Kalidor'un Conan Yazıları

Başlatan kalidor, 28 Mayıs, 2010, 14:51:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Alıntı yapılan: kalidor - 20 Ocak, 2012, 10:21:59
Birkaç gün önce kitapyurdu.com sitesinde denk geldiğim kitap. Arkhelos adlı bir yayınevinden çıkmış. Yayınevinin başka bir kitabı da bulunmuyor. İçerik hakkında bir bilgim olmamakla beraber tanıtım yazısında Robert E. Howard'ın hayatı anlatılmış. Siparişini verdim, sabırsızlıkla bekliyorum. Fiyatı ise yeni çıkan hiçbir Conan çizgiromanını alamayacağınız kadar hesaplı, 8 TL.

Kitabın künyesi ise şu şekilde:

Yazarı:           Robert E.Howard
Çevirmen:   Hande Yorgancıoğlu
Kapak Tasarımı   : Ali H.Bulut
Baskı Sayısı:   1.Baskı
Kağıt Cinsi:   2.Hamur
Sayfa Sayısı:   95
Basım Yılı:   2011
En x Boy x Yükseklik   13,50 X 20,50 X 0,80
Karton Kapak

Bilgi:
Çok geniş bir yelpazede kurgu yapıt vermiş bir Amerikan yazarıdır. En çok Barbar Conan karakteriyle tanınan yazar, kılıç ve büyü alt türünün yaratıcısı olarak kabul edilir. Teksas eyaletinde doğup büyüyen Howard, hayatının çoğunu Cross Plains şehrinde ve zaman zaman Brownwoodda geçirdi Okumayı seven ve entelektüel bir çocuk olan Howard, aynı zamanda boks tutkunuydu. Delikanlılık çağında vücut geliştirmeyle uğraştı ve sonunda amatör olarak boksa başladı. Dokuz yaşından beri hayalini kurduğu kurgu-macera yazarı olma yolundaki ilk başarısını yirmi üç yaşında elde etti. Eserleri çok sayıda dergi ve gazetede yayımlandı ama asıl çıkışı weird Tales adlı çizgi roman dergisiyle yaptı. Otuz yaşında yaşamına son verdiğinde birkaç türde başarı sağlamıştı ve ilk romanını yayımlamak üzereydi. Annesi, daha babasıyla tanışmadan önce ölümcül bir vereme yakalanmıştı ve. Howardın hayatı boyunca yavaş yavaş ölmekteydi. Annesinin geri dönüşü olmayan bir komaya girdiğini öğrendiğinde, belirlenemeyen nedenlerden dolayı arabasında kendini başından vurarak intihar etti. Hovvard, Barbar Conanı Ekonomik Bunalım döneminin popüler ve ucuz resimli hikaye dergilerinden weird Talesın sayfalarında yarattı. Conan karakterinin taşıdığı popüler kültür çizgisi Tarzan, Kont Drakula, Sherlock Hoimes ve James Bond gibi ikonlarınkine benzetildi. Hovvard, Conan ve yarattığı diğer kahramanlarla günümüzde kılıç ve büyü adıyla bilinen türün mimarı olarak, fantastik edebiyat alanında yalnızca J. R. R. Tolkien ile ve Tolkienın benzer öğelerden ilham alarak yarattığı tamamen kurgusal alt tür (high fantasy) ile boy ölçüşür hale geldi.

Bu kitabın zamanında Kozyatağı Carrefour'daki Remzi Kitabevinde bulduğum aşağıdaki kitabın çevirisi olmasını ümit ediyorum. Bundan başka da fazla bir seçenekte yok tabi. Robert E. Howard'ın yazdığı Conan öyküleri belli sonuçta. Sonradan Lin Carter ve Sprague de Camp'ın yazdığı önemli öyküler de var tabii. Orjinal öyküleri, taslakları ve şiirleri içeren bu kitabın yaklaşık 1000 sayfa olduğunu düşünürsek, satışlar da iyi giderse Arkhelos 9-10 bölüm halinde bir külliyat yayınlayabilir:

Haftasonu kitabı bir çırpıda okudum. İthaki'nin çıkardığı Fil Kulesi'ni okuyalı yıllar olduğu için açıkçası çeviri için bir karşılaştırma yapamayacağım ama çeviri genel itibariyle iyi gibi, sırıtan bir hata gözüme çarpmadı. Bu öykülerin çizgiroman adaptasyonları oldukça sadık olmuş diyebilirim. Devamı gelir inşallah. Fiyatı oldukça makul olduğu için bence kaçırmayın, Conan'ı bir de orjinal haliyle nesir olarak okuyun.
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

