Gece Acıkması ve Diğer Hikayeler (Solo Dizisi: 1) - Marmara Çizgi

Başlatan ferzan, 22 Eylül, 2020, 00:09:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Beyninizi kemiren, tüylerinizi ürperten ama bir yandan da merakınızı okşayıp sizi kıskacına alarak kendisine çeken bazı hisler vardır. Gece loş bir sokakta köşeyi dönerken karşınıza ne çıkacağını bilememenin tedirginliği; güne dair içinizde kalanların, uyku öncesi gözlerinizi kapattığınızda alevlenen, boğulmuş öfkesi; hiç tanımadığınız insanların kulağınıza çalınmış hazin trajedilerinin bilincinizin derinlerinde yankılandırdığı dehşet...

Bu kapağın ardındaki sayfalar, Cem Özüduru'nun en beklenmedik anlarda insanın kafasında dönmeye başlayan bu hislerin cazibesiyle yazıp çizdiği hikâyeleri içeriyor.

Profesyonel kariyerine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenciyken başlayan Cem Özüduru, bugüne kadar yayımlanmış dört çizgi roman albümünün (Zombistan 2008, Şafak Ayazı 2010, Bir Zamanlar Sahalarda 2015, Perihan 2017) yanında pek çok senaryo (Baskın 2015, Housewife 2017, Börü 2018) ve kısa hikâyeye de imza atmış, Perihan kitabı sinemaya uyarlanmıştır. Bir sonraki kitabını çizip senaryosunu yazarken bir yandan da televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde yönetmenlik (Börü 2018, Yeni Hayat 2020) yapmaktadır. Marmara Çizgi, sanatçı odaklı yeni Solo dizisinin ilk kitabını gururla sunar.

Basım Tarihi   :   Eylül 2020
    Boyutlar   :   19,00 x 27,00 cm
    Kağıt Tipi   :   2. Hamur
    Sayfa Sayısı   :   120
    Etiket Fiyatı   :   42 TL
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Cem Özüduru 'nun bir önceki kitabı Perihan bende devasa bir hayal kırıklığı olmuştu, başlığında da belirtmiştim. Zaten Özüduru görücüye çıktığı ilk üretimlerinden itibaren güven dolu bir keyifle kendini bana okutamadı ama bu son kitabından ümitliyim, bu sefer de murada eremezsem artık Cem Özüduru defterini kapatacağım ve başka hiçbir kitabına büyük konuşmayayım ama bulaşmayacağım. Film ve diziler için de yönetmenlik ve senaristlik yapıyor olması, şu ana dek çizgi romanlarında benim nezdimde pek fark yaratmadı. Umarım bundan sonrasında farklı olur, ben de içimde kuşkuya yer bırakmadan üretimlerini ayıla bayıla okurum.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hanac

ZGeralt

Cem Özduru'nun Perihan kitabı benim de beklentimin altında kalmıştı ama yine de kötü bulduğumu söyleyemem.

Gece Acıkması ve Diğer Hikayelere gelince. Kısa hikayelerden oluşan bir toplama ama ortak bir tema bulunmuyor. Perihan'daki biraz fantastik biraz korku  soslu formül burada da mevcut. Çizimler konusunda bile bir standart mevcut değil, bir kaç hikayenin çizimleri ve renklendirmesi  hoşuma gitti, bir kaçını ise gerçekten kötü buldum. Yazarın çeşitli zamanlarda yazdığı/çizdiği işlerin bir toplaması olduğu için bu durum normal karşılanabilir belki.

Toplama içindeki hiçbir hikayeyi etkileyici bulduğumu söyleyemem, 5-10 sayfalık hikayelerde etkileyici olmayı başarmak daha zor belki burada haksızlık yapmak istemem ancak bütüne baktığımda bende olumlu bir etki bırakmadı kitap maalesef.

Perihan'ı sevdiyseniz bu kitabı da seversiniz gibi geliyor bana ama sevmediyseniz veya benim gibi mesafeli kaldıysanız Gece Acıkması ve Diğer Hikayeler pek size göre olmayabilir.

