Moby Dick: Beyaz Balina - Ayrıntı Yayınları (Chabouté)

Başlatan Mrtekin, 16 Şubat, 2019, 21:16:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Ben BKM'den (kargo eşiği uygulamıyor.) %30 indirim ile sipariş verdim. 35 tl'ye geldi. Belki zamanla daha iyi indirimler de yakalanabilir.

Açıkçası, fiyatı nedense çok da abartılı bulmadım. Belki frankofon sevdiğimden belki de daha abartılı fiyatlara da alıştığımız için böyle düşünüyor olabilirim.:-)

Benim eyyorlamam bu kadar:-)
They drew first blood...

guneseral

Ingilızce Dark Horse baskısı var bende de, buna rağmen  piyasaya düşer  düşmez  alacağım..
Biz eski kuşaklar , yokluğu  kötü kaliteyi gören  bu gözler  bu günleri mumla aradı  ..
Yillarca Fumetti ve maskeli tahakkümü  altında yaşayan Frankofonseverler  olarak  1.vazifeniz
her ne koşulda olursa olsun çıkan her frankofon yayını almak  ve basan yayınevini minnet ve şükran
Ile anmaktir..

nicholaihel

Alıntı yapılan: guneseral - 19 Şubat, 2019, 10:17:29
Ingilızce Dark Horse baskısı var bende de, buna rağmen  piyasaya düşer  düşmez  alacağım..
Biz eski kuşaklar , yokluğu  kötü kaliteyi gören  bu gözler  bu günleri mumla aradı  ..
Yillarca Fumetti ve maskeli tahakkümü  altında yaşayan Frankofonseverler  olarak  1.vazifeniz
her ne koşulda olursa olsun çıkan her frankofon yayını almak  ve basan yayınevini minnet ve şükran
Ile anmaktir..

"Kaliteli" frankofona tam destek canım. Onda sıkıntı yok :)

Nightrain

Alıntı yapılan: memospinoz - 19 Şubat, 2019, 10:06:22
çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu taammı. şimdi mesela font olayını çok karıştırdılar. aralarında bir fark galdı, o farkda çok güzel oldu. herkezin fontuna kimse garışamaz. ha nasıl garışamaz. ben bu fontu severim, bu yayınevi şu şekil sever. şu şekil sever... amma hiçkimse kimseye garışmaya bi hakkı yok. özgürlüğü bidir. aa font kurban olduuum orijinalden gelebilir amma lakin ki öyle değildir. benim yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler.

;D ;D ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

KenParker

Harika çizgiler, harika hikaye, berbat çeviri. Yazarı ve çizeri anlatmaya gerek yok zaten bütün dünya kabul etmiş. Fakat çevirisi çok zorlama olmuş. Hiç bir dil diğerine aynıyla çevrilemez.  Ne yazıkki birebir çevrilmeye kalkılmış ki bu da ''çeviri kokan'' bir tada neden oluyor. Bazı yerlerde anlatım bozukluğu bile vardı. Kötü çeviri kitaptan bile soğutur deyip diğer kısımlara geçiyorum

Kapak seçimini çok beğendim. Pütürlü gibi kapak seçmişler. Font seçimini umursamadım. Kağıdın seçiminden midir kalitesinden midir nedir bir sayfayı okurken diğer sayfanın siyah kısımları gölge yapıyordu. Onu da sevimsiz buldum. Okuma zevkini engelliyordu. Çeviri ve kağıt seçimi hariç beğendim.

BAHADIR

Çeviri berbat, (Anlaşılan redaksiyon ve Türkçeye hakim bir editorün elinden yapılması gereken son kontrolde yok...) kağıt berbat, kimsenin umursamadığı font seçimi ve balona yerleştirilmesi berbat... Bazen çizer ne kadar iyi olursa olsun kitabın alınmaması gerekiyorsa almamakta, almaktan daha fazla hayır vardır...

Nightrain

Normalde listemdeydi ama çeviri kötüyse almam. Leon'u da bu yüzden almadım. Yazık valla.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BlackBishop

Ben de soğudum. Uzun zamandır bir çizgi romanın bu kadar gömüldüğünü görmemiştim.

pizagor

Sıradışı hassasiyet ortalamadan alınabilecek keyfi öldürüyor bana kalırsa. Gönül tabi ki en iyisini ister, kaligrafi ister, tam ortalanmış balon yazıları ister, imla ve kelime hatasız yazılar ister, balonların karışmamasını ister, unutulmamış - her biri doldurulmuş balonlar ister, düzgün çeviri ister, çizgiroman jargonuna uyum ister. Bu merete ilgi bu düzeydeyken de istenenlerin hepsi bir arada olamaz. Bir albümü hakkıyla balonlamak ne kadar sürmektedir acaba, bir hafta mı? Peki yayıncının bu iş için uygun gördüğü ücret ne kadardır, 300 lira mı? Bu zanaatkar bir ayını 1200 lirayla mı geçirecektir? Tamamen atıyorum rakamları, bilenler gerçeklerini paylaşsın ve durumu biraz da işin ekonomik tarafı ve zanaatkarın durumu özelinde görelim. Eğer zanaatkar dört beş bin lira kazanıyorsa vay eşek herif işini doğru yap diyelim. Açlık ya da yoksulluk sınırı civarında geziniyorsa peki...

