Yasak Meyve - Baobab Yayınları

Başlatan TKnKT, 04 Mayıs, 2021, 14:17:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

İsveççe aslından çeviren: Burcum Kesen
Sayfa sayısı: 144
Boyut: 17cm x 24cm
Etiket fiyatı: 45 TL

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeceğim, Baobab benim için ilk firesini verdi.

Kitabı bütün olarak ele almak ne derece makul bilmiyorum. Benim açımdan iki farklı perspektif mevcut ve bu perspektiflerden bir tanesi kitabı ön sıralara çıkartıyorken bir diğeri bir hayli geri plana atıyor. Bunlardan ilki kitabın "derdi" ikincisi ise "çizgi roman" oluşu.

Bu yazının burada yer almasının esası olarak çizgi roman oluşunu ele alacak olursam benim değerlendirmelerimde çok vasat. Hali hazırda estetik bir çizim, bir his aktarımı ya da görselle desteklenebilen bir içerik olduğunu düşünmüyorum. Hatta bırakın estetik çizimi, çoğu sayfalarda çizgi ile dahi yüzleşemiyorsunuz. Sayfalar çizgi roman şablonuna uygun kare kare ilerliyor. Ancak bu şablonun kareleri o kadar çok sadece yazı ile doldurulmuş ki biraz daha yazı ile doldurulsa bir makalenin görselle süslenmesi olarak nitelendirebilirim kitabı. İtiraf etmeliyim ki çizgi romanın bolca yazıya dökülmesinden şikayetçi olan bir insan değilim. En nihayetinde Oky'nin "Çarpışma" çizgi öyküsü çok sevdiğim eserlerden bir tanesidir ve bilen bilir ki Oky'nin tarzında bir çizgi karenin %70-80'i yazı/konuşma geri kalanı çizimdir. Lakin ben dahi bu kitabı çizgi roman olarak okumaya yaklaşamadım. Buradan kitabın örnek sayfalarına ulaşabilirsiniz. Baobab'ın tanıtım amacıyla yayınlamış olduğu bu ilk sayfaların bir miktar yanıltıcı olduğu kanaatindeyim. Lakin daha fazla ne sunabilirlerdi bilmiyorum. Fırsatı olan kişilerin kitabı eline alıp, karıştırarak almasını tercih ederim. Uzun lafın kısası bir çizgi roman okumak istiyorsanız bu kitaba pek yaklaşmak isteyeceğinizi düşünmüyorum.   

Gelelim kitabın bana hitap ettiği diğer perspektif olan "derdi" mevzusuna. Kitabın odak noktası kadın cinselliği ve kadın cinsel organı. Kitabın sürekli üstüne bastığı şekliyle doğrusunu kullanmak gerekirse konu "vulva". Kitabın derdi kesinlikle bir tabuya isyan ve bilinçlendirme oluşturmak. Erkek cinselliğinin yüceldiği noktada, kadınlara aynı hakta yapılan zulme dair tarihten örnekler içeriyor kitap. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, kitap aracılığıyla farkına vardığım bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

1972 tarihli NASA'nın uzaya dünyadaki yaşamı ifade etmek amacıyla bir mesaj için gönderdiği alüminyum plakta ("pioneer plaque") dahi kadın tasvirinin sansüre uğradığının farkına vardım. Gerçekten dünyaya geldiğimiz yer, neden erkeklerin ve de toplumun bu denli korkulu rüyası?

Bu kitaptaki çizginin amacı bir mesaj vermek kesinlikle. Ataerkil toplumun sürekli olarak baskıladığı, ayıpladığı, görmezden geldiği ve yasakladığı ancak doğanın en basit ve açık gerçeklerini ortaya koymak istiyor Liv Strömquist. Çizgi roman çerçevesi de buna bir araç olarak kullanılmak istemiş. Bu konulara bir makalede dikkat çekmektense çizgi romanda dikkat çekmek daha fazla mı etkili? Bence kesinlikle öyle. Lakin bu kitaptaki çizgi roman kullanımı ideal mi? Kesinlikle hayır. İşin özü, içerik çok doğru noktalara değinen düşünülmesi gereken bir perspektif sunuyor ancak çizgi roman stili/tarzı bu kitapta yardımcı olabilecek bir kanal olamamış.

"The man who opens topics faster than his shadow"

darbove

Okumadan ölmeniz gereken bir eser.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Vassago007

Alıntı yapılan: darbove - 04 Eylül, 2021, 22:24:41
Okumadan ölmeniz gereken bir eser.

;D ;D Çizgi Roman dediğin biraz Çizgi Romana da benzemeli, Baobab'un son seçkileri bana hiç hitap etmiyor, kargacık burgacık şeyleri de sevmiyorum.