KAYIP VADİ

Başlatan s.b, 04 Eylül, 2020, 17:21:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

YAZAN VE ÇİZEN: YILDIRIM ÖRER
BÜYÜK BOY, RENKLİ VE 24 SAYFA.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

ferzan

Yıldırım Örer gibi rüştünü İtalya 'da ispat etmiş; Dago ve Kinowa dahi çizmiş sağlam bir üreticinin Türkiye 'de böyle garip gurip görselli vasat yayınlara emek vermesi çok tuhafıma gidiyor. Gizli Deney çizgi romanının kendi başlığında da yazacaktım ama tuttum kendimi, şimdi Kayıp Vadi 'yi görünce yazmadan edemedim.

Görsel atmosferin bu kadar itici olması için özel bir çaba mı sarf ediliyor merak ediyorum. Sanki 90 'lı yılların Türkiye Çocuk dergilerindeki sağdan soldan araklanmış süper gıcık yerli bilim-kurgu çizgi romanlarından birine bakıyor gibiyim. Hakan Alpin 'in de 2000 senesinde yayınlanan Acar diye bir işi vardı benzer iticiliğe sahip olan. Ya da Fikret Kol 'un feci kötü bir Donduran Sinyaller çizgi romanı vardı. Şimdi onlardan birine bakıyor gibiyim.

Yurtdışında belli bir kalitenin altına düşmeyip de yurda döndükten sonra abes işler yapan ve benim gözümde ustalığına rahmet okutan tek üretici değil Yıldırım Örer. Tayyar Özkan da Türkiye 'ye döndükten sonra çok abuk subuk işler çıkardı ortaya. Ben şahsen o saçma sapan Bitik İbo ile Heavy Metal 'deki Caveman 'ın çizerinin aynı kişi olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Nedir bu daha da ustalaşmak yerine vasata açılan kucak, anlayabilmiş değilim.

Profesyonel çizgiler ve profesyonel yaklaşım baki ama genel estetik ve hissiyatta ciddi sorunlar var diye düşünüyorum Kayıp Vadi konusunda. Ayrıca ben olsam o kapakla basılmasına müsaade etmezdim. Umarım kapak yaklaşımı, Yıldırım Örer 'den bağımsız bir şekilde son dakikada yayınevi grafikerince ele alınmıştır. Şayet Örer 'in kendisi bu kompozisyon ve renk hatalı kapağı gönül rahatlığıyla yayıncıya teslim etmişse söyleyecek söz kalmıyor zaten.

Bu tarz işleri her gördüğümde gözüm kanıyor ama s.b. abiye teşekkür ederim bunlardan da haberdar ettiği için. Yoksa nereden bilecektik de masaya yatırma fırsatımız olacaktı...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

mutarad

Aslında tam olarak doğru teşhis. Çünkü bu çizgi roman da Türkiye Çocuk dergisinde yayınlanmış bir çizgi roman. Tıpkı gizli deney gibi
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

hanac

Mutarad arkadaşımızdan anladığım çok eskiden çizdiği kısa maceralar.

Bir yayıncı da yayınlayalım deyince, al basarsan da hatıra mı olur dendi.

Belki de Yıldırım Örer çok karışmadı yayın işine.

Tamamen sesli düşünüyorum.