Teks Altın Seri Maceraları

Başlatan s.b, 29 Eylül, 2009, 10:24:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Alıntı yapılan: designer73 - 19 Ocak, 2013, 13:51:32
Öncelikle üstteki mesajda 30. cilt yazmışım 29 olacak doğrusu. Sonra bir kısım yazdıklarımın yanlış, tez verilmiş kararlar olduğunu belirteyim ;D çünkü 30. ciltte gayet güzel maceralar vardı. Demek ki eski sayılar içerisinde de ara ara güzel maceralar varmış. Red Kit takip edenler hatırlayacaklardır, bir macerada bar sahibi ve aynı zamanda adalet temsilcisi sevimli bir Hakim amca vardı. Mahkemesini bar salonunda, viskiler eşliğinde kuran bu amcanın bir benzeri (aynı sevimlilikte olmasa da) bu maceralarda kısmen boy gösteriyor. İlginç bir benzeşme olduğu için paylaşmak istedim.

Evet hatırladım bu macerayı, burada da esinlemeyi kullanmışlar demekki.   ;D
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Genelde bu esinlemelere bir çok çizgi romanda raslıyoruz...  :o ::) :D

caretta

Abbas Bey Teks ve Red Kit'te geçen yargıç Roy Bean yaşamış gerçek bir karakterdir.Bir de ünlü cellat vardı.O da
Red Kit ve Ken Parker'de konu edilmişti.Oturan Boğa ve Albay Custer de Teks,Ken Parker ve Pekos Bill'de konu
edildi.Belki de Büyülü Rüzgar'da konu edilmişlerdir.
    Altın Teks'e gelince siz çizim de yaptığınız için bizim göremediğimiz ayrıntıları görebilirsiniz.Donuk,keskin çizgiler
özensiz arka plan v.s.Şu ana kadar yayınlanan maceralarda yalnız Galeppini,Letteri,Gamba,Muzzi  Ticci ve Nicolo'nun
çizgilerini gördük.Monti,Civitelli,Blasco,Fusco ve diğer yeni çizerlerle henüz karşılaşmadık.Henüz okumadığınız Ölüm
Haçı,Mefisto'nun Oğlu,Şeytanlar Vadisi,Montales'in Dönüşü,Büyük Entrika,Vaadedilmiş Topraklar,Mescalerolar,Elmas
Jim'in İntikamı ve Asi gibi çok güzel maceralar yayınlanacak.

HacıGeraltEmmi

Haklısınız Atilla hocam, Red Kit'in ilgili macerasında o karakterle ilgili tarihi bilgilere de yer verilmişti. Custer'ın konu edilmediği Bonelli yayını yok gibi zaten ;D Mister No'yla bile karşılaşmıştı ;D

Çizimleri beğenme, beğenmeme durumları zevk meselesi. Ticci, Fusco, Ortiz gibi ustaların çizimlerini daha çok yakıştırıyorum Teks'e. O nedenledir ki yeni dönem maceralardan daha çok keyif alarak okuyorum.

rumar80

Öncelikle üstteki mesajda 30. cilt yazmışım 29 olacak doğrusu. Sonra bir kısım yazdıklarımın yanlış, tez verilmiş kararlar olduğunu belirteyim ;D çünkü 30. ciltte gayet güzel maceralar vardı. Demek ki eski sayılar içerisinde de ara ara güzel maceralar varmış. Red Kit takip edenler hatırlayacaklardır, bir macerada bar sahibi ve aynı zamanda adalet temsilcisi sevimli bir Hakim amca vardı. Mahkemesini bar salonunda, viskiler eşliğinde kuran bu amcanın bir benzeri (aynı sevimlilikte olmasa da) bu maceralarda kısmen boy gösteriyor. İlginç bir benzeşme olduğu için paylaşmak istedim.

RedKit'teki o hakim amca gerçek Batı efsanelerinden Hakim  Bean. Red Kit'teki hikayelerin ve kişilerin çoğu gerçek Amerikan tarihinden alınmıştır.

ercoktay

Alıntı yapılan: caretta - 19 Ocak, 2013, 15:45:18
Belki de Büyülü Rüzgar'da konu edilmişlerdir.

