Ana Menü

Last of Us Part 2

Başlatan Mrtekin, 03 Aralık, 2016, 23:11:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Tür olarak tam "korku" sayılmaz, biraz "action adventure" klasmanında; yani "Silent Hill" gibi değil, ve fakat postakolaptik bir düzende hayatta kalma uğraşısını ele aldığından; jumpscare'ler de fazlası ile var.

İsterseniz başlangıç olarak sadece ilk oyunu biraz "walkthrough" seyrederek alın, beğenirseniz alırsınız ya da "Walking Dead" dizisinin çizgisini beğeniyorsanız, alabilirsiniz. Biraz benzer...

Ama zombi'lere ya da birtakım korku öğelerine hiç katlanamıyorsanız, kesinlikle almayın.
They drew first blood...

ZGeralt

Alıntı YapBen objektif olmam onu baştan söyleyeyim.
Bu oyun için olmaz  ;D

Olmayın, önemi yok. Bizler otorite değiliz, oyun incelmesi ile para kazanan insanlar da değiliz :)
Benim temel eleştirim oyunu olmadığı bir şey ile yermek. Yoksa kim beğenmiş kim beğenmemiş, böyle bir derdim olamaz.
Oyunlara ilgili, oyun oynamayı seven biri olarak kendimce anlatırım, fikrimi belirtirim. Hikayeyi tartışırız falan o kadar.
Bir de şu var aynı hikayeyi anlamış olsak dahi bizi aynı oranda etkilemeyebilir, bir ebeveyni baba kız hikayesi daha çok etkiler örneğin. Beklentilerimiz de farklı olabilir.
Yeter ki olanı tartışalım :)

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: Mrtekin - 23 Haziran, 2020, 10:40:53
Çözüm basit o zaman, "alma" ;D ama alıp oynayana da laf etme. "Walkthrough" seyret. Sana göre çok daha iyi bir oyun çıkana kadar bekle. Ki umarım çıkar.

Oyunu yarım saat önce bitirdim, evet, bana göre, Commodore 64 ile başlayan oyun hayatımın en güzel deneyimini yaşattı. Şu ana kadar oynadığım belki de binlerce oyun içerisinden çok güzel bir şekilde sıyrılıp öne geçmeyi bildi, tüm beklentilerimi fazlası ile karşıladı. Teşekkürler Sony ve Naughty Dog. Paramı da son kuruşuna kadar helal ediyorum. ;D

Part 3'ü yapın, çıktığı gün alma garantisi yine benden:-)

Tam olarak bunu yapıyorum zaten. Almıyorum, alıp oynayana da laf etmiyorum. Bu oyun 500 TL'yi hakeder lafına gülüyorum sadece. Size afiyet bal şeker olsun. 150 liraya alır oynarım 6 ay sonra aceleye mahal yok.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: ZGeralt - 23 Haziran, 2020, 11:30:39
499 TL çok pahalı, katılıyorum. Bu para etmemeli, haklısınız kesinlikle. Ama rasyonellik yorumunuza katılamıyorum. Harcama kararı tüketicinin geliri ile alakalı, sallıyorum ayda 25 bin TL kazanan biri için pek önemli bi para değil, ayda 2 bin TL kazanan için ise hayati önem kazanıyor.
Zaten memlekette satılan arabalar da o parayı etmez, bilgisayarlarda etmez, telefonlarda etmez. Kısacası direkt ithal edilen ve fiyatı dövize endeksli hiç bir ürün o paraları etmez. Euro şu an 7.74
60 Euro'ya satılan bu oyunun bizdeki güncel kurdan değeri 465 TL ediyor zaten. Ön siparişte 429 TL fiyat çektiler, çıkınca 499 TL oldu. Çünkü ekonomimiz öngörülebilir değil. Kimse kurun bir anda 9'a fırlamayacağının garantisini vermiyor. Bütün bu mallar da belirli marjlar bırakılarak hesaplanıyor.
Sony bölgesel fiyatlamaya geçmeli mi, evet. Kutulu oyun satıcısı firma yüzünden dijital oyun fiyatlarında istenilen esneklik sağlanamıyor mu? Evet.
Ama hiçbir neden ekonomimizin problemleri olduğu gerçeği ile kıyaslanamaz bile.
Asgari ücretli bir Alman bir aylık maaşıyla kabaca 27-28 tane TLOU2 alabiliyor, bizim asgari ücretlimiz 4 tane. Olay burada.

