Oryantalizm - İletişim Yayınları

Başlatan memospinoz, 07 Mart, 2018, 20:29:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Bir Fransız'ın gözünden Türkiye, taşra ve İstanbul... Kırmızı ile turkuazın prelüdü, küçük dünyaların, kırık hayallerin çizgileri. Nicolas Presl, tek bir söz etmeden bizi yolculuğa çıkarıyor. Picasso büyüsüyle Anadolu rock... Oryantalizm, bize bakan bir grafik roman... İnce belli çay bardağı...

Boyut: 17x24 cm
Sayfa Sayısı: 184
Etiket Fiyatı: 43 TL

Tuco Ramirez

Kimse kusura bakmasın, maddi ederi 25 TL civarı olan bu kitaba 43 TL vermek bir yana dursun bedava verseler kitaplığımda yer kaplamasın diye almam.
Ben çizsem ancak bu kadar kötü olurdu çizimler herhalde. Hele kapaktaki türk tiplerine ne demeli, aynı biz Türklere benziyorlar  ;D
Picasso büyüsüyle Anadolu rock, vay canına  >:(

ferzan

2016 yazında bu kitaptan haberdar olmuş, o sıralar Fransa 'da olan Afu Abi de sağolsun ricamı kırmayıp bana bu kitabı getirmişti...

İnanılmaz güzel bir kitap...Sadece ''Oryantalizm'' adı hiç yakışmamış esere...Çünkü içinde bildiğimiz anlamda oryantalist herhangi bir klişe yaklaşım yok...Yani o meşhur kubbeli-develi-fesli-nargileli atmosfer ile 1001 Gece Masalları esrarengizliği ve sembolcülüğü yok...

Niyetim at kuyrukluluk yapmak değil... :) Ama ilk andaki ön yargıyı kırarsanız çok keyif alacağınıza eminim...Sanmayın ki Türkleri çirkin çizmiş, itin makatına benzetmiş...Nicolas Presl 'in başka kitaplarını da incelemiştim geçmişte...Hele ''Fabrica'' adlı eseri bambaşka bir yaklaşımda sanayileşme ve dar gelirlilik üzerine...Presl 'in genel geçer estetik formlarla işi yok, tam anlamıyla doğal görünümün kendince yorumuna ve uyandıracağı hissiyata odaklanıyor...Çizdiği tipler sadece Türkler için değil, Fransız, herhangi bir Avrupalı ya da Rus karakterler için de geçerli...

Farklı duyguları uyandıran, sade olduğu kadar etkili bir geçiş ve tanıklık öyküsü...Hani, Nicolas Presl gelip Anadolu 'da yıllarca yaşasa eminim daha iyi veremezdi taşralı yaşlı insanın bezginlikle harmanlanmış şaşkın, meraklı ama bir taraftan da içi geçkin bakışlarını...Sadece bana dokunmuş da olabilir, çünkü benim çocukluğumda kalan rahmetli yaşlılarım da, büyüklerim de aynen böyle tarifi güç bir anlamla bakarlardı...Belki bu yüzden çok dokunmuş ve samimi bulmuşumdur...

Kitap hatırladığım kadarıyla 200 sayfa civarı ve geneli siyah beyaz olsa da aralarda yerli yerinde kullanılan tek ton renkler dolayısıyla fazla parlak olmayan bir kuşeye basılıydı orijinalinde...İletişim de bu sebeple kaliteli kağıda bastıysa, fiyattaki fazlalık makul görülebilir...Yine de Gozo ve Sagre 'de de gördüğümüz gibi biraz fazla fiyat çekme durumu var mı, emsalleriyle karşılaştırmak lazım...

Çizimler için de şöyle bir not düşmek isterim, çizerin elinden bu geldiği için ortaya koyduğu bir görsel tercih değil...Çok yetenekli bir sanatçının, kendi hayat görüşü ve yorumu çerçevesinde bilinçli olarak kaydığı ilmek ilmek işlenmiş bir yol...Kitabı okurken, sahne kurumundaki profesyonellik ile yer yer bilerek bozduğu perspektifi detaylardaki tezatlık ile doğu resmi ve minyatürlerdeki ön-arka ilişkisine de nasıl selam çaktığını fark edeceksiniz eminim...

Kitapta bir tek balon ya da kenar yazısı yok...Tamamen çizgi ve renklerle yapılan anlatım ve vurgusu ile gerçek anlamda bir grafik roman...Fransa 'da da büyük boy albüm olarak değil de bizdeki Uçma Sanatı ve sairenin ebatlarında çıkmış bir kitap...Sayfa tasarımı da aynen örnek resimlerdeki gibi, sabit 4 dikey panelden oluşuyor her sayfa...Presl, her kitabında farklı panel yöntemleri deniyor...Bu panelleme de sadece bu kitaba has...

Elbette ilk bakışta çekici görünen bir yayın değil...Ne var ki kapağını aralayıp içine daldığınız takdirde size çok farklı bir tecrübe yaşatacak, gerçekten kelimelerle anlatılması çok güç bazı şeyleri çizgilerle çok yoğun bir şekilde hissettirecektir...Ucundan kıyısından canı azıcık çeken kaçırmasın derim...Bende orijinali var ama İletişim baskısını da alacağım karşılaştırma yapmak için...

Başlıkta adını görünce ihtimal vermemiştim ama gerçekten sürpriz oldu benim için...Köşeye kenara istifleyip arada iç çekerek baktığım bir kitap daha Türkçe edisyonunda yerini aldı...Bu sebeple çok mutlu oldum...

Farklı ve değişik bir anlatımı tecrübe etmek isteyen dostlara gözüm kapalı tavsiye edebileceğim, yakınımdaki arkadaşlarıma da zorla aldıracağım bir kitap daha... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 08 Mart, 2018, 00:01:07
Kimse kusura bakmasın, maddi ederi 25 TL civarı olan bu kitaba 43 TL vermek bir yana dursun bedava verseler kitaplığımda yer kaplamasın diye almam.
Ben çizsem ancak bu kadar kötü olurdu çizimler herhalde. Hele kapaktaki türk tiplerine ne demeli, aynı biz Türklere benziyorlar  ;D
Picasso büyüsüyle Anadolu rock, vay canına  >:(

İletişim fiyat konusunda aşırı tutucu bir yayın evi. Zamanında bu konu ile ilgili soru sormuştum ve cevap olarak: bizim arkamızda banka vb. şeyler yok minvalinde bir cevap vermişlerdi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"