Dylan Dog Sohbet Odası

Başlatan s.b, 05 Ekim, 2009, 09:13:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

siyahderikoltuk

Anlayamadığım birşey var. Hoz piyasadan komplemi çekildi, yoksa bu sadece DD'a özgü bir durummu???

hanac

Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 05 Nisan, 2011, 22:42:21
Anlayamadığım birşey var. Hoz piyasadan komplemi çekildi, yoksa bu sadece DD'a özgü bir durummu???

Kesin bir açıklama yok.

Sadece DD 31.sayıda bir veda yazısı var.

Sanki komple çekiliyorlar.

Yoksa niye veda yazısı olsun ki ?

Tarkan Kurt

Dylan Dog bir tek Maxi'yi almıştım, böylece o da tek sayı olarak elde kaldı. Tom Braks'ta 4 sayılık mini bir seri olarak kaldı. İşin kötüsü Tom Braks'a devam edecek yayınevi de bulunmaz. :(

rumar80

Elimize patlayan çizgi romanlara yenilerini ekleyen tüm çizgi roman "dostlarına" teşekkürler.  >:(

Huma

Yazık oldu. Bir imza kampanyası daha o zaman.  ::)

pearl jam

hoz dan gelen bu habere hem üzüldüm hem de şaşırdım. mali olarak güçlü bir yayınevi olduklarını zannediyordum.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Nisan, 2011, 17:29:19
   Ancak açıklama için horror-comedy demişler. Groucho da yokken komedi? Kötü olacak galiba???

Groucho varken komedi ??? Bu daha kötü değil mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Dün telefon açtım veda yazısı yazmışsınız hayırdır yayın hayatından çekiliyor musunuz diye.

Valla dedi şu Swing'ten sonra yayın hayatını bitireceğiz dedi. Artık misyonumuzu tamamladık dedi.

Bin satan Swing, 500 satan Dylan ile yürümüyor dedi. Yorulduk artık sonuna geldik dedi.

Bende üzüldüğümü belirttim. İnşallah hayırlısı olur dedim. Konuşmamızı bitirdik.

Haşim beyin sesinden depresif bir durumda olduğu anlaşılıyordu. Belki de geçici bir süreçtir.

Yalnız görünen o ki sona gelmiş.

rumar80

Misyon nedir?
   Misyon Tommiks, teksas ve Swing'i tamamen yayınlamaksa misyonlarını tamamlamışlardır. Doğrudur. Ama madem misyonları buydu. O zaman Dylan Dog, Örümcek adam, vs neden yayınlanmaya başlandı?
   Jeriko, Judas, Kinowa vs yayınlanacaktı? Bu da mı misyonun bir parçası?
   Demek ki 200 okur bulunamadı.
   Bu ülkede çizgi romanda en ağır darbeyi Dylan Dog yemiştir. Kendisini diğer yayınlara göre çok sevmem, ama yine de okurum.
   Bu ülkede 4 kez (Oğlak yayınlarını da sayarsak) yayınlanıp dördünde de yayından kaldırılan bir dergiyi bundan sonra kim yayınlamak ister? Zor. Bu da misyonun bir parçası idi herhalde.

tommikser

Benimde en beğendiğim çizdi romandır.Nedense bayılırım ama dediğin gibi abi çok darbe aldı.Yalnız süreli yayın isteyen birileri elbette çıkacaktır.Ama gerçekten çok üzüldüm.Böyle bitmese iyi olurdu.

Birde bir türlü renkli sayısını okuyamadığımız kahramanlardan biri.Nathan,Dampyr ve Dylan'ın renkli baskılarını merak ediyorum ama İtalyanca öğrenmeden bu ülkede zor görünüyor.

nacho_grande

Hep beraber İtalya'ya göçelim. :D

altay1944

İtalyada 6-7 seri halinde yayınlanan normal seri çoktan 300 sınırına dayanan maxi,almanak,klasik serilerle olağanüstü beğeni toplayan bir çizgiroman devinin sonu bu olmamalıydı.Yinede hoz'a yayımladıkları sayılar için teşekkür etmek gerek.Ama neden bu durumda bu yayım diyede düşünelim diyorum...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

rumar80

Çok güzel bir soru bu sevgili altay1944
    Sanırım burada biraz bizde de suç olabilir. Dampyr için imza kampanyasında 200 imza ancak bulundu, ardından ne imza atan oldu ne de olayı takip eden (Sevgili Ümit'i tenzih ederim)
    Son Dampyr çıkmadan önce de devamlı ne zaman çıkacak soruları ortalıkta idi. Ardından çıktı ve ilk anda beklenen satış olmadı. Anladığım kadarı ile yayınevleri akut sonuçları çok önemsiyorlar. Biraz da haklılar. 1 yıl sonra kitapları 1000 satsa da ilk ay 100 satarsa masrafları karşılayamayabiliyorlar. Bu da onları sağlam kazık aramaya itiyor.
    One shot'ların amacı da bu bence. Sonuçta bir ay sonra da bir yıl sonra da satsa o yayının devamı olmayınce her satış artı sayılıyor. Dylan'da Dampyr'da, Nathan'da hatta örümcek adamda temel sorunlardan biri bu.
    Piyasada çizgi roman kalabalığı arttıkça okuyucu da seçim yapmak zorunda kalıyor. Bu durumda da bütçesine göre yapılan tercihlerde öncelik düzenli yayınlanabilen, yıllardır tanınan eski dostlar yönünde oluyor. Çıkan her yeni yayın önce soru işareti ile karşılaşıyor. Nedir bu? Sürecek mi? Tutacak mı? Bu sorular şu sonuca itiyor. Biraz çıksın, bir bekleyelim, tutarsa alırız.
     Nasrettin Hoca göle maya çalıyormuş.....
     İgne ve çuvaldızı unutmayalım
     Sevgiler

