun asla temizleyemeyeceği bir kara lekedir gözümde.

dean

Bir karakter daha Fox'da geçirdiği işkence dolu yıllardan sonra, zincirlerinden kurtulup özgürlüğüne koştu. Taskmaster'ın hakları Marvel Studios'a geri döndü. Darısı Fantastic Four'un başına. 

dean

Yeni MCU listem. Ankete Civil War'u da ekledim. Oyunu değiştirmek isteyen değiştirebilir.

1- Captain America: Civil War
2- Captain America: The Winter Soldier
3- Avengers: Age of Ultron
4- Guardians of the Galaxy
5- Iron Man
6- The Avengers
7- Captain America: The First Avenger
8- Thor
9- Ant-Man
10- The Incredible Hulk
11- Iron Man 2
12- Thor: The Dark World
13- Iron Man 3

alan ford

Dean bir şey soracağım.  MCU'da ki Scarlet Witch Magneto'nun kızı değil mi esasında? Bir Mutant olarak nasıl MCU'ya nasıl girebildi? Bu haklar karakterin ilk çıktığı kitaba göre mi belirleniyor?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 09 Mayıs, 2016, 16:44:11
  Dean bir şey soracağım.  MCU'da ki Scarlet Witch Magneto'nun kızı değil mi esasında? Bir Mutant olarak nasıl MCU'ya nasıl girebildi? Bu haklar karakterin ilk çıktığı kitaba göre mi belirleniyor?

MCU'da ki Scarlet Witch Magneto'nun kızı da değil, mutant'da değil. MCU'da Scarlet Witch ve Quicksilver güçlerini şu an The Vision'ın kafasındaki Mind Stone'dan alıyorlar. Infinity Stone'lar bir kabuk ile birlikte MCU'da sunuldu. Mind Stone'un kabuğu Loki'nin Asasıydı. Hydra, Loki'nin Asasını ele geçirince deneyler yapmaya başladı. Böylece geliştirilmiş olarak niteleyebileceğimiz iki kişi deneylerden başarı ile çıktı. Bunlar Scarlet Witch ve Quicksilver'dı.

Haklar konusuda ilk hangi çizgi romandan çıktığından ziyade ağırlıklı olarak hangi çizgi romanda olduğu ile alakalı biraz. Mesela Black Panther'in ilk çıkışı Fantastic Four. Wolverine'in ise Hulk. İlk çıkışa göre olsa Black Panther'in Fox'da, Wolverine'in Universal'de olması lazım. Lakin Wolverine, bütün benliğini X-Men üyesi olarak kazandığı için X-Men markasının bir üyesi. Black Panther ise ilk çıkışı sonrası ağırlıklı olarak Avengers ve solo takılıyor. Black Panther'in Marvel'dan önce hakları ise Columbia and Artisan Entertainment'daydı. 2005 yılında geri döndü. Hatta Black Panther Marvel'a hakları dönen ilk karakterdir bu arada.

Lakin Scarlet Witch ve Quicksilver'da farklı bir durum var. Bu iki karakter oluşumu ve gelişimi itibari ile iki önemli takımda faaliyet gösterdi. Bunlardan biri X-Men dergileri diğeri ise Avengers dergileri. Bu yüzden bu iki karakter iki takımında parçası kabul ediliyor ve iki stüdyo tarafından kullanılabiliyor. Tek şart var. X-Men filmlerinde ikilinin Avengers bağlantısı asla söylenmeyecek. MCU filmlerinde de mutant olduklarından ve Magneto'nun çocukları olduklarından bahsedilmeyecek. Ki zaten öyle yapıyorlar. Hakeza çizgi romanda da artık Magneto'nun çocukları değiller.

Bu arada Scarlet Witch ve Quicksilver benzeri bir karakter daha var. O da Kingpin. Kingpin Daredevil'ın hakları Marvel'a dönene kadar Fox'daydı. Ama aynı zamanda Spider-Man'in de önemli bir düşmanı olduğu için Sony'de kullanabilecekti. Fox 2003 yılında Daredevil filmi ile karakteri kullandı. O dönem isteseydi Sony'de kendi Kingpin'ini yapabilirdi. Daredevil'ın hakları Marvel'a dönünce yine aynı anlaşma geçerliydi. Lakin Spider-Man bu sefer özel bir anlaşma ile Marvel'a katıldı böylece paydaları(Kingpin'leri) eşitlediler.

alan ford

Teşekkürler ayrıntılı açıklama için.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

lampard

The Avengers, Civil War, Iron Man ve Winter Soldier ilk 4'üm, sıralamadan emin değilim