He ben ne yaptım peki. Ön siparişten 429 TL'ye geçtim. PSN kardeşliği yaptığım yakın bir arkadaşım var onunla beraber aldık. Oyun bana 215 TL'ye gelmiş oldu.
Spot piyasadan kutulu alıp oyun bitince satmak veya takasta kullanmakta maliyet azaltıcı bir öneri olabilir.

Ben açıkçası en az firmaları suçluyorum zaten. Satın alma gücümüzün yerlerde olması bu adamların suçu değil. Tüm bu dediklerinize katılıyorum o yüzden. Dediğim gibi dünyanın en ucuz hobilerinden ve eğlence araçlarından biri oyun işi. 60 dolar para değil yurtdışındaki adam için. Sorun bizim tarafta.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 23 Haziran, 2020, 15:59:01
Tam olarak bunu yapıyorum zaten. Almıyorum, alıp oynayana da laf etmiyorum. Bu oyun 500 TL'yi hakeder lafına gülüyorum sadece. Size afiyet bal şeker olsun. 150 liraya alır oynarım 6 ay sonra aceleye mahal yok.

Size neden bu parayı ödediğimi; maalesef sizi fazlası ile ciddiye de alarak, detaylı bir şekilde izah ettiğimi düşünüyorum. Sizin gibi 6 ay beklesem, bir mecrada "spoiler" yiyecektim ve önemsediğim bir oyunu bu kadar beklememin hiçbir anlamı kalmayacaktı. Bu deneyimi kendim yaşamak için bu meblağı ödedim ve bana göre de değdi. Hal böyleyken, ilginç bir şekilde yazılanı anlamama ya da anlamak istememe moduna girmişsiniz. Halihazırda subjektif keyif alanlarının hüküm sürdüğü, yani keyfe dayalı satın alma modelini baz alan bir mecrada, satın alan insanları "rasyonellikten uzak" olarak damgalamanız da cidden bana göre çok komik ama bu muhabbet yeterince sıktı zaten...

Evet bana göre değer, para benim keyif de benim. ;D Ben uzun zamandır beklediğim ve netice itibarı ile bitirdiğimde de beklentilerimi fazlası ile karşılayan bu oyunun 500 TL'yi karşıladığını düşünüyorum ama herkes benim gibi düşünmek zorunda da değil. Kendimi kandırılmış gibi de hissetmiyorum:-)

Alım gücünün yerlerde sürünmesinin müsebbibini ise başka yerlerde arayacaksınız, tepkinizi doğru adrese yönlendirin...
They drew first blood...

Nomad

Alıntı yapılan: ZGeralt - 23 Haziran, 2020, 15:23:59
Bir de şu var aynı hikayeyi anlamış olsak dahi bizi aynı oranda etkilemeyebilir, bir ebeveyni baba kız hikayesi daha çok etkiler örneğin.
İyi yakaladın üstad, ben kız babasıyım  ;D

ZGeralt

Alıntı yapılan: Nomad - 23 Haziran, 2020, 16:51:09
İyi yakaladın üstad, ben kız babasıyım  ;D

:)

İşte bu gayet dürüst ve samimi bir tepki zaten, kurduğun bağı yıkıyor bu yeni oyun. Amacı ne olursa olsun, sevmemeniz anlaşılır zaten.
Ben ilk oyunla da büyük bir bağ kurmamıştım, işin etik sorgulama tarafındayım daha çok. İkinci oyun beni bu yüzden daha çok tatmin etti.

Jedmau

Oyunu bir kaç gün önce oynamaya başladım.

İlki benim için şaheserdir, az gözüm dolmadı oynarken.

İkinci oyunu ön sipariş verdim, üzerine bir kaç spoiler yedim. Dün de sonu ile alakalı spoiler yedikten sonra iyice canım sıkıldı.

İki konuda çok sinirliyim, öncelikle belirtmek isterim ki spoiler vermek cidden şerefsizliktir, verdiğin kişinin parasına zamanına kast etmektedir. Spoiler verenler ( özellikle bilerek ) su katılmamış y.vşaktır. Daha sert yazıcam da ayıp olmasın diye susuyorum. Tüm internet spoiler dolu ve bu bilinçli şekilde organize yapılmış bir hareket.

İkinci konu ise oyunun hikayesi... belki spoiler yemesem anlamlı olabilirdi de... neyse.

Ben ilk oyunu sevmeye devam edeyim.

Sevgiler

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: Mrtekin - 23 Haziran, 2020, 16:40:51
Size neden bu parayı ödediğimi; maalesef sizi fazlası ile ciddiye de alarak, detaylı bir şekilde izah ettiğimi düşünüyorum. Sizin gibi 6 ay beklesem, bir mecrada "spoiler" yiyecektim ve önemsediğim bir oyunu bu kadar beklememin hiçbir anlamı kalmayacaktı. Bu deneyimi kendim yaşamak için bu meblağı ödedim ve bana göre de değdi. Hal böyleyken, ilginç bir şekilde yazılanı anlamama ya da anlamak istememe moduna girmişsiniz. Halihazırda subjektif keyif alanlarının hüküm sürdüğü, yani keyfe dayalı satın alma modelini baz alan bir mecrada, satın alan insanları "rasyonellikten uzak" olarak damgalamanız da cidden bana göre çok komik ama bu muhabbet yeterince sıktı zaten...

Evet bana göre değer, para benim keyif de benim. ;D Ben uzun zamandır beklediğim ve netice itibarı ile bitirdiğimde de beklentilerimi fazlası ile karşılayan bu oyunun 500 TL'yi karşıladığını düşünüyorum ama herkes benim gibi düşünmek zorunda da değil. Kendimi kandırılmış gibi de hissetmiyorum:-)

Alım gücünün yerlerde sürünmesinin müsebbibini ise başka yerlerde arayacaksınız, tepkinizi doğru adrese yönlendirin...

Sizin de ısrarla anlamak istemediğiniz sizin ödediğiniz paranın beni zerre ilgilendirmediği. Sizin için bir an önce oynamak önemlidir ödersiniz oynarsınız. Ben sadece ısrarla yazdığınız bu oyunun 500 lirayı hakettiği lafına katılmıyorum.

Dünyada herhangi bir oyun 500 lirayı haketmez. Sizin bu parayı ödemiş olmanız bu oyunu 500 lira ederinde yapmıyor. Zaten herhangi bir oyun konsolu da 3-4 bin lira etmez. Bunların suçluları belli. Tüm bu konsolları ve oyunları olması gerekenin çok üzerinde bir fiyata alıyoruz. Bu subjektif bir yorum değil objektif bir gerçek.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 24 Haziran, 2020, 12:09:08
Sizin de ısrarla anlamak istemediğiniz sizin ödediğiniz paranın beni zerre ilgilendirmediği. Sizin için bir an önce oynamak önemlidir ödersiniz oynarsınız. Ben sadece ısrarla yazdığınız bu oyunun 500 lirayı hakettiği lafına katılmıyorum.

Dünyada herhangi bir oyun 500 lirayı haketmez. Sizin bu parayı ödemiş olmanız bu oyunu 500 lira ederinde yapmıyor. Zaten herhangi bir oyun konsolu da 3-4 bin lira etmez. Bunların suçluları belli. Tüm bu konsolları ve oyunları olması gerekenin çok üzerinde bir fiyata alıyoruz. Bu subjektif bir yorum değil objektif bir gerçek.

Bence benim yazdıklarımı anlamama sorununuz hala enteresan bir şekilde devam ediyor. Alım gücü ile ilgili yazdıklarımı iyi okuyun. Kaldı ki, beni de sizin düşünceleriniz zerre kadar ilgilendirmiyor. Size soracak da değiliz, oyunları alırken, kafalar hakkaten çok ilginç ya. Bu arada son getirilen %50 ek gümrük vergisi (artı Kdv ve Ötv ile) maalesef Ps5'in Türkiye giriş fiyatı, en az 7000.-TL. Fiyatları iyi takip ediyorsanız, bunu da gözden kaçırmayın.
They drew first blood...

rumar80

Alıntı yapılan: Jedmau - 24 Haziran, 2020, 04:24:29
Oyunu bir kaç gün önce oynamaya başladım.

İlki benim için şaheserdir, az gözüm dolmadı oynarken.

İkinci oyunu ön sipariş verdim, üzerine bir kaç spoiler yedim. Dün de sonu ile alakalı spoiler yedikten sonra iyice canım sıkıldı.

İki konuda çok sinirliyim, öncelikle belirtmek isterim ki spoiler vermek cidden şerefsizliktir, verdiğin kişinin parasına zamanına kast etmektedir. Spoiler verenler ( özellikle bilerek ) su katılmamış y.vşaktır. Daha sert yazıcam da ayıp olmasın diye susuyorum. Tüm internet spoiler dolu ve bu bilinçli şekilde organize yapılmış bir hareket.