KenParker

Şu kapağında her nedense en tepeye Cem Özüduru yazılmış kitabın, artık ismi Solo mu Gece Acıkması ve Diğer Hikayeler mi ne olduğunu bilemediğim, böcekli kapağıyla içeriği arasında bağlantı bulamadığım, içi alacalı bulacalı rengini bulamamış tonlarla dolu çizgi romanı okudum. Daha doğrusu okumaya çalıştım. Şimdiye kadar beğenmediğim çizgi roman olsa dahi sonuna kadar gitmeye çalışırım fakat bunda bir türlü sonuna kadar gidemedim. Bir şeyler hep beni soğuttu, dışarı itti. Cem Özüduru hikaye yazmasın lütfen. Yapmasın. Lütfen.

Daha önce Perihan'ını okumuştum. Berbat hikayesiyle hayal kırıklığına uğramıştım. Lütfen. Cem Özüduru. Bu ismi artık kafama yazdım. Bundan sonra kitabına denk gelirsem almayacağım. Her grafik romanı alıyorum ama o da bir yere kadar. Yapma. Git, dizi mi yazıyorsun, film mi çekiyorsun, uzaya mı gidiyorsun ne yaparsan yap, çizgi roman yazma.

memospinoz

;D
Perihan'ı da almamıştım. Bunu da almamakla iyi etmişim gibi görünüyor.
Kapağa aldanıp alabilirdim de.  :D Gece acıkan dev böcek yavruları ve onlara yat geber ekmeği (gece kahvaltısı?) hazırlayan anaları.  ;D
Bir gün süper indirimle 5₺ filan olursa belki alınır.  :P

memospinoz

Alıntı yapılan: ferzan - 22 Eylül, 2020, 00:25:18
    Cem Özüduru 'nun bir önceki kitabı Perihan bende devasa bir hayal kırıklığı olmuştu, başlığında da belirtmiştim. Zaten Özüduru görücüye çıktığı ilk üretimlerinden itibaren güven dolu bir keyifle kendini bana okutamadı ama bu son kitabından ümitliyim, bu sefer de murada eremezsem artık Cem Özüduru defterini kapatacağım ve başka hiçbir kitabına büyük konuşmayayım ama bulaşmayacağım. Film ve diziler için de yönetmenlik ve senaristlik yapıyor olması, şu ana dek çizgi romanlarında benim nezdimde pek fark yaratmadı. Umarım bundan sonrasında farklı olur, ben de içimde kuşkuya yer bırakmadan üretimlerini ayıla bayıla okurum.

Okumadın mı hâlâ?  ;D

ferzan

Alıntı yapılan: justanordinarygeek - 24 Aralık, 2020, 10:59:04
Okumadın mı hâlâ?  ;D

Ya ben bunu sırf Solo Serisi 'nin sonraki kitaplarını da alırken ilk kitap eksik kalmasın diye aldım ama okumak için elim hiç gitmedi. İnceledim, epey bir göz gezdirdim, hatta daha evvel Otlak Dergisi 'nde yayınlanmış öyküsünü de gördüm ki onu zaten okumuştum. İki aydan fazladır sehpada duruyor, üzerine başka dergiler koydum artık. Okuyasım hiç gelmedi, daha da gelmeyecek sanırım. Ben bu arkadaşı bir türlü okuyamıyorum, baştan sona okuyabildiğim tek işi Perihan oldu, onda da fikirlerimi Perihan başlığında dile getirdim zaten.

Gece Acıkması 'nı olur da bir gün okusam bile yorum yapmam herhalde. Şu ana kadarki yorumlar zaten benim muhtemel yorumumla hemen hemen aynı olacaktır, eminim. Bir de ben artık yerli çizgi roman gömmeme kararı aldım. Kaliteli bulduklarım hakkında objektif yorumumu yapıyorum ama görür görmez üzerime nefretlik gelen itici, yetersiz, zorlama ve yapmacık eserlerle ilgili okusam bile yorum yapmıyorum. Bazı yerli çizgi roman başlıklarında yazmama sebebim bundan ötürü. Gece Acıkması içinse ilk anda beklentim yüksekti ve temennimi dile getirmiştim ama geri kalanını okumayacağıma göre artık üzerinde konuşmamın bir anlamı yok. Zaten görünen köy de kılavuz istemiyor.

Ortalarda gözükmeye başladığı 2005 yılından beri bir türlü sevemediğim, tarzına ısınamadığım ve hikayeciliği bana hitap etmeyen Cem Özüduru 'ya meslek hayatında başarılar dilerim. Bir okur olarak seçmeme hakkımı kullanıyorum ve artık bundan sonra çıkacak herhangi bir kitabıyla ne yazık ki ilgilenmiyorum.