Obi-Wan & Anakin - Çizgi Düşler

Başlatan hennessy, 02 Ocak, 2016, 22:25:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Hikayeyi ve çizimleri ben de çok beğendim. Obi-van'ın Anakin'i eğitme sürecinde yaşadığı açmazlar çok güzel anlatılmış.

Çizgi Düşler'den bu sene her ay bir ya da birkaç SW cildi istiyoruz...
They drew first blood...

dean

Gelecekleri Karanlık Ama Şimdilik Sadece Öğretmen Ve Öğrenciden İbaretler... Bu Da Yeterince Tehlikeli!

Klon Savaşları'ndaki askeri kahramanlıklarından, Mustafar'daki trajik düellodan ve Ölüm Yıldızı'ndaki son çatışmalarından uzun yıllar önce, onlar, usta Obi-Wan Kenobi ve genç Padawan Anakin Skywalker'dı. Şimdi, "Seçilmiş Kişi" Anakin'in eğitime başlamasının birkaç yıl sonrasında onlara katılın. Öğretmen ve öğrenci zamanla birbirlerine yakınlaşmış olsa da, zorlu bir süreçten geçiyorlar. İşleri de kolaylaşmıyor. Hatta uzak bir gezegenden yardım çağrısı aldıklarında, ikili, kırılma noktasına varacak kadar zorlanabilir. İlkel teknolojiye sahip, ölümcül yerlilerle dolu tuhaf bir gezegende mahsur kalmışken kurtulmayı başarabilecekler mi? Çünkü dört bir yanlarında savaş patlak verdiğinde, Usta ve Padawan kendilerini karşıt saflarda bulacaklar!

Bu ciltte Charles Soule tarafından yazılan ve Marco Checchetto tarafından çizilen Obi-Wan and Anakin #1-5 arası sayılar toplanmıştır.

Sayfa Sayısı: 128
  Etiket Fiyatı: 40 TL

Nomad

Haftasonu süper namüsait şartlara rağmen bu cildi okumayı başardım.
Evde, 20 günlüğüne gelip kendine misafir diyen bir güruh (20 günlüğüne gelince evsahibi olursunuz  :) ) vardı.
Ortalıkta 1 i hasta yatağında yatan, 2 si benim gerisi misafire ait bağıra çağıra koşturan bir çocuk ordusu vardı.
Bitmeyen gürültü, başıma yıkılan bir ev vardı.
Normal şartlarda bu ortamda okuma yapılamaz takdiriniz üzere.
Bu satırları yazarken iş yerindeyim ve kafamda uğultular var halen. Gemide filminden alıntı yapayım "kafamda filler s***şiyor"
Ama kitaba kafamı gömdüğüm 1 saatlik süre boyunca hikaye beni dış dünyadan koparmayı başardı.
Yazar Soule iyi iş çıkarmış.
Kendisini Inhuman serisinden (3 Inhuman, 4 Uncanny Inhuman, serinin onehot ları X'in Ölümü ve Inhuman vs X-Men ) den tanıyorum.
Başarılı bir seriydi, forumdaki konularında epey övmüştüm.
Ama aynı şekilde forumda bazı serileri batırdığını da okumuştum.
Neyse, konu dağılmadan "Yazar Soule iyi iş çıkarmış." yazdığım yerden devam ediyorum.
Ben Star Wars (bundan sonrası SW) seven bir insanım.
Benim için bir SW yapımının iyi olması için yeterince SW olması ilk kriterdir.
Konu, kurgu, senaryo, çekim, çizim, teknik, vs vs hepsi sonra gelir.
İlk kriterim elimdeki şeyin yeterince SW olması.
Nedir SW olmak diyenler olacaktır.
Kısa bir cevabı yok açıkçası.
SW evreninden bolca ve mantık çerçevesinde harmanlanmış öğeler içermesi desem anlatabilir miyim bilemedim.
Yani bir sürü gezegen ve ırk olsun, ışın kılıcı olsun, felsefesi ve aksiyonu ile jedi tarikatı olsun, galaktik boyutta kirli politik ve siyasi entrikalar da olsun, duygu olsun, fedakarlık olsun, adam gibi adamlar, Vader gibi kötüler olsun. SW olsun işte  ;D
Bu hikaye yeterince SW olmuş.

Hikayemiz Anakin'in (namı diğer Darth Vader) padawan zamanlarını işliyor.
Hem yayımcı, hem okuyucu için güzel bir dönem.
"Ekmekli" diye bir tanım vardır.
Ekmekli araba (genelde tofaş kartal), ekmekli tezgah, ekmekli mal. Alanın da, satanın da memnun kalacağı bir işi, emtiayı tanımlar halk arasında.
Bu dönem "ekmekli" bir dönem.
Darth Vader demiştik en son. E haliyle bu efsane anasından o kara kaskla doğmadı.
Bu yollara nasıl düştü, neler yaşadı, nasıl böyle über oldu, zalım oldu, şerrefsiz oldu.
Buradan ekmek çıkarıyor Soule.
Filmlerden hatırlarsınız Qui Gon Anakin i bulmuş, konseyin karşısına çıkarmış, bilimum itirazlara (bu yılanoğlu gücün ayarını bozar, aşımıza kan doğrar, karımıza kızımıza hallenir ) rağmen himayesine almış, sonrasında güç'ün rahmetine kavuşurken onu Obi-Van a emanet etmişti.
Usta Obi-Van ve Çırak Anakin in maceralarını okuyacağız bu seride.
Neyse mevzu SW olunca çenem düşüyor, fazla uzatmadan genelden kitap özeline düşeyim.
Olay Jedi kodu içeren bir yardım çağrısı alan Obi-Van ve Anakin in bayağı sapadaki bir gezegene gitmeleri ve burada yaşadıkları macera.
Macera bu ciltte sonlanıyor ama serinin gelecek ciltlerde nasıl şekilleneceğini Palpatine şerefsizinin Anakin in bilinç altına nifak tohumları ektiği kısımlardan anlıyoruz. Ana hikayemiz Anakin in şirazesinin kayması, ciltlerdeki maceralar da ufak hikaye adacıkları.
Hikaye içeriği, anlatıdaki SW dokusu, akıllıca yazılmış diyalogları, iyi/kötü karakterleri, eylemsel motivasyonları falan gayet tatmin edici.
Fazla girersem spoiler kaçırırım, bu nedenle irdelemiyorum. Buralar olmuş.

Çizgi roman görsel bir ortamdır, çizimler önemlidir derim hep.
Çizimler konusunda ne diyeceğimi bilemedim pek.
İyi aslında ama hikayenin geçtiği gezegende savaş sonrası yıkım ortamı havası verilirken bişeyler ters gitmiş.
Böyle boz bulanık her yer. Tsunami sonrası çamur deryası gibi, gözün alabildiğine uzanan, paslı parçalarla dolu bir hurdalık gibi.
Bir de havada hep kar mı, buz mu, toz mu ne idüğü belirsiz birşeyler uçuşuyor sürekli.
Gezegenin bu halde olma sebebini, tarihçesini vs pek irdelememiş hikaye (keşke yapsaydı) ama çizer sürekli kamerayı uzak noktalara koyarak görsel atmosferini yansıtmak istemiş.
Olmuş ama olmamış. Valla başka birşey diyemedim. Ama diyeceğim birkaç sağlam şey var Çizgi Düşler e. Onu sona sakladım.

Örnek sayfalar

Şimdi gelelim yayıncımızın bize ödediğimiz 25 tl karşılığında verdiği ürünün fiziksel kısmına. Kağıt ve baskı kalitesi.
Çoklukla, bir avuç kalan çizgi roman yayımcılarımızı koruyan, kollayan, hatalarını mazur görüp başarılarını bolca takdir eden bir insanım. Ama hatamı söyleyen dost en iyi dostumdur da derim sıklıkla.
Ciltte iplik yok, kapak ince karton. Arka Bahçe nin "okurken çıtırdayan cilt kalitesi" dediğim kalitede ciltleme.
Ek olarak Çizgi Düşler e "soğan zarına" baskı yapabildiği için bir tebrik şart.
Kitabın kağıdı bildiğimiz soğan zarı.
Sayfaya bakınca ön ve arka tarafı beraber okunuyor.
Arkabahçe Yayınevine saman kağıda basıyorlar diye kızıyordum, diz çöküp tövbe dileyesim geldi.
Yukarıda çizimlerden bahsederken belirttiğim boz bulanık ortama bu kağıdın etkisi büyük. Post Apokaliptik ortam kağıdı. Ne basarsanız basın PA ortam garanti.  ;D
Benim gibi evin market alışverişini yapanlar farkındadır. Son dönemlerin gizli zam taktiği gramajdan çalmak.
5 lt lik yağlar aynı tenekede 4 lt, 200 gr lık cipsler aynı ambalajda 160 gr, 3 katlı tuvalet kağıtları aynı rulo sayısı ile tek katlı ve aynı fiyat.
Bu taktiği Çizgi Düşler in bu kitapta uyguladığını görüyoruz.
Örnek sayfa koyacağım aşağıya. Canlısı kadar iyi görünmese de durumu anlamanızı sağlayacaktır.

Okuyanlar farkındadır, vakit buldukça editler ve zenginleştiririm yazılarımı.
Bu yazıya da dokunuşlarım olacak vakit buldukça.
Şimdi iş zamanı.

Altta soğan zarı baskı kalitesi görselleri. Boyut sayfaya sığmayabilir, yeni sekmede aç deyip bakarsınız.
İlk resimde sayfaya cin girmiş sanıyorsunuz o işaretlediğim kafa siluetini görünce. Arka sayfayı çevirince de aslını görüyorsunuz. Bu şekilde bolca durum var kitapta.

ZGeralt

Alıntı YapPost Apokaliptik ortam kağıdı.

:)))))))) Sesli güldüm buna Nomad.

Ben de aldım bu cildi ama henüz okumadım. Açıkçası kağıt kalitesini falan da incelemedim, Obi Wan ve Anakin var diye balıklama daldım valla :)

nikopol

Eve kamp kuran misafir ordusuna rezalet puanim 9/10.

Baski kalitesi rezalet puanim ise 5/10. Cilt, eski Arkabahce ciltleri gibi kapagi acilmadigi halde infilak ederse o zaman 8/10'a guncellerim.

Hadi gecmis olsun.

hanac

Alıntı yapılan: Nomad - 20 Ocak, 2020, 11:13:13
Altta soğan zarı baskı kalitesi görselleri. Boyut sayfaya sığmayabilir, yeni sekmede aç deyip bakarsınız.

Yine güzel bir yazı olmuş, emeğine sağlık.

Bu arada benim bu forumdaki en büyük görevim resimleri makul seviyelere getirip flickr da yedeklemek.  :)

Sanırım resimler makul seviyelere inmiştir.  8)

Nomad

Alıntı yapılan: hanac - 21 Ocak, 2020, 08:07:41
Yine güzel bir yazı olmuş, emeğine sağlık.

Bu arada benim bu forumdaki en büyük görevim resimleri makul seviyelere getirip flickr da yedeklemek.  :)

Sanırım resimler makul seviyelere inmiştir.  8)

Teşekkür ederim üstad.
Eline sağlık. 10 numara olmuş.

ferzan

Benim gözüme basıma dair ilk anda rahatsız edici bir detay çarpmadı...Normalde edisyon konusunda nasıl bir ruh hastası olduğumu her ne kadar bu forumda dizginlemeye çalışsam da bazı dostlar özelden gayet iyi bilir...Benim gözüme çarpmamış olması, bir sorun olmadığı anlamına gelmez elbette...Benim de kafaya taktığım ama başkalarının önemsemediği yığınla detay oluyor basımlara dair...O sebeple söz konusu eserin basımına dair olumlu ya da olumsuz bir yorum yapamayacağım ama hikayeye dair yazmak istediğim birkaç satır var...

Öncelikle bu 5 sayılık mini seriden bir araya getirilmiş tek ciltlik hikaye beni tatmin etmedi...Yok, öyle devamını arkasını falan aramadım...Zaten tek vuruşluk bir okuma arzusundaydım ama beni kesmedi nedense...İlginçtir, beğenmeyeceğimi düşünerek okumaya başladığım Darth Maul fasikül mini serisi bile çok daha hoşuma gitmiş ve beni tatmin etmişti...Obi-Wan & Anakin cildinden çok daha fazlasını alacağımı düşünüyordum ama alamadım...Benim nezdimde bir Darth Maul 'u geçemedi...

Hikaye güzel, konu güzel, detaylar güzel, çizimler güzel; ayrıca Obi Wan 'ın filmlerde işlenmemiş her dönemine ve haline meraklı bir SW hayranıyım ama bir türlü tamam diyemedim bu hikaye için...Zaten okuma esnasında çok yükselmedim ama kendi içinde bir zirve de yapmadı bende...Bu iki karaktere dair bir hikayenin çok daha özenli kurulması ve işlenmesi beklentisindeydim açıkçası...

Hikayenin görsellerine diyecek yok, her şey yerli yerinde ve olması gerektiği gibi...Bir okur başka bir şey istemez zaten...Yalnız bazı geçişlerde sorun yaşadım...Anlatım ve aktarım esnasında bazı yerlerde ardışık atlama hissine kapıldım...Nasıl anlatayım bilmiyorum, spoiler de vermek istemiyorum ama birkaç yerde panelleri çok mu yanlış yorumladım acaba dediğim oldu...Birkaç yerde ardışık aktarım benim nezdimde sekteye uğradı ve sık sık önceki sayfalara geri dönmek durumunda kaldım...Kendimi dikkatsiz ya da alık gibi hissettirdi...

Genel yorumum, SW hayranlarının arşivinde olmazsa olmaz numunelerden biri bence...Benim öykü ve görsel anlatım ile olan kişisel sorunlarım, bu cildi kötü yapmıyor elbette...Okuduğuna da pişman etmiyor ama birkaç noktada "acaba" lar içinde bıraktırıyor...Beklentiyi tam olarak karşılamıyor sanki...Diğer yandan, okumaya ayrılan vakte de asla yazık etmiyor...Eyyorlamam bu kadar...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nomad

Alıntı yapılan: ferzan - 21 Ocak, 2020, 18:19:45
    Benim gözüme basıma dair ilk anda rahatsız edici bir detay çarpmadı...Normalde edisyon konusunda nasıl bir ruh hastası olduğumu her ne kadar bu forumda dizginlemeye çalışsam da bazı dostlar özelden gayet iyi bilir...Benim gözüme çarpmamış olması, bir sorun olmadığı anlamına gelmez elbette...Benim de kafaya taktığım ama başkalarının önemsemediği yığınla detay oluyor basımlara dair...O sebeple söz konusu eserin basımına dair olumlu ya da olumsuz bir yorum yapamayacağım ama hikayeye dair yazmak istediğim birkaç satır var...

Öncelikle bu 5 sayılık mini seriden bir araya getirilmiş tek ciltlik hikaye beni tatmin etmedi...Yok, öyle devamını arkasını falan aramadım...Zaten tek vuruşluk bir okuma arzusundaydım ama beni kesmedi nedense...İlginçtir, beğenmeyeceğimi düşünerek okumaya başladığım Darth Maul fasikül mini serisi bile çok daha hoşuma gitmiş ve beni tatmin etmişti...Obi-Wan & Anakin cildinden çok daha fazlasını alacağımı düşünüyordum ama alamadım...Benim nezdimde bir Darth Maul 'u geçemedi...

Hikaye güzel, konu güzel, detaylar güzel, çizimler güzel; ayrıca Obi Wan 'ın filmlerde işlenmemiş her dönemine ve haline meraklı bir SW hayranıyım ama bir türlü tamam diyemedim bu hikaye için...Zaten okuma esnasında çok yükselmedim ama kendi içinde bir zirve de yapmadı bende...Bu iki karaktere dair bir hikayenin çok daha özenli kurulması ve işlenmesi beklentisindeydim açıkçası...

Hikayenin görsellerine diyecek yok, her şey yerli yerinde ve olması gerektiği gibi...Bir okur başka bir şey istemez zaten...Yalnız bazı geçişlerde sorun yaşadım...Anlatım ve aktarım esnasında bazı yerlerde ardışık atlama hissine kapıldım...Nasıl anlatayım bilmiyorum, spoiler de vermek istemiyorum ama birkaç yerde panelleri çok mu yanlış yorumladım acaba dediğim oldu...Birkaç yerde ardışık aktarım benim nezdimde sekteye uğradı ve sık sık önceki sayfalara geri dönmek durumunda kaldım...Kendimi dikkatsiz ya da alık gibi hissettirdi...

Genel yorumum, SW hayranlarının arşivinde olmazsa olmaz numunelerden biri bence...Benim öykü ve görsel anlatım ile olan kişisel sorunlarım, bu cildi kötü yapmıyor elbette...Okuduğuna da pişman etmiyor ama birkaç noktada "acaba" lar içinde bıraktırıyor...Beklentiyi tam olarak karşılamıyor sanki...Diğer yandan, okumaya ayrılan vakte de asla yazık etmiyor...Eyyorlamam bu kadar...
Abi dar alanda kısa paslaşmalar hikayesi.
Mandalorian dizisi gibi düşünmek lazım.
Hikayeden Obi-Van ve Anakin i çıkar, Tex ve Kit Carson u koy o da sırıtmaz.  ;D
Tex e telgraf gelir, yardıma gider, kızılderili beyaz çatışmasının ortasında kalır. Kötülerin kulağını çeker, tarafları barıştırır.
Sanırım tarza doygunluğundan tad alamadın.

ferzan

Mümkündür...Zaten Mandalorian 'a da demediğimi bırakmamıştım kendi başlığında...Acaba ben mi gereğinden fazla önemseyip beklenti yükseltiyorum, yoksa cidden bir kalite şaşması mı var hala anlamış değilim...

9 ciltlik Clone Wars çizgi roman serisindeki (JBC) hikaye kalitesini hatırladıkça bu tarz SW hikayeleri fazla hafif geliyor gibi oluyor...Şu ana dek 2015 sonrası Marvel SW serilerinden ayıla bayıla okuduğum, hakikaten abarta abarta övdüğüm tek seri, 2017 'de başlayan ve iki yıl süren ikinci Darth Vader serisi oldu...Bizde yakın gelecekte basılacak diye umuyorum bu seri...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nomad

Alıntı yapılan: ferzan - 21 Ocak, 2020, 20:32:38
  9 ciltlik Clone Wars çizgi roman serisindeki (JBC) hikaye kalitesini hatırladıkça
Bir yaradır kanar içimde. Sayı 1 ve 9 a yüksek fiyat çekildiği için tamamlayamadım onu. Haliyle okuyamadım. Işın kılıcı olmayan Jedi gibi hissediyorum.

memospinoz

Alıntı yapılan: Nomad - 21 Ocak, 2020, 21:06:08
Bir yaradır kanar içimde. Sayı 1 ve 9 a yüksek fiyat çekildiği için tamamlayamadım onu. Haliyle okuyamadım. Işın kılıcı olmayan Jedi gibi hissediyorum.

https://www.nadirkitap.com/star-wars-klon-savaslari-cilt-9-oyunun-sonu-john-ostrander-kitap15872116.html

Cilt 9, 45 ₺.

dean

Alıntı yapılan: Nomad - 21 Ocak, 2020, 21:06:08

Geçen hafta 9. cildi 25 TL'ye buldum. Arada sağda solda çıkabiliyor.

Nomad

Alıntı yapılan: memospinoz - 21 Ocak, 2020, 22:19:24
https://www.nadirkitap.com/star-wars-klon-savaslari-cilt-9-oyunun-sonu-john-ostrander-kitap15872116.html

Cilt 9, 45 ₺.

Sağolasın üstadım.
Sahafa kondisyonunu bir sorayım.
Nadir daha önce çok üzdü beni kondisyon konusunda.
Oradan kitap almayı bırakmıştım.