Marvel Soru-Cevap Köşesi

Başlatan dean, 20 Haziran, 2015, 22:50:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bloodslince

Alıntı yapılan: İdrava - 28 Ekim, 2019, 22:01:08
Buradan resim ekleyemiyorumki. Gerekli şeylerin sarı renkli bir sıralaması var biliyormusun?

Biliyorum bilmem mi? :)
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

dean

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 28 Ekim, 2019, 20:55:17
Sevgili Marvel severler, size bir sorum var. Cidden bu karmaşa ile nasıl başa çıkıyorsunuz?

Şahsen başa çıkmaya çalışmayarak başa çıkıyorum. 2006 yılından itibaren güncel takip etmeye başladım. O zaman kadar olanlarıysa önüme ne geldiyse sorgulamadan okudum. Zaten zamanla her şey yerli yerine oturuyor. Senelerdir de haftalık çıkan bütün fasikülleri okuyorum.

ZGeralt

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 28 Ekim, 2019, 20:55:17
Sevgili Marvel severler, size bir sorum var. Cidden bu karmaşa ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Okuma sıraları tam bir felaket. Ciltler içinden bölüm bölüm okumak gereken yerler var. Bu resmen deli işi, bununla nasıl başa çıkıyorsunuz, yılmıyor musuz?

Konunun detayından yani sıralardan haberi olmayan bir çok insan, kapaktaki karaktere göre alıyor ve okuyor. Haberi yok ki, okuduğu çizgiromanı okumadan önce 141851 tane daha çizgiroman var.  ;D

Samimiyetle soruyorum, nasıl başa çıkıyor, takip ediyor, alıyor ve okuyorsunuz?  8)

Beni de çoğu zaman sinir eden bir durum. Event sıralarını dikkate alarak okumaya çalışıyorum. Kendi serisi olan karakterleri takip etmek daha kolay oluyor ayrıca. Marvel'de okumayı dönemlere göre (Now, Fresh Start gibi) yapmak daha doğru, yoksa öncesinde ne okumak lazım meselesi sonsuza kadar sürer. Zaten bu karakterler çok uzun yıllardır basılıyor, başa çıkmak imkansız.

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 28 Ekim, 2019, 21:20:12
Mesela bir öneri yapsan, karışıklık yok, dert yok tasa yok dediğin ne var? Ortada o kadar çok şey var ki, önerini merak ediyorum şu an. Neye el atsam, öyle bir okuma sırası çıkıyor ki hemen vazgeçiyorum.

Türkçe basılanlardan :

Old Man Logan : hem eski hem yeni seri. Al oku, kendi sırasını takip etsen yeterli.
Deadpool : Türkçe yayınlanan herhangi bir cildi tek başına okunabilir.
Hawkeye : 4 ciltlik harika bir seri. Anlatım tekniği ve estetiği ile çok özgün bir eser.
Punisher Max : 10 cilt, muazzam bir iş. Her yerde övüyorum daha bir şey demeyeyim artık :)
Daredevil : 10 cilt Bendis dönemi müthiş, şimdi Brubaker döneminin de ilk cildi çıktı. Daredevil en sevdiğim Marvel karakteri zaten, en iyi dönemlerinden biri Türkçeye basıldı.
Doctor Strange : 5 ciltlik serinin 3'ü basıldı yanılmıyorsam. J.Aaron'ın yazdığı Thor serisinin de ilk iki cildi basıldı.  Gayet keyifli seriler.
Captain America : Kış Askeri  Son yılların en iyi Cap hikayesi, tek başına al oku. Mis :)

İlk aklıma gelenler bunlar.

Bloodslince

Alıntı yapılan: dean - 28 Ekim, 2019, 23:46:13
  Şahsen başa çıkmaya çalışmayarak başa çıkıyorum. 2006 yılından itibaren güncel takip etmeye başladım. O zaman kadar olanlarıysa önüme ne geldiyse sorgulamadan okudum. Zaten zamanla her şey yerli yerine oturuyor. Senelerdir de haftalık çıkan bütün fasikülleri okuyorum.

Böyle bir rutinde takip edince, haliyle daha kolay bir duruma dönüşmüş. Ben bıraktım uzun süredir okumuyordum, yeniden başlamak istedim Marvel'a ama yok, baş edemedim, devreler yandı.