Bu albümün çizimlerini tatmadığınız takdirde kaybedersiniz dostlar.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Sevgili Özgür söylediğin etmenler, defalarca, defaatle söylenmiş şeyler... Bende başa dönüp söylediğim şeyleri aynen yazabilirim...

Ama uzatmamak adına; Bir işin doğru yapılması bir takım jargonları bilmekten geçer...Bunları bildin mi istesen de bu kadar kötü yapamazsın. (İşin özü aslında bu cümle)

Diğer değindiğin konuda ise; Zaman, ücret, gibi konular önemli olmakla birlikte, "az para alıyorum ..oktan iş yaparım." mantığı pek mantık değil... Bu işi yapıp sırf geçimini sağlayanlar olduğunu biliyorum. Ama hem sevdiği için, hem ek iş olsun diye, hem de piyasada layıkı ile bir şeyler bulunsun diye zamanı el verdiği ölçüde bu işi yapanları da biliyorum...

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Mayıs, 2019, 21:54:16
Bu albümün çizimlerini tatmadığınız takdirde kaybedersiniz dostlar.

Çizerine laf diyende taş olsun zaten... Ama her şey bir bütündür...

Sevgiyle... ;)

(Öldü mü?)

pizagor

Sorularım var;

Bu işi layığıyla yapanın emeğinin karşılığı olarak istediği bedel ile *oktan yapanınki aynı mıdır?

Diyelim aynı, layığıyla yapanlar piyasanın talebini karşılayabilecek kadar çok mudur?

Diyelim aynı, layığıyla yapanların bir albümü tamamlama süresi yayın devinimine yetişebilmekte midir?

Diyelim aynı, layığıyla yapan biri, bir diğer layığıyla yapana 'en hafif tabirle' burun kıvırmakta mıdır? :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Mayıs, 2019, 12:35:19
Bu işi layığıyla yapanın emeğinin karşılığı olarak istediği bedel ile *oktan yapanınki aynı mıdır?

Farklı olduğunu zannetmiyorum... Şu anlamda ya sayfa başı ücret alıyordur ya da maaş alıyordur...  Ama üretim hızı ve total ile karşılaştırıldığında birim fiyat hemen hemen aynı paraya geliyordur...

Diyelim aynı, layığıyla yapanlar piyasanın talebini karşılayabilecek kadar çok mudur?

Öyle çok olsa bu kadar eleştiri yapmazdık değil mi? Ama bunun yapılan işlerin çok kötü olması için bahane olmaması lazım...

Diyelim aynı, layığıyla yapanların bir albümü tamamlama süresi yayın devinimine yetişebilmekte midir?

Yayın deviniminden kasıt bir yayınevi ayda 6 yayın çıkarıyorsa hepsini bir kişinin yapabilme hızı mıdır? Bunu ben bilemem... Benim içinde bu önemli bir etken değil... Ben bir cildi yaparken 1-1,5 ay gibi bir süre harcarım... Eli hızlı olan 3 günde atar... Normal hızda birisi 2 haftada yapar...:)

Ama bu süreçlerden sonra bunun kontrolü, redaksiyonu, düzeltilmesi vs, vs... baskı aşamasına gelmesi 1-1,5 ayı bulur... Belki 2.5 ay... Altını çizerek söylüyorum tüm bunlar ve tüm olması gereken bu süreç yapılan işin ..oktan olmasına bahane değildir...

Diyelim aynı, layığıyla yapan biri, bir diğer layığıyla yapana 'en hafif tabirle' burun kıvırmakta mıdır? :)

Burun kııvırmaktan kasıt beğenmeme ya da "benim yaptığım daha iyidir",  "ben olsam daha iyi yapardım." mıdır?

Bunu şahsım adına mı soruyorsun...? Tam anlamadım... :)

Geneli itibari ile kişinin karakterini ilgilendiren bir soruyu ben ne bileyim... Ben, olan bir şeye, güzel yapılan bir şeye her zaman "güzel" deme taraftarıyım. Eleştiri tarafsız bir gözle yapılmıyor ise zaten bunun adı çamur atma olur...

Son soru çok soyut bir soru oldu kınıyorum... ;)

memospinoz

Alıntı yapılan: köstebek - 17 Şubat, 2019, 20:11:38
Bu arada başka Çabute'lerin de basılması lazım yakında. Çünkü 1,5 sene önce ajansa sorduğunda bütün Çabute'lerin telif hakkının satın alındığını söylemişti. Aradna 1,5 sene geçtiğine göre artık kim aldıysa basmaya başlar. Umarım diğerlerinin baskısı da Bahadır Bey'i delirtmez, ama büyük olasılıkla delirtecek o ayrı.

;D ;D ;D

memospinoz

Almayan varsa Amazon'da %50 indirimli. Son 1 adet, yetişen alıyor.  ;D

Düzenleme: Vay be, baya hızlı gitti.  :D