Red Kit'i Öldüren Adam - YKY

Başlatan afu, 22 Nisan, 2016, 22:53:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ghostrider

Zamanında okumuştum, ortalama bir hikayeye sahip, karakteri seven belki beğenir.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

pizagor

Bu albümü çok beğendim. Red Kit kalıplarının tamamen dışında bir anlatıyla gayet ciddi bir polisiye. Gizemi uzun süre saklayamamakla ve kolay tahmin edilebilir olmakla birlikte müthiş keyifli ayrıntılar ve nedeni hiç açıklanmamış bir dönüşümün bağıntısını barındırıyor. R.I.P. Red Kit...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Nomad

Bayramda okuduklarım arasında idi.
Komik desen değil.
Heyecanlı desen değil.
Red Kit desen hiç değil.
Çizimler ortalamanın altı bir frankofon kalitesinde
Fena halde overrated geldi bana.
Son birkaç sayfaya kadar hiçbirşeyin olmadığı, sonunda da zengin kalkışı yapan bir hikaye.
Kurgu, devlet arazilerine bir gecede dikilen gecekondular gibi.
Renklendirme dışında hiçbir şeyini beğenmedim açıkçası.
Mavi hakimiyetindeki renklendirmesi çok hoşuma gitti.
Normalde uzun uzun yazmayı severim okuduklarım hakkında.
Yazmaya değer hiçbir şeyini bulamadım.

caretta

Alıntı yapılan: Nomad - 22 Ağustos, 2019, 16:04:29
Bayramda okuduklarım arasında idi.
Komik desen değil.
Heyecanlı desen değil.
Red Kit desen hiç değil.
Çizimler ortalamanın altı bir frankofon kalitesinde
Fena halde overrated geldi bana.
Son birkaç sayfaya kadar hiçbirşeyin olmadığı, sonunda da zengin kalkışı yapan bir hikaye.
Kurgu, devlet arazilerine bir gecede dikilen gecekondular gibi.
Renklendirme dışında hiçbir şeyini beğenmedim açıkçası.
Mavi hakimiyetindeki renklendirmesi çok hoşuma gitti.
Normalde uzun uzun yazmayı severim okuduklarım hakkında.
Yazmaya değer hiçbir şeyini bulamadım.
Aynen katılıyorum...

hanac

Ben bu albümü beğenenler arasındayım.

Güzel bir western macerası okudum; Durango veya Blueberry gibi.

Mesela Asteriksi de bu tarz bir hikayede okumak isterim.

ZGeralt

Ben de beğenenlerdenim, sıkılmadan okudum.
Şaheser değil elbette, farklı bir deneme gibi olmuş.

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ağustos, 2019, 19:20:30

Mesela Asteriksi de bu tarz bir hikayede okumak isterim.

katılıyorum, güzel bir deneyim olabilir gibi geliyor.

Gabby

İlk duyduğumda "reklam kokan hareketler bunlar, kedidir o" deyip oralı olmamaya çalıştım ama nafile.. Ön kapak bir şey değil, asıl tahrik arka kapaktaymış meğer; görselin tam ortalık yerinde bir ibare: "Efsaneyi yıktım! Red Kit'i öldürdüm!"... farkında değil, onca yaşanmışlıktan, ete-kemiğe bürünmüş yılların birikimi anılardan bi' haber, öldürdüğünün sadece Red Kit olduğunu sanıyor gafil! gel de: 'iyi b.. yedin' -pardon-  iyi halt ettin', diye iç geçirme. :D

Okudum, merakımı giderdim, rahatladım. :) Matthieu Bonhomme, kitabına ticari kaygı gözeterek merak uyandıran alegorik bir isim vermeseydi okur muydum, gün olur okurdum ama kesin bu kadar acele etmezdim herhalde. Yetmişinci yıl anısına yayınlanan bu kitabın ne kadarı 'saygı duruşu' ne  kadarı 'ticari beklenti' bilemem ama çizerin "Red Kit benim için bir karakterden daha fazlası, bir yoldaş, çocukluk arkadaşı.." girizgahına ilaveten öykü, çizgi, renklendirme ve kapağına kadar tamamını kendi başına kotarması, işin "sevgi" yönünün daha ön planda olduğu izlenimi uyandırdı bende.

Kitabın resimleme ve renklendirmesi konusuna da değinmiş arkadaşlar hatta "çizimler/renklendirme klasik seriye göre daha estetik ve göze hoş geliyor" yorumu yapılmış. Lucky Luke, renklendirmesi, çizgisi, espri anlayışıyla, yetmiş küsur yıldır belli bir tarif ve el alışkanlığıyla Morris mutfağında hazırlanıp servis edilen klasikleşmiş konseptler bütünü. Özen gösterildiği her halinden belli titiz işçiliğe rağmen bu albümün "Red Kit gibi hissettirmemesi" benim açımdan anlaşılabilir bir şey, çünkü bu kişiye özel saygı duruşu ve Bonhomme'un "yalnız kovboyu", dolayısıyla bu çizgileri orijinal seri üzerinden yorumlamak elma-armut kıyaslaması gibi geliyor bana.

Kurbağa Kasabası (Froggy Town), Dikenli Teller macerasında, neredeyse sabah kahvaltısında bile biftekle beslenen İnek Kasabası'na (Cow Gluch Town) ince bir gönderme var... Froggy Town'da, Fransız mutfağıyla özdeşleşen kurbağa bacağı tüketiliyor, düşünsenize hem de vahşi batıda.
:D

Sigara-tütün muhabbeti de iyiydi ve bu kez  dudak arasındaki ot sapının yerini "kürdan" almıştı. Doğrusu bildiğin kürdanın üretim amacının dışında böylesine işlevsel kullanılabileceği aklımın ucundan geçmezdi, çok yaratıcıydı tıpkı "yalnız kovboy" ne demek diye soran çocuğa annenin verdiği yanıt gibi... :)

1946'da başlayan uzun yol yürüyüşünde maceralarla birlikte birikip çoğalan onlarca kasaba tabelası, bir o kadar da "Lonesome Cowboy" lu final paneli koleksiyonunu iki katkıyla zenginleştiren Matthieu Bonhomme esprilerini  ve oldukça sıradışı bulduğum doğum günü albümünü sevdim. Elbette devasa pastanın içinden fırlayan revü kızları benzeri bir hediye de sunabilirdi ama 'doğum gününde ölüm' temasıyla ters köşe yaparak fark yaratmasını bilmiş.

BAHADIR

Gabby'nin yorumlarına ilaveten söyleyecek pek bir şey yok aslında... Ben albümü farkındalıkarından, uyarlama ve göndermelerinden ötürü sevdim...

Alıntı yapılan: Gabby - 13 Eylül, 2019, 16:16:05
Özen gösterildiği her halinden belli titiz işçiliğe rağmen bu albümün "Red Kit gibi hissettirmemesi" benim açımdan anlaşılabilir bir şey, çünkü bu kişiye özel saygı duruşu ve Bonhomme'un "yalnız kovboyu",  dolayısıyla bu çizgileri orijinal seri üzerinden yorumlamak elma-armut kıyaslaması gibi geliyor bana.

Aksine bende Red kit gibi hissettim...:) Bana göre Goscinny ve Morris'in karikatürize Red Kit'ini reel çizgilerde ve gerçekçi senaryo'ya aktarımı harika olmuş... Red Kit'in olaylar karşısında tavırları, kasabalıların hal ve hareketleri, şerif, madenci, yan karakterleri ile göndermeleri ile dört dörtlük çizim, renklendirme ve hikaye örgüsü vardı...

Okurken gerçekten keyif aldım... Tek eksiklik YKY'nin bu albüme maalesef gereken özeni göstermemesi... Çeviri okurken çok rahatsız etti... Konunun anlaşılır olmasına rağmen bir şeylerin eksik ve yeterli yansıtılamadığı izlenimi yarattı bende... İyi bir editör kontrolünün yapılmadığı, redaktesinin ve son kontrolünün yetersiz olduğu alenen görünüyor...
Belki balon kaydırma bile söz konusu olabilir...

Sonuç olarak Red Kit'in 70. yılına özel, farklı bir konseptte yazılan ve çizilen bir eserin, alelade, baştan savma, "Amaaan nasılsa çizgiroman" tavrı ile basılmış, çok kötü bir edisyonunu rafıma katmak mecburiyetinde kaldığım için üzgünüm... >:(

KenParker

Komançi, Blueberry, Buddy Longway falan Red Kit'i vurmak için çok uğraştılar ama olmadı.
Adam gölgesinden bile hızlı silah çekiyor ;D

Gabby

Alıntı yapılan: KenParker - 18 Eylül, 2019, 14:34:55
...Adam gölgesinden bile hızlı silah çekiyor ;D

"Kim görmüş?...Sen mi?.. Ha Ha!.. Bir gözün onda bir gözün gölgesinde miydi? Böyle mi görebildin? Ha.. Ha Ha!:D... Neredeyse Red Kit'in alamet-i farikası olmuş "gölge" muhabbetine bunca yıldır aklımın ucundan geçmeyen farklı, eğlenceli ve taşı tam gediğine koyan başarılı Bonhomme göndermelerinden biri de yukarıdaki replikti... :)

KenParker

Konyakçı için Red Kit'in alamet-i farikalarından bir başkası geliyor hemen.
Red Kit işler karıştığında sıvışmak için pencereden atlar ve akıllı dostu Düldül daima hazırdır.
Yine Bonhomme çizgileriyle. ::)

Lucky_Luke

Önceki yazılanlara katılıyorum.

Çizimler çok güzel olmasına rağmen, hikaye ortalama seviyede.

Yine de karakteri sevip benimsiyorsanız Ama farklı bir anlatımla, farklı tarzda okuma isteğiniz varsa bence gideri var.

Karakterin temellerinden fazla taviz vermeden, başka yazar ve çizerlerden Red Kit okumayı isterdim doğrusu...

kedidiro

Geç okuduğum bu red kit macerasını beğenenlerdenim. Çizimler hoşuma gitti, renklendirme hoşuma gitti, katil kim üç aşağı beş yukarı belli olduğu halde hikayenin bağlanışı hoşuma gitti. Yadırgadığım nokta alışık olduğumuz red kit mizahından uzak, daha karamsar bir hikaye oluşuydu. Ama sonuçta bu bir red kit macerası olmaktan öte serbest bir uyarlama, bir saygı duruşu olduğuna göre doğal karşılamanız gereken bir durum... Kaldı ki ana seriye göndermeleri de eksik değildi. Olmuş bence... Farklı kahramanlar için de bu tür saygı duruşu eserler okumak isteriz...

Vega

Öncelikle ben de bu macerayı beğenenlerdenim. Lakin belirtmek isterim ki Red Kit'i bu albümden çok daha önce öldüren adam benim. İnanmayan Ulu Admin Hanac'a sorabilir ya da ilgili hikayeyi buradan okuyabilir.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Kinowa59

Günaydın değerli dostlar. İki hafta önce Lal kitap özel seri No 1 Tex " doc " cildini, Franco Nero Western filmi izliyormuşcasina keyifli bir şekilde okumuş, 1880 yılları vahşi batı kanunlarını bir kez daha görmüştüm. Dün, YKY Red Kit özel albüm " Red Kit' i öldüren adam" albümünü birkez daha okuduğumda, ilk okumamda,maceranın dikkat etmediğim, veya gözümden kaçan çok güzel ve özel bir farkını daha gördüm. O fark şuydu: Red Kit , yağmurlu havada bir bar' a sığındığında, sobanın yanında, elinde içki şişesi, sürekli öksüren bir kumarbaz görürüz. Macera ilerledikçe daha derinlemesine tanıdığımız kumarbaz ve silahşör şahsın tüberküloz hastası olduğunu da öğreniriz. Red Kit'e iyi bir arkadaş olan bu şahsın, maceranın sonlarında öldürüldüğünde ( gerçek yaşamda o şekilde ölmüyor) mezar taşında doğum ve ölüm tarihi olarak 1851_ 1887 yıllarını okuruz. Doc holiday'in renklendirdigi, Red Kit'in, "koleksiyonum zenginleşsin" diye kitaplığıma kazandırdığım bu özel sayısının, gerçekten de özel olan bu yanını farketmem bu albüme olan tutkumu bir kat daha arttırdı. Red kit sever dostlarla paylaşmak istedim.