DC vs. Marvel (Çizgi Roman)

Başlatan Nemo, 22 Mayıs, 2019, 18:05:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Bir internet sitesinde gordugum anket uzerine, aynisini kendimiz icin de yapalim istedim:) Sizce DC mi yoksa Marvel mi daha iyi?
Inceledigim sitede, Marvel ve DC, ayri ayri kategorilerde incelenmis. Cizgiroman, film, oyuncak, karakterler, bilgisayar oyunlari ve animasyon cizgi filmleri basligi altinda. Sizlerin de oylarini ve yorumlarini merak ediyorum :)
Özel Alfa Ajanı

hanac

Bu anket çizgi romanla ilgili diyelim kafalar karışmasın.

Diğer anketleri de açarız.

dean

Bu soru hangi çocuğunu daha çok seviyorsun gibi bir soru oldu. Ama bi' cevap vereceğiz tabi. Nedenleriyle de vermek lazım. Ben genelde ikisi arasında şöyle devasa fark var, böyle devasa fark var demeyi seven biri değilim. Yine de gözüme daha çok takılan farklar ile hareket edeceğim.

Cevap olarak Marvel diyorum. Şimdi en büyük sebeplere geçelim;

1- Çizer farkı. Marvel'ın konu çizerler olduğu zaman DC'nin çok çok üzerinde iş çıkardığını düşünüyorum. Çizgilerinin daha iyi olmasından ziyade bu farkı oluşturan şey Marvel'ın çizer çeşitliliği. DC'nin bütün büyük çizerleri benzer işler çıkartıyor. Küçük çizerleri ise o büyük çizerlere benzemeye çalışıyor. DC çizgi romanlarını elime aldığımda Ivan Reis güzellemeleri görmekten biraz sıkıldım. Marvel ise farklı tarzda çizerlere imkan tanıma anlamında DC'den daha esnek. Çizer kadrosunda bir kısmı benim zevklerime uymasa ve çizimlerini beğenmesem bile özgün iş yapan çizer sayısı çok daha yüksek.

2- Marvel'ın küçük karakterlerinin başarısı. Marvel ve DC'nin A-list dediğimiz karakterleri var. İki şirkette bu karakterlere gereken önemi veriyor. Ama iş B-list ve C-list'e indiğimiz zaman Marvel'ın bu karakterlerle işi domine ettiğini söyleyebiliriz. Marvel'da neredeyse akla gelebilecek bütün karakterlerin tarihleri boyunca en az bir ya da iki yüzde yüz okunması gereken run'ları var. Belki 80'lerde, belki 90'lar da, belki de şimdi. Ama var. Maalesef ki DC'de bu yok. Batman ve Superman öyle bir üstünlük kurmuş vaziyetteki DC'de diğerleri bu iki karakterin çok altında. Ben çizgi romancıya gittiğim zaman Moon Knight, Black Panther, Inhumans, Ghost Rider, Captain Marvel, Doctor Strange, Nova, Eternals vb. gibi c-list karakterlerin bile çok çok kaliteli işlerini bulabiliyorum. Ama aynı şey DC'nin c-list karakterleri için geçerli değil.

3- Evren inşası. Marvel'ın kozmik evren tanımı, Marvel'ın Abstract Entities'leri DC'nin hayal dahi edemeyeceği kadar iyi. DC'de bu tür varlıklar iki elin parmağını geçmezken Marvel'da onlarca var. Bunlar üzerinden çok yüksek kalibreli hikayeler anlatılabilmekte. Gerçek bir mitoloji gibi statüko anlamında son derece başarılı konumlandırılmış vaziyetteler. Evrende ufak çaplı bir olay olurken bile bu büyük karakterlerin izi takip edilebilmekte. Böylece evren hissiyatını daha çok vermekte.

Nemo

Ben de kendi adima, tabi ki ikisini de cok seviyorum. Ilk zamanlar Marvel agir bassa da, su an DC tarafim agir basiyor. Ve oyumu da DC'den yana kullandim. En azindan simdilik cizgiroman-karakter anketi icin DC :)
Fumettolarla buyumus biri olarak (o zamanlar ogrenci harcligiyla secim yapmak zorunda kalmis ve fumettolari secmistim), comics evrenine girisim biraz gec oldu. Hala cokluevrenler, o oldu, bu dirildi derken kafam cok karissa da okuyup anlamaya cabaliyorum eski sayilari, yeni sayilari.