İthaki'den çıkan Fil Kulesi Conan Yıllıkları-1 kitabını okuyan var mı, almaya değer mi?

kalidor

İthaki'nin çevirmeni yanılmıyorsam Dost Körpe'ydi. Yani fantastik kurguyu bilen ve jargona hakim bir isim. İçinde Arkhelos'a göre daha fazla hikaye var. Belit'li maceranın tamamını da bulabilirsiniz.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Geçen hafta kabataslak bir arşiv çalışması yaptım ve arşivimdeki Conan, Red Sonja, Kull ve Solomon Kane külliyatı aşağıdaki gibi çıktı.
Forumda bana göre daha geniş bir Conan çizgiroman külliyatı olan kesin vardır. Örneğin en hacimli seriler olan 204'lük ve 186'lık serileri SSOC Marmara Çizgi ve orjinallerini aldığım için genel olarak toplamıyorum, olanları da elden çıkartıyorum.  Bunun dışında 9-10 tane figür, oyun kartları ve Türkçe, İngilizce Conan öykülerini içeren kitaplar mevcut.

CONAN

TÜRKÇE   

22'LİK TAM MACERALI CEP DİZİSİ (1982-1983)                                                         
15'lik 15 Günlük Özel Albüm (1982-1983)
15'LİK RENKLİ DİZİ RENKLİ (1983-1984)
86'LIK BÜYÜK BOY FASİKÜL DİZİSİ   (1982-1984)
14'lük Koleksiyon Dizisi (1994)
6'lık Koleksiyon dizisi cilt (1994)
3'lük Marvel Grafik Dizisi (1989-1990)
8'lik Conan ve Barbarlar Dizisi (1993-1994)
34'lük 1999 SIRALI DİZİSİ (1999-2001)
7'LİK YENİ DİZİ (2002)
42'lik Kral Conan Dizisi  (1999-2001)
14'lük İmparator Conan Dizisi (2001)
16'lık Aksoy Conan
Aksoy Conan hardcover, ilk 12 macera,TPB
6'lık Barbar Conan Marvel 2 serisi -Lal (2005)
10'luk Conan Kronikler (2008-2010)
51'lik Conan the Barbarian Lal (6 cilt) (2007-2009)
Conan Kimmerya, 2 TPB, (2011-), devam ediyor
Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı, 6 TPB, -(2010-), devam ediyor.
204'lük seri ilk 20 fasikül

İNGİLİZCE

Conan And the Daughters of Midora (2004), one-shot
Conan And the Jewels of Gwahlur (2005), TPB
Conan And the Demons of Khitai (2005–2006), TPB
Conan: Book of Thoth (2006), TPB
Conan And the Songs of the Dead (2006), TPB
Conan And the Midnight God (2007), TPB
Conan: The Weight of the Crown (2010), one-shot
Conan: Road of Kings (2010-2012), 12 fasikül
King Conan: The Scarlet Citadel (2011), 4 fasikül
Conan: Island of No Return (2011), 2 fasikül
King Conan: The Phoenix on the Sword (2012), 4 fasikül
Conan the Barbarian (2012-), 8 fasikül, devam ediyor
Conan And the Daughters of Midora and other stories (2012), TPB
The Blood-Stained Crown and other stories (2008)
The Spear and Other stories (2010)
Conan: The Newspaper Strips Vol:1 (2010)
Conan of the Isles, Graphic
SSOC V1, V2

RED SONJA

TÜRKÇE

14'lük  seri  (1983)
13'lük  seri (1985)
7'lik seri (2000)
Red Sonja, 3 TPB, Marmara Çizgi,(2009-),devam ediyor

İNGİLİZCE

Red Sonja Vs. Thulsa Doom TPB (2005).
Red Sonja: One More Day ,one shot  (2006).
Red Sonja: Goes East, TPB (2006).
Red Sonja: Monster Isle , one shot (2006).
Red Sonja: Break the Skin, one shot
Savage Red Sonja: Queen of the Frozen Wastes, TPB (2006).
Savage Tales , TPB (2007–2008).
Red Sonja: Vacant Shell , one shot (2007).
Sword of Red Sonja: Doom of the Gods, TPB (2007)
Red Sonja & Spiderman, TPB (2007)
Red Sonja: Blue one shot (2011).
Red Sonja: Raven one shot (2012).
Red Sonja: Atlantis Rises, (2012-), 2 fasikül, devam ediyor
Classic Red Sonja Remastered, 4 TPB, (2010)
Prophecy, (2012-) 2 fasikül, devam ediyor
Adventures of Red Sonja Vol. 01 (2012) TPB
Adventures of Red Sonja Vol. 02 (2012) TPB
Adventures of Red Sonja Vol. 03 (2012) TPB

KULL

TÜRKÇE

4'lük Kull Alfa (1985)
5'lik Kull Marvel (1988)
Kull'un Vahşi Kılıcı (2012), TPB

İNGİLİZCE

Kull: The Shadow Kingdom, 6 fasikül (2009,2010)
Kull: The Hate Witch, 4 fasikül (2011)
Kull: The Cat and the Skull, 4 fasikül (2012)
Chronicles of Kull V1.

SOLOMON KANE

TÜRKÇE

Korku Solomon Kane Özel Sayısı
Solomon Kane Destanı, (2011), TPB

İNGİLİZCE

Solomon Kane V1: The Castle of the Devil, TPB, (2008)
Solomon Kane V2: Death Black Riders, TPB, (2010)
Solomon Kane V3: Red Shadows, TPB, (2011)

Crom! Ölüleri Say...

ercoktay

51lik La'in Conan The Barbarian serisi 7 ciltte mi toplandı? Ben de tek tek hepsi var da geçen indirimden ilk 5 cildini almıştım.

kalidor

Aslında ikisi de değil  :D Lal 6 ciltte topladı. Dark Horse daha farklı bir formatta ciltledi. Şimdi düzelttim.
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Evet Conan'ın The Barbarian  serisi 6 ciltte toplandı ve Lal'in renkli ve güzel çizimli serilerinden birisidir..
Darkwood Sakinleri..

ercoktay

6. cildi bulamadım hala zaten. Hoş çok da aramadım. Bir ara gitti gidiyorda görmüştüm. Kitap yurdu satıyordu ellerinde de 100 adet gözüküyordu. Sonra bir anda kayboldu. Alamadım.

hanac

Alıntı yapılan: ercoktay - 13 Aralık, 2012, 22:26:57
6. cildi bulamadım hala zaten. Hoş çok da aramadım. Bir ara gitti gidiyorda görmüştüm. Kitap yurdu satıyordu ellerinde de 100 adet gözüküyordu. Sonra bir anda kayboldu. Alamadım.

Geçen cumartesi Flaneur'den aldım.

3-4 cilt daha duruyordu rafta.

haysat

.
Alıntı yapılan: hanac - 13 Aralık, 2012, 22:30:29
Geçen cumartesi Flaneur'den aldım.

3-4 cilt daha duruyordu rafta.

ciltlerden birisinide ben almıştım.

Ben söylemesem Hasan sende göremiyecektin.

Üstelik saolsun Servet Bey bize özel bir fiyattan vermişti.

Altın Madalyon farkı ile..Kuruluş yıldönümüne özel fiyat yapmıştı bize..
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

HacıGeraltEmmi

10 liradan satılan ciltler değilmi bunlar, daha indirimli aldım derseniz Lal bitmiştir benim için ;D

haysat

Yok Abbas o kadarda değil.

15 liradan aldık..Bu sayı biraz sınırlı sayıda var piyasada zor bulunuyor nedense.

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: haysat - 13 Aralık, 2012, 22:56:07
Yok Abbas o kadarda değil.

15 liradan aldık..Bu sayı biraz sınırlı sayıda var piyasada zor bulunuyor nedense.

;D ;D ;D

Hayal Kahvem

Masamın üzerinde 6 tane Conan macerası var. Okumamı bekliyor.
Ömrümde bir tane bile Conan okumamış olduğum için beklemedeyim.  :-\

Zagor'a haksızlık yapacakmışım gibi bir hissiyat içindeyim.   :-[

Örümceklerin Tanrısı
Ateş ve İblis
Altın kalpli ölüm
Kızıl Kılıç
Styrm'nin Dönüşü
Kan Nehri

Du bakalım... Elbet okuyacağım.  ;)