Moby Dick: Beyaz Balina - Ayrıntı Yayınları (Chabouté)

Başlatan Mrtekin, 16 Şubat, 2019, 21:16:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yidar

Alıntı yapılan: memospinoz - 17 Şubat, 2019, 14:36:47
Klasik Moby Dick hikayesi işte, Herman Melville'nin kitabını okuduysanız zaten konuyu biliyorsunuzdur. TV'de de birçok defa sinema versiyonu yayınlandı. Bu da "graphic novel" yapılmış hali.  :D
Teşekkür ederim. Hiç okumadim vede filmini de izlemedim.Graphic Novel ne kardeşim 😀😀

memospinoz

Alıntı yapılan: yidar - 17 Şubat, 2019, 14:49:20
Teşekkür ederim. Hiç okumadim vede filmini de izlemedim.Graphic Novel ne kardeşim 😀😀

Grafik roman. Kurgusu genellikle daha sağlam olan ve daha çok yetişkinlere hitap eden resimli roman da diyebiliriz. Bu hem grafik romana hem de roman uyarlamasına giriyor aslında çünkü orijinali roman, sıfırdan yaratılmış bir kurgu değil.

memospinoz

Örnek olarak "Sıradan Zaferler, Kililana Şarkısı, Brodeck Raporu, Güngezgini, Sandman, From Hell, Habibi, Pyongyang, Maus, V for Vendetta, Filistin, Blankets, Kara Delik, Berlin, Sualtı Kaynakçısı" gibi eserleri sayabiliriz.

BAHADIR

memospinoz

Font ve balonlama karşılaştırması için orijinalinden ve Ayrıntı'dan birer örnek:

Tuco Ramirez

yidar

Alıntı yapılan: memospinoz - 17 Şubat, 2019, 14:54:06
Grafik roman. Kurgusu genellikle daha sağlam olan ve daha çok yetişkinlere hitap eden resimli roman da diyebiliriz. Bu hem grafik romana hem de roman uyarlamasına giriyor aslında çünkü orijinali roman, sıfırdan yaratılmış bir kurgu değil.

Teşekkür ederim

Mrtekin

They drew first blood...

Nightrain

Orijinali gibi baskı isçiliğini zor görürüz bence.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

MOBY DICK'in grafik işçiliğini yapan sayın Kani KUMANOVALI imiş...

https://www.ayrintiyayinlari.com.tr/kisi/k%C3%A2ni-kumanovali/1239

Normalde hayatı kitap dizgiciliği ile geçmiş birine çizgiroman balonlatırsan, şekilde görüldüğü üzere bütün balonları kitap dizer gibi sola dayar... Balonu yazıya değil yazıyı balona uyarlamaya çalışınca standartı olmayan irili ufaklı fontlara sahip bir dünya balonumuz olur...

Tüm yayıncılar için söylüyorum "önce yaptığınız işe saygınız olsun..."  >:(

memospinoz

Hadi kaligraf kullanmalarını geçtim -kim kullanıyor o da ayrı bir konu- bari orijinal yazı fontunu satın alın da kaliteli bir iş çıksın, balonlamayı da bilen birine yaptırın ki -ilk balonda, yaşlı adamın konuştuğu balon- yarısı boş kalıp gözleri kanatmasın. Ayrıca alttan ve üstten daraltıp beyaz alanları büyütmeleri de gözden kaçmadı, ne gerek vardı buna acaba.

köstebek

Çizgi Düşler'in Çabute'sinde font durumu nasılmış peki?

Not: 50 tl verilecekse önce romanının doğru dürüst bir edisyonunu okumanızda fayda var derim. Çok daha kalın en azından

Nightrain

Alıntı yapılan: köstebek - 17 Şubat, 2019, 19:57:25
Çizgi Düşler'in Çabute'sinde durum nasılmış peki?

Ateş Yakmak'ı alacağım alacağım, araya hep başka yayınlar giriyor. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

Alıntı yapılan: memospinoz - 17 Şubat, 2019, 19:37:39
Hadi kaligraf kullanmalarını geçtim -kim kullanıyor o da ayrı bir konu- bari orijinal yazı fontunu satın alın da kaliteli bir iş çıksın, balonlamayı da bilen birine yaptırın ki -ilk balonda, yaşlı adamın konuştuğu balon- yarısı boş kalıp gözleri kanatmasın. Ayrıca alttan ve üstten daraltıp beyaz alanları büyütmeleri de gözden kaçmadı, ne gerek vardı buna acaba.

Font satın almak diye bir şey söz konusu değil abi... İşi bilmek ve bilmemekle alakalı sıkıntı yaşıyoruz... Bu gün Boabap'ın bastığı eserlerin hepsini biliyoruz... Bütün kitaplarını karşılaştırın... Farklı ve özgün fontlarla aslına uygun olduğunu göreceksiniz... Boabap font mu satın almış... Hayır... İşi ehline vermiş... Grafikeri her kitaba özgü kendi fontunu kendi yapmış... Çünkü gerek yayıncının gerekse grafikerinin yaptığı işe saygısı var...

Ama font önemli bir faktör olmasına rağmen font işi en son iş... Daha yazıyı balona yerleştirmekten aciz olan birine fonttan bahsetmeye gerek yok... İşi, işi çizgiroman balonlamak olan kişiye vermek lazım... Kitap dizgisi yapan bir kişiye değil... Gerçi piyasada bir kaç kişi dışında çizgiroman balonlayan kişilerin bile yazıyı balona yerleştirmekten aciz olduğunu söyleyebilirim... Kimse kusura bakmasın... Alınmasın...

köstebek

Bu arada başka Çabute'lerin de basılması lazım yakında. Çünkü 1,5 sene önce ajansa sorduğunda bütün Çabute'lerin telif hakkının satın alındığını söylemişti. Aradna 1,5 sene geçtiğine göre artık kim aldıysa basmaya başlar. Umarım diğerlerinin baskısı da Bahadır Bey'i delirtmez, ama büyük olasılıkla delirtecek o ayrı.