En Guzel Tex Maceralari

Başlatan Alperen, 19 Eylül, 2009, 20:54:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Nolitta'nın yazdığı,Letteri'nin resimlediği 586 sayfalık orijinal 387-392 sayılarda yayınlanan "Ritorno a Pilares".Bu macera gerek Teks,gerekse bütün
Bonelli çizgi romanlarının en uzun macerasıdır.Aksoy Teks Serisinin 5-8 sayılarında "Pilares'e Dönüş" olarak yayınlandı.El Morisco ve jaguar adamların yer aldığı fantastik bir macera.

ferzan

Belki en güzellerden biri olmayabilir ama hem çerezlik olup hem de alışılmış Teks kalıplarının dışında gördüğüm bir macera,Süper Cilt 12'de yer alan;Maceraperest Fasikül 45'in 61.sayfasında, ''809 No'lu Tren'de Facia'' ismiyle başlayıp 46.fasikülde ''Kayalık Dağlarda Fırtına'' ismiyle devam ederek aynı fasikülün sonunda biten macerayı epey tutmuştum...Uzun uzun devam eden,tüm Teks kalıplarına yer veren enfes maceralardan bir parça boğulduğum bir sıra bu kısa sayılabilecek öykü (toplamda 160 sayfa,Teks'in geneline baktığımızda kısa sayılabilir bir nebze :) ) ilaç gibi geldi diyebilirim...İpucu vermek gibi olmasın ama,Teks bayağı müşkül durumda ve canavar gibi silah çektiği sağ kolu tamamen kırık...Maceraperest süper ciltleri hızla eritirken,ara sıra Altın Seri ciltlere de selam çakarken bugüne dek okuduğum maceralarında ufak tefek istisnalar dışında neredeyse ölüm geçirmez olan Teks'i kısmen çaresiz,kısmen tek başına ve büyük ölçüde yalnız ve acı çeken bir ''insan'' olarak ''gerçekçi'' bir şekilde görmek çok hoşuma gitti...Bir yanda karlı dağlar,enkaza dönen bir tren,ölü yolcular,fırtına,diğer yanda soyguncular,sıradışı sayılabilecek bir zengin,eski ve unutulmuş bir hikaye...Kilometrelerce uzakta ise herşeyden habersiz,dostunu bekleyen ve hava şartları dolayısıyla gecikmeden şüphelenmeyen Kit Carson...

Teks öykülerini bugüne kadar çok iyi,iyi ya da hiç fena sayılmaz olarak kategorize ederdim,bu öyküyle beraber kişisel beğeni tabloma ''dinlendirici'' ketegorisini eklemiş oldum...

Bu arada Pilares'e Dönüş,Teks'e ucundan kıyısından başladığım yıllarda okuduğum ikinci ya da üçüncü Teks macerasıydı ve kesinlikle ilk 5'imde her zaman yer alacak bir öykü...Nolitta (Bonelli) farkı maceranın anlatımı ve uzunluğuyla kendini çok güzel belli ediyor...Letteri'nin çizgileriyle ilk kez tanıştığım maceraydı ve nedense hep o macerayı hatırlattığından,Letteri çizgilerini hiçbir zaman kötü bulmadım...O da Teks çizerleri listemde her daim ilk 5'imde yer aldı...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

caretta

Ferzan Bey  dostum Çizgili Düşler'in yayınladığı iki Teks serisinde editoryal yazılar yazan forumumuz üyesi Orhan Berent eski bir yazısında şöyle
diyordu:"Hugo Pratt'ı,Magnus'u,Moebius'u herkes sever.Önemli olan Letteri'yi sevmektir".Bu sözlere aynen katılıyorum.Galleppini'den sonra Teks'i
okuyucularına sevdiren ikinci çizer G.Letteri'yi ve onun çizdiği  öyküleri seviyorum.Bonelli tevekkeli değil ki birçok fantastik macerayı ona çizdirmiş.

caretta

Ely Parker makalemde son macerayı De La Fuente çizmişti.Özellikle Karson'u çok kötü çizmişti.Ortiz
de iyi çizerlerden.İkizleri anımsayamadım Orhan Bey.

NIC

Alıntı yapılan: caretta - 19 Ekim, 2014, 10:26:44
Ely Parker makalemde son macerayı De La Fuente çizmişti.Özellikle Karson'u çok kötü çizmişti.Ortiz
de iyi çizerlerden.İkizleri anımsayamadım Orhan Bey.

Bahsedilen Raul ve Gianluca CESTARO sanırım.Gelecek ay çizimlerini Çizgidüşlerde görücez.Daha önce oğlak teks aylık 118-134-35 ve 181-182'de görmüştük

NIC

Alıntı yapılan: berent - 19 Ekim, 2014, 11:38:20
Ta kendileri. Ben çizimlerini çok beğeniyorum. Bir macera da Zagor çizdirseler keşke.

En son Dylan renkli çizdiler.Yeni Marcello olabilirlermi bilmiyorum ama önleri açık bence.Orhan abiden birde Andreucci,Mastantuano,Frisenda ve son dönemin parlayan yıldızı Biglia içinde yorum ve yazı rica ediyorum.Benim kare asımda bunlar.

