Annihilation - Gerekli Şeyler

Başlatan dean, 03 Kasım, 2017, 15:10:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Alıntı yapılan: İdrava - 16 Ekim, 2019, 22:25:22
Haklısın ama bu seri için dediğin şey doğru değilki. Öncesi thanos yükseliyordan itibaren yayınlandı zaten.

Öncesi? Evet. Sonrası? Henüz yayımlanmadı. Ve Dorukhan dostumuz bekleme taraftarı olanlardan ki bunu çok iyi anlayabiliyorum. Ben de uzun bir seri olan Zaman Çarkı serisine (15 kalın cilt) başlamıştım ama yarım bıraktım, daha sonra da konuyu kafamda toparlayamadım çünkü çoğunu unutmuştum. Bir ara yeniden -bu sefer ara vermeden- başlayacağım.

ferzan

Alıntı yapılan: İdrava - 16 Ekim, 2019, 22:25:22
Haklısın ama bu seri için dediğin şey doğru değilki. Öncesi thanos yükseliyordan itibaren yayınlandı zaten.

Ben öncesi yayınlanmadı demiyorum ki, sonrasının yayınlanmasını bekliyorum...Şu ana kadar çıkanlar rafımda sırasıyla dizili... :)

Memospinoz 'un paylaşmış olduğu listeye göre daha çıkacak 4-5 cilt var...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

İdrava

Anlıyorum. Ama seride infint crasudeyi olurken baygınlık geçirebilirsin😊  gerisi çok iyi

darbove

Alıntı yapılan: ferzan - 16 Ekim, 2019, 21:47:41
    Bütün Marvel 'ları alan biri olarak şahsen kronolojik bir kurguya sahip ve devam niteliğinde başka eserlerin de geleceği serilerde sadece alıyorum ama okumuyorum...İyi kötü bir liste bilgisi elime geçiyor buradaki arkadaşlar aracılığıyla, o liste de tamamlanmadan okumaya başlamıyorum...İlk dönem Avengers 'larda öyle yaptım, Now döneminde de öyle yaptım ki bu iki dönem için de aralara bir sürü Marvel serisi dahil ettim eş zamanlı okunması gereken Hoz Örümcek 'lerden tutun da Marmara Captain America 'lara ya da Çizgi Düşler X-Force 'lara kadar...Hepsi kendi içinde bir kronolojinin parçasıydı çünkü...

Mesela, şimdi Marmara X-Men 'leri okumadan Civil War II 'yi kapsayan son Avengers okuma listeme başlamıyorum ki öncesinde X 'leri okuyup o seriye eş zamanlı geçeyim ve ilgili X event 'ini de o seride eş zamanlı okuyayım diye...Dolayısıyla Annihilation için de bu başlığın ilk sayfasında Memospinoz 'un paylaşmış olduğu listeye sadık kalıyorum, kitaplığımda o şekilde dizdim ve birkaç yıl daha diğer ciltlerin gelmesini bekleyeceğim...Onlar da tamamlanıp kitaplığımda bir raf bu listeye ayrılınca da arka arkaya okumaya başlayacağım...Tamamlanana kadar da almaya ama okumadan bekletmeye devam edeceğim...Aksi takdirde her cildin arasına zaman girdiği ve o zaman süresince çizgi romanından kitabına bir yığın farklı şey okuduğum için odağım kayabiliyor ya da seriye yönelik bağım zayıf kalabiliyor, alacağım tadı eksiltmek ya da unutkanlığa kurban etmek istemiyorum...

Bu benim mazeretim... :) Diğer dostları bilemem...
katılıyorum sırf kronoloji bozulmasın diye örümcek adamın çrlerini bekletiyorum. muhtemelen hedef 2023 hadi hayırlısı.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Nomad

"A Marvel Cosmic Universe Adventure for Dummies"

Hani, kitapların arka kapağına çeşitli mecralarda değerlendiren uzmanların yazılarından cımbızlama yaparak beğeni cümleleri konur da, okuyucu tavlanmaya çalışılır ya.
İşte yukarıdaki cümle de benim yazımın en vurucu cümlesi olurdu Annihilation için.
An itibariyle Annihilation cilt 1 ve 2 yi bitirdim.
Biliyorum seri 3 cilt. Ama 3. cilt elimde yok. Kim bilir ne zaman alırım,ne zaman okurum.
Hadi okudum, yazmaya ne zaman fırsat bulurum.
Bu nedenle okuduğum kadarını yazayım dedim fırsat bulmuşken.

