DC vs. Marvel (Çizgi Roman)

Başlatan Nemo, 22 Mayıs, 2019, 18:05:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

battlehammer

İki grubun da genel olarak kalitesiz içerik ürettiğini, çöp pazarladığını düşünüyorum. Yine de insan zekasına hakaret olmayan, milyonlarca yıl süren evrimin sonucu olarak geldiğimiz noktadan utandırmayan istisnaların üretilme oranı DC'de, Marvel'e göre biraz daha yüksek oluyor. Bu elbette pazarın tamamına hakim olan rezilliği meşrulaştırmıyor, sadece matematiksel bir değer olarak anlamı var.

ferzan

Marvel dedim...

Foruma güncelleme girmesem de, 2008 sonrası tüm Marvel Türkçe basımlarını okuma listeleri ve kendi güncellediğim sıralamalara göre yeniden okuyorum...Öncesinde toplu bir DC okumasına girişmiştim birkaç ay önce, okumayı ertelediğim JLA 'lar ile birlikte...

Ben hiç bir zaman DC 'nin hikayelerine doğrudan giremedim...Vertigo 'ları dışında tutuyorum, çünkü DC evrenine dahil etmek gereksiz...Vertigo bir yan kuruluş ve bambaşka bir konsept, tıpkı Marvel 'in Max 'i ya da Image 'in TopCow 'u gibi...Evren olayı DC 'de, o sebeple ana akım serileriyle karşılaştırma yapmak en doğrusu...

DC karakterlerini okumam ve ısınmam, çoğunlukla forumdaki itkiler sonucu olmuştur...Yakın bir zamana kadar Superman 'i bile sevmezdim, Flash bana baygınlık getirirdi (New 52 serisini beğenerek okumuştum ve ilk Flash tecrübemdi), Batman 'in kredisi vardı sadece çocukluğumdan kalma hislerimle ama DC evrenine yönelik yaptığım okumalar beni asla %100 tatmin etmedi...İstisnalar kaideyi bozmaz, birkaç tane çok iyi okuma yaptığım ve tadı damağımda serilerim oldu DC 'den ama ağır basan hep Marvel oldu bende...

Kah forumlardan, kah başka mecralardaki sohbetlerden anlıyorum ki herkes Marvel 'in dallanıp budaklanan okuma sıralamalarından, yan seri çeşitliliğinden ve bunları takip edebilme konusundaki zamansızlıktan şikayetçi...Kısmen hak verebiliyorum ama 32 yaşında ve bekar bir çizgi roman tutkunu olarak ben bu zamanı yaratabildiğim için kendimi şanslı görüyorum ve okuduğum ve hatta yetişemediğim çoklu Marvel okumalarından muazzam bir keyif alıyorum...Geç bulduğum ve tat almaya son 3 senede başladığım Avengers, ergenliğimden beri her şeyine bayıldığım X-Men, dönem dönem soğuyup tekrar ısındığım Spider-Man, her zaman bayıldığım Daredevil, yine geç bulduğum ve acayip keyif aldığım Iron-Man, Thor, Captain America ile pek çok serinin eklem noktası görevi gören eventlar, yan seriler, paralel hikayeler, şunlar bunlar derken ben Marvel ile ilgili pek çok şeyi fazlasıyla beğendiğimi fark ettim...Hani, kesin bir tercih yap ve hayatının bundan sonrasına sadece biriyle devam et deseler rahatlıkla Marvel 'i seçebilirim...Sadece X-Men 'in varlığı bile benim için yeterli sebeptir...

Injustice, Batman New 52, JLA New 52 ya da Green Lantern, Superman Earth One gibi serilerle çok keyifli DC okumaları yaptım şimdiye dek ama yukarıda da belirttiğim gibi, terazinin ağır bastığı taraf her zaman Marvel oldu benim için...

Evrene dahil etmediğim Vertigo 'ya gelirsek, o bambaşka bir olay ve her zaman gözümün bebeği olmaya devam edecek...Scalped bile yeterlidir Vertigo 'yu başıma taç yapmam için ki 10 tane bayıldığım Vertigo serisi ve mini serisi sayabilirim...Amerikan çizgi romanlarına 2011 başlarında dönme sebebimdir Vertigo ama dediğim gibi, DC evrenine dahil edemeyeceğim...Tamamen farklı onun olayı, DC sadece çatı görevi görüyor...

Not: Image 'in apayrı hastasıyım, tartışmaya dahil olmadığı için belirtme fırsatım olmadı ama Image de en az Vertigo kadar gözümün bebeğidir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

dean

Alıntı yapılan: Nemo - 23 Mayıs, 2019, 12:28:03
Ben, DC'den muhtesem 3'luyu cikarinca Marvel ile kiyaslanamayacagi kismina cogunlukla katilmiyorum :) cikintilik yapayim :P
DC'nin de B kahramanlarinin en az Marvel kadar iyi oldugunu dusunuyorum.

DC'deki sorun şurada. DC'nin B diye yazdığın karakterleri varya The Flash, Green Lantern, Aquaman gibi. Onların şu ana kadar B olarak kalmaması lazımdı. DC maalesef onlara yeteri kadar özeni göstermedi. O yüzden B olarak kaldılar. Marvel B'yi bıraktı artık C'ye çalışıyor. DC'nin B diyerek kıyasladığın Marvel karakterleri Marvel'ın C-List karakterleri.

Marvel'ın asıl A-List'i senelerce X-Men, Spider-Man ve Fantastic Four'du. B-List ise Iron Man, Captain America, Thor, Hulk ve Avengers gibi dergilerdi. Adamlar B-List'i A'ya taşımayı bildi. DC, Batman çizgi romanı çıkarmaktan başka hiçbir şey yapmadı. The Flash bi zahmet Quicksilver'dan daha iyi olsun. Green Lantern-Nova, Aquaman-Namor gibi kıyaslar bence pek adil değil. Çünkü bunlar kıyaslanma noktasına gelirse DC'nin zayıflığını gösterir. Bu karakterlere özen göstermediğini ortaya çıkartır. Dediğim gibi bunlar aynı ligde değil.

kharon

kiyaslamayi sadece CR'da tutuyoruz ama MArvel sinema evreninin bu kadar uzun, cok katmanli ve grift bir hikaye anlatabilmis olmasi buna karsin DC sinema evreninin dagilmis olmasi -baska faktorlerin yaninda- cizgi roman evrenlerin saglamligina da dayaniyor. DC big eventleri hicbir zaman Marvel kadar yayamadi, baglayamadi. Guzel eventler olmadi degil ama saymaya kalkarsam benim icin Marvel eventleri agir basiyor.

Nemo

Dean,

Bence Iron Man, Captain America, Thor, Hulk ve Avengers da Marvel'in A listesinde taa en basindan beri. Yani onlari B listesinden alip A listesine tasimadilar.  Hatta bence Daredevil de, A listesinde ki cok severim kendisini.

Namor, Nova vs. kisminda benzer karakterleri karsilastirdim. A-B listelerini degil aslinda. O zaman dahafarkli bir liste cikar karsimiza.
DC'nin uc karakter disinda Flash'a ve Justice League'e hatta sonrasinda Green Lantern'e ve Green Arrow'a da ayri ozen gosterdigini dusunuyorum. Tabi ki bir Batman kadar degil...Tipki Marvel'in Orumcek Adam'a gosterdigi ayri ozen gibi.
Özel Alfa Ajanı

Nemo

Alıntı Yapkiyaslamayi sadece CR'da tutuyoruz

Film evreni vs icin ayri anket acalim istedik :)
Özel Alfa Ajanı

dean

Alıntı yapılan: Nemo - 23 Mayıs, 2019, 13:23:23
Dean,

Bence Iron Man, Captain America, Thor, Hulk ve Avengers da Marvel'in A listesinde taa en basindan beri. Yani onlari B listesinden alip A listesine tasimadilar.  Hatta bence Daredevil de, A listesinde ki cok severim kendisini.

Namor, Nova vs. kisminda benzer karakterleri karsilastirdim. A-B listelerini degil aslinda. O zaman dahafarkli bir liste cikar karsimiza.
DC'nin uc karakter disinda Flash'a ve Justice League'e hatta sonrasinda Green Lantern'e ve Green Arrow'a da ayri ozen gosterdigini dusunuyorum. Tabi ki bir Batman kadar degil...Tipki Marvel'in Orumcek Adam'a gosterdigi ayri ozen gibi.

Üzgünüm ama katılamayacağım. A-List karakterler dediğimiz zaman bunları ikon olması lazım. Sokaktan geçen birine gözünü kapat ve süper kahraman düşün dediğinde Superman gibi bir figür düşünür. Batman, bir insanın gelebileceği son noktayı ifade eder. İşte bunlar çizgi roman ikonlarıdır. Evrendeki A-list karakterler çizgi roman sektörünü değiştiren maceralar imza atarlar. Superman ve Batman gibi. Spider-Man ve X-Men gibi. Iron Man, Captain America kısacası Avengers tayfası günümüze kadar böyle konumlandırılmadı. Onlar her zaman B-List'di. Captain America'nın Dark Knight Return ya da Age of Apocalyse gibi maceraları olmadı. Iron Man hiçbir zaman kitleleri peşinden sürüklemedi. Orijinal Secret Wars'da maskenin içindeki kişinin kim olduğunun önemi bile yoktu. Hiçbir zaman insanlar gözünü kapayınca kahraman olarak Thor'u canlandırmadı. Hakeza o dönem bile B-List karakterler Marvel'da etkinse bu Marvel'ın bu karakterlerde ne kadar başarılı olduğunu gösterir. Ki imaj oluşturmuş.

Spider-Man'e Marvel özen gösterdi. Halen de gösteriyor. Burada kıyas şu DC, Batman ve Superman'e aşırı özen gösteriyor. Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman, Green Arrow ve Justice League'e normal özen gösteriyor diyelim. Marvel top tier dışında 3-5 karaktere normal özen göstermiyor. Onlarca karaktere özen gösteriyor. Ben bugün çizgi romancıda bir tane okunacak Firestorm çizgi romanı bulamayıp Moon Knight'dan ve Iron Fist'den cilt cilt macera toplayabiliyorsam bu küçük karakterlerde bile Marvel'ın ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Hakeza Iron-Man, Captain America, Hulk, Thor, Daredevil, Avengers felan A-List ise en baştan bu da Marvel'ın büyük karakter yaratmakta DC'den daha iyi olduğunu gösteriyor  ;)

Agamotto

Alıntı yapılan: kharon - 23 Mayıs, 2019, 13:15:30
kiyaslamayi sadece CR'da tutuyoruz ama MArvel sinema evreninin bu kadar uzun, cok katmanli ve grift bir hikaye anlatabilmis olmasi buna karsin DC sinema evreninin dagilmis olmasi -baska faktorlerin yaninda- cizgi roman evrenlerin saglamligina da dayaniyor. DC big eventleri hicbir zaman Marvel kadar yayamadi, baglayamadi. Guzel eventler olmadi degil ama saymaya kalkarsam benim icin Marvel eventleri agir basiyor.

DC'nin film evrenini oturtamamasının sebebi çizgi roman evreninin katmansızlığına kesinlikle dayanmıyor bence. Tamamen stüdyonun aldığı kararlar ve yönetimsel hatalara dayanıyor. Çünkü DC güzel hikaye yapabildiklerini çizgi romanlarından ayrı olarak animasyonlarında ve çizgi dizilerinde gösteriyor bence.

Nemo

A Listesi, illa 3 karakterden mi olusmali? :)

Asagidakiler benim fikrim:)

DC A listesi: Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Green Arrow, Aquaman, Justice League

DC B listesi: Catwoman, Batwoman, Batgirl, Hawkman, JSA, Nightwing, Superboy, Teen Titans, Supergirl

MARVEL A listesi: Orumcek Adam, Kaptan Amerika, Daredevil, Fantastik Dortlu, Iron Man, Hulk, Thor, X Men, Avengers, Wolverine, Punisher

MARVEL B listesi: Black Panther, Doktor Strange, Inhumans, Moon Knight, Silver Surfer, Spider Woman, Defenders

Kaptan Amerika, Thor, Demir Adam, Daredevil, Hulk bence ikonik karakterler. Cizgiroman deyince akla gelen karakterler.

Bence bir de soyle bir durum var. Evet, DC alt karakterlerin maceralarini, cok fazla, ayri seri olarak yapmiyor. Cyborg'un bile iki kisa volume'u var. Buna ragmen Cyclops'a ait 3 adet volume var.
Evet, Marvel yapiyor. Ama o zaman da su soru ortaya cikiyor bence. Macera icerikleri nasil? Ve sirf ciltleri cikiyor diye bu onlari C'den alip, B'ye tasir mi?  Olay, baska tartisma konularina gidiyorsa beni durdurun :) Bir yandan sendikasyon kredisi yaparken bir yandan cizgiroman muhabbeti olunca bu kadar cikiyor :)
Özel Alfa Ajanı

dean

Alıntı yapılan: Nemo - 23 Mayıs, 2019, 14:55:20
Evet, Marvel yapiyor. Ama o zaman da su soru ortaya cikiyor bence. Macera icerikleri nasil? Ve sirf ciltleri cikiyor diye bu onlari C'den alip, B'ye tasir mi?  Olay, baska tartisma konularina gidiyorsa beni durdurun :) Bir yandan sendikasyon kredisi yaparken bir yandan cizgiroman muhabbeti olunca bu kadar cikiyor :)

Maceralarının daha kaliteli olduğundan daha önce bahsettim. Zaten Argüman bunun üzerineydi. Ana karakterler dışında çizgi roman severlerin okuması gereken Moon Knight, Black Panther, Inhumans, Vision, Captain Marvel, Ghost Rider, Hawkeye, Doctor Strange, Punisher, Silver Surfer, Guardians of the Galaxy, Nova, Captain Britain, Iron Fist ve hatta The Eternals'ın bile kemik run'ı var. Seviye olarak bunların karşısındaki DC karakterlerinin yok. Marvel'ın destan destan yazılmış kozmik maceraları var. Bunların çoğunda A-List karakter yok bile. Bu Marvel'ın ne kadar zengin olduğunu gösteriyor işte. Karakterlere verilen özeni gösteriyor. Jack Kirby DC'ye geçti de kozmik evreni biraz hareketlendirdi. En kötü ihtimalle bile Cyclops vs. bir şans veriyor Marvel.

kharon

Alıntı yapılan: Nemo - 23 Mayıs, 2019, 13:26:52
Film evreni vs icin ayri anket acalim istedik :)

Ona gerek bile yok bence  ;D

kharon

Alıntı yapılan: Agamotto - 23 Mayıs, 2019, 13:47:53
DC'nin film evrenini oturtamamasının sebebi çizgi roman evreninin katmansızlığına kesinlikle dayanmıyor bence. Tamamen stüdyonun aldığı kararlar ve yönetimsel hatalara dayanıyor. Çünkü DC güzel hikaye yapabildiklerini çizgi romanlarından ayrı olarak animasyonlarında ve çizgi dizilerinde gösteriyor bence.

Studyo ve yonetimsel hatalar zaten ortada , tek nedene bagli bir nedensellik kurmadim zaten ama bu hatalar olmasaydi da DC malzemesinden 22 filmlik Marvel evreni gibi kozmik boyutundan mikro kozmosuna , Asgardindan liseli Spiderman'ine kadar boyutlu bir hikaye cikartamazlar. Elde boyle bir malzeme gormuyorum.

Ama 3 filmlik harika bir Batman cekebiliyorlar zira oturmus boyle saglam bir karakter var.

Nemo

Alıntı YapOna gerek bile yok bence  ;D

Animasyon cizgi filmleri de katarsak zorlanabilir ama emin konusmayalim lutfen :)
Özel Alfa Ajanı

dean

Alıntı yapılan: Nemo - 23 Mayıs, 2019, 16:23:02
Animasyon cizgi filmleri de katarsak zorlanabilir ama emin konusmayalim lutfen :)

Marvel'ın animasyon oscarı almış filmi var. Live-Action ile Animasyonu ayrı açmak daha sağlıklı olur  ;)

ZGeralt

Alıntı yapılan: kharon - 23 Mayıs, 2019, 15:50:43

Studyo ve yonetimsel hatalar zaten ortada , tek nedene bagli bir nedensellik kurmadim zaten ama bu hatalar olmasaydi da DC malzemesinden 22 filmlik Marvel evreni gibi kozmik boyutundan mikro kozmosuna , Asgardindan liseli Spiderman'ine kadar boyutlu bir hikaye cikartamazlar. Elde boyle bir malzeme gormuyorum.

Ama 3 filmlik harika bir Batman cekebiliyorlar zira oturmus boyle saglam bir karakter var.

Ben de buraya bir şerh koymak durumundayım :) "Sinema evreni" yaratmaksa mesele , doğru Marvel kocaman bir evren yarattı. Mesele "iyi" film çekmekse, bence The Dark Knight'ın azıcık dahi yanına yaklaşabilecek bir MCU filmi yok.

Film olarak ele alırsak yine mesela Aquaman, Wonder Woman filmleri MCU'daki filmlerin çoğu ile aynı kalitede filmler. Suicide Squad ve BvS çok kötü mesela ama MCU'da neredeyse o kötülükte filmler var.

Benim anlamadığım nokta insanların bu "evren" işine inanılmaz takılmış olması, sinema ne zamandan beridir "evren yaratma" mecrası oldu, bunu cidden anlayamıyorum. Benim bakış açım "iyi film" izlemek, böyle olduğu müddetçe evren yaratmışlar,after credits de gönderme varmış falan bi önem arzetmiyor. Yanlış anlaşılmasın bu durumu seveni eleştirmiyorum, sadece filmleri değerlendirirken hata yapılıyor diyorum.
MCU sinemalarda gösterilen bir "dizi" gibi aslında ama maalesef bence bu durum onun üstün olduğunun kanıtı değil. DC evren yaratmayı başaramadı, kesinlikle doğru. Ama bu MCU filmlerinin çok kaliteli başyapıtlar falan olduğunun kanıtı değil.