Black Hammer - Marmara Çizgi

Başlatan ZGeralt, 07 Haziran, 2019, 12:07:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZGeralt

Yazarlığını Jeff Lemire, çizerliğini ise Dean Ormston'un üstlendiği seri 2016 yılında yayınlanmaya başladı. Şu ana kadar ana seride 3 cilt yayınlandı. Ayrıca tie-in olarak Sherlock Frankenstein , Quantum Age , Doctor Star ve Black Hammer'45 ciltleri yayınlandı. Ben ana serinin ilk üç cildini ve S.Frankenstein ciltlerini okudum, yorumlarım da bu eksende olacak (bir kaç  ay içinde ana serinin 4 cildi de çıkar diye tahmin ediyorum).

Black Hammer ile yeni bir süperkahraman evreni kuruyor Lemire. Spiral City'nin 5 kahramanı Abraham Slam, Golden Gail, Colonel Weird, Madame Dragonfly ve Barbalien büyük bir düşmandan dünyayı kurtarmaya çalışırlarken birden kendilerini bir çiftliğin içerisinde bulurlar. Çiftliğin içinde yer aldığı kasaba sınırlarından çıkamadıklarını farkederler, kısacası bir kasabaya hapsolmuşlardır.

Böylelikle 10 yıl geçmiştir. Kimi umutsuzluk içerisindedir kimi ise uyum sağlamaya çalışmaktadır. Hikaye sık sık flashback yaparak karakterlerin orijin hikayelerine de yer vermektedir (nitekim ilk cildin adı Secret Origins).

Lemire'ın artık alıştığımız psikolojik temelli hikaye anlatıcılığı devam etmekle birlikte, burada Amerikan çizgi romanının "altın çağ" olarak nitelendirilen zamanına bir yandan bir nev-i saygı duruşunda dururken bir yandan da keyifli bir parodisini çıkarıyor.

İlerledikçe derinleşen karakterleri ve "büyük gizemi" ile okuyucuyu yavaş yavaş içine çekiyor. Çizgi romanın estetiği ile hikayenin uyumu ise üst noktada, atmosfer ve renkler çok başarılı oluşturulmuş.

Çıkmış diğer tie-in ciltlerini okumadığım ve halen devam eden bir seri olduğu için yazıyı burada kesmek uygun olacaktır diye düşünüyorum. En azından ana seri bitmeden veya sona yaklaşmadan net bir yorum yapmaktan kaçınıyorum.

Goodreads puanları da oldukça yüksek olan serinin diğer sayılarını da muhakkak edineceğim ve zaman zaman burayı güncelleyeceğim.

Son olarak ; ben Lemire övmekten yoruldum , o iyi işler yapmaktan yorulmadı :) Gayet sağlam bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim.

Kim bilir belki bir gün bizde de yayınlanır.

Unutkanlık sonrası not: Eser 2017 Eisner Ödüllerinde "en iyi yeni seri" dalında ödüle layık görüldü :)

KenParker

Hikaye ve çizgiler özgün güzel bir çizgi romana işaret ediyor. Tayt giyen adamların çarpışıp durduğu NewYork masallarından fena halde sıkıldım. Arada böyle Sandman gibi çizgi romanlar olmasa ''her yer karanlık, makber mi yarab''

kharon

Black Hammer'a yeni baslayabildim; Sherlock Frankenstein oldukca hosuma gitti

https://paneller.blogspot.com/2019/11/sherlock-frankenstein.html

Sherlock Frankenstein son donemlerin populer superkahraman serisi Black Hammer evreninden dort sayilik bir mini dizi. Yeni bir Sherlock Holmes uyarlamasi-yorumu.

Seride kahramanimiz Sherlock Holmes'un Viktorya donemi Ingiltere'sinde sucla savasan bir deha iken once olumsuzluge kavusmasi (bir nevi Frankestain olmasina) ve sonrasinda Ameriaka'da superkahramanlarla savasan bir villiana donusum hikayesi ele alinmakta. Kendi basina da okunabilecek, Black Hammer evrenine baslangic yapilabilecek guzel bir seri.

Alternatif kapaklar oldukca guzel -favorim elbette Mignola-.

Nomad

@ZGeralt
@kharon
Teşekkürler.
Mainstream serilerin düştüğü loopback durumundan sonra ben de alternatif arayışlarındayım.
Yazdım bunu listeye.
Gerçi ing ciltlerden fiyatı dolayısı ile uzak duruyorum ama.
Du bakalım.
Şu kayıp 80 lik bileti ben bulurum belki  ;D

ZGeralt

@kharon ; bütün kapaklar çok güzel ya :)

@nomad ; ben artan bir oranda bağımsız işlere yöneliyorum. Bütçemi de ona göre ayarlamaya çalışıyorum :) Ama bu merak dipsiz bir kuyu, onu da alayım bunu da okuyayım gerçekten sonu yokmuş gibi hissediyorum :)

hanac

Black Hammer-1 Gizli Köken

16cm x 24cm, 184 Sayfa, Renkli, 69 TL, Ekim 2021

Yazar: Jeff Lemire
Çeviri: Aytuğ Yıldırım
Editör: Cenk Könül, Nihan Alak

EVE DÖNÜŞ YOK!

Yaşanan bir çoklu-evren krizi sonucunda, var oldukları süper kahraman evreninden silinen Spiral City'nin unutulmuş kahramanları; kaçış imkanı olmayan bir evrende, küçük bir kasabadaki gizemli bir çiftlikte artık uyumsuz ve sorunlu bir aile gibi yaşamaktadır.

hennessy

İlginç bir hikayesi var. Kahramanlarım karanlık yönleri ve hesaplaşmaları güzel başladı devamını da okurum..
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Çok tavsiye etmişlerdi zamanında. Ama alamamıştım. Şimdi siparişi verdim. Bekliyorum

gizmoo

Merhaba,
Seri 4 kitaptan mı oluşuyor?
Teşekkürler.

memospinoz

Black Hammer Okuma Sırası
1-Black Hammer Cilt 1
2-Black Hammer Cilt 2
3-Sherlock Frankenstein and the Legion of Evil
4-Doctor Andromeda and the Kingdom of Lost Tomorrows
5-Black Hammer Cilt 3
6-Black Hammer Cilt 4
7-The Quantum Age
8-Black Hammer '45
9-Streets of Spiral
10-Black Hammer: Justice League
11-Skulldigger and Skeleton Boy
12-Colonel Weird: Cosmagog
13-Barbalien: Red Planet

rumar80

Daha önce de yazdığım gibi; birçok arkadaşım tarafından okumam için tavsiye edilen bir seriydi Black Hammer. Ama nedendir bilmem hep başka kitaplara gitti elim. Alamadım bir türlü bu seriyi. Sonunda kısmet türkçesini okumayaymış.
   Lemire gerçekten iyi bir yazar öncelikle bunu belirtmek lazım. Kendi yaşadıkları dünyadan bir şekilde koparılmış, başka bir dünyada on yıldır gizlice yaşamak zorunda kalan süper kahramanları anlatırken içinde bulundukları psikolojilerini de çok iyi sunuyor okuyucuya. Neredeyse her bölümünde bir karaktere ağırlık verdiğimiz bu cilt bizim tanışma cildimiz olmuş. Hoş okurken karakterleri birilerine benzetmeniz mümkün, ama bence bunu mesele yapmadan kitabın akışına kendinizi bırakın derim.
    Sevdim mi? Evet. Ama dediğim gibi bu ilk cilt biterken sadece ara vermiş oluyor. Kısacası devamının gelmesi çok önemli. Umarım piyasayı etkileyen tüm faktörler bu seriyi olumsuz etkilemez de düzgün bir şekilde okuruz.   

pizagor

Lemire bu hikayesiyle de beni yine avuçlarının arasına aldı. Bilindik, fazla şaşırtmayan bir mecrada bakış açısı ve yorum farklılığını muhteşem gösteriyor yazar. Zaten kendisini büyükler liginin üstlerine çıkaran da bu özgünlük. Umarım serinin sürekliliği olur, sürekliliği olurken albümlerin arası da kısa tutulur.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

Dün okudum ve çok beğendim, rumar ve pizagor'a katılıyorum. lemire çok çok iyi bir yazar, kitabın sonsözünde yazdığı gibi çizer de ana akımın dışında kalan karakter çizimleriyle seriye çok yakışmış. Umarım kısa zamanda devamını görürüz.Artık bu pahalılıkta çok laf etmeye gerek yok ama marmara'nın bu kağıt seçimini gerçekten çok kötü bence. 
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

KenParker

Çok ilginç. Konuya, karakterlere bakarsan süper kahraman hikayesi. Hani şu tayt giyen vücut geliştirme şampiyonları, Barbie bebekler gibi ama tam öyle değil. Eğer süper hero okuyor olsaydım aslında suratları birbirine benzeyen Barbie bebekler görürdüm. Bunda her kişi birbirnden farklı birer... İnsan... Asıl farka gelince. Süper heroların çizgi romandaki yerlerini değiştir, örneğin Marvel'ın en klas hikayelerinden İç Savaş hikayesindeki kahramanların hepsinin ismini karıştır, sonuçta hikayenin karışmadığını,  hiç bir şeyin değişmediğini göreceksin.* Yani aslında hepsi karaktersizler. Yani ruh dünyaları yok, davranış kalıpları, karakteri karakter yapan başarı, zaaf, yaşanmışlık, kusur gibi şeylerden yoksunlar. Oysaki Black Hammer'da her karakter ayrı birer birey. İnsan. Şaşırtıcı.

Hikaye tekdüze değil. Ta başından gizemini koruyarak, kişileri tanıtarak, merakta bırakarak yavaşça ilerliyor. Bence herkes kendisinden bir şey bulabilir. Marvel DC'nin parlak kuşe sayfalarında nadir rastlanan bir özellik bu.

Black Hammer'ı çok başarılı buldum. Devamı nasıl olacak acaba?

Düzeltme: Yanlış yere yazmışım)
Başkanım iki konu birleştirilebilir mi?
http://altinmadalyon.com/altin/tr-de-yayinlananlar-450/black-hammer-marmara-cizgi/msg231783/#msg231783

hanac

Alıntı yapılan: KenParker - 24 Şubat, 2022, 01:35:56
Düzeltme: Yanlış yere yazmışım)
Başkanım iki konu birleştirilebilir mi?

İki başlık birleştirilmiştir.  :)