Hatıra

Başlatan s.b, 18 Kasım, 2009, 11:39:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İlhan Yılmaz

Aslında o, çok daha uzunca bir metnin bozuk bir imla ile benim bilgim ve isteğim dışında yapılmış bir özetiydi. Ve bir tespite aynen katılıyorum; O yıllarda özellikle Ali Recan'ın dönemin maliye bakanı Adnan Kahveci'nin mali müşavirliğine atanması sonucu boşalan Genel Yayın Yönetmenliği koltuğu o kadar sık el değiştirmeye başlamıştı ki... Mektup Alfa'ya ulaşıncaya kadar koltuğun sahibi değişirdi. :) Her şeye rağmen güzel günlerdi. Önceleri her hafta, sonraları ise ayda bir cuma günleri bayilere gidip yeni sayıları heyecanla beklemek, bazen bir yayının sessiz sedasız veda etmiş olması, bazen de beklenmedik bir anda yeni bir serinin başlamış olması sık yaşadığımız şeylerdi. Derginin/serinin asıl içeriğinden ya da o sayıdaki maceradan daha ziyade önemli olan; okuyucu mektupları arasında doyurucu bilgiler, yapıcı eleştiri ve öneriler okuyabilme, genç yeteneklerden gelen göz doyurucu resim ve karikatürler görebilme hevesiydi benim için. Belki de çoğumuz için böyleydi. Zaten söz konusu sayfaları okurken o duygu ve heyecanı diğer okurların da taşıdığını hissederdiniz. Sonra belki yayınlanır umuduyla gelecek aylarda çıkacak yeni sayılara yetiştirilmek üzere çiziktirilen yeni resimler... Kimimiz uçan-kaçan yerli bir karakterin hayaliyle, kimimiz ise ortaasya bozkırlarında at koşturan yeni bir cengaverin hayaliyle kalemi kağıdı alırdık elimize. Es-kaza bir karikatürüm yahut resmim, kısaca bir çizimim çıktıysa okuyucuya ayrılmış sayfalarda, bir başyapıtı izlercesine defalarca açıp açıp bakardım derginin o sayfasına. Bazen isimler, bazen şehirler karışırdı resimlerin altında. Ama olsun benim olduğunu bilirdim ya, basılı halini görürdüm ya, o bana yeterdi. Şimdiki nesil bizim yaşadığımız heyecanları yaşayabiliyor mu acaba merak ediyorum. Yoksa bu, bizim dönemimize özgü ayrıcalıklı(iltimaslı) bir durum muydu?

aa

Şimdiki neslin o duyguları yaşadığını sanmıyorum. O günler çok güzel günlerdi. Her bayide bir çizgi roman bölümü vardı ve haftanın belli günleri bayiye gidip o bölümü incelemek ve harçlığımız yettiği kadar kitap alıp diğerlerine bakarak iç çektiğim günler.... Şimdi Kadıköy'e gittiğimde asla o duyguları duymuyorum.
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Alıntı yapılan: aa - 11 Kasım, 2013, 18:36:47
Şimdiki neslin o duyguları yaşadığını sanmıyorum. O günler çok güzel günlerdi. Her bayide bir çizgi roman bölümü vardı ve haftanın belli günleri bayiye gidip o bölümü incelemek ve harçlığımız yettiği kadar kitap alıp diğerlerine bakarak iç çektiğim günler.... Şimdi Kadıköy'e gittiğimde asla o duyguları duymuyorum.

1980 lerde Dolapdere Yenişehir'de bir büfeden çizgi romanları alırdım. Mahallemizin bakkalı Mustafa abidende arada sırada alış veriş yapardım. Hele Beyoğlu İstiklal Caddesinde ne ararsanız vardı. Hatta aramadıklarınız bile. O zamanlar heryer çizgi roman dolu idi.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Eski günlerden bir resmimi daha buldum. Rom'un hakkını vererek çizmişim. İlyas Erkul'un yaptığı resmide görebilirsiniz.

s.b

Yeni bir hatıra daha buldum.
Bu kapağın altında.

Ben bu resmi böyle karanlık çizmemiştim. Sanırım baskıda bir hata olmuş.

s.b

Bu da Umar Gürsu Ağabeyimizin mektubu.
Bu kitabın içinde.

hennessy

Sami abi bu kitapların hepsi sende var mı? Fantastik hep okumak istemişimdir ödünç almak mümkün mü? Yada Umar reis sende var mı?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

s.b

Alıntı yapılan: hennessy - 06 Kasım, 2016, 23:20:14
Sami abi bu kitapların hepsi sende var mı? Fantastik hep okumak istemişimdir ödünç almak mümkün mü? Yada Umar reis sende var mı?

Bu kitapları dün İlker Beyden aldım. Onda bulabilirsin. Zengin bir arşivi var.

hennessy

Alıntı yapılan: s.b - 07 Kasım, 2016, 08:41:47
Bu kitapları dün İlker Beyden aldım. Onda bulabilirsin. Zengin bir arşivi var.

Ok Sami baba alacağım teşekkür ederim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Sami Bey; merhaba; çok alakasız bir soru sorucam ama;

1989-1990 yılının Alfa Büyük Boy Fasikül Conan'larının içerisinde "Çizgi Roman Ansiklopedisi" tarzında bir ek verilmiş miydi?

Bi arkadaş okur köşesinden baya sivrilmişti o vakit. Ali Recan'da onu editör olarak almıştı; ismini hatırlamıyorum. Onun gayreti ile böyle bir ek verildi diye hatırlıyorum ama sizin ya da arşivi iyi olanların teyidine muhtaç...
They drew first blood...

kalidor

Conan Dünyası Resmi El Kitabı olabilir mi?  Piyasada pek bulunmaz, bende var tabii... 8)

Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

Yok; bu değil yaw. Hatta Conan'ın böyle birşeyi mi varmış; ilk defa gördüm.  :D

Benim söylediğim; fasikülün içine basılmış çizgi roman ansiklopedisi eki. Çr karakterleri tanıtılıyor idi.

They drew first blood...

rumar80

Maalesef ne bu sayı ne de yine benim mektubumu içeren Silver surfer sayısına sahibim

s.b

Bende de mevcut değil öyle bir dergi.

s.b

İlker Beyden dün aldıklarımın içinde bunu buldum. Alfa Yayınları demek bizim için tarih demek.

Mrtekin abi sizin bahsettiğiniz konu da belki cevapta geçen dergidir.