Senso - KaraKarga

Başlatan Nightrain, 05 Kasım, 2021, 11:22:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Bir yanlış anlaşılma sonucunda, birbirini hiç tanımayan iki insanın kendilerini alakadar etmeyen bir düğünde karşı karşıya gelmesinin hikâyesi. Güney İtalya'da, eski bir otelin etrafındaki devasa park, Germano ve Elena'nın birbirine tutunma mekânı oluyor. Kendilerini gecenin kollarına bırakan çift, hayatın anlamıyla yüzleşiyor. Kendinden kaçamayanların kaçamak öyküsü.

160 sayfa, 120 TL.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

darbove

Gereksiz fazla. Rehine, ekinokslar, eskisi gibi ve portekiz'e neyse demiştim. Çünkü nispeten sayfaları fazla ama bu fiyat fazla olmuş.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

hennessy

Fiyatlar git gide pahalaşıyor. Yakından inceledim fiyatı görünce rafa geri koydum :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

İnancomic

Yakında sayfası 1 tl'ye denk gelecek

nicholaihel

Ben bu fiyat şokunu 128 sayfa ile 90 lira etiketi olan "Ortam 5" ile yaşamıştım. Hem de Ortam ikinci hamurdu....

Bunun kağıdını merak ettim. Destek Dükkanda göremedim. D&R'ın sitesinde ikinci hamur diye geçiyor ama...

TKnKT

Bir çırpıda aradan çıkarttım. Ba-yıl-dım. Haleti ruhiyemin düşük seviyelerde olduğu bir süreçten sonra kesinlikle keyfimi yerine getirdi. Eser bu kadar hoşuma gitse de akılda kalıcı bir esansı sanırım yok. Bir kişiye eseri beğendiğimi ifade ettikten sonra ona da cazip kılabileceğimi düşünmüyorum. Sanırım biraz kişisel bir damarıma dokundu. Elena gibi karakterlerin kişiliğim üzerine tamamlayıcı bir etkisi olduğunu hissediyorum. Aslında tam anlamıyla Germano kadar soluk ve açılmaya müsaitim. Bu iki kişiliğin buluştuğu ve zamanda birlikte eridiği iletişim beni fazlasıyla keyiflendiriyor. Bu özdeşleştirme hikayeye olan ilgimi canlı tuttu ve keyifli tüketmemi sağladı muhtemelen. Beni çizmemişti Alfred ama ben de eserin içinde o yaz akşamının keyfini sürdüm. Sorumluluklarımdan ve beklentilerden sıyrıldığım, özgürlüğümü sıradışı yaşadığım yaz akşamları her zaman cezbedicidir.

Esere dönecek olursam, bence eserde bir hikaye yok. Yani evet bir olay örgüsü var ama bir özü yokmuş gibi geliyor. Çizimleri güzel, renkleri güzel, panelleri çok hoş ama hikaye boş. Ne ana karakterin kişisel meseleleri, ne ülkede söz konusu grev, ne de yan karakterlerin varoluş sebebi. Hepsi sadece o an o zaman dilimine denk geldiği için değinilen konular. Bunların yanında 104 numaralı otel odası dokunuşunun ise çok ince bir tınısı mevcut. Böyle karakterlerden bağımsız ama hikayenin içinden pencereler görmek benim aşırı hoşuma gidiyor. Arkaplanın o kadar da anlamsız olmadığı, aslında hikayenin yaşayan bir dünyası olduğunu hissettiriyor. Bu küçük dokunuş ne kadar basit olursa olsun.

Tüm bunlara ek olarak, fiyat söylemlerinin tamamına katılıyorum. Karakarga ilgi duyduğum türde zengin içerik sunan bir yayınevi ancak alım gücünü bir süredir zorluyor. Artık fiyat konusunu dile getirmek de yankı odasında haykırmaktan farksız kalıyor. Bahsedildiği gibi Ortam 5 gibi anlamlandırılması zor şaşkınlıklara sebep olsalar da şaşırma eşiğimiz de artık bir hayli yüksekte sanırım.
"The man who opens topics faster than his shadow"

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

TKnKT

Alıntı yapılan: Nightrain - 05 Aralık, 2021, 22:33:06
Kağıt türü nedir?

2. hamur kağıdın tanımını şu şekilde kabul edebiliyorsak "Bileşimindeki selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit derecede olan ve rengi tam beyaz olmayan bu kağıtlar..." bu kitabın kağıt türünü 1. hamur olarak nitelendirebilirim.
"The man who opens topics faster than his shadow"

KenParker

Eskisi Gibi'yi çok sevmiştim. Alfred'in öyküsü yine gezmek için hayalini kurduğum güney İtalya taraflarında geçince kaçınılmaz şekilde hızlıca Senso'ya daldım. Anlatılacak çok şey yok. Hatta bu kitabı okumayı düşünen kişi arka kapak yazısını bile okumadan dalmalı bence. Kısa film gibi.

Otel gerçekte var mı bilmiyorum ama tam benlikmiş.