Murder on the Orient Express

Başlatan hennessy, 14 Mayıs, 2011, 21:30:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Kadrosu bile başlı başına bir efsane

http://www.imdb.com/title/tt0071877/

Christie'nin romanlarında sıkça yer verdiği kahramanı dedektif Hercule Poirot'nun, Ortadoğu'dan kalkan Orient (Şark/Doğu) Ekspres'le yolculuğu sırasında, trende bir cinayet işlenir ve Amerikalı yolculardan biri bıçaklanarak öldürülür. Tren idaresinden sorumlu Bay Bouc, cinayetin aydınlatılması için dedektif Poirot'dan yardım ister, Poirot da bu teklifi kabul eder ve tam yetkili olarak araştırmalarına başlar: yolcuların pasaportlarını inceler, onların ifadelerini alır ve valizlerini arayarak cinayetin suçlu ya da suçlularını ortaya çıkarmaya çalışır. Bu sırada en büyük yardımcısı, Yunanlı doktor Constantine ve tren işletme sorumlusu Bay Bouc'tur. Poirot, planlı işlenen bu cinayeti zekası, bilgisi ve deneyimi sayesinde aydınlatacak ve ortaya çıkan gerçekler okuyucuyu şaşırtacaktır.

Christie'nin bu romanı 1933 yılında İstanbul'da, Pera Palas Otel'de yazılmıştır.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Bu kitap farklı Agatha Christie kitaplarından biridir. Farklı bir sonu vardır.
   Şark ekspresi doğal olarak İstanbul'dan kalkmaktadır Orta doğudan değil.
   Murat'ın da dediği gibi kalabalık ve ünlü bir oyuncu kadrosu var:
   Sidney Lumet gibi bir usta yönetiyor
   Poirot rolünde Albert Finney (Network, Erin Brokovich) var. Kötü değil ama üstad Peter Ustinov ve günümüzün Poirot'su David Suchet gibi değil.
    Diğer rollerde Lauren Baccal, Michael York (Logan'ın kaçışı, Austin Powers), Martin Balsam, Ingrid Bergman, Jacqueline Bisset, Anthony Perkins, Vanessa Redgrave, Richard Widmark, John Gielgud, Sean Connery ve Nubar Terziyan  ;D
    Güzel ve eğlenceli bir Christie uyarlamasıdır. DVD'si evde durur.

V

Defalarca izlediğim,harika bir Christie uyarlamasıdır.
"İstemem,eksik olsun.."