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: rumar80 - 06 Nisan, 2011, 11:24:06
   Misyon nedir?
   Misyon Tommiks, teksas ve Swing'i tamamen yayınlamaksa misyonlarını tamamlamışlardır. Doğrudur. Ama madem misyonları buydu. O zaman Dylan Dog, Örümcek adam, vs neden yayınlanmaya başlandı?
   Jeriko, Judas, Kinowa vs yayınlanacaktı? Bu da mı misyonun bir parçası?
   Demek ki 200 okur bulunamadı.
   Bu ülkede çizgi romanda en ağır darbeyi Dylan Dog yemiştir. Kendisini diğer yayınlara göre çok sevmem, ama yine de okurum.
   Bu ülkede 4 kez (Oğlak yayınlarını da sayarsak) yayınlanıp dördünde de yayından kaldırılan bir dergiyi bundan sonra kim yayınlamak ister? Zor. Bu da misyonun bir parçası idi herhalde.

Rıza, sevilen bir çizgi romanı değişik yayıncıların yayınlaması, sonucu olumsuz etkileyen bir faktör değildir. Bakın bu konuda yanılmıyorsam rekor Teks'tedir. Ceylan'ın 60'larda (yoksa 50'miydi?) başladığı seriyi, 70'li yılların başında uzun süre Çetin Karakoç yayınlamıştır. Sonra tekrar Ceylan'a geçmiş, arada ne olduğu tam bilinmeyen başka bir yayıncı tarafından bir kaç sayılık "ekstra basımı" gerçekleşirken Ceylan 80'lerin ortalarına kadar getirmiştir seriyi. Milliyet Çocuğ'un 1,5 maceralık bir Teks serüveninden sonra Alfa yayıncılk Teks'i ele almış 31 sayı yayınlamıştır. Alfa sonrası dönemde 10 sayılık bir Galaksi Macerası da geçiren Teks, A&D-D&E ile 28 sayılık 90'lı yıllar aşamasını geçirmiştir. O zamanlar eski sayıların hala bol bulunduğu, piyasanın henüz sahafiye dönemine girmediği dönemler olduğu için pekte umusamıyorduk bu durumu. D&E bitti bayrağı hiç aralıksız Aksoy devraldı. Aksoy bitti, Maceraperest zaten devamı için hazır bekliyordu. Günümüze kadar da geldi böylece. Benzer yayın maceraları Zagor, Mister No, Martin Mystere vb için de geçerlidir.

Dylan Dog, 80'lerde Galaksi yayıncılık tarafından yayınlanacağı duyurusu yapılmış ancak yayınlanmamıştır. A&D ilk kez 10 sayı yayınlamış ancak çizgi romanların "ölümü sonrası yeniden dirilişinin" ilk dönemlerine denk geldiği için uzun ömürlü olmamıştır(bu arada A&D'nin yayın satış hedefinin 10000 olduğu için yayınlarını durdurduğu dedikodusunu da belirteyim). Çizgi romanların uçuşa geçtiği dönemlerde duyduğum kadarıyla Dylan Dog'a Rodeo talip olmuş ve başlamıştır. Bu arada aynı yayına Lalkitap'ta Rodeo'yla ortak yayınlamak için talip olmuş ancak Rodeo'nun formatını benimsemediği için anlaşamayıp karışmamış diye bir duyumum da var, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Rodeo'nun hiç taviz vermediği ve ipleri elinde tutmak istediği de söylenir. Sanki çok adam gibi bir yayıncı da ipleri elinde... neyse... Maceraperest, dev albümleri ve 5 sayılık aylık yayını-Groucho'yu "Arşak" yaparak içine edip-yayınlamayı başarmıştır o da ayrı bir konu.

Sonunda işi Hozcomics üstüne alır. İyi de yapar.  Ancak Hozcomics, üstüne vazife değilken-artık kimlerin akıl vermeleriyle bilmiyorum-Örümcek Adam vb kendi stili dışında kendi pazarı dışında ve hadi söyleyelim kendi becerisi dışında alanlara el atar. Comicslerden çok zarar ettiğini söylediğini defalarca duyduk. Dylan, Hoz'un girdiği bu çorba dünyasında tuz bile olamayıp kaynamıştır. Hoz, klasikleri yıllarca 300-500 satışla bile idare etmeyi başarmıştır. Tommiks'leri eskiden olduğu gibi benzinliklerde bile bulmanın mümkün olduğu bir dönem yaşatmıştır bizlere. Ancak üstüne vazife olmayan alanlara girerek kendi kuyusunu kazmıştır. 

Dylan çok satılmayan, kalitesi, beğenilmeyen vs vs bir çizgi roman değildir. İyi satış potansiyeli olan ancak bir türlü adam gibi bir yayıncının eline düşememiş talihsiz bir çizgi romandır.

Hoz daha öncede bilzere piyasadan çekilme maceraları yaşatmıştır. Her defasında da geri gelmiştir. Tanıdığım kadarıyla, Haşim'in bu işten vaz geçtiğine, en az 2-3 yıl piyasadan çekilmeden inanamak istemem.

Selamlar
Lami

s.b

Haşim Beyin kendisi dahi "ben çizgiroman işinden çekildim, artık bırakıyorum" dese ben inanmam. O çizgiromansız, biz de onsuz duramayız.

İsteriz, isteriz, isteriz, Haşim Öz Ağamızı isteriz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN