Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

İtalya'da yanılmıyorsam 8 seri Teks yayınlanıyor.
Klasik, Aylık, Special, Maxi, Colour, Romanzi, Magazin ve Tex Willer. Klasik Seri Renkli olarak tekrar yayınlanıyor.
Tam macera içeren ciltler var. Arada özel anma serileri de yayınlanıyor.

Bizdeki durum malumunuz. Aylık ve Klasik Teks hep aynı fiyata satılıyor. Çizgi Düşler Yayınevi'nin adresi de değişti.
Artık Kadıköy'de değil Üsküdar'da. Kadıköy Çarşısındaki dükkan kapandı mı?
Klasik Seri Yayın Editörü Çetin Şan. Aylık Seri Yayın editörü Murat Sevgikuranlar.
Çevirmenler değişmedi: Klasik Ay Barka; Aylık Zeynep Akkuş.

Bir de matbaa değişmiş. Arı Matbaacılık gitmiş yerine Lord matbaacılık gelmiş. Etiket fiyatları da değişken.
Örneğin Klasik Seri 42 - 34 lira; 43 - 38 lira; 44 - 38 lira; 45 - 40 lira
Aylık 34 - 28 lira; 35 - 32 lira; 36 - 34 lira; 37 - 40 lira.
Yeni sayıları sorsam mı bilemiyorum. En azından Klasik Seri aylık periyoda oturdu mu?

caretta

Gerçi daha bayram tatili bitmedi ama bu sürede ne Teks, ne de Zagor var. Haziran ayında da birşey çıkmadı galiba. Bu yüzden foruma girmemle çıkmam bir oluyor.

pizagor

Söz konusu görseller Teks'in Alfa Yayınları logosuyla yayımlanmış olan dönemine ait. Lakin o hikayeler - her ne kadar çeşitli vesilelerle eleştirsem de - geneli itibariyle yaratıcı ekiplerin muhteşem bir dönemine denk gelir; gerek anlatı gerek çizim olarak hep üst düzeyde seyreder. Ancak o zamanın çevirileri için benzer övgü cümlelerini sarf edebilmek - numunelerini daha önceden paylaştığım üzere - pek de mümkün değil...

Bu durum da beni hep aynı açmaza sürüklemekte:

Acaba kendi lisanımda okuduklarım, Teks'in ya da Karson'un ağzından çıkan İtalyanca metinlerle örtüşmekte midir yoksa bunlar da çevirmenin kişisel söz dağarcığı ve hatta hayata bakışıyla ilintili tercihler midir?

Acaba dostlarımızın yukarıdaki paneller yüzünden günahlarını alıyor olabilir miyim?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Animvader

Turkcell Tv+'da Maltese: Mafya Detektifi isimli İtalyan dizisini izliyordum.

Detektif bir baskın sırasında uyuşturucu tacirini vurur ve öldürür. Amiri de basın zaten ensemizde, şimdi polisler herkesi vurup öldürüyor diye haber yapacaklar falan der. Kahramanımız ise altyazıda: Benim çok kötü bir nişancı olduğumu bilirsin, kendimi savunuyordum, niye beni "Red Kit" gibi gösteriyorsun der.

Altyazı dublajdan saniyeler önce geldiği için Red Kit ne alaka adam öldürmekle derken meğerse zaten kahramanımız Tex Willer demektedir. Çevirmen arkadaş hadi Tex'i bilmiyorsun veya izleyenler bilmez zannettin de Red Kit ne alaka ???  :D

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Animvader - 11 Ağustos, 2019, 15:31:56
Turkcell Tv+'da Maltese: Mafya Detektifi isimli İtalyan dizisini izliyordum.

Detektif bir baskın sırasında uyuşturucu tacirini vurur ve öldürür. Amiri de basın zaten ensemizde, şimdi polisler herkesi vurup öldürüyor diye haber yapacaklar falan der. Kahramanımız ise altyazıda: Benim çok kötü bir nişancı olduğumu bilirsin, kendimi savunuyordum, niye beni "Red Kit" gibi gösteriyorsun der.