Bu yazınızdan anladığım Bir Teks seversiniz ve Büyülü Rüzgar okumuyorsunuz. Kesinlikle çok şey kaçırıyorsunuz. Western fumetti seven birinin kesinlikle okuması gereken bir yayın Büyülü Rüzgar. Serinin Türkiye yayının tamamlanmasına da çok az kaldı. Hikayenin sonunu öğreneceğiz yakında. Kesinlikle bir şekilde bence edininin.

caretta

ercoktay dostum Büyülü Rüzgar'ı takım olarak aldım.Böyle olunca da ancak yeni sayıları okuyabiliyorum.Geride daha
okumadığım onlarca sayısı var.Gerçekten çok güzel ,tam bana hitap eden bir çizgi roman.Teksseverliğime gelince
forumda yazdığım birçok yazı bunun kanıtı.Bu arada Teks yayınının aksamasına da bayağı kafam bozuluyor...

alan ford

Yanlış hatırlamıyorsam o amca gerçekten yaşamış bir kişilik ve Red Kit'in girişinde bu konuyla ilgili bilgi vardı. Fumettici dostlarımız da çok sever böyle kişilikleri.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Alıntı yapılan: alan ford - 20 Ocak, 2013, 14:07:34
Yanlış hatırlamıyorsam o amca gerçekten yaşamış bir kişilik ve Red Kit'in girişinde bu konuyla ilgili bilgi vardı. Fumettici dostlarımız da çok sever böyle kişilikleri.

Sayın Alan Ford,
  bir iki mesaj yukarıda gerekli açıklama yapılmıştır.
   Saygılarımla ;)

HacıGeraltEmmi

Sayın alanford ve rumar80, 4-5 mesaj yukarıda mesajımda gerekli açıklama tarafımdan yapılmıştır :D ;D ;)

darkwood

Sayın designer73, alanford ve rumar80, 3-5-6 mesaj yukarılarda bahsi geçen mesajlardaki gerekli açıklamalar tarafımdan okunmuştur.  8)
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Sayın rumar80 ben yazarken yoktu böyle bir mesaj. Adminlik yetkileriyle önüme geçtiğinizden şüpheleniyorum :P

rumar80

Sayın alan ford,
   O mesaj dün yazılmıştır. Saygılarımla

alan ford

Zaman makinasını bulmuş olabilir misiniz acaba sayın Rumar80

caretta

Teks Altın Seri Nisan Sayıları

Altın Teks'in Nisan başı yayınlanacak olan 146.sayısında "Vaadedilen Topraklar"adlı nefis bir macera başlıyor. Senaryo G.L.Bonelli,çizimler G.Ticci.
149.sayıya kadar sürecek olan 371 sayfalık çok güzel bir  macera. Bu macera 37 yıl önce Süper Teks fasiküllerinin 203-215 sayılarında ve cilt olarak 51-54.ciltlerde yayınlanmıştı. Bu macera ne 186'lık, ne de 69'luk Teks'lerde yayınlanmadı. 37 yıl sonra ilk kez yayınlanacak.

Cedar City'den California'ya göç eden kervanları soyan bir örgüt var. İşin içinde kızılderili kabilesi Çeyenler de var. Çok sağlam kurgulanmış, hareketli bir macera.
Ekibimiz tam kadro. Aslında mcerada geçen karakterler tanıdık. Dizi Teks 167-168 sayılarda "On Yıl Sonra" ve "Kanlı Cennet" adlı maceralarda yer alan Quakerler bu maceradaki tarikat. Zaten Altın Teks ile Dizi Teks arasında ilginç bir bağ var: Dizi Teks daha önde gittiği için bazı yeni maceralarda yapılan atıflar, eski sayılar daha Türkiye'de yayınlanmadığı için havada kalıyorlar. Kervanları tuzağa düşüren hain rehber Jim Clayton da Altın Teks kartpostallarının 89.da var.

Bu maceranın ilginç bir yönü de diyalogları. Çok güzel esprili sözler var. Daha önce "aforizmalar" bölümünde paylaştığım Kit Karson'un
"Yanlış bir hareket yapanı cehenneme öyle gürültülü yollayacağım ki uykusu en ağır olan şeytan bile uyanacaktır."
Teks, "Karson ile ben yolunu şaşırmış zavallıları, yeniden eğitme komitesinin üyeleriyiz!"
Teks, "Senyor Glendon, bahsettiğiniz adaleti zaten bir anlamda Tanrı'nın emriyle biz yerine getiriyoruz sayılır"
Bakalım İnci Aslıer bu diyalogları nasıl çevirmiş ?

Bu güzel macerayı ben defalarca okudum ve yeniden okumak için Nisan ayını iple çekiyorum...