Lady Killer - Marmara Çizgi

Başlatan Nightrain, 09 Nisan, 2022, 09:52:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Cilt 1

JOSIE SCHULLER, kusursuz bir ev hanımı, bir eş ve bir anne – ama aynı zamanda acımasız ve becerikli bir katil! Mutluluk dolu aile saadetini, soğukkanlı bir şekilde gerçekleştirdiği suikastlarla dengeliyor ama bir gün kendini hedef tahtasında bulunca Amerikan Rüyası tehlikeye giriyor!

Bu yeni, özgün kara-komedi çizgi roman serisi; 1950'lerin faziletli aile saadeti imajını, giderek daralan bir cinayet ağı, paranoya ve hayatta kalma güdüsüyle harmanlıyor.

136 Sayfa, 80 TL.

Cilt 2

136 Sayfa, 80 TL

JOSIE SCHULLER, kusursuz bir ev hanımı, bir eş ve bir anne – ama aynı zamanda acımasız ve becerikli bir katil! Mutluluk dolu aile saadetini, soğukkanlı bir şekilde gerçekleştirdiği suikastlarla dengeliyor ama bir gün kendini hedef tahtasında bulunca Amerikan Rüyası tehlikeye giriyor!

Bu yeni, özgün kara-komedi çizgi roman serisi; 1950'lerin faziletli aile saadeti imajını, giderek daralan bir cinayet ağı, paranoya ve hayatta kalma güdüsüyle harmanlıyor.

..............................................................
İki cilt bir arada, sert kapak - 300 TL

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

Açıkçası tüm beklentilerimi hem hikaye hem de çizim bazında karşılayan, okuması çok keyifli bir seri oldu benim için.

Lady Killer; evli ve iki çocuklu, hem çok güzel hem de çok yetenekli bir kiralık katil. Aile yaşantısı ile iş yaşantısını ayrı tutmaya çalışsa da, yaptığı meslek doğası gereği çok da fazla ona bu fırsatı sunmuyor. Tehlikeler, ihanetler, ucunda ölüm olan seçimler; herzaman yanı başında.

Eğer 50'li yıllarda geçen polisiye&ajan@noir türlerine ve/veya "kiralık katil" konularına meraklı iseniz, bu seriyi de es geçmeyin diyorum. Zamanında en iyi limitli seri bazında Eisner üyeliği de alarak zaten kalitesini de tescillemiş bir eser var karşınızda. Beklentilerinizi fazlası ile karşılar.

Bu vesile ile çizer "Joelle Jones"'u tanımaktan da büyük keyif aldım. Yaptığı işlerin daha sıkı bir takipçisi olacağım.

2022 senesinin iyi işlerinden biri. Teşekkürler Marmara Çizgi.
They drew first blood...

TKnKT

Özgünlük noktasında üst perdeden anlatıldığı kadar özel bir noktada olmasa da az değinilen bir temaya verimli bir yaklaşım olmuş diyebilirim. Özel edisyonuna coşacağım kadar tutkulu bir anlatı değil ancak normalde listeme almayacağım bir eseri denediğim için mutlu olacağım ve keyifle kapağını kapatacağım kadar kaliteli bir yapıt. Belki gerçekten dile getirildiği şekilde nadir olmalarından, belki de iş görme şekillerine yönelik tutumdan dolayı kadın kiralık katil olgusu zaten parlamaya müsait bir konsept. Lakin bana kalırsa bu anlatıların sürekli bir şekilde kaydığı 'dişiliğin kullanımı' odakta büyük paya sahip.

Karakter tasarım görselleri üzerinden Josie'nin temsil edilişi birçok vahşet öğesi ile karşılacağımı düşündürse de beklediğimden bir miktar az buldum. Kitabın ana odağı Josie'nin iş dünyası yerine, iş-aile yaşantılarının dengesine kaydığı için bu şekilde bir sulandırılmış vahşet ile karşılaşmış olmam muhtemel. Bu yine de az değinilmiş anlamında değil, beklentimin altında olduğuna dair bir söylem.

Küçük de bir karşılaştırma sorum olsun. Bendeki iki kitapta da sayfalarda mürekkep püskürtmesine benzer bolca leke mevcut. Başta kitaptaki kanlı sahnelere bağlı bir kirletme gibi düşündüm ancak sonra daha fazlası olduğunu farkettim. Eğer eserin orijinalinde varsa çok yersiz bir tercih olmuş. Eğer basım hatası olan bir kitapsa şansıma küseceğim. Lakin baskı kalitesi ise sorun orada kalbim bir çıt kırılır. Örnek görselleri aşağıya ekliyorum.

"The man who opens topics faster than his shadow"

nicholaihel

Şimdi kitap yakınımda değil. Püskürtmeleri sorun addettiğimi hatırlamıyorum. Fakat bendeki nüshalarda, her iki ciltte de rahatsız olduğum, net olmayan, bulanık basılmış, çizgilerin titrediği kareler vardı. Onu net hatırlıyorum.

Forsythe

Orijinalinde de böyle bolca leke var.
Neredeyse tüm sayfalarda-karelerde bulunuyor.

TKnKT

Alıntı yapılan: Forsythe - 14 Temmuz, 2022, 13:23:55
Orijinalinde de böyle bolca leke var. Neredeyse tüm sayfalarda-karelerde bulunuyor.

Öyleyse, hazır eser de renkliyken en azından kırmızı bir lekeleme olsaymış da konsept ile bir şekilde uyum yakalansaymış demek kalıyor bana. Yine de görüntü kirliliği olduğu kanaatim daimi.
"The man who opens topics faster than his shadow"

gunes21

eskitme kot taşlama tekniği uygulamış cizer
dönem atmosferini yansıtmak için
Black noir .... 😉

Rossi

Ben de beğendim. Boyle değişik polisiye cromanlar güzel oluyor.

pizagor

Bir sene önce Netflix, Diablo Cody'nin yazıp yöneteceği; Blake Lively'nin de Josie Schuller'i canlandıracağı bir film projesinin bilgisini vermiş.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...