Mrtekin

Biraz once Super cilt 10 daki "yenilmezler"i bitirdim. Uyku bile gume gitti.

Boselli yazmis, Marcello cizmis.

Ne maceraydi, sanki Sergio Leone ustanin 'A fistful of dynamite'nin Tex versiyonunu okudum.

Film gibi, saheser bir macera idi...

Caretta abi, gercekten buyuk adamsin.
They drew first blood...

Mrtekin

Biraz önce, Aksoy Yayınları'ndan çıkan (no:5,6,7,8) Nizzi-Ticci den çıkma "Gururlu Navajo"yu bitirdim. Hemen belirteyim, bu macera,Tiger Jack'in kim olduğunu, Teks ile karşılaşmalarını ve karakterini tanıtan en şahsi ve en özel Teks maceralarından biri ve bir baş yapıt.

Nizzi, tahmin ettiğimin aksine, senaryoda gereken önem ve hassasiyeti fazlası ile göstermiş ama Ticci çizimlerde aşmış. Tiger Jack'e özel bir ihtimamlanma sayfalarda fazlası ile hissediliyor.

Tiger Jack, köyünde sevdiği kadın ile mutlu mesut bir hayat yaşayacakken, kadınının kaçırılması ile fazlası ile şiddet dolu bir intikam arayışına çıkıyor, arkasında kanlı bir iz bırakarak yoluna devam ediyor, Teks ile yolu kesişiyor, bu iki büyük Savaşçı tanışıyor ve bu vendetta büyük finale doğru ilmek ilmek dokunarak sonlanıyor.

Maceranın sonunda, Teks'in Tiger Jack'i neden bu kadar sevip sayıp ölümüne güvendiğini çok daha iyi anlıyorsunuz ve aslında sizin de, Tiger Jack'in hayat hikayesine ve geçirdiği sarsıcı dönüşüme ve soylu yasına Kit Carson gibi gözlerinizden iki damla göz yaşı dökülüveriyor.

Gururlu Navajo; şimdiden Teks best of'larımın içinde en üst sıralarda konumlanmış durumda.

Şiddetle tavsiye..
They drew first blood...

NIC

Bu hikaye Nizzi'nin yazdığı en güzel hikaye bana göre.Forumda birkaç kez bahsetmiştim ama pek rağbet görmemişti.Tek sıkıntı aksoyun baskısı. Teks külliyatında okumadığın efsane kategorisine girecek pek birşey kalmadı galiba Mehmet.

NIC

Bunu okudun mu? Okumadıysan kesinlikle biryerden bul temin et acilen oku derim.Çizimlere takmicaksın ama  ;)

antiochia

Alıntı yapılan: Mrtekin - 20 Ekim, 2014, 01:42:29
Biraz once Super cilt 10 daki "yenilmezler"i bitirdim. Uyku bile gume gitti.

Boselli yazmis, Marcello cizmis.

Ne maceraydi, sanki Sergio Leone ustanin 'A fistful of dynamite'nin Tex versiyonunu okudum.

Film gibi, saheser bir macera idi...

Caretta abi, gercekten buyuk adamsin.

Sonu biraz duygusal bitiyordu..

Mrtekin

Alıntı yapılan: NIC - 24 Eylül, 2015, 23:40:45
Bunu okudun mu? Okumadıysan kesinlikle biryerden bul temin et acilen oku derim.Çizimlere takmicaksın ama  ;)

Ok. Efsanevilerde vardı bu macera. Dur ona da bakıyım bir ara.
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: antiochia - 25 Eylül, 2015, 01:41:23
Sonu biraz duygusal bitiyordu..

Evet, içimizdeki İrlandalı'lara methiye... :)
They drew first blood...

seastar1000

Forumda en sevdiğim bölüm burası
Dün Yenilmezleri bitirdim Konuyu açıp aklımıza güzel maceraları tekrar getirenlere teşekkürler ediyorum

hanac

Beğendiğim bir Teks macerasını da ben yazayım.

Atilla abi beni Teks düşmanı ilan etti ama ben de bir Teks okuruyum.  :)

Macera Oğlak Süper Cilt 37 de başlıyor ve Cilt 38 de bitiyor.

"Suç Belgesi" ve "Askeri Mahkeme" adlı macera; Yazan Nizzi, Çizen Andrea Venturi.

Ben Nizzi'nin yazdığı maceraları pek beğenmem ama burada hakkını vermeyelim.

Orijinal Sayı 548-549 Haziran - Temmuz 2006

Çizimler çok güzel. Venturi henüz bizde yayınlanmayan Mini-Dev Albüm 28'i  :) de çizmiş.

Genç İzci Santos bir denetleme sırasında General Leland'ı öldürür.

Santos, Navajo'lar arasında yetişmiş bir apaçidir ve babası eski apaçi şefi Natay'dır.

20 yıl önce Binbaşı olan Leland ile Natay'ın arasında geçen macerayı Teks'in ağzından dinleriz.

Çok dramatik bir macera, Nizzi nasıl oldu da yazmış.  :)