Sevilen Yan Karakterler...

Başlatan darkwood, 06 Ekim, 2009, 11:17:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Her ne kadar soluk alip vermese de Mister No'nun Pirpir'i...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

caretta

Arkadaşlar bu konuda katılımınızı bekliyorum.Ben çok az çeşit ç.r. okudum ve okuyorum.Martin Mystere,Nick Raider
Brendon,Dampyr,Büyülü Rüzgar,Nathan Never,Mr.No,Caravan,X-Men v.s.gibi ç.r.'ların ana karakterlerini ve
yan karakterlerini bilmiyorum.Bildiklerimizi paylaşmak da Altın Madalyon üyeleri için bir zenginliktir kanaatindeyim.
    Çizgi romanların ana (başrol) karakterleri yanında,yan karakterler o ç.r.'ların olmazsa olmazlarıdırlar.Bu yan
karakterler genellikle kuşkucu,mızmız,bazen korkak,kötümser,içkiye ve yemeğe aşırı düşkün karakterlerdir.Başrol
karakteri ile tatlı tatlı atışırlar,çatışırlar,didişirler ama her zaman başrol oyuncusunun yanındadırlar ve birçok tehlikeye gözlerini kırpmadan atılırlar.
     Ben bildiğim ç.r.'lardaki yan karakterleri ve bildiğim özelliklerini yazıyorum:
    Teks-Kit Carson.Carson kötümser,kuşkucu,dırdırcı bir tip.Bira ve viskiyi seviyor.İştahı her zaman yerinde.Dağ
gibi kızarmış patates ve dört parmak kalınlığında biftekleri götürüyor.Yalnız dilinde de olsa az çok çapkın da.Kendisine 'ihtiyar' denmesine bozum oluyor.
   Zagor-Çiko.Sevgili fıçımız Çiko korkak,ürkek,tabansız tipini çok güzel canlandırıyor.Yemeğe aşırı düşkün.Ama
o da Carson gibi hiçbir tehlikeye yılmadan atılıyor.
   Tim-Dusty.Bu eski ç.r.'da Dusty asker kökenli,savruk,içki müptelası bir tipi canlandırıyor.
   Kit Taylor-Frankie Bellevan.Frankie,'talebesi'Kit'i koruyan,gözeten biriolarak kendini lanse ediyor.O da aşırı
içki düşkünü.Kadınlara da zaafı var ama uzatmalı 'nişanlısı'Annie Dörttabanca ile başı dertte!
   Tommiks-Konyakçı ve Doktor Sallaso.Tommiks'in arkadaşları bu 'Bekri Mustafaları' tanıtmama gerek yok.
   Çelik Blek-Profesör Öklitus.Profesör,kafası iyi çalışan,gözbağcılık,sihirbazlık hünerler de olan bir tip.O da
boğazına oldukça düşkün.
   Swing-Gamlı Baykuş-Mr. Blöf.Gamlı Baykuş tam bir felaket tellalı,kötümserliğin,karamsarlığın prototipi.Mr.Blöf
tanıdığım en uçkuru düşük yan karakter.Yemeyi içmeyi seven bir korsan eskisi.
   Tom Braks-Tonton.Bu ç.r.pek hatırlamıyorum.Tonton galiba köfteye düşkün biriydi.Bir de silindir şapkalı karakter vardı. Adını ve özelliğini unuttum.
   Mandrake-Abdullah.Sihirbaz Mandreke ile gezen dev yapılı zenci idi galiba.
   Kinowa-Long Rifle.Sam Boyle'nin at kokan keşşaf can yoldaşı.Adını da çok iyi kullandığı tüfeğinden alıyor.Pek olumsuz bir özelliğini hatırlamıyorum.
  Pecos Bill-Davy  Crockett.??*
  Tenten-Kaptan Haddock.???
  Karaoğlan Çalık.???

pizagor

Bu mesajı benzer bir başlıkla birleştiriyorum arkadaşlar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

gece kartalı

En sevdiğim çizgi roman zagor değilse sadece ve sadece çiko yüzündendir.
Kit carson hariç yan karakterlerden genelde hazzetmem ancak çiko bazen kitabı yarıda bırakmamı istetecek kadar itici geliyor bana. Çocukken çiko'yu birileri öldürsün diye dua ederdim, bir türlü kabul olmadı:)

hennessy

Tenten'in sevgili arkadaşı Kaptan Haddock

Kaptan Haddok Tenten'in en iyi arkadaşıdır, ilk olarak Altın Kıskaçlı Yengeç kitabında görünmüştür. Haddok ilk başta zayıf ve alkolik bir karakter olarak resmedilmiştir, fakat daha sonraki albümlerde daha saygıdeğer ve gerçekten cesur bir karaktere dönüşmüştür (özellikle başarılı hikâye Tenten Tibet'te albümünde arkadaşının hayatını kurtarmak için ayık kafayla kendisini feda etmiştir). Kaptan'ın kaba kişiliği ve alaycılığı Tenten'in inanılmaz kahramanlığına tezat oluşturmaktadır; Tenten ne zaman idealist davransa Kaptan alaycı bir yorum yapmakta gecikmez.Haddok hislerini ifade etmek için her türlü kelimeyi hakaret ve küfür olarak kullanır, "Gagalımemeli", "Ostorogot", "Başıbozuk", "Turta kalıbı", "Ölü Gömücü" veya "Halı Tüccarı" gibi, fakat bunlardan hiçbiri aslında küfür değildir. Haddok sıkı bir içicidir, özellikle Loch Lomond marka viski içer, fakat sarhoşluğu genellikle komedi için kullanılmaktadır.Haddok'un soyadı Hergé'nin eşiyle olan bir sohbetinden çıkmıştır, bu sohbette karısı Haddock'un (mezgit) "acınası bir İngiliz balığı" olduğunu söylemiştir. Hergé ismi böylece seçer. Haddok'un en son tamamlanmış hikâye olan Tenten ve Pikarolar kitabına kadar (1976) ilk ismi yoktur, bu kitapta ilk ismi Archibald konur. Kızıl Korsanın Hazinesi kitabının sonunda, Haddok atalarına ait bir yer olan Mulensar şatosunu alır, burada o, Tenten ve Turnösol hep birlikte yaşarlar.Ayrıca Leiji Matsumoto'nun animesi Kaptan Harlock'un Fransız uyarlamasında ana karakter (Harlock) ve animenin ismi Kaptan Haddok ve Kaptan Harlock'un isimleri arasındaki benzerlik nedeniyle Albator olarak değiştirilmiştir.

Alıntı:wikipedia
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Bu konuya benzer bir konu daha önce varmış.Olsun,ben o zaman üye değildim.Ben epeyce bilgi sahibi oldum.
Teşekkürler.Yazımda bahsettiğim diğer ç.r.'ların yan karakterleri de yazılırsa sevinirim.