Sherlock Holmes

Başlatan hanac, 07 Temmuz, 2010, 12:14:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Ben daha bu ilk filmi izleyemedim.

Neden ilk diyorum, çünkü 2. sinin çekimine Ekim de baslaniyormus.

Bu yeni filmde Profesör Moriarty'yi kimin oynayacagi henüz belli degilmis.

Ama Daniel-Day Lewis ikna edilmeye çalisiliyormus.

mus mis mis ...  :)

V

Biraz geç oldu ama nihayet filmi izleyebildim.

Karsimizda klasik manada  bir Sherlock Holmes uyarlamasi yok.Ama klasik bir Guy Ritchie filmi var kesinlikle.

Tümdengelimci akil yürütme ve mantik dehasi Holmes karakterinin Guy Ritchie'nin elinde

ne denli savruk,asosyal,absürd bir karaktere dönüstügünü görüyoruz bu filmde.Guy Ritchie'nin Snatch filminde

Brad Pitt'in canlandirdigi çingene Mickey O'Neil karakterini dokunmadan alip,bu filmde

Sherlock Holmes olarak karsimiza koymuslar adeta.Öyleki uzun bir planda yapilan boks müsabakasi

bize Snatch 'tan baska bir seyi hatirlatmiyor.(Ritchie'nin boks takintisi da basli basina bir muamma.)

Robert Downey Jr.'in oyunculugu on numarayi hakediyor.

Jude Law ise   Dr. Watson olamayacak kadar naif duruyor açikcasi.

Filmde Ritchie sinemasinin bütün inceliklerini gözlemliyoruz.Dinamik kamera kullanimi,haraketli yakin planlar,kurgu

harikasi flasbacklar vs..Sinematografik kalitesi hayli yüksek bir film ama" Bu  bir Sherlock Holmes uyarlamasi mi?" diye sorarsaniz

bana "Ritchie bizimle dalgasini geçmis,keyfince bir film kotarmis sadece." derim sizlere.

Bu arada devam filminde Robert Downey Jr. ve Law'in yanisira ilk filmde yüzünü göremedigim Professor Moriaty rolüyle

Jared Harris rol aliyorlar.Filmin gösterimine 1 yil var..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Sonunda ben de filmi tamamı ile izleyebildim ve keyif aldım. Ama Engin'in de yazdığı gibi bu film ASLA klasik bir Sherlock Holmes filmi değil. Kafamızdaki Holmes kurgusundan uzakta bir film. Sadece Watson'ın nişanlısı hakkında yorum yaparken bir an için o Holmes'u görüyoruz.
   Yine de Robert Downey Jr'un oyunculuğu muazzam. Bir yıl Tony Stark, bir yıl Holmes derken bütün muzipliği ile göz dolduruyor.
   Ne olursa olsun izlenesi bir film olduğu da muhakkak

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 14 Mayıs, 2011, 21:31:08
   Sonunda ben de filmi tamamı ile izleyebildim ve keyif aldım. Ama Engin'in de yazdığı gibi bu film ASLA klasik bir Sherlock Holmes filmi değil. Kafamızdaki Holmes kurgusundan uzakta bir film. Sadece Watson'ın nişanlısı hakkında yorum yaparken bir an için o Holmes'u görüyoruz.
   Yine de Robert Downey Jr'un oyunculuğu muazzam. Bir yıl Tony Stark, bir yıl Holmes derken bütün muzipliği ile göz dolduruyor.
   Ne olursa olsun izlenesi bir film olduğu da muhakkak

Ben buna hem katılıyorum hem de katılmıyorum.

Bence yatakta kelepçeli yakalanan Holmes dışındakiler klasik seriye çok uygundur.

Dövüşür, Watson'un nişanlısına resmen hayat hikayesini anlatır, yakalanıp gözleri kapalı giderken nereden geçtiğini tam olarak ayrıntıları ile anlatır, dövüş esnasında rakibini nasıl döveceğini söylemesi klasik Holmes'dur bence.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları