Nolcak Bu Cizgiroman Satışları ve Lone Wolfte Beni Niye Anmadınız Laaayynn

Başlatan mersan0, 15 Ocak, 2019, 17:07:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mersan0

ben marmara cizgiye cok kırgınım çooookkkk. bilenler bilir, lone wolf'u yayınlatmak için ne kadar uğraştım. hatta diyebilirim ki lone wolfun Türkiyede duyurulmasında benim kadar emeği geçmiş birisi daha yoktur. heeeççç ama heeççç adımı bile geçirmediler.çoookkk kırgınım çoooookkkkk. :'( :'( :'(

mersan0

pişman olduk,nadim olduk, 20. sayıda ismini geçireceeezzz derlerse her sayının tek tek incelemesini yapmayı düşünebilirim. ;D ;D ;D

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 08 Şubat, 2017, 13:02:01
nanananooomm! işte...  :D

dizim dizim var bende... :D 17 de mi kalmışım acaba? bakmalıyım....

kedidiro

Alıntı yapılan: mersan0 - 15 Ocak, 2019, 17:07:26
ben marmara cizgiye cok kırgınım çooookkkk. bilenler bilir, lone wolf'u yayınlatmak için ne kadar uğraştım. hatta diyebilirim ki lone wolfun Türkiyede duyurulmasında benim kadar emeği geçmiş birisi daha yoktur. heeeççç ama heeççç adımı bile geçirmediler.çoookkk kırgınım çoooookkkkk. :'( :'( :'(
E-dergimizin nisan 2012'de yayınlanan 2.sayısında da bendenizin " okuyamadığımız çizgi romanlara güzelleme" başlıklı küçük bir inceleme yazısını okuyabilirsiniz. Ardından yayınlanmaya başladığını gördük şükür de tamamlandığını görmek için bir tane de; "yarım kalan çizgi romanlara ağıt" yazısı mı yazmak lazım, bilemedim ben onu...

NIC

Alıntı yapılan: ferzan - 15 Ocak, 2019, 11:45:37
    Bu serinin kalan 9 cildinin yayın planına ilişkin bir gelişme ya da öngörü var mı?..Piyasanın tüm olumsuz şartlarına rağmen bir ihtimal de olsa tamamlanma şansı var mı?..

Sayin Ferzan,Yayinevlerinin "lütfedipte" soruna cevap vermemesi sanirim "2019 çizgi-roman krizine"delalet...

Mrtekin

https://m.youtube.com/watch?v=qKqdDYLi0Lw

Bir zamanlar Cartoon Network'te beğenerek izlediğim, "Samurai Jack"'te de, ustaya saygı duruşunda bulunulmuş.
They drew first blood...

mersan0

Alıntı yapılan: kedidiro - 16 Ocak, 2019, 00:25:04
E-dergimizin nisan 2012'de yayınlanan 2.sayısında da bendenizin " okuyamadığımız çizgi romanlara güzelleme" başlıklı küçük bir inceleme yazısını okuyabilirsiniz. Ardından yayınlanmaya başladığını gördük şükür de tamamlandığını görmek için bir tane de; "yarım kalan çizgi romanlara ağıt" yazısı mı yazmak lazım, bilemedim ben onu...

