Yeraltı Öyküleri - Ersin Karabulut (İnkilâp Kitabevi)

Başlatan TKnKT, 04 Şubat, 2021, 19:07:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

Tamam kabul ediyorum henüz yayınlanmadı, ancak uzun zamandır beklediğim ve haberini görmemle birlikte beni heyecanlandıran bu kitabı Ersin Karabulut'un farklı kitapları altında değil, kendi başlığı altında ele alma zamanı geldi sanıyorum.
    Kitap üzerinde İnkilâp Kitabevi logosu var. Kendilerinden ne zaman yayınlanacağına dair bir bilgi talebinde bulundum. Paylaşılan görselin kontrol baskısı olma ihtimali mevcut. Ersin Karabulut'un paylaştığı video doğrultusunda karton kapak gibi görünüyor. Fransa'da yayınlanan ilk kitap olan "Contes ordinaires d'une société résignée" ile aynı kapak görseli ile basılmış. İki Fransızca kitaptan daha fazla içerik olduğunu varsayıyorum çünkü hacimli bir yapısı var. Daha fazla spekülasyona başvurmadan yayın duyurusu yapılana kadar kitap görüntüsünü burada sizlerle paylaşıyorum.

Alıntı yapılan: pizagor - 18 Aralık, 2020, 23:16:18
Ersin Karabulut'un Fransızca olarak basılan albümlerinin tamamının orjinal formatıyla Türkçe olarak basılmasını isterim.

Alıntı yapılan: TKnKT - 19 Aralık, 2020, 00:31:29
...Ersin Karabulut dün İnkilap Kitabevi ile anlaşıldığını duyurdu yeni kitaplar için. Aslında bir dayanak olarak kabul edilebilir mi bilemiyorum ama örneğin İnkilap Kitabevi Uğur Gürsoy'un Fırat serisinin yayın haklarını alarak tekrar bastığında eski albüm formatını bozarak ince hikaye kitabı formatına geçmişti. Ancak umuyorum ki ön görülerim yanlış çıkar ve yanılırım.
"The man who opens topics faster than his shadow"

ferzan

Ben de yarım saat kadar önce Instagram hikayesinde görmüştüm. Ekran görüntüsü alana kadar başlığı çoktan açılmış bile. ;)

Bana da fazlasıyla hacimli gözüktü, hemen rafımdaki orijinal albümle (ne günlere kaldık, bizden önce Fransa basıyor yerli albümümüzü) göz kararı bir karşılaştırma yaptım. Şayet İnkılap edisyonu HC olacaksa hemen hemen aynı gibi duruyor ama normal kapak olacaksa ekstra içeriğe sahip olacağı kesin gibi görünüyor. Belki Fluide Glacial dergisinde yayınlanmayıp sadece Uykusuz ve Lombak 'ta kalan öykülerden de serpiştirmiş olabilir. Bununla birlikte fazladan 10-15 sayfalık Fransa 'ya ve ABD 'ye açılma serüveniyle ilgili Sandık İçi tadında ama yazı ve fotoğraflardan ibaret bir bölüm de olabilir ki ben olmasını çok isterim. Daha önceki albümlerinde de bu tarz bölümler vardı 3-5 sayfalık da olsa.

İnkılap uzun süre sonra ilk kez çizgi roman basacak sanırım. Birkaç yıl önce Emrah Ablak 'ın tüm eserlerini basmak üzere anlaşma yapmışlardı ama sonra ses seda çıkmadı. Geçtiğimiz sene Uğur Gürsoy 'un Fırat albümlerini format değiştirip tekrar baskılarını yaptılar. Ersin 'le anlaştıklarını da geçtiğimiz 6 ay içerisinde öğrenmiştik ama ne zaman basılacağıyla ilgili kesin bir tarih yoktu. Mevcut bilgiler güncellenene kadar varyasyon üretmeye devam ederiz artık. :) Yalnız şu netleşti en azından, yine Fransa 'daki ikinci albüm, Türkçe edisyonundaki ikinci albüm olacak muhtemelen. Belki onda da ekstra içerik yerleştirebilir. Ya da tüm bunlar benim komplo teorilerim olarak kalır da bambaşka bir içerik dağılımıyla da karşılaşabiliriz. Çıkınca göreceğiz artık.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pizagor

Heyecanlandım! Hakikaten heyecanlandım! Devasa görünen böyle bir baskı beklemiyordum açıkçası. Fiyata odaklı okur ve dolayısıyla yayımcı dünyamızda, ki burada bir olumsuzlama yok - ben de çizgiromanlarımı ucuza edinmek istiyorum, standartları yerle yeksan eden bu tercih bana olası görünmüyordu. Madem açılınmış bir de sert kapak olsaymış bari...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Tekrar tekrar bu başlığa dönüp görselleri inceliyorum  :)

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Bende çok heyecanlandım.