Öncelikle çok keyifli ve rahat bir okuma olduğunu belirteyim.
Marvel tarafında sevdiğim kahramanların solo serilerini takip ederim.
Ama tüm evreni etkileyen, anlamak için 8 solo seri, 3 grup serisi, 2 adet event a özel seri, yetmedi 25 tane de tie in okumanız gereken maceralara hiç girmem. "Event Esareti" dediğim (anlamak için bunu bunu bunu, yetmez bunları artı bunları da okumalısın olayı) beni bayıyor. Nerd işi geliyor.
Marvel kozmik evreni konusunda da kültürüm zengin sayılmaz.
Beyin kıvrımlarımı zorladığımda ulaşabildiğim datalar
Infinitt Gauntlet (Tavşan)
Infinity War (Tavşanın suyunun suyu)
Infınıty Crusade (Tavşanın suyu)
Ek olarak bilimum F4 filmleri, tüm MCU filmleri arada elimden geçen 3-5 oneshot.
Kozmik hikayeler doğaları gereği fazladan altyapı gerektirdiği için pek elim gitmezdi almaya.
Düşünün ki birkaç tane evren, bolca galaksi, buralardaki sayısız gezegen, ırk ve onların kahramanları, yetmedi paralel evrenler, yetmedi negatif bölge, üstüne zamanda gelgit ler ve buradan gelen karakterler ve son olarak uzay zaman bükülmesi ile ne yumurtlayabilirse yazar.
Benim okumada karmaşa eşiğim Silmarillion. Ötesine geçmem.
Okuyanlar anlamıştır ne demek istediğimi.
Yukarıda belirttiğim gibi Infinity serisini (biliyorum fazlası da var infinity nin ama bana 4 cilt yetti) okudum. Gauntlet i çok beğendim, War u acı çekerek okudum (sıkıcıydı), Crusade i de seri tamamlansın diye zorladım, bitirdim, sonunda kustum.

Annihilation hiçbir şekilde radarımda değilken elime geçti.
İlk cilde bir bakayım, beğenirsem devam ederim dedim.
2 günde 2 cildi (gayet kalın ciltler. 1. cilt 9 fasikül, 2. cilt 12 fasikül yanlışım yoksa) bitirdim.
Süper rahat okunuyor, yormuyor, hikayeyi anlamak için gereken her şeyi kendi içinde veriyor.
Bu yönüyle süper takdir ettim, çok da şey öğrendim.
İhtiyacınız olan tüm mekan, karakter, mit, olay vs bilgisi hikaye içinde, olmadı fasikül sonlarındaki Nova Corps Mastermind Data Sheet (çok havalı isim lan) lerde okuyucuya verilmiş. Şukela olmuş. Tam olarak "for dummies" yani.
Valla dünya şey öğrendim Marvel evrenine dair. Sırf bu nedenle bile okumaya değer.

İlk 2 cilt için başrol karakterler

Drax,
Nova,
Silver Surfer,
Super Skrull
Ronan

Yancılar çok fazla ama ilk aklıma gelenler
Thanos, Gamorra, Nebula, Quasar, Galactus, Annihilus ve yazmaya üşendiğim bir sürü eleman daha.
Ortalama ve altı bir okuyucu yukarıdakilerden çoğunun adını duymuştur ama doğru düzgün tanıdığı
Silver Surfer (Eski Alfa ciltleri ve F4 filmi sağolsun)
Thanos ve ailesi (MCU sağolsun)
olur sanırım.
Ben de bu noktada başladım ve harika Nova Corps Database i (Nova Corps ne diyen olursa, DC nin Green Lantern birliğinin Marvel deki karşılığı. Uzay polisleri) sayesinde Marvel Evreninden bi dünya karakter, olay, zaman ve mekan bilgisi sahibi olarak ayrıldım.

