Kürk Mantolu Madonna - Everest Yayınları

Başlatan memospinoz, 20 Şubat, 2019, 18:25:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Edebiyatımızın anıt isimlerinden Sabahattin Ali'nin dünyaca bilinen, birçok dile çevrilen, anadili Türkçede milyonlarca okuyucuya ulaşmış kült romanı  Kürk Mantolu Madonna'nın çizgi romanı Gökçe Erverdi imzası taşıyor.

Romanın geçtiği dönemin coğrafyası didik didik araştırıldı, Kürk Mantolu Madonna hakkında yazılmış neredeyse bütün kaynaklar okundu, kronoloji takip edildi ve bu eser ortaya çıktı...

Raif Efendi ve Maria Puder'i hem okuyup hem "görmek" isteyen okura takdimimizdir.

Boyut: 16x24 cm
Sayfa Sayısı: 88
Etiket Fiyatı: 19 TL

Mrtekin

They drew first blood...

ferzan

Alan, okuyan, uyarlama bakımından eserin orijinaliyle karşılaştıran oldu mu?..Ben kitabı okumadan uyarlamasını okumak istemiyorum ama kitabı da uzun bir süre okuyacağımı sanmıyorum...Buradaki yorumlara göre hareket edeceğim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hercai

SABAHATTİN ALİ

25 Şubat 1907 yılında, Gümülcine'de doğan Sabahattin Ali'nin bu gün doğum günüydü. 2 Nisan 1948'de sonlanan 41 yıllık yaşamına;
  İki şiir kitabı,
  -Dağlar ve Rüzgâr
  - Kurbağanın Serenadı
  Beş öykü kitabı;
  Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk
  Üç roman;
  - Kuyucaklı Yusuf
  - İçimizdeki Şeytan
  - Kürk Mantolu Madonna  ve
Beş çeviri sığdırmıştır.

" Gözlerimden öptü,
    Ellerimden öptü, ellerimden.
    Avuç içlerimden öptü.
    Unutabilir misin şimdi?
    Ben ölsem unutamam."

KUYUCAKLI YUSUF

"Kuyucaklı Yusuf Türk Edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır."

Yazar, Kuyucaklı Yusuf'la Türk romanına ilk sınıfsal yaklaşımı kazandırmıştır. (Alıntı)

Roman filme çekilmiş olsa da, aynı doyuruculuğu ve başarıyı yakalayamamış bence...asıl değinmemiz gereken eseri, Kürk Mantolu Madonna'dır.

KÜRK MANTOLU MADONNA

Kitabın ilk basımı 1943, Remzi Kitapevi,
Elimdeki kitabı, Şubat 1966 'da 2.basım
olarak Varlık Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Ayrıca;
(Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Rusça, Arapça, Flemenkçe, Hırvatça, Lehçe, Boşnakça, Arnavutça, Moğolca, İspanyolca ve Gürcüce ) yayımlanmıştır.

Kitaptan Alıntılar

"Ertesi gün ilk işim, meşhur tabloların kopyelerini satan bir mağazaya giderek Arpie Madonnası'nı aramak oldu. Büyük bir Sarto albümünün içinde buldum onu. (Sf.80)
   ...şimdiye kadar tesadüf ettiğim Meryemana tasvirlerinde, lüzumundan biraz fazla tebarüz ettirilen, hatta manasızlığa kadar götürülen bir masumluk ifadesi vardı; kucaklarındaki bebeğe bakarken: " Gördünüz mü? Allah baba bana neler ihsan etti!" demek isteyen küçük çocuklara; veya ismini söyleyemeyecekleri bir adamdan peydahladıkları evlâlatlarına gözlerini dikip şaşkın şaşkın gülümseyen hizmetçi kızlara benzerlerdi. Halbukî Sarto'nun bu tablosundaki Meryem, düşünmeyi öğrenmiş, hayat hakkındaki hükümlerini vermiş ve dünyayı istihfaf etmeye başlamış bir kadındı. İki tarafında ibadet eder gibi duran azizlere değil, kucağındaki Mesihe değil, hattâ gökyüzüne de değil, toprağa bakıyor ve muhakkak ki bir şeyler görüyordu."
                                           ( Sf. 81 )
Okumayan varsa Kürk Mantolu Madonna'yı ve Kuyucaklı Yusuf'u okumanızı öneririm...

Bu ülkeden bir Sabahattin Ali geçti...ölümsüz eserler bırakarak...41 yıllık yaşamının bir kısmında; " Aldırma Gönül" diyerek!
  Kendi objektifiyle ölümsüzleştirmiş olduğu aile ve dostlarıyla mutlu anlarının karelerini ve eserlerini bırakarak.
Fotoğraflarda;
  Küçük, tek kızı Filiz Ali'yle ve eşiyle birlikte, Ankara'nın yıllar yıllar sonra benim de bildiğim ve gezdiğim yerlerde dolaşmış olduklarını gördüm...Güven Parkta, Meclisin önünde, Akay Yokuşunda, Bahçelievlerde, Ankara Treninde ve bir çok yerde.

Beş sene önce, Filiz Ali'yle karşılaştım bir imza gününde...
Naif, entellektüel, mütevazi, seçkin bir hanımefendi...mesleki yeteneği ve gençlere önderliği ona kezâ...
Elini sıktım ve duygularımı ilettim;
  " En büyük mirasınız, babanız " dedim.
Teşekkür etti ve gülümsedi...

İyi ki doğdun, iyi ki yaşadın Sabahatti Ali!

Sevgiler Sizinle Olsun...

Kinowa59

41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, ülkesi için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi... Bu değerlerin dusleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerde geçen bir yaşamın ardından istranca ormanlarında tutuklanıp katledilisiyle ödeyecekti.     
Hıfzı topuzun, Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan başın öne eğilmesin isimli kitabından alıntıladigim yukarıdaki söylemler Sebahattin Ali'nin kimler tarafından nasıl katledildiğini yürek burkan biçimde anlatmaktadır. Kitabı okuduktan sonra, Hasan Fehmiler, Ahmet samimler, uğur mumcular, Metin Göktepeler ve ismini yazamadığım katledilmiş onlarca aydın "unutmayın bizleri" diyerek gözlerimizin önünden gecmektedirler. Okumak özgürlüktür. Selâm ve saygılarımla.

hercai

Merhabalar;
İlginiz ve cevabi bilgiler için teşekkürler...Sabahattin Ali için öldürüldü, dahası katledildi demek içimden gelmedi...kişi unutulduğunda ölürmüş.
dün gece ilk kez medyada yayınlanan resimlere baktım...elbette içimi hüzün kapladı. Sonra kitaplığımdan iki kitabnı çıkardım...
bunlardan en değer verdiğim ''KÜRK MANTOLU MADONNA'' idi; 55 yıllık geçmişiyle, sararmış haliyle...korumasam dağılıp kaybolacak bir kitap. 2 kere okuyup, bazı bölümleri çizmişim...

Sabahattin Ali'nin fotoğrafçılık yönü;
Ailesi ve dostlarıyla olan karelerin çoğunluğu, kendi deklanşöründen...medyada bulabilirsiniz...

Filiz Ali, "İlk Aşk" diye andığı bu fotoğrafta babası Sabahattin Ali ile birlikte (T24'den alıntı).
"Başım dağ, saçlarım kardır
Deli rüzgarlarım vardır..."

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: justanordinarygeek - 20 Şubat, 2019, 18:25:22

Edebiyatımızın anıt isimlerinden Sabahattin Ali'nin dünyaca bilinen, birçok dile çevrilen, anadili Türkçede milyonlarca okuyucuya ulaşmış kült romanı  Kürk Mantolu Madonna'nın çizgi romanı Gökçe Erverdi imzası taşıyor.

Romanın geçtiği dönemin coğrafyası didik didik araştırıldı, Kürk Mantolu Madonna hakkında yazılmış neredeyse bütün kaynaklar okundu, kronoloji takip edildi ve bu eser ortaya çıktı...

Raif Efendi ve Maria Puder'i hem okuyup hem "görmek" isteyen okura takdimimizdir.

Boyut: 16x24 cm
Sayfa Sayısı: 88
Etiket Fiyatı: 19 TL

Darkwood'un davulları aşkına! Çok merak ettim.

KenParker

Romanını okumuştum. Bunu da almalı. Ne de olsa Sabahattin Ali.

nicholaihel

Romanı ne kadar güzelse bu o kadar berbat diye hatırlıyorum. Ben elden çıkardım. Görmeden almamanızı tavsiye ederim. Böyle güçlü edebi eserlerin uyarlaması genelde fiyasko oluyor. Bu da incecik, çizimleri zayıf bir kitap.

yidar

Başka okuyan varmi yorum alabilir miyim?