Şu pandemi dönemi, isimlerimize imzalı, belki minik sketch'li bir organizasyon yapılsa müthiş moral olmaz mıydı? :)

Yerli çizerlerle böyle güzel işbirliklerini daha önce Paralel Evren çok güzel icra etti. Burç Bey? Tulgan Bey? Olmaz mı bi' güzellik?

:)

Hayal Kahvem

TKnKT

Kapak: American Bristol 230 gr.
Sayfalar: 130 gr mat kuşe kağıt
Sayfa Sayısı: 152
Boyut: 23cm x 31cm
Yayınevi: İnkilâp Kitabevi
Etiket Fiyatı: 60 TL

20 Nisan'da tüm kitap satış noktalarında olacağı müjdesi geldi. Buyrunuz..

SeSSe

Oda kitapta 39 TL fiyatla satışa çıkmış hemen aldım tabiki.
Kitap tanıtım yazısından
"Gerçekçi çizimler ve fantastik hikayelerin Edgar Allan Poe tadında bir birleşimi."
Le Monde
"Küçük bir başyapıt. Özellikle Black Mirror sevenler için."
Telerama
"Hasarsız çıkamayacağınız karanlık masallar...
Bu albüm, Ersin Karabulut'un bütün yeteneğini gözler önüne seriyor."
Le Figaro
İnançlar, yeni teknolojiler, bir virüs ya da aile prangaları yüzünden özgürlüklerimizden vazgeçersek toplumumuza ne olur?
Birbirimize yalan söylemeden yaşamamız mümkün mü? Alıştığımız her şey normal midir?
Ersin Karabulut'un son yirmi yıldır çeşitli dergilerde yazıp çizdiği Yeraltı Öyküleri, Fransa'da yoğun ilgi gören iki kitap haline geldikten sonra, çizerin en sevdiği öykülerden oluşan seçkisiyle nihayet Türkçe olarak sevenleriyle buluşuyor.

TKnKT

Bugün elime ulaştı çok güzel kuşe kağıtlı baskısı yapılmış. Sadece karton bir kapak yerine ciltli yapsalar tam olurmuş diye düşünüyorum. İçeriğindeki sayfaları da rahatlıkla taşıyabilirmiş sağa sola bükülmeden. Elimdeki format aylık yayınlanan moda, magazin, bilim dergileri formatında düşünülebilir. İlk izlenimi bu şekilde. Editöryel bir hata var mı henüz bilmiyorum.
    Kitabın 78. sayfasına kadar gelen bölüm, Fransızca yayınlanan ilk kitap olan "Contes ordinaires d'une société résignée" ile aynı şekilde ilerliyor. Sadece "Contes ordinaires d'une société résignée"de yer alan son hikaye "Monochrome" bizde yayınlanan kitabın 144. sayfasındaki son hikaye olarak yer alıyor. Yeraltı Öyküleri'nin 87. sayfası "Taş Devri" öyküsü ile başlıyor ve "Monochrome" öncesindeki son öykü olarak 139. sayfadaki "Babacık" görülüyor.
    Fransızca yayınlanan ikinci kitap olan "Jusqu'ici tout allait bien..." henüz erişebildiğim bir eser olmadı. Lakin kapağındaki "Taş Devri" öyküsünden bir kare yer aldığını düşününce Yeraltı Öyküleri'nin Fransızca bu iki edisyonun birleştirilmesinden oluştuğunu düşünüyorum. Karşılaştırma imkanım yok ama tahminimce ekstra bir öykü yer almamakta.

nicholaihel

Acaba tükendi mi? Stok görmeden siparişe korkuyorum. Kaçırdık mı acaba?

Ya stokta yok yazmış siteler yahut iki günde temin. Nereden sipariş edilebilir önerisi olan var mı—?

TKnKT

Alıntı yapılan: nicholaihel - 26 Nisan, 2021, 22:16:48
Acaba tükendi mi? Stok görmeden siparişe korkuyorum. Kaçırdık mı acaba?