Neyse çok boş yaptım, kitaba döneyim.
Annihilus, Negatif Bölge nin hükümdarına rahat batar ve evreni istilaya girişir.
Hepsi kendi dertleriyle uğraşan kahramanlarımız bir şekilde bu olayın içine çekilir.
Eski hesaplar, yeni hesaplar, taraflar, müttefikler, dostlar, düşmanlar derken hikaye ilerler.
Bir kozmik evren hikayesi için çok basit geldi değil mi.
Öyle.
"Allahını seven defansa gelsin" olay bu. Infinity serisinde de aynıydı.
Okuduğum 2 cilt ana hikaye üzerinden değil de kahramanların kendi hikayeleri üzerinden ilerledi hep.
Kahramanlarımızın kendi hikayeleri ana hikayeye ufak dokunuşlar yaptı.
Bundan da çok keyif aldım solo seven, karambol sevmeyen biri olarak.
Sanırım 3. ciltte işleyecekler ana hikayeyi.
Benim için, hikayesi işlenen karakterlerin çoğu yeni mecralar olduğundan büyük keyif aldım okurken.
Ana hikaye değil de, hikayecikler geçer not aldı benden.

Çizimler ortalama ve altı diyebilirim ancak.
Ama isterdim ki Super Skrull hikayesini Madureiro veya Larraz çizsin. Bu güzel hikayeye çok yakışırdı.
Çizimlerin ortalaması şöyle

Cilt genel kalitesi, işçilik falan gayet yerli yerinde, fiyatı makul, extralar yeterli.
Buradan da geçer not alır.
Yazılarımda okuduğum ciltlerin fiyat/performans olayına değiniyorum muhakkak. Ulan 3 kuruşun hesabını yapıyor herif diyenler olabilir. Valla ev kredisi bitene kadar böyle . 3 ciltlik seri min 100 TL ye  malolur. Ben o paraya marketten 1 sepet doldurup ev halkını 3 gün doyuruyorum   ;D

Yazıyı inş 3. cildi okuyunca nihayete erdireceğim.
to be continued   :P

Bilal ceylan

Eline sağlık nomad çok güzel bir yazı ,olayı özümsemek adına açıklayıcı bir inceleme olmuş.

Nomad

3. cildin fiyatına baktım.
36 tl cik.
Yazının devamı bekler biraz.  ;D
It is hard to be continued.

Bilal ceylan

ümitkr

2009'da yazmışım umarım Nomad'ın yazısına destek olur :)

ANNIHILUS: Klişe Kötüden Dehşete Evrim

Comics alemi bazen okuyucusunu çok şaşırtır. Büyük ihtimalle de bundan zevk duyar. İşte Fantastik Four (Fantastik Dörtlü)'un düşmanı Annihilus da okuyucuyu şaşırtan bir değişimle raflardaki yerini aldı. İkinci sınıf, klişe diktatör bozması, güç peşindeki kötü karakter bir anda gitti ve yerine Marvel kurgusunu sarsacak evrensel bir tehdit geldi.

İlk kez 1968 yılında Fantastik Dörtlü'nün 6 yıllığında ortaya çıkan bu karakter oldukça klişe yanlarının yanı sıra bilimkurgu çizgi romanı özelliği taşıyan serinin farklı boyuttan gelen diktatörü olarak oldukça akılda kaldı. Annihilus ve benzer karakterli Blastaar, Negativ Zone (Eksi Boyut) adı verilen bir boyutta hüküm süren yöneticilerdir ve ha bire bir yolunu bulup artı boyuta yani bizimkine geçerek dünyayı ele geçirmeye çalışırlar, dünya kahramanları tarafından her deafsında geri püskürtülürler. Öyküleri kısa ve akılda kalıcılıktan uzaktır. Şu zamana dek.

Annihilus'un hikayesi şöyledir: Tyannan adlı çok gelişmiş bir ırkın bir uzay gemisi Eksi bölge gezegenlerinden Arthros'a düşer. Gezegenlere bir takım yaşam tohumları (spor) eken Tyannan gemisi volkanik Arthros'ta kazaya uğradıktan binlerce yıl sonra tohumlardan (sporlardan) biri evrim geçirmeye başlar. Tyannan gemisinin düşmesine sebep olan meteor bir tür mutant gelişime neden olur. Evrim geçiren spor gemiyi keşfeder. Bir çok bilimsel bilgi edinen ve beynen de gelişme gösteren yaratık kendine "Cosmic Control Rod" adı verilen enerji silindirini geliştirir. Sonra da tüm eksi bölgeyi işgale kalkışır. Ara ara da dünyayı ve dünyaya her gelişinde de dayak yiyerek geri kaçar... Ta ki...

Tarihler 2006'yı gösterdiğinde uzun ve başarılı bir öyküyle Annihilus'un hafızalara kazınacak yeni ve başarılı "kötü adam" kariyerinin başlangıcına şahit olacağımız "Annihilation (İmha)" serisi başladı. Daha çok DC Comics'in yaptığı Marvel'in ise yine sonradan; bir anlamda, taklit ettiği yöntemle muazzam bir öykü serisi başladı.

DC Comics bir takım serileri bitireceği, bazı kahramanları öldüreceği veya değiştireceği, evrene çeki düzen vereceği zaman kıyıda köşede kalmış karakterlerin de aktif rol üstlendiği seriler yapar, evrenindeki değişiklikleri damdan düşer gibi değil bazı sebeplerle gerçekleşmiş gösterir. Marvel da aynını yapıyor ve hem Marvel evrenindeki bir çok yan karakteri ön plana çıkarıyor, hem evrene çeki düzen veriyor, hem de yeni serilerin okunması için muhteşem bir zemin hazırlıyor bu seriyle.

Keith Giffen yazarlığında ve Andy Schmidt editörlüğünde gelişen seri bir çok kola ayrılmakta.

28 Eylül 2005 tarihli ön giriş öyküsü "Drax The Destroyer"le başlıyor seri. 2 sayılık bu hikayede Drax the Destroyer Marvel okurlarının bildiği üzere Hulk kalıbında, uçabilen, ışın atabilen güçlü bir kahramandır. Bir gün ailesiyle gezmeye çıkmışken Titan Thanos tarafından öldürülen baba reenkarnasyona uğratılarak yaşama Drax olarak döndürülür. Amacı Thanos'u öldürmektir. Bunda başarılı olamaz ama kendisi üç kez ölür ve her defasında farklı biri olarak yaşama döner. Nitekim "Warlock and the Infinity Watch" serisinde aptaldır! Güçlüdür ama gerçekten aptaldır. Bu son seride ise yaşama dönüşünde ışın atmamakta, bir takım bıçaklarla önüne geleni doğrayan son derece akıllı biri olarak çıkar okuyucunun karşısına. Ve evet bu defa seride Thanos'u öldürür!

Annihilation serisi bir çok kahramana ev sahiliği yapar. Başta kötü adamımız olmak üzere: Annihilus, Nova, Galactus, Silver Surfer, Super-Skrull, Ravenous, Quasar, Ronan the Accuser, Drax the Destroyer, Thanos, Firelord, Gamora, Phyla-Vell, Moondragon, Star-Lord ve daha niceleri...

Son derece başarılı bir kurgu ve senaryoya sahi öykünün ilk sayısı 15 Mart 2006 tarihli 48 sayfalık tek sayılık "Annihilation: Prologue"dur. Bunu sırasıyla 4 sayılık seriler takip etmiştir: Annihilation: Silver Surfer, Annihilation: Super-Skrull, Annihilation: Nova and Annihilation: Ronan. Annihilation, 6 sayılık kendi serisiyle de diğer kısa serilerden aldığı destekle hayli etkili bir başarı grafiği çizmiştir.

Hikayeyi kısaca özetleyecek olursak sadece bazı ipuçları verebilirim:
Annihilus eksi boyuttan bir şekilde çıkarak artı boyuta geçiyor ve kendine muhteşem bir böcek ordusu kurarark uzaya açılıyor. Bu şekilde bir çok gezegeni yok ediyor ve evrenin kozmik güçleriyle uzaylı güçleri bir araya gelerek onu engellemeye çabalıyorlar. Ancak Galactus'un bile yenildiği bir savaşta nasıl bir umut olabilir ki?

