En Kahraman Rıdvan - Marmara Çizgi

Başlatan pizagor, 14 Ekim, 2009, 20:39:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oks03

Tesadüf haftasonu düzenleme yaparken ilk yayınlandığı Gırgır elime geçti. Nefis bir Rıdvan macerası. Albümüde zevkle okuyacağım

pizagor

Albümde çok da güzel bir ayrıntı var... Hikaye 12 Eylül 1980 darbesine denk gelmiş ve darbe sonrası Gırgır 4 hafta boyunca kapatıldığı için Bülent Arabacıoğlu 4. haftanın sonrasında bir hatırlatma bandı hazırlamış. Albüm yayınlanırken de orijinalliği bozmamak adına bu banda dokunmamış. Bu ayrıntı sayesinde en azından hikayenin ne zamana denk geldiğini öğrenebildik. Bu albümler baskı kalitesi açısından çok çok iyi ancak hikayeyle ve yayınlandığı döneme dair bilgiler, hikaye içerisindeki göndermeleri içeren editoryal eksiklikleri var. Mesela bu hikayede ciddi bir sermaye - para babaları ve insan gücünün yerini alan teknoloji eleştirisi var. Bu noktada Gırgır'ın misyonu ve bu hikayenin ilişkilendirildiği çok güzel bir yazı hazırlanabilirdi.

Bunlar da tamamlansa dört dörtlük olacak...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Hikayedeki Bir Numara da bana General Grievous'u hatırlattı :)

pearl jam

Yıllardır unutamadığım bir isme sahip olan "en kahraman rıdvan mı şeytan yoksa şeytan rıdvan mı en kahraman?" isimli macerayı bekliyorum artık.

V

Alıntı yapılan: pearljam - 06 Mayıs, 2011, 10:38:44
Yıllardır unutamadığım bir isme sahip olan "en kahraman rıdvan mı şeytan yoksa şeytan rıdvan mı en kahraman?" isimli macerayı bekliyorum artık.
Hıbır'da yayınlanan bu macerayı seneler sonra okuruz herhalde bu yayın periyodu ile.
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

2. Kitabı bugün okudum. Gerçekten çok sürükleyici ve eğlenceli.

Mizah anlayışı dönemden döneme değişmesine rağmen burada getirdiği sağlam sistem eleştirisi nedeniyle 30 yıl sonra bile kendini okutturuyor.

En beğendiğin espri Rıdvan'ın 1 Numarayı selamlaması idi  :)

kültürelgüncel

Bir hafta önce okumuştum her iki cildi de. Satın almadan önce "ya beğenmezsem, ya bazı Amerikan programlarındaki esprilerde yaptığım gibi gülmek yerine sıkılırsam" türünden endişelerim vardı. Ama kitap fuarında Bülent Arabacıoğlu'nu görünce dayanamadım ve hemen aldım imzalı kitaplarımı :D :D Tek kelimeyle harika ve iyi ki almışım. Umarım ne kadar macerası varsa hepsini yayınlarlar.
(Not: endişelerimin nedeni o dönemde yaşamayışımdı.)

hanac

Şöyle güzel bir sürpriz ile fuara 3. sayıyı çıkarsalar.

Türk çizgiromancılığın yüzaklarından olan bu seri devam etse.

DAMPYR

Alıntı yapılan: kültürelgüncel - 15 Mayıs, 2011, 23:27:55
Bir hafta önce okumuştum her iki cildi de. Satın almadan önce "ya beğenmezsem, ya bazı Amerikan programlarındaki esprilerde yaptığım gibi gülmek yerine sıkılırsam" türünden endişelerim vardı. Ama kitap fuarında Bülent Arabacıoğlu'nu görünce dayanamadım ve hemen aldım imzalı kitaplarımı :D :D Tek kelimeyle harika ve iyi ki almışım. Umarım ne kadar macerası varsa hepsini yayınlarlar.
(Not: endişelerimin nedeni o dönemde yaşamayışımdı.)

O dönemleri yaşamış biri olarak sana şunu söylüyebilirim. her hafta gırgır dergisini büyük bir heyecanla beklerdik.
Ve büyük bir sevinçle Bülent Arabacıoğlunun yarattığı bu kahramanın maceralarını okurduk.
Bu maceraları o dönem yayınlanan çizgi romanlardan esinlenerek yapması bu diziye çok büyük bir güzellik katıyordu.
Her macerası ayrı bir güzellik ve kahkaha umarım hepsini yayınlarlar.... :)

yunusmeyra

gır gır ve dahi kardeş dergi "fırt" beraber okunurdu..fırt daha çok bazı büyüklerin koleksiyonlarında (eve kolay kolay sokamama nedenimiz;ön kapak arkasındaki fotoğraftır  -ki"erotik" olurdu- üzerine karikatürler serpiştirilirdi..), ve az büyüyünce eski sayıların olduğu ciltler edinilerek okundu. (..gır gır'ın bir kaç yüz bin sattığı iftiharla(ki bir ara yarım milyona doğru yol aldığı )konuşulurdu..) "en kahraman rıdvanı" ilkokulda yakalamış bir nesildenim..bildiğimiz ve okuduğumuz çizgi romanlara hem "metin-senaryo-aksiyon" bazında göndermelerle,hem de görsel olarak onlardan alıp "kolaj" yaparak konuşma ve düşünce balonlarına yerleştirerek elimizden düşmeyen diğer çizgi romanlarla gır gır'ın "sarı-beyaz-siyah" sayfalarında bağ kurmamızı sağlardı..o zamanlar "asteriks" teki yoğunluk ve işçilikle karşılaştırdığımızı hatırlıyorum..sayfalar o kadar yoğun ve "bol kareli" olurdu ki,"en kahraman rıdvanı" okurken zaman farklı işlerdi..bir de "arabacıoğlunun" tam sayfa panorama karikatürlerine zaman harcar ve keyifli dakikalar geçirirdik..daha küçük yaşlarda çizerinin "arabacıoğlu" olduğunu bilmeden yüzlerce "tipi tip" karikatürünü de heyecanla takip edip biriktirmiştik..
şöyle lise çağlarını bulup geçtiğimiz yaşlarda "hıbır" dergisinde de takip ettik.ve aklımıza hep o soru takıldı:"arabacıoğlu", bir"uderzo","morris" gibi albümler niye çıkarmaz ve dünya bunları okumaz???
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pearl jam

3. kitap "Banker" D&R' ın sitesinde satışta gözüküyor.

hanac

Alıntı yapılan: pearljam - 27 Ekim, 2011, 10:51:56

Faik, bu güzel haber için teşekkürler.

Büyük ihtimalle, 80 lerin başındaki Banker olayları (En meşhuru Banker Kastelli) konu ediliyor.

darkwood

Rıdvan'ın 3. kitabının yayınlanması iyi bir haber.
Önceki yayınlanan 2 sayınında baskı ve kalitesi güzeldi ve yayınlarının düzenli olmasıda ayrıca sevindirici.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Alıntı yapılan: pearljam - 27 Ekim, 2011, 10:51:56

Bu macera güzeldi.Umarım diğer maceralarınıda yayınlarlar...... :D

pizagor

Bu hikaye bence serideki şimdiye kadarki zayıf halka, bir de seksi güzellerin en fazla kullanıldığı macera... Ama o sıcacık çizimler her daim kendini okutturuyor... Devamını bekliyorum...