Altyazı dublajdan saniyeler önce geldiği için Red Kit ne alaka adam öldürmekle derken meğerse zaten kahramanımız Tex Willer demektedir. Çevirmen arkadaş hadi Tex'i bilmiyorsun veya izleyenler bilmez zannettin de Red Kit ne alaka ???  :D
altyazıyı yazan-çeviren dostumuz ya red kit'e  tavırlı, ya da tex'i kayırıyorum zannetmiş ::) olmadı biliyorum, çünkü böyle saçma bir şeyin izahı olamaz ;D ama "mantığını" merak ettim
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

ferzan

Bonelli çizeri Darko Perovic, Facebook 'ta Teks çizimi aşamalarını paylaşmış...Bilen bilir; Darko Perovic, yazar Gianfranco Manfredi 'nin favori çizerlerindendir...Büyülü Rüzgar kadrosuna serinin ortasından itibaren dahil olmuş; sonrasında Manfredi 'nin diğer çalışmalarından biri olan Shanghai Devil ve Adam Wild serilerinde de bir nevi baş çizer görevi görmüştü...Şu sıralar mini seri olarak yıllar sonra yeniden okurlarıyla buluşan Büyülü Rüzgar 'ı çizmekte...1997 'den beri Bonelli çatısı altında üreten Bulgar sanatçı, yirmi yıldan fazla bir süredir harika bir western ve tarihi serüven çizeri olarak rüştünü fazlasıyla ispatladı...

Darko Perovic, daha önce Teks için deneme çizimleri yaptı mı emin değilim ama dün gece taze taze paylaştığı aşağıdaki görseller bana Perovic 'in sanki Teks için ısınmakta olduğunu düşündürttü...Kaçınılmaz olarak bir kaliteli western ve tarihi serüven çizeri daha Teks 'imizin kapatması olacak gibi görünüyor...Şahsen çok sevinirim bir Teks okuru olarak... :)

Haydi hayırlısı deyip görselleri aşağıya bırakayım...

Renkli dijital eskiz;

Karakalem ön çalışma;

Mürekkeplenmiş çalışma;

Renklendirilmiş son hali;

Claudio Villa kalitesine kısmen yaklaşabilecek bir kapak çizeri adayı gibi de gözükmüyor değil...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nocardia

Takip ettiğim bir instagram mezat hesabında aşağıda linkini paylaştığım Teks serisine ait, Maceraperest Çizgiler baskısı, 106-112 numara arası 7 adet koleksiyon kartpostalını gördüm. Forumdan ilgilenen olabilir diye paylaşıyorum.

https://www.instagram.com/p/B3AXXRWl9Aa/?utm_source=ig_web_copy_link

Nemo

Ceylan Yayinlarinda okudugumu hatirladigim, Teks'in Orta Amerika'da gecen maceralari vardi. Cok sevmistim.
2020 yili icinde Teks ve dostlari, Guatemala yolcusu olacakmis :)
Benim gibi, Kanada ve Orta/Guney Amerika maceralarini sevenlere duyurulur :)
Özel Alfa Ajanı

seastar1000

Alıntı yapılan: nocardia - 29 Eylül, 2019, 22:38:15
Takip ettiğim bir instagram mezat hesabında aşağıda linkini paylaştığım Teks serisine ait, Maceraperest Çizgiler baskısı, 106-112 numara arası 7 adet koleksiyon kartpostalını gördüm. Forumdan ilgilenen olabilir diye paylaşıyorum.

https://www.instagram.com/p/B3AXXRWl9Aa/?utm_source=ig_web_copy_link

Bende bir kenarda duran birsürü kart var ilgilenen olursa buyursun

mersan0

Teks abimiz garip kalmış. Bundan önceki Ankara kitap fuarından almadığım 6-7 sayısını alıp, deli gibi okudum. Dün yani 8 mart pazar günü biten Ankara kitap fuarına ise kendime işkence etmemek için gitmedim. Geçen sefer bin tl kadar kitap almıştım, hemen hepside cizgi düşler standında. Bu sefer parasız dönemime yakalandım. Keşke 15 inden sonra olsaydı. Biraz kitap alabilirsim.

ferzan

[instagram]https://www.instagram.com/p/CC8UPr9Kbfw/?utm_source=ig_web_copy_link[/instagram]

Boselli paylaşmış bugün. Orijinal 407. sayıda başlayan, bizde de Oğlak / Maceraperest 7. fasikülde yayınına başlamış olan, Carson 'ın geçmişinden bir kesiti anlatan üç sayılık o unutulmaz maceranın daha da unutulmaz olması için büyük boy ve HC olarak ayrıca basmışlar. Sanırım bir süredir bazı özel maceraları bu şekilde ayrıca basıyorlar. Ben Aksoy Yayıncılık döneminde okuduğumuz ve 370 'li yahut 380 'li sayılara tekabül eden, Tiger Jack 'in dramatik hikayesi ve Tex ile tanışmasının anlatıldığı macerayı da ayrıca albüm yapmalarını isterim. Sırf ben öyle seviyorum ve istiyorum diye. ;D

Maceradan bazı görselleri de paylaşayım da hem Carson 'ın gençlik aşkı Lena Parker 'ı da bir kez daha görelim, hem de merhum çizer Marcello 'nun güzelim çizgilerini bahaneyle hatırlayalım.

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

Nomad

Renklendirseler ellerine mi yapışırmış.
Şöyle sağlam bir ustanın elinde renk renk işlenseydi de edisyonun hakkı verilseydi.
Normal serilere yaptıkları renklendirme olmaz.
Onu okudum, bu maceranın hakkı daha fazlası.

caretta

Bu macerayı Çizgi Düşler aynen bu şekilde,limitli,veya peşin parayı alarak basar mı?
Acaba kaç kişi satın alır?

ferzan

Ben iç sayfaları görmediğim için, sadece kapağına bakıp içerisinin siyah beyaz olacağını düşünmüştüm. Paylaştığım görseller de eskiyi hatırlamak adına aylık serideki ilk edisyonundan, yani 1994 senesinden ilk görücüye çıkan haliydi. Açıkçası yukarıdaki gibi renklendirilmesindense hiç renklendirilmemesini tercih ederdim. Şayet Giovanni Ticci gibi el boyaması olmayacaksa (suluboya ya da ekolin), yukarıdaki haliyle çok kötü duruyor ki ben oldum olası sonu çift sıfırlı sayıların ve renkli olarak çıkan serilerin renk tarzını da hiç beğenmiyordum zaten. Önceden siyah beyaz düşünülerek grafik dengesi ona göre ayarlanmış bir yayının sonradan renklendirilmesine de karşıyım. Salt renk düşünerek hazırlanan, çekirdekten renkli planlanan serileri tenzih ederim elbette. Romanzi Tex serisi olsun, Dylan Dog 'un bazı özel sayıları olsun, Renk Cümbüşü serisi olsun, Orfani / Mister No: Revolution / Zagor Orijin gibi seriler olsun harika renk işçiliği ortaya konulurken aynı dönemde yapılan böyle bir renklendirme insanın zoruna gidiyor.

Keşke büyük boy ve HC olarak ayrıca basılan bu özel hikayenin görseline hiç müdahale edilmeseymiş. Tonlama dahi girilmeyen ve böyle Photoshop 'u yeni öğrenmiş yeğen hevesi tadında renkler gözlerimi kanatıyor. Şahsi bloğunda beğendiği bir siyah beyaz fumettiyi renklendirmeye çalışan ve paylaşım sitelerine yükleyen amatör çizgi roman tutkunlarının ortaya çıkardığı işlerden farksız geliyor. Ayrıca Marcello gibi bir ustanın da görsel kalitesini yerle bir ediyor. Siyah beyaz üretilen işler sonradan özel gözüksün diye renklendirilmemeli, renklendirilecekse de söz konusu görsellerin dilinden anlayan, görselin ruhunu okuyabilen usta ellere ve gözlere emanet edilmeli. Bir çizgi romana sırf renk girecek diye albenisi artmaz. Kaliteli ve yaklaşımı münasip renklendirme albenili yapar. Böyle yer yer amatör, yer yer zorlama renkler en fazla eserden soğutur adamı.

Yazıklar olsun, bütün tadım kaçtı. Lanet gelsin atom fiziğine de, fumettisine de. Ben gidiyorum bu başlıktan, ne zaman gelirim belli olmaz. Siz beni beklemeden yatarsınız.