İkinci konu ise oyunun hikayesi... belki spoiler yemesem anlamlı olabilirdi de... neyse.

Ben ilk oyunu sevmeye devam edeyim.

Sevgiler

Mantığına sonuna kadar katılıyorum. Ama bir konuda hatalısın bence. O da şu ki; ben böyle bir film, çizgi roman veya kitap vs bekliyorsam (oyun demiyorum çünkü oyun yaşını geçtim) ASLA konu ile ilgili başlıklara yakın dönemde bakmıyorum. Böylece gönül rahatlığı ile koltuğuma oturabiliyorum.
   Sonra da kendi spoiler'ımı paylaşıyorum.  ;D

Mrtekin

Alıntı yapılan: rumar80 - 24 Haziran, 2020, 12:41:04
  Mantığına sonuna kadar katılıyorum. Ama bir konuda hatalısın bence. O da şu ki; ben böyle bir film, çizgi roman veya kitap vs bekliyorsam (oyun demiyorum çünkü oyun yaşını geçtim) ASLA konu ile ilgili başlıklara yakın dönemde bakmıyorum. Böylece gönül rahatlığı ile koltuğuma oturabiliyorum.
   Sonra da kendi spoiler'ımı paylaşıyorum.  ;D

Umar Abi, hakikaten öyle olmuyor. Çok alakasız mecralarda bile, sırf oyunu sabote etmek için, "spoiler"lar paylaşılıyor. Bu spoiler'ları verenlerin çoğunluğu da oyunu oynamamış olan karaktersizler. Özellikle bu oyun için, çok ciddi bir saldırı var. Ben spoiler yememek için ne çektiğimi kendim biliyorum.
They drew first blood...

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: Mrtekin - 24 Haziran, 2020, 12:22:44
Bence benim yazdıklarımı anlamama sorununuz hala enteresan bir şekilde devam ediyor. Alım gücü ile ilgili yazdıklarımı iyi okuyun. Kaldı ki, beni de sizin düşünceleriniz zerre kadar ilgilendirmiyor. Size soracak da değiliz, oyunları alırken, kafalar hakkaten çok ilginç ya. Bu arada son getirilen %50 ek gümrük vergisi (artı Kdv ve Ötv ile) maalesef Ps5'in Türkiye giriş fiyatı, en az 7000.-TL. Fiyatları iyi takip ediyorsanız, bunu da gözden kaçırmayın.

Bence algı sorunu sizde. Benim söylediğim hakettiğinden fazla verme olayı tüm Türk vatandaşları için geçerli. Hepimiz ederinin üzerinde veriyoruz bu ürünlere demek istiyorum. İkinci bir Dualshock 4 aldım geçenlerde 550 lira para verdim. İsterse Ali Koç alıyor olsun. 500 lira bir oyun için ederinin üzerine paradır. Bu söylediğimin alım gücü ile bağlantısı yok. Bakın "hakettiğinin üzerinde fiyat" söz öbeğine odaklanırsanız belki yardımı dokunur. Mesela 100 sayfanın altında çizgi romanın 50 lira olması da fahiştir. Birilerinin bu parayı verirken zorlanması ya da birilerinin zorlanmaması fiyatı hakedip haketmediğinden bağımsızdır.

Dediklerimin tam olarak neresini anlamakta zorluk çekiyorsunuz bilmiyorum ama daha fazla uzatmayacağım. Sizin bu konudaki anlama kabiliyetinizi geliştirme konusunda üzerime düşeni fazlasıyla yaptım.

Mrtekin

Hocam, bence anlamama sorunu hakikaten sizde. Ciddi sorunlarınız var bence. Basit muhakemeleri bile yapmaktan acizsiniz. Acilen tatile çıkın.

Diyorum ki; bu oyun için ödediğim meblağın karşılığını (100 se 100 birim, 500 se 500 birim, 1000 ise 1000 birim), "ben" "keyfen" aldım. Başkasının ve de özellikle de sizin ne düşündüğü, zerre umurumda değil.

Cidden sıktı artık, işi gücü bıraktık, sosyal medyada; okuduğunu anlayamayan, sebep-sonuç ilişkisi kurma yeteneğinden yoksun bir de üstüne laf yetiştirme derdi olan sorunlu insanlarla uğraşıyoruz...
They drew first blood...

hanac

Arkadaşlar bu konuyu artık uzatmayın, rica ediyorum.

İkili tartışma ile bir yere varamıyoruz ne yazık ki.