Alıntı yapılan: ZGeralt - 30 Ekim, 2019, 09:34:48
Beni de çoğu zaman sinir eden bir durum. Event sıralarını dikkate alarak okumaya çalışıyorum. Kendi serisi olan karakterleri takip etmek daha kolay oluyor ayrıca. Marvel'de okumayı dönemlere göre (Now, Fresh Start gibi) yapmak daha doğru, yoksa öncesinde ne okumak lazım meselesi sonsuza kadar sürer. Zaten bu karakterler çok uzun yıllardır basılıyor, başa çıkmak imkansız.

Türkçe basılanlardan :

Old Man Logan : hem eski hem yeni seri. Al oku, kendi sırasını takip etsen yeterli.
Deadpool : Türkçe yayınlanan herhangi bir cildi tek başına okunabilir.
Hawkeye : 4 ciltlik harika bir seri. Anlatım tekniği ve estetiği ile çok özgün bir eser.
Punisher Max : 10 cilt, muazzam bir iş. Her yerde övüyorum daha bir şey demeyeyim artık :)
Daredevil : 10 cilt Bendis dönemi müthiş, şimdi Brubaker döneminin de ilk cildi çıktı. Daredevil en sevdiğim Marvel karakteri zaten, en iyi dönemlerinden biri Türkçeye basıldı.
Doctor Strange : 5 ciltlik serinin 3'ü basıldı yanılmıyorsam. J.Aaron'ın yazdığı Thor serisinin de ilk iki cildi basıldı.  Gayet keyifli seriler.
Captain America : Kış Askeri  Son yılların en iyi Cap hikayesi, tek başına al oku. Mis :)

İlk aklıma gelenler bunlar.

Öncelikle bu doyurucu cevap için teşekkür ederim.  Kesinlikle geçmişe dönüp okumak başa çıkılamayacak bir durumda. Her yeni başlangıç ise tatmin edici olamayabiliyor. Sonuçta benim gibi okurlar için yapıyorlar bu sıfırlamaları ama öncekilere göre özellikle çizim ve hikaye konusunda sıkıntılar olabiliyor. Tam bu nokta da aman lanet olsun okumuyorum durumu ortaya çıkıyor.  Tabi ki zevkler ve renkler konusu her zaman önümüzde vardır. :)

Deadpool'un ülkemizde basılmış tüm ciltleri var.
Hawkeye çok önerildiği için onu aldım, daha gelmedi.
Punisher Max geçen gün forumda satıldı, ilk iki sayının baskı sıkıntısı var, bulursam hepsini alacağım ama normal fiyata bulmak zor gibi duruyor.
Daredevil'ın Ciltli Korkusuz cildini aldım Korkusuz serisini sepete ekledim, bir iki güne siparişini vereceğim.
Doctor Strange ile ilgili bir düşüncem olmamıştı, şimdi inceleyeceğim.
Captain America Kış Askerini Edessa'dan sipariş verdim gelmesini bekliyorum. Diğer Cap hikayeleri nasıl peki; Ölümü, Kızıl Tehdit ve Son çıkan Steve Rogers mesela?

"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

ZGeralt

Son çıkan Cap hikayesini okumadım henüz ama onun dışında Türkçe basılan her Cap hikayesi gayet tatminkar. Benim favorim Kış Askeri o yüzden onu önerdim. 

Şunu de ekleyeyim, Marvel'de(veya DC'de)  tonla karakter, tonla event vs. çıkıyor, hepsi iyi olmuyor. Bazen öyle seriler oluyor ki okumadığınız için kazançlı bile sayılırsınız :)

Mesela yeni çıkan Wolverine'in dönüşü baya kötü bir hikaye. Ben heyecanla fasiküllerine abone olup büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Devamında gelen serileri okumak için "Wolverine'nin döndüğünü" bilmeniz kafi bence :) 

rumar80

Alıntı yapılan: ZGeralt - 31 Ekim, 2019, 15:01:00

Mesela yeni çıkan Wolverine'in dönüşü baya kötü bir hikaye. Ben heyecanla fasiküllerine abone olup büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Devamında gelen serileri okumak için "Wolverine'nin döndüğünü" bilmeniz kafi bence :)

Aynı hataya ben de düştüm. Pişmanım.