Bu Aralar Ne Oynuyoruz?

Başlatan Carnage, 08 Ağustos, 2010, 17:43:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Carnage

Üst üste gelen HDD arızalarının savelerimi mefta etmesi sebebiyle Far Cry 3'ü üçünücü defa oynamaya başladım ve bitirdim. . Oyunun beni sardığını pek söyleyemeyeceğim, biraz "bu kadar övülüyor ama bu oyunda aldığı övgüleri hak edecek bir şey var mı? en iyisi sonuna kadar oynayayım" diyerek oynadığım ve yan görevlerde inanılmaz sıkıldığım bir oyundu. (Nerede Arkham City'deki side missionlar ah ah...) Oyunun kaliteli grafikleri var ona itirazım yok ancak animasyonlar biraz daha iyi olabilirdi. Bir de oyun Havok fizik motorunu kullanmasına nesnelerin etkileşimi konusunda pek gerçekçi bir performans sergilemiyor. PhysX kullansa ve daha kaliteli efektler olsa grafikler süper diyeceğim ama sadece kaliteli diyorum. Cevat Yerli'nin(TÜRKİYE SENİNLE GURUR DUYUYOR!!!) dehasının ürünü olan ilk oyun çağının ötesinde grafiklerle gelmişti ve Doom 3 çıkana kadar "en iyi grafiklere sahip oyun" ünvanını kimselere kaptırmamıştı.  Grafikleri geçersek oyunun pek bir artısını göremeyiz. Oynanış bazen çok sıkıyor. Falanca Relic'i bul, falanca hayvanın derisini yüz gibi sırf oynanış süresini uzatma adına eklenmiş şeyleri yapmak oyunun monotonlaşmasına sebep oluyor. Senaryonun da çok iyi olduğunu söyleyemeyiz.

Bu kısım spoiler içerir!

Oyunun başlarında Jason'ın karakterinin ne yönde değişeceğini anlayabiliyoruz. Dennis denen herif "gerçek doğanı burada keşfedeceksin Jasonım. Aslansın kaplansın gerçek bir savaşçısın" diyor ve bizi psikopatlığa davet ediyor. Karakterleri gerçekçi bulsam da çok ilgi çekici bulmadım.  Forumlarda ve sözlüklerde övüle övüle bitirilemeyen Vaas karakteri bir Joker değil(aynen Joker diyenler olmuş). Adam Joker kadar deli ama Joker gibi bir suç dahisi olduğunu söylemek saçmalamak olur. Son olarak size bir tüyo vereyim: Oyunun sonunda "efendi çocuk" olmayı seçin.

Carnage

Türkiye'nin gururu Cevat Yerli önderliğindeki ekip tarafından hazırlanan Crysis serisinin son oyunu Crysis 3'ü kurdum. Oyunu oynuyorum dersem eksik olur, oyunu hem oynuyor hem de seyrediyorum. İlk bölümdeki yağmur efektleri ile şok olmuş durumdayım. Üstelik tüm grafik detaylarını sonuna kadar açamama rağmen(Yeni bir PC toplayınca ilk işim Crysis 3'ün en mükemmel halini göreceğim.).Gerçekten de yapımcıların iddia ettiği gibi daha iyi grafiklere sahip oyunları uzun süre göremeyeceğiz. Oyun hakkında "hikayesi çok kötü" "Türkçe dublajı berbat" gibi eleştirileri görmek beni üzüyor. Her şeyden önce bu oyunun iddiası olağanüstü bir senaryo değil, "daha çıkmamış olan Playstation 4 X-box 720 gibi konsolların verebileceğinden daha kaliteli grafikler"e sahip olmak. Onu da geçtim son zamanlarda çıkan kaç tane FPS'de kaliteli bir senaryo gördük ki? Black Ops 2 korkunç bir düş kırıklığıydı mesela. Türkçe dublaj hakkında yorum yapamayacğım, çünkü denemedim. Ancak Türkçe dil desteği olan oyun sayısı kaliteli bir konuya sahip olan oyun sayısından çok daha az. Kısacası Crysis 3 belki de yapımcısının Türk oluşundan dolayı haksızca eleştirilen bir oyun. (Crysis 3'ü eleştiren herkes kendi milletinden birinin başarılı olmasını istemeyenlerdir demiyorum, bahsettiğim kitle ekşi sözlük'teki cool olma peşinde koşan bazı insanlardan oluşuyor.)

ercoktay

Crysis 3 ben oynamadım daha. Bir ara oynamka istiyorum.

Ama ondan kat kat daha iyi FPS ler yakın zamanda yayınlandı. Mesela Far Cry 3 oynayıncaya kadar gördüğüm en güzel fpslerden Borderlands 2 var.

Far Cry 3 herkese tavsiye ediyorum. Ubisoft muhteşem ötesi bir oyun çıkarmış ve görsellik ağzı açık bıraktırıyor. Oynarken bu kadar zevk aldığım bir oyun 3 geçmez. Resmen şu aralar hızlıca oyunu bitirmeye çalışıyorum. Benim gibi her detaya takılıp her görevi yapmaya kalkar herşeyi toplarsanız oyun çoooook zaman alıyor.

Bu arada yarın Muhteşem bir fps olan benim de ön sipariş verdiğim Bioshock infinite çıkıyor. Oyun dergi ve sitelerin çoğu 10 üzerinden 10 verdiler. Heyecanla bekliyorum. Bu yılın oyunu olacak gibi duruyor.

emre ozdamarlar

Bioshock Infinite vidyolarina baktim youtube'da, uzun suredir bu kadar dikkatimi ceken bir oyun olmamisti. Hakkatten efsane bir seye benziyor. Görsel muhtesemliginin yaninda konusu da cok saglam. Roman, cizgi roman olmaya cok musait bir dunya yaratmislar.

HacıGeraltEmmi

Grafik konusunda kimse Crysis'in yanına yaklaşamaz zaten. Ancak şu da bir gerçek oyunun ikincisi ile başlayan oynanabilirlik kalitesindeki düşüş son oyunda da var. Tekli oyuncu modunu kısmen oynadım, çokluya ara ara oynayarak toplamda en fazla 1 saat tahammül edebildim. Kontrolller berbat, tüfeği doğrultmak bu kadar mı zor olur arkadaş? O nasıl bir koşmadır? 2. oyun bile bunun yanında şahaser kalır valla. Demosunu oynayanların yorