Diabolik Tarihçesi

Başlatan hanac, 28 Ağustos, 2019, 09:43:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Serinin Yaratıcıları

Angela ve Luciana Giussani adlı iki kız kardeş; kurdukları Astorine yayınevi ile sadece Diaboliği, Kasım 1962 den itibaren yayınlamaya başladılar.. 1922 doğumlu olan abla Angela, 1987 deki ölümüne kadar yayınevini yönetir. 1928 doğumlu olan küçük kardeş de 2001 yılında hayatını kaybeder.

Seriler

ALL NEW DIABOLIK (aylık yayın-ana seri-Her ayın ilk günü yayınlanır) - 120 sayfalık siyah&beyaz
58 yıldır yayınlanıyor; ilk zamanlar ayda iki yayınlanıyor idi sonraları ayda bire düşürüldü.
2019 sonu itibariyle 874. sayıya ulaşacak.

İlk sayı kapağı (Kasım 1962)

Haziran 2019 kapağı

DIABOLIK R (aylık yayın-Her ayın 10. gününde yayınlanır)
1978 yılında 1. sayıdan itibaren yayınlanan ilk tekrar baskılardır.

DIABOLIK SWIISSS (aylık yayın-Her ayın 20. gününde yayınlanır)
1994 yılında 1. sayıdan itibaren yayınlanan ikinci tekrar baskılardır.

THE GREAT DIABOLIK (4 ayda bir yayınlanır) - 196 sayfa; 170 sayfası çizgi roman, 26 sayfası yazı
1997 yılında yayınlanmaya başlanan seri. Temmuz 2019 itibariyle 49. sayısı yayınlanmıştır.
Önceleri yılda 2 sayı olarak yayınlanan seri 2010 yılından itibaren yılda 3 sayıya çıkarılmıştır.
Bu ekstra sayı "THE GREAT DIABOLIK" serisinin ilk sayıdan itibaren renkli olarak tekrar basılmasıdır.
Yani 49 sayının 40 tanesi siyah beyazdır, kalan 9'u ise bunların renkli tekrar baskısıdır.
İlk sayı kapağı..

Temmuz 2019 kapağı (Resim 8 ve 9)

İşte Gerekli Şeyler bu "THE GREAT DIABOLIK" serisinden 5 sayı bastı.

Nedense Gerekli Şeyler serinin 13. sayısını ilk olarak yayınladı; sonra 4. sayı, 1. sayı, 3. sayı en son olarak da 2. sayı basıldı.

Diabolik Kimdir ?

Diabolik bir hırsızdır, yüz maskeleri ile istediği kişinin yerine geçebilir. Daha çok mücevher, para ve değerli eşyalar çalar, yoluna çıkanı öldürmekten de çekinmez. Ama buna rağmen kendine has bir onur anlayışı da vardır. Mafya'ya karşıdır, uyuşturucu ile işi olmaz ve yardımseverdir.

1968 tarihli "Diabolik, Sen kimsin?" adlı macera bize Diaboliğin geçmişini anlatır.

Bir gemi enkazından kurtarılan bebek, "King" tarafından yönetilen bir adadaki suç organizasyonu tarafından büyütülür.
İşte bu bebek Diabolik'dir. Her türlü suç uzmanının olduğu bu adada yetişir ve onlardan işin detaylarını öğrenir. Buradaki laboratuarlarda ilk yüz maskesini yapar, bu maskeler ile istediği kişinin yerine geçebilecektir. Yaptığı maske ile King'in yerine geçer, elinden her şeyini alır ve en son olarak da King'i öldürür. Adayı terk eder ve Diabolik ismini King'in öldürdüğü bir panterden esinlenerek alır.
Adadan kaçtıktan sonra ve şimdiki yerleşim yeri olan Clerville'e gelmeden önce bir süre Doğu'ya gidip kaldığını da öğreniriz. Doğu'da adada öğrendiği teknikleri iyice geliştirir. Clerville demişken, burası hayali bir şehir ve aynı isimli devletin başkenti. Paris benzeri mimariye sahiptir.

EVA KANT

Bu sarışın yeşil gözlü güzel ile 1963 yılındaki 3. sayıda "Diabolik'in Tutuklanması" adlı macerada Lord Kant'ın dulu olarak tanışırız. Bu macerada Diaboliği giyotinden kurtarır ve o günden sonra ayrılmaz partneri olur.

GINKO

Ebedi rakibine eşit zekâya sahip Polis müfettişi. İlk sayıdan itibaren karşımıza çıkar bazı durumlarda ittifak bile yaparlar.

DÜŞES ALTEA

Ekim 1964 de yayınlanan 22. sayıda ilk kez karşımıza çıkar. Bu macerada Ginko ile tanışır ve aşık olurlar.

FİLM

1968 tarihli bir film de mevcuttur. Yeni bir filmin çalışmalarına da 2019 itibariyle başlandı.

Animasyon Serisi

2000 tarihli olan bu animasyon serisinde 40 bölüm yayınlanmıştır.

Okuyucu Profili ve Satış Miktarları

Bu seriler gazete bayileri için yılda yaklaşık 4 milyon kopya olarak basılıyor ve satışa sunuluyor.
Bu seriler ve ilave yapılan özel baskılarda yaklaşık 1.5 milyon kopya olarak kitapevlerine gönderilir.

Son anket sonuçlarına göre;
- Okuyucuların %20 si 20 yaşın altında
- Okuyucuların %50 si 35 yaşın altında
- Okuyucuların %30 u kadın
- Okuyucuların %20 si serbest çalışanlar
- Okuyucuların %70 i üniversite mezunu
- Satışların %50 si Kuzey İtalya'da olmaktadır

Diabolik her zaman İtalya'da en çok satan çizgiromanlar arasındadır. 2018 verilerine göre ise ilk 3 dedir.

Türkiye'de yayınlanma süreci

(Hakan Alpin'in Çizgiroman Ansiklopedisinden yararlanılmıştır)

Diabolik ülkemizde ilk defa 1980 lerde yayınlanan haftalık Fantoma dergisinde yayınlandı.
Bu dergi kapağı ansiklopedi de gözüküyor ama ben görselini bulamadım. Bir arkadaş bulur ve Foruma yüklerse sevinirim.

Daha sonra 1990 ların ortalarında Günaydın Gazetesi tarafından Kara Şeytan - Diabolik adıyla 15 sayı olarak verildi.

peder clemente

Diabolik'i hep merak ederdim. Bu antikahramanı çok güzel ve doyurucu tanıtmışsınız. Teşekkürler dostum Hanac. Keşke Türkiye'de de yayımlansa.

ZGeralt

Çok güzel bir yazı olmuş, eline sağlık .

Diabolik hakkında pek bilgim yoktu,çocukken çizgi filmini izlemiştim sanırım, hayal meyal hatırlıyorum :)

Nomad

Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Emeğinize sağlık, teşekkürler.

darkwood

Diabolik ile ilgili güzel bir tanıtım olmuş, umarım bizde de hak ettiği ilgiyi bulur ve devam eder.
Darkwood Sakinleri..

Gabby

Enteresan Tex yorumu nedeniyle özel albüm Kızgın Kurşun'un misafir çizeri Sergio Zaniboni de kimdir diye merak edip araştırdığımda, neredeyse meslek yaşamının tamamını bu seriye adamış bir çizer olduğunu öğrenmiştim. Dile kolay 300'ün üzerinde Diabolik macerası resimlemiş ve sanırım bunun karşılığı olarak da "Yellow Kid" ödülü verilmiş kendisine. Bu güzel tanıtım için teşekkürler hanac...

kharon

hic okumadigim ama cokca duydugum bir cizgiroman; cok tesekkurler hanac tanitim icin.

Italyan cizgi romani bizde bu kadar tutarken niye tutmamis/gec kalmis acaba?
western olmamasi mi sadece ?

KenParker

Çocukken babamın getirdiklerinin içinde vardı bu. İsmini "Kara Şeytan" yapınca taşlar yerine oturdu. Sanıyorum gazete eki şeklindeydi, yahut ucuz olsun diye saman kağıda baskılı, hatta saman kağıt kapaklıydı. Olsundu, kötü kağıda basılmış Red Kit'i, Conan'ın hatta Tommiks'i hasretle bekler, gelince ayıla bayıla okurduk. Kara Şeytan'ı hevesle beklediğimizi pek hatırlamıyorum. Hikayeleri mi zayıftı, kötü adam karmaşası mı vardı, neydi, bir şey zayıf kalırdı. Hakkında tek aklıma gelen şey siyah kostümünü giyince daha da havalı görünmesiydi

hennessy

En sevdiğim karakterlerden biridir. Keşke ülkemizde yayınlansa ama imkansız.

Odamdaki orijinal Diabolik çizimi
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: peder clemente - 29 Ağustos, 2019, 05:09:47
Diabolik'i hep merak ederdim. Bu antikahramanı çok güzel ve doyurucu tanıtmışsınız. Teşekkürler dostum Hanac. Keşke Türkiye'de de yayımlansa.

Ben teşekkür ederim Pederim. Gerekli Şeyler 5 cilt yayınladı ama gereken ilgiyi görmedi.
Bundan sonra tekrar yayınlanması çok zor.

Alıntı yapılan: ZGeralt - 29 Ağustos, 2019, 10:34:02
Çok güzel bir yazı olmuş, eline sağlık .

Diabolik hakkında pek bilgim yoktu,çocukken çizgi filmini izlemiştim sanırım, hayal meyal hatırlıyorum :)

Filmini de izlemeni öneriyorum, oldukça iyidir.

Alıntı yapılan: Nomad - 29 Ağustos, 2019, 12:25:51
Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Emeğinize sağlık, teşekkürler.

Ben teşekkür ederim, ne yazık ki sizin kadar akıcı ve eğlenceli yazamıyorum.  :)

Alıntı yapılan: darkwood - 29 Ağustos, 2019, 13:47:39
Diabolik ile ilgili güzel bir tanıtım olmuş, umarım bizde de hak ettiği ilgiyi bulur ve devam eder.

Devam etmeyeceğini ikimizde biliyoruz Mesut.   :(

Alıntı yapılan: Gabby - 29 Ağustos, 2019, 18:35:40
Enteresan Tex yorumu nedeniyle özel albüm Kızgın Kurşun'un misafir çizeri Sergio Zaniboni de kimdir diye merak edip araştırdığımda, neredeyse meslek yaşamının tamamını bu seriye adamış bir çizer olduğunu öğrenmiştim. Dile kolay 300'ün üzerinde Diabolik macerası resimlemiş ve sanırım bunun karşılığı olarak da "Yellow Kid" ödülü verilmiş kendisine. Bu güzel tanıtım için teşekkürler hanac...

Ben teşekkür ederim Gabby. Yazar ve çizerlerini de tanıtmayı düşünüyorum.
Bu başlık burada bitmez  ;D

Alıntı yapılan: kharon - 29 Ağustos, 2019, 18:38:53
hic okumadigim ama cokca duydugum bir cizgiroman; cok tesekkurler hanac tanitim icin.

Italyan cizgi romani bizde bu kadar tutarken niye tutmamis/gec kalmis acaba?
western olmamasi mi sadece ?

Gerekli Şeylerin yayım zamanlaması yanlış olabilir.
O sıralar fumetti de yok yoktu, Diabolik resmen arka planda kaldı.

Alıntı yapılan: KenParker - 29 Ağustos, 2019, 21:07:55
Çocukken babamın getirdiklerinin içinde vardı bu. İsmini "Kara Şeytan" yapınca taşlar yerine oturdu. Sanıyorum gazete eki şeklindeydi, yahut ucuz olsun diye saman kağıda baskılı, hatta saman kağıt kapaklıydı. Olsundu, kötü kağıda basılmış Red Kit'i, Conan'ın hatta Tommiks'i hasretle bekler, gelince ayıla bayıla okurduk. Kara Şeytan'ı hevesle beklediğimizi pek hatırlamıyorum. Hikayeleri mi zayıftı, kötü adam karmaşası mı vardı, neydi, bir şey zayıf kalırdı. Hakkında tek aklıma gelen şey siyah kostümünü giyince daha da havalı görünmesiydi

Günaydın gazetesinin eklerini hiç bilmiyorum Ken Parker. Acaba hangi sayılar yayınlandı ?

Alıntı yapılan: hennessy - 29 Ağustos, 2019, 21:14:13
En sevdiğim karakterlerden biridir. Keşke ülkemizde yayınlansa ama imkansız.

Senin de Diaboliği çok sevdiğini biliyorum Hennessy.

hanac

Diabolik konusunu araştırırken, şöyle bir tanımlamaya rastladım.

Fumetto Neri

Diabolik'in önderlik ettiği bu akıma deniyormuş. Daha çok suç dizileri ve baş rolde bir anti-kahraman.

1962 de Diabolik ile başlayan bu akım, 1965 de anti kampanyalarla karşılaşmış hatta suçluyu yüceltmesi ve aşırı şiddet nedeniyle aleyhine davalar bile açılmış. 1966 dan itibaren bu akım şiddet sahnelerini biraz daha azaltma yoluna gitmiş.

kharon

agir kadro olmus bu :)

en arkada solda bizim Ingiliz Orumcek var: http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,13175.0.html

muhtemelen Italya'da da yayinlandigi sonucunu cikarabiliriz belki de bu resimden  :D

KenParker

Hırsız Diabolik'in Türkiye'de tutulacağını pek aklım kesmiyor. Resimlerin panelleniş şekli hiç hoş değil. Tabi bu benim görüşüm. 
Aşağıda çizgi romandan dört sayfa var. Her sayfada alışılmışın dışında iki sıra panel çizili. Maalesef maceralar %80, 90 bu şekilde gidiyor. Tekrar ediyorum 4 sayfa

Kara Şeytan Günaydın gazetesi sayıları
1. Kara Elmas
2. Altın Hançer
3. Zehir Tüccarı
4. Çalınan Maske
5. Yıldırım Kurbanları
6. Sahte Milyarder
7. Öldüren Miras
8. Beyaz Ölüm
9. Ölüm Darbesi
10. Lanetli Yakutlar
11. Korkunç Düello
12. Yanlış Hesap
13. Cehennem Makinesi
14. İntikam Randevusu

hanac

Alıntı yapılan: KenParker - 02 Eylül, 2019, 01:11:12
Hırsız Diabolik'in Türkiye'de tutulacağını pek aklım kesmiyor. Resimlerin panelleniş şekli hiç hoş değil. Tabi bu benim görüşüm. 
Aşağıda çizgi romandan dört sayfa var. Her sayfada alışılmışın dışında iki sıra panel çizili. Maalesef maceralar %80, 90 bu şekilde gidiyor. Tekrar ediyorum 4 sayfa

@KenParker; Günaydın gazetesi macera listesi için teşekkürler

Sen 14 macera listelemişsin, Hakan Alpin ise Ansiklopedisinde 15 macera demiş  ???

Bu arada verdiğin çizim örneği gerçekten de çok kötü, acaba serinin ilk başladığı dönemden mi ?

Aşağıda daha yeni çizimler var, haklısın sayfada 2 panel kullanımı çok yaygın.

Çok fazla tarama yok, temiz çizgileri tercih ediyorlar.  Arada gri renk ile tonlama yapıyorlar.

KenParker

Anladığım kadarıyla 15. macera yayınlanacağı ilan edilmiş ama nedense sonradan yayınlanmamış.