O kadar da değil gardaşım. Biz 20 yılda tamamlanan ve ısrarla kimseye bırakılmayan Ken Parker vakası gördük. Daha Lone Wolf neki. Şurda kalmış 10 cilt, tamamlarlar inşallah. Yanlız okuyucunun Lone Wolf e sahip çıkmaması, satışların az gitmesi, onların okuyucusuna sahip çıkmaması yüzündendir.
Cizgiroman piyasası çavaş sendromu çekmektedir. Çizgiroman bir zevktir, zevkler pahalıdır şeklinde ifade edilebilecek çavaşizm ne yazık ki cizgiroman yayıncılarının dört elle sarıldıkları bir prensip oldu. Bu İlk elde bir gelir getirse bile, cizgiromanı bitiren ve gittikçe satış adetlerini yiyen bir anlayıştır.
Yayıncılar var olan satış rakamlarına göre bekledikleri satış gelirini, bu sayıya bölüp fiyat koymakta, bu da fiyatları şişirmektedir. Jb yayıncılık gibi işin kalitesini yüksek tutup bunun bedelini isteyenler hariç, ellerindeki yayınla alakasız, fiyat koyanlar kendi piyasalarını öldürmekteler.
Bir zamanlar tarafımdan sağmal inek tabir edilen ne çıkarsa alan baz, alıcı sayısı 1200 civarındaydı. Bu sağmal inekleri mümkün olduğunca sağma atağı ilk demirbaş yayıncılığın yoğun kalitesiz ancak nisni düşük fiyatlı yayınları ile başladı. Daha sonra işin içine cavaşizm girdi ve elindeki teks cizgiromanının okuyucu kitlesinin nisbeten büyük ve para kazanan kitle olmasına güvenerek piyasada bulunan benzerlerinin iki katı fiyat koymaya başlandı. Bu ilk başta öbür yayıncılarca izlenmedi ama belli bir süre sonra diğer yayıncılar da bizim başımız kelmi fodulluğuna yönelince iş şirazesinden çıktı ve cizgiroman çocuklar ve gençler ile bağını iyice kaybetti. Özellikle sağlam fumetti okuyucusu giderek azaldı ve bu rakamlar git gide düştü. Sapmal inek okuyucunun şu günlerde en iyi eserlerde 700 civarında olduğunu tahmin ediyorum. Yayıncılar da böyle tahmin ediyor gibi ve fiyatlar 700 satışa göre belirleniyor. Uzun dönemli satış stratejisi kimsede yok ne yazık ki. Biz fumetticiler bitince, piyasa filim sektörü etkisindeki comickslere kalacak gibi.
Yani demem o ki, cep boyutunda, tamamen siyah beyaz bir eser olan Lone Wolf ün fiyatını 25 tl olmasındaki abesliği kimse maliyetler ile açıklayamaz. Bu olsa olsa sağalım, sağalım elimizdeyken anlayılıdır.

haziran00

Alıntı yapılan: mersan0 - 25 Ocak, 2019, 07:18:08
O kadar da değil gardaşım. Biz 20 yılda tamamlanan ve ısrarla kimseye bırakılmayan Ken Parker vakası gördük. Daha Lone Wolf neki. Şurda kalmış 10 cilt, tamamlarlar inşallah. Yanlız okuyucunun Lone Wolf e sahip çıkmaması, satışların az gitmesi, onların okuyucusuna sahip çıkmaması yüzündendir.
Cizgiroman piyasası çavaş sendromu çekmektedir. Çizgiroman bir zevktir, zevkler pahalıdır şeklinde ifade edilebilecek çavaşizm ne yazık ki cizgiroman yayıncılarının dört elle sarıldıkları bir prensip oldu. Bu İlk elde bir gelir getirse bile, cizgiromanı bitiren ve gittikçe satış adetlerini yiyen bir anlayıştır.
Yayıncılar var olan satış rakamlarına göre bekledikleri satış gelirini, bu sayıya bölüp fiyat koymakta, bu da fiyatları şişirmektedir. Jb yayıncılık gibi işin kalitesini yüksek tutup bunun bedelini isteyenler hariç, ellerindeki yayınla alakasız, fiyat koyanlar kendi piyasalarını öldürmekteler.
Bir zamanlar tarafımdan sağmal inek tabir edilen ne çıkarsa alan baz, alıcı sayısı 1200 civarındaydı. Bu sağmal inekleri mümkün olduğunca sağma atağı ilk demirbaş yayıncılığın yoğun kalitesiz ancak nisni düşük fiyatlı yayınları ile başladı. Daha sonra işin içine cavaşizm girdi ve elindeki teks cizgiromanının okuyucu kitlesinin nisbeten büyük ve para kazanan kitle olmasına güvenerek piyasada bulunan benzerlerinin iki katı fiyat koymaya başlandı. Bu ilk başta öbür yayıncılarca izlenmedi ama belli bir süre sonra diğer yayıncılar da bizim başımız kelmi fodulluğuna yönelince iş şirazesinden çıktı ve cizgiroman çocuklar ve gençler ile bağını iyice kaybetti. Özellikle sağlam fumetti okuyucusu giderek azaldı ve bu rakamlar git gide düştü. Sapmal inek okuyucunun şu günlerde en iyi eserlerde 700 civarında olduğunu tahmin ediyorum. Yayıncılar da böyle tahmin ediyor gibi ve fiyatlar 700 satışa göre belirleniyor. Uzun dönemli satış stratejisi kimsede yok ne yazık ki. Biz fumetticiler bitince, piyasa filim sektörü etkisindeki comickslere kalacak gibi.
Yani demem o ki, cep boyutunda, tamamen siyah beyaz bir eser olan Lone Wolf ün fiyatını 25 tl olmasındaki abesliği kimse maliyetler ile açıklayamaz. Bu olsa olsa sağalım, sağalım elimizdeyken anlayılıdır.