Ya stokta yok yazmış siteler yahut iki günde temin. Nereden sipariş edilebilir önerisi olan var mı—?

Hafızam beni yanıltmıyorsa eğer dün ya da ondan önceki gün İnkilâp Kitabevi sitesinde tükendi olarak göstermeye başladı. Ben de merakla baskı adedini kontrol ettim kitap geldiğince ancak belirtmemişler. Temin süresi belirten siteler de muhtelemen İnkilâp Kitabevi'nden isteyeceği için iptal edilir diye düşünüyorum. Stokta olan bir yer bulmak en sağlıklısı. Bu zamana kadar çizgi roman aldığım satış kanallarını baştan sonra kontrol ettim ancak stok belirten hiçbirine denk gelmedim. Stok ya da temin ifadesi yer almayan, alışveriş yapmadığım, site isimlerini zikretmek de pek sağlıklı gelmedi. Belki çizgi roman evlerine başvurulabilir satış için stok aldıysalar.

TKnKT

Birkaç düzenleme, ekleme ve bilgilendirme yapmak isterim. Öncelikle kitap bir seçki gibi sunulduğu için halen sert kapaklı bir edisyonu daha şık olacağı kanaatindeyim. Aynı zamanda bu versiyonun kalitesini bir seviye düşürerek arşiv şeklinde bir sunum olmasını daha çok arzulayabilirdim sanırım.

Alıntı yapılan: TKnKT - 26 Nisan, 2021, 14:12:50Editöryel bir hata var mı henüz bilmiyorum.
Kitabın çift sayılı bazı sayfalarında (sola düşen sayfa) içerik sayfaya düzgün bir şekilde yerleştirilememiş. Bu sebeple bazı içerik ucundan kesilmiş bir şekilde gözüküyor. Okumayı etkileyecek derecede bir durum değil. Okumalarda birer harf kesilmiş gözüküyor. Benim gözüme dört örneği çarptı. Bununla birlikte bir tane kelime hatası bir tane de balon yönlendirmesi hatası ile karşılaştım.

Alıntı yapılan: TKnKT - 26 Nisan, 2021, 14:12:50Kitabın 78. sayfasına kadar gelen bölüm, Fransızca Yeraltı Öyküleri'nin Fransızca bu iki edisyonun birleştirilmesinden oluştuğunu düşünüyorum. Karşılaştırma imkanım yok ama tahminimce ekstra bir öykü yer almamakta.
Kitabın en sonunda bu durum açıkça ifade edilmiş. Aynı zamanda "Taş Devri" öyküsü öncesinde kitap içerisinde bir sayfa Jusqu'ici Tout Allait Bien kitabının kapağına ayrılmış. İyice incelemeden laf kalabalığı yaratmışım, afedersiniz.

"Elinizdeki bu kitap, Türkiye'den önce Fransa'da Contes Ordinaires D'une Societe Resignee (2008) ve Jusqu'ici Tout Allait Bien (2020) olarak basılmış iki albümün toplaması olsa da, içeriği 2001 yılından beri Lombak, Penguen ve Uykusuz dergilerinde farklı zamanlarda yayınlanmış öykülerin bazılarından oluşuyor."

Alıntı yapılan: TKnKT - 26 Nisan, 2021, 23:32:18
    Hafızam beni yanıltmıyorsa eğer dün ya da ondan önceki gün İnkilâp Kitabevi sitesinde tükendi olarak göstermeye başladı... Stokta olan bir yer bulmak en sağlıklısı..
Hem İnkilâp Kitabevi hem de farklı satış kanalları stoklarını güncellemiş. Bununla birlikte kendi sitesi varken aynı zamanda Trendyol üzerinden de İnkilâp Kitabevi'nin kitap sattığına denk geldim. İnternet satış kanalları aracılığıyla kitabı elde etmeyi düşünüyorsanız su an en uygun fiyatlı Yeraltı Öyküleri burada yer almakta. Kitabı temin etmeyi arzulayan ancak imkan bulamayanları haberdar etmek isterim. Keyifli okumalar.

pizagor

Harika bir boyut, koca koca, çizgiyi gözlere soka soka. Çizgiromanı şöyle kucağından taşarak okumak ne kadar keyifli, onu fark ediyorum sayfalara bakarken. Öyle bir zevk ki arkadaşların belirttiği kusurları örtüyor bir dirhem et misali.

Bir de kapak böyle iç sayfaların gramajından az hallice olmasaymış...