Kanın gövdeyi götürdüğü ve yıkıcı bir savaşın tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildiği bu seride Marvel evrenini yerinden sarsan değişikler oluyor, Annihilus başlattığı dehşet dalgasıyla gezegenleri yok ediyor, evrendeki dengeleri alt üst ediyor... Ama yeniliyor.
Bu seriyi de hemen 2007-2008 arası süren "Annihilation Conquest" serisi takip ediyor. Bu kez sarsılmış olan evreni Phalanx adlı kötülük orduları tehdit ediyor. Başlarında da Marvel evreninin en kötü robotu Ultron var. Nova, Quasar, Star-Lord ve yeni karakter Wraith, Ronan the Accuser, Moondragon, Super-Skrull, Gamora, Mantis, Rocket Raccoon ve geri dönen Adam Warlock serinin kahramanları.

İlki kadar başarılı olan bu seri sürükleyici olduğu kadar ülkemizde yayınlanmış olan "ROM Uzay Şövalyesi"nin ırkı başta olmak üzere onlarca uzay ırkını okuyucuya sunuyor, Annihilus'u kısmen müttefik yaparak tekrar hatırlatıyor ve yeni kurulan bir grubun da tohumlarını atıyor: Guardians of the Galaxy.

Adam Warlock, Bug, Drax the Destroyer, Gamora, Groot, Mantis, Martyr, Rocket Raccoon, Star-Lord, Major Victory, Jack Flag, Moondragon, Cosmo the Spacedog bu seferki üyeler ve seri son derece sürprizlerle ilerliyor.

Daha yazacak şey çok ama yerim dar :)

İkinci sınıf bir kötü karakter nasıl olur da koskoca bir yayınevinin onlarca yıllık alışkanlıklarını yıkacak kadar değiştirilir diye merak eden olursa bu serileri mutlaka okusun derim başka bir şey demem.

Nomad

@ümitkr
Bilgi dolu, Annihilation a giriş rehberi tadında harika bir yazı olmuş.
Elinize sağlık.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

BAHADIR

Bu seride İlk iki ciltteki karakter hikayelerini okuduktan sonra ana Annihilation hikayesi gözümde daha bir büyümüştü...

Aslında hikayeyi gayet iyi yoğurmuşlardı Özellikle; Silver Surfer, Drax ve super Skrull hikayeleri bence 6 sayılık Ana hikayenin önüne geçer... Buna olayları başlatan Nova hikayesini de nispeten ekleyebiliriz... Ama o kadar yükselmeye rağmen 6 sayılık Annihilation hikayesinde aradığım lezzeti bulamadım açıkçası..

Aynı duyguyu çizimlerde de yaşadım... Çok grift çizimler ve yoğunluk hikayenin içine girmemi biraz zorlaştırdı açıkçası...

Bu eleştirilerimi hikayenin yavanlığı olarak değil de, beklentilerimle alakalı bir yorum olarakta kabul edebiliriz aslında...

25-30 yıl önce bu tarz hikayeleri rüyamızda bile göremezken bugün eleştirsel yaklaşmamızın tek sebebi bu olsa gerek...

İzlediğimiz, okuduğumuz her şeyde biraz daha insan, biraz daha duygu arıyoruz belki de... Yada kendi özelimde "arıyorum" diyeyim...

Ama kesinlikle okunması gereken eserlerin başında geliyor...

İdrava

Gerekli manga yayınevi olduktan sonra kozmik evrenin devamı ile ilgili bir şey söyledi mi?

Bilal ceylan

Gerekli şeyler marvel comics 'ın türkiyedeki 1 numaralı yayıncısıydı,bu güne kadar.umarım bu manga sevdası aşka dönüşmez ve biz de kozmik evreni kendi küçük dünyalarımızda yaşamaya devam ederiz.

Bilal ceylan

Biz fumetti türkiye de bitti artık derken,amerikanlardaki bu durgunluk gerçekten endişe verici bir boyuta ulaştı, umarım tek sorun dövizdeki çıkıştır.