Yazdıklarınızın %90 ununa katılmıyorum :)

pizagor

Benzeri önermeleri yaptığımda ve yükselen fiyat - yükselen fiyat nedeniyle azalan okur - azalan okur nedeniyle yine yükselen fiyat - bir daha artan fiyat nedeniyle daha azalan okur şeklindeki  fasit daire içerisinde kendi kendini tüketecek çizgiroman piyasasını anlatmaya çalıştığımda özellikle pearl jam dostumuz buna itiraz ederdi. Ama herhalde kendisi de çizgiromana pes dedi ki buralarda pek göremiyoruz kendisini :)

Bu arada dört beş senedir bundan da vazgeçtim, sorunlarından, geleceğinden banane deyip keyif almaya bakıyorum şu hobiden. Herkese de tavsiye ederim :)

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

aitor03

iyi diyorsunuz da, atladığınız birkaç hadise var.
1. söz konusu manganın japonya fiyatı bile 2000 küsur yen (100 lira civarı)
2. amazon fiyatı (iki ciltlik toplama omnibuslar 720 sf) 18 dolar (100 lira civarı)
3. yüksek telif ücreti (döviz üzerinden tabii ki)
4. malum kağıt fiyatları (seka bitirildiği için özel sektör ve ithal kağıda mahkum bir mecra söz konusu olan)
5. çevirmenlere verilen üç kuruşu da ekleyelim de ayıp olmasın onlara.

hal böyleyken yayınevlerine çatmanın -hele ki böyle bir dönemde- çok da tutar tarafı yok bence.

seastar1000

Valla ben yuzde doksan katılıyorum bu görüşlere
Aşırı fıyat ve düzensiz basım yüzünden okuyucu fumettı alan kesim küstürüldü
Geri dönüş olurmu bilemem sahsen ben vazgeçtim eee iyide oldu cüzdan açısından

ZGeralt

Forumdaşlar, Nüfusu 80 milyon olan bir ülkede 700-1000-1500 -her neyse- adet satılan seri üretim bir "ürünün" piyasa oluşturması mümkün mü? Düzenli yayın, uygun fiyat gibi unsurlar ancak bu ürünün bir pazarının oluşması halinde gerçekleşebilecek olgular. Düzen için devamlılık esastır, düzenli baskı olması için düzenli gelir akışı olmak durumunda. Bu iş "gönül" işi olursa , hem okuyucu hem yayıncı tarafında "gönül verenlere" saygım sonsuz olmakla birlikte- ancak bu kadar olur işte.

Bütün dünyada kültürel tüketimin ve üretimin çok büyük kısmını refah seviyesi yüksek ülkeler gerçekleştiriyor. Türkiye'de asgari ücret 370 dolar seviyesine gelmiş, işsizlik %11 genç işsizliği %20'lere dayanmış. Bütün açıklanan listelerde eğitim kalitemiz Afrika ülkeleri seviyesinde çıkıyor, en iyi 500 üniversiteye en fazla 1 tane onu da son sıralarda sokabiliyoruz. Bir çok insan sosyal yardım olmazsa karnını doyuramayacak seviyede yaşıyor.

Böyle bir ortamda "kültür" tüketiminin en önce daralacağı çok aşikar. Hiçbir yayınevi sorumlusunu-sahibini şahsen tanıyor değilim ve bazılarını bende bu forumda yeri geldikçe eleştirdim ama "fiyatlar", "kültür üretememe" gibi konularda en son çatılacak yer yayınevleri.

Bu soruları başka mecralara sormanız gerekli, siyasi bir tartışmaya girmek hiç istemiyorum ama eleştirileriniz muhatabı yayınevleri değil. Seka'yı Marmara Çizgi kapattırmamıştır eminim. Veya 2002-2014 arası dünyadaki akıl almaz kredi bolluğundan gelen parayı inşaata Çizgi Düşler yatırmamıştır.

Saygılar, sevgiler...

Mrtekin

Alıntı yapılan: ilke - 31 Ocak, 2015, 11:06:44
Depo sayımı sonuçlarını sizinle paylaşmak isterim arkadaşlar:

Sayı   Basım Adedi   Satılan   Çıkış Tarihi
1   2.000           1.150   Kasım 2012
2   2.000           1.050   Ocak 2013
3   2.000           1.000   Mart 2013
4   2.000              900   Mayıs 2013
5   2.000              900   Temmuz 2013
6   2.000              900   Eylül 2013
7   2.000              850   Şubat 2014
8   2.000              800   Mayıs 2014
9   2.000              750   Ağustos 2014
10   2.000              750   Kasım 2014

Bunlar, Marmara tarafından zamanında teyit edilen Lone Wolf'a ilişkin satış rakamları idi. Zamanında da çok konuşmuştuk. Aradan geçen sürede, satış rakamlarının daha da aşağıya gittiğini ve "en iyi ihtimalle" serinin 500'lük bir baremde tutunabildiğini tahmin ediyorum. Ekonomik krizin etkisini sektörde iyiden iyiye hissettiğimiz Ocak ayı (bknz. Ocak ayı listesi) ise, artık söylenecek fazla söz bırakmıyor. Artık seçeneklerimiz de çok daraldı.

Ben, Marmara'nın kalan 10 cildi de arada uzun fasılalar da olsa tamamlayacağını düşünüyorum. Ama tamamlamasa bile, bizi bu seri ile tanıştırdıkları ve buraya kadar getirdikleri için de kendilerine çok teşekkür ederim.

Bir sitemim daha var, söylemeden duramayacağım. Ortalık hiçbir şekilde takip etmediğim ama ön yargılı da olmadığım manga serileri ile dolup taşarken, göründüğü kadarı ile, bu eserin manga okuru tarafından da -en azından düzenli bir yayımlanma periyoduna yetecek kadar bile- sahiplenilmemesi durumu da Türkiye'ye özel bir durum herhalde. Ya da "zevkler ve de renkler" diyip bırakıyım.

They drew first blood...

Nomad

Edit: Typo ve eklemeler.

Herkesin kendince hesabı var, herkes kendi açısından haklı.
Konunun ölçülüp biçilebilecek çok kenarı köşesi var.
Yayıncı en kötü hayatta kalacak kadar para kazanmak, okuyucu ucuza çizgi roman okumak istiyor.
Yayıncı kurtaracak fiyata satacak, okuyucu bütçesi darsa yelpazeyi daraltıp alım yapacak.
Benim gibi almadan önce buraya gelecek, alacağı kitap hakkında yorumlara bakacak. Seçerek alacak.
Piyasada satan mal kalacak, gerisi maalesef sonlanacak.
Aşmanın yolu ya pazarı genişleterek talebi arttırmak, ya da arzı kısıp fiyatı kurtaracak şekilde yükseltmek.
Bizde yayıncılar ikinci yolu tercih ediyor. Pazarı genişletmek noktasında çabaları az. Burada bize daha fazla görev düşüyor bence.
Herkes bir kişiye çizgi roman hobisi kazandırsa pazar iki katına çıkar, herkes mutlu olur.
Gönül ister ki bir Lone Wolf, bir SSoC serileri tamamlansın. Kıymeti bilinsin.
Yarın ola hayır ola diyoruz artık.
Belirtmeden geçemeyeceğim; Özellikle çizgi roman konusunda yerli yayıncılarımızı beğeniyorum.
Gerek okuyucu ile olan iletişimleri, gerekse çoğunun idealizmle bu işi yapması, baya bir bizden olmaları hoşuma gidiyor.
Samimiyeti seven milletiz nitekim. Samimi ol canımı ye.
Sağolsunlar, varolsunlar.