Kahramanlarin bir araya gelip, takim olusturma olayini cok seviyorum mesela. Dusununce Justice League, Avengers'dan agir basiyor.
Ya da Aquaman'in icine dalinca maceralari cok hosuma gitti. Marvel'daki karsiligi Namor cok isinamadigim bir karakter.
Orumcek Adam ilk goz agrim comics dunyasinda. Batman ise gec baslamama ragmen cok ama cok sevdigim bir karakter. Her ikisinde de kendimi bulabiliyorum ve ayrim yapamadigim icin ikisi de gonlumde bir numara. (Nathan ve Zagor ile birlikte:)

Flash, Green Arrow, Green Lantern, Wonder Woman hep sonradan okudugum ama okudukca cok sevdigim karakterler. DC'nin eventlerini toparlamaya calisiyorum. Hepsini tamamlayinca okumak istiyorum sirayla ama internetten ozet seklinde okuduklarim arasinda DC'nin event olayi daha cok hosuma gidiyor. Ya da DC'deki yan karakterler ve kotu karakterler daha cok hosuma gidiyor. Tek tek saymayayim ama Batman'in dusmanlari bile cogu iyi karakterden daha cok bilinen karakterler diye dusunuyorum.

Aklima gelenler simdilik bunlar :) 
Özel Alfa Ajanı

Nemo

DC:8
MARVEL:7

Cekismeli gececek gibi :)
Özel Alfa Ajanı

Agamotto

İkisini de birbirinden ayrı sevsemde son dönemdeki izlenen politikalardan dolayı DC diyorum.

Marvel da mesela All New All Different dönemini belki eski kafalı olduğumdandır ama pek beğenmeyen biriyim. Karakterlerin devir teslim yapması veya büyük değişiklikler yaşaması pek bana göre olmuyor :)

Marvel'ın da hatta konuyla ilgili https://www.youtube.com/watch?v=Eh3LVh-emjA şöyle bir videosu vardı kanalında. İlk 1 dakikası hicvi bir dille özetliyor bence :)

Nemo

Hasan abi gibi yapayim:)

DC:15
MARVEL:12

Oylarinizi bekliyoruz dostlar.
Özel Alfa Ajanı

ZGeralt

Ben de bu tip soruları pek sevmem aslında :) ikisinden de bir çok eseri severek okudum/okuyorum. Seçim yapmak çok zor. Bu arada DC'nin bünyesindeki Vertigo'yu "bağımsız" bir yayıncı gibi kabul ederek yapıyorum bu değerlendirmeyi yoksa galip baştan belli olur :)
Başlayalım o halde :

- Dean'in de değindiği gibi ,Marvel'in b-list ve c-list karakterleri daha fazla ve daha doyurucu yazılmış. DC bu konuda çok zayıf. Ana kahramanlar dışında bir şeyler okumak isterseniz seçenekler çok kısıtlı. Marvel burada bir puanı alıyor.

- DC'nin villainları çok daha ikonik, aslında DC'nin değil Batman'in villainları demek daha doğru olur. Joker, Penguin, Two-Face hatta yakın dönemde çıkıp efsane Batman serileri arasında giren Baykuşlar Divanı. Marvel'de en beğendiğim villainlar Kingpin ve Magneto ki Magneto villain sayılmayabilir bile emin olamadım. Cosmic evrendeki villainların çoğunun motivasyonları falan gülünç geliyor bana zaten. Burada puan DC'ye gitti.

- What if /Alternatif gerçeklik hikayeleri DC'de muazzam. Superman Red Son, Secret Identity , Injustice serisi, Gotham'ın Gaz Lambaları... DC buradan da puan aldı.

- The Dark Knight Returns, Watchmen (artık resmi olarak DC evrenine dahil) gibi çizgi romanın formunu, içeriğini değiştiren dönüm noktası kabul edilen eserler çıktı DC'den, buradan da bir puan DC'ye.

- Marvel'ın mizahi yönü kuvvetli Spider-Man, Deadpool gibi kahramanları var. DC "eğlenceli" seriler çıkarma konusunda yetersiz benim gözümde ve insan bazen sadece eğlenmek, mizahi yönü de olan bir şeyler okumak istiyor. Marvel'e gitti puan.

- Çizgi romana yeni başlayan birisi için DC içine girmesi çok daha kolay, The New 52 Batman'ı alıp okumaya başlayabilir çok rahatlıkla , geçmişi ve yan hikayeleri bilmemesinin eksikliği Marvel'daki gibi bir eksiklik olmaz. Marvel'ı dört koldan okumazsanız neredeyse "yarım" bir hikaye okumuş oluyorsunuz. Ama bu konu çizgi romanla haşır neşir olan birinin çok hoşuna da gidebilir. Bu konuda beraberlik var.

- Çizerler konusunda Dean'e kısmen katılıyorum, ancak aklıma Lee'nin Superman'i ,Justice League'i, son dönemde çıkan DC kapakları falan geliyor. Burada da berabere kaldılar.

Elbette bunların dışında  da ele alınacak irili ufaklı noktalar vardır, ancak ikisi arasında "büyük" bir fark olduğunu düşünmüyorum. Nihayetinde bu anket için oyum ufak bir farkla DC'ye :)

darkwood

30 yaşından önce sorsalardı Marvel derdim, şimdi ise özellikle Güngezgini,masallar,Vandetta,son erkek v.s. gibi vertigolar'ın da etkisi ile DC  dedim.
Darkwood Sakinleri..

BlackBishop

Ben Marvel dedim. Çocukluğumdan beri daha çok beğenmişimdir. Bunda en büyük etken Bilka Örümcek Adam'lar ve ardından piyasaya sürülen Alfa Yayınları'ndan çıkan Thor, Demir Adam, Kaptan Amerika, Silver Surfer ve Fantastic Dört'lü yayınlarıdır. O zaman bu karakterleri çok sevmiştim hala seviyorum.

DC'de ise Batman'in yeri ayrıdır. Ama tek başına Marvel'i karşılayamıyor.

Nemo

Alıntı YapBen de bu tip soruları pek sevmem aslında

Ben de :) Ama isin biraz da eglencesi, sohbeti olsun diye :) ve hepinize tesekurler oylariniz, yorumlariniz icin :-*

DC:17
MARVEL:14

:)
Özel Alfa Ajanı

Kauss

Oyumu DC'den yana kullandım. Açıkcası çocukluğumdan beri Batman fanı olmamın bunda etkisi de var. Hala evde 5-6 yaşımda babamın bana aldığı Batman oyuncakları duruyor  ;D
Her neyse, Batman'i bir kenara bırakacak olursak;
Marvel'ın kozmik evrenleri, paralel evrenleri beni bunaltıyor. Çoğunlukla bir seriye başlıyorsunuz ve olayları anlamak için, başka event, crossoverları okumanız gerekiyor. Daha fazla çizgi roman okumak güzel olsa da bu durumu açıkcası sevmiyorum. Bilgisayarımda Marvel için ekstra bir excel dosyası tutmaya başladım. Aldıklarım, okumam gerekenler filan sırayla gidiyor. DC'de ise böyle bir sorun yok.
Bir diğer nokta da DC'nin kötüleri bana daha sağlam geliyor. Lex, Joker, Penguen, Nigma vb. daha da uzayabilir bu liste. Marvel tarafında ise bu karakterler kadar beni heyecanlandıran kahramanlar göremiyorum.
Şuana dek aldığım çizgi romanlarda; DC'nin çizerlerinin yaptığı işler daha fazla hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

kharon

Alıntı yapılan: dean - 22 Mayıs, 2019, 20:50:05
  Bu soru hangi çocuğunu daha çok seviyorsun gibi bir soru oldu. Ama bi' cevap vereceğiz tabi. Nedenleriyle de vermek lazım. Ben genelde ikisi arasında şöyle devasa fark var, böyle devasa fark var demeyi seven biri değilim. Yine de gözüme daha çok takılan farklar ile hareket edeceğim.

Cevap olarak Marvel diyorum. Şimdi en büyük sebeplere geçelim;

1- Çizer farkı. Marvel'ın konu çizerler olduğu zaman DC'nin çok çok üzerinde iş çıkardığını düşünüyorum. Çizgilerinin daha iyi olmasından ziyade bu farkı oluşturan şey Marvel'ın çizer çeşitliliği. DC'nin bütün büyük çizerleri benzer işler çıkartıyor. Küçük çizerleri ise o büyük çizerlere benzemeye çalışıyor. DC çizgi romanlarını elime aldığımda Ivan Reis güzellemeleri görmekten biraz sıkıldım. Marvel ise farklı tarzda çizerlere imkan tanıma anlamında DC'den daha esnek. Çizer kadrosunda bir kısmı benim zevklerime uymasa ve çizimlerini beğenmesem bile özgün iş yapan çizer sayısı çok daha yüksek.

2- Marvel'ın küçük karakterlerinin başarısı. Marvel ve DC'nin A-list dediğimiz karakterleri var. İki şirkette bu karakterlere gereken önemi veriyor. Ama iş B-list ve C-list'e indiğimiz zaman Marvel'ın bu karakterlerle işi domine ettiğini söyleyebiliriz. Marvel'da neredeyse akla gelebilecek bütün karakterlerin tarihleri boyunca en az bir ya da iki yüzde yüz okunması gereken run'ları var. Belki 80'lerde, belki 90'lar da, belki de şimdi. Ama var. Maalesef ki DC'de bu yok. Batman ve Superman öyle bir üstünlük kurmuş vaziyetteki DC'de diğerleri bu iki karakterin çok altında. Ben çizgi romancıya gittiğim zaman Moon Knight, Black Panther, Inhumans, Ghost Rider, Captain Marvel, Doctor Strange, Nova, Eternals vb. gibi c-list karakterlerin bile çok çok kaliteli işlerini bulabiliyorum. Ama aynı şey DC'nin c-list karakterleri için geçerli değil.

3- Evren inşası. Marvel'ın kozmik evren tanımı, Marvel'ın Abstract Entities'leri DC'nin hayal dahi edemeyeceği kadar iyi. DC'de bu tür varlıklar iki elin parmağını geçmezken Marvel'da onlarca var. Bunlar üzerinden çok yüksek kalibreli hikayeler anlatılabilmekte. Gerçek bir mitoloji gibi statüko anlamında son derece başarılı konumlandırılmış vaziyetteler. Evrende ufak çaplı bir olay olurken bile bu büyük karakterlerin izi takip edilebilmekte. Böylece evren hissiyatını daha çok vermekte.

Benim de oyum Marvel'a gitti Dean cok guzel ozetlemis. DC'den muhtesem ucluyu cikarinca geriye kalanlar ayni seyi Marvel'a yapinca geri kalanlarla kiyaslanmaz bile. Kozmik hikayelere girince ise acik ara Marvel ustunlugu var (adece Fantastik Dortlu'nun gecmisi yeter gibime geliyor, bugunlere Guardian of Galaxy'e bile gelmeden) . Yeni nesilleri yakalamada da MArvel

DC'nin ustunluk olarak gordugum tek yonu Vertigo kahramanlari yahut Watchmen gibi alternatif seriler (orada da Alan Moore abimize yanlis yaptilar ama neyse :)  )  Buna bagli olarak bir yayinevi olarak guzel isleri var ornegin bazi Fransizca isleri Humanoids ile isbirligi cercevesinde Ingilizceye kazandirmasi gibi.

Ama toplamda acikara Marvel bence.

Nightrain

İkisi de şıkkı olsaydı oy kullanacaktım.  :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nemo

Ben, DC'den muhtesem 3'luyu cikarinca Marvel ile kiyaslanamayacagi kismina cogunlukla katilmiyorum :) cikintilik yapayim :P
DC'nin de B kahramanlarinin en az Marvel kadar iyi oldugunu dusunuyorum.
Ilk aklima gelenler:
Catwoman-Black Cat
Aquaman-Namor
Green Arrow-Hawkeye
Flash-Quicksilver
Deadpool-Deathstroke (Deadpool cikan tum Turkce yayinlari almama ragmen isinamadim, komik gelmiyor bana mesela)
Superman-Hyperion
Braniac-Ultron
Green Lantern-Nova
Justice League-Avengers
Joker-Doc Ock?
Swamp Thing-Man Thing

Umutsuz mucadelem devam edecek affiniza siginarak :)
Özel Alfa Ajanı