Red Kit No:13 Yargıç - 1959

Başlatan alan ford, 25 Mayıs, 2016, 23:02:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Red Kit : Ama ben bir şey yapmadım ki
Yargıç : Bu mahkemede sanığın bir şey yapmasına gerek yoktur. .. biz gerekeni yaparız.

Yargıç benim en sevdiğim Red Kit maceraların başında geliyor. Malum ilk sayılarda Morris seriyi yazıp çiziyordu ve sonra çok doğru bir kararla yazarlık işini Goscinny'e bıraktı ve onun sihirli kalemi Red Kit efsanesinin doğmasında en az Morris kadar etkili oldu. Yargıç işte bu ikilinin erken dönem işlerinden ve Morris'in çok sevdiği tarihi karakterlerden biri ,  Goscinny'in kaleminden harika bir şekilde çizgi romana girmiş.  Uderzo bir söyleşide Goscinny'in en önemli özelliklerinden birinin çizerin istediği gibi yazabilme özelliği olduğundan bahseder. kelime oyunlarından hazzetmeyen Morris'e ayrı , çok seven Uderzo'ya ayrı senaryolar.  Yargıç'ta Goscinny bence Morris'in hayallerinin ötesinde bir senaryo ile gelmiş ve Morris'in çizgileriyle ortaya efsane bir albüm çıkmış.

Öncelikle Yargıç Roy Bean.  19.yy  sonlarında Teksas Langtry'de hem bar hem de mahkeme salonu olan barakasında , yürürlükten kalkmış bir medeni hukuk yasası ve colt tabancasıyla adalet dağıtan bu tarihi önemi haiz kişiliğin hayatı YKY edisyonun başında kısaca anlatılıyor. Kazada ölmüş bir adamın cesedini incelerken bir tabanca ile 41 dolar elli sent bulan Yargıç cesedi izinsiz silah taşımaktan suçlu bulup 41 dolar elli sent para cezasına çarptıracak kadar pervasız karakterin yolu yalnız kovboyla kesişince ortaya 32 kısım tekmili birden şenlikli bir albüm çıkıyor

Bir sürüyü New Mexico'ya götürmesi gereken Red Kit 'in yolu Langtery'e düşer ve burada Roy Bean tarafından sürüyü çalmakla suçlanır ve tutuklanır. Roy Bean bu sefer sağlam kayaya çarpmıştır ama tek derdi bu değildir. Kasabaya yeni gelen Bad Ticket da yargıç olmayı kafasına takmıştır ve bu uğurda elini kirletmekten çekinmez. Roy Bean ve Red Kit bir anda kendilerini aynı tarafta bulurlar. Sonunda efsane bir mahkeme sahnesiyle kendini de yargılayan Roy Bean'in hikayesi her daim okutur kendini.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

caretta

Yargıç Roy Bean iki adet Teks macerasına da konu olmuştur.

Birinci macera Oğlak Altın Teks 117-120 sayılarda yayınlanmıştı. Bu macerada Kit Karson yargıcın eline düşüyor ve az kalsın asılıyordu!

İkinci macera ise Çizgi Düşler aylık Teks 16.sayıda yayınlandı. Bu macerada bir soygun öyküsü ve yargıcın platonik aşkla bağlandığı aktris Lily Langtry'nin öyküsü anlatılır. Hiç yüzünü görmediği aşıkının maceranın finalindeki hayali mezar
sahnesinde görülmesi çok dokunaklıdır.

alan ford

Sağolasın abi, fumettici dostlarımızın bu şahane karakteri atlaması düşünülemezdi zaten ama ben iki macerayı da okumadım desem. Bulup buluşturup okuyayım bu bahaneyle.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Tuco Ramirez

Yargıç Red Kit'in çok iyi maceralarının başladığı macera. Çizgilerde bu macera ile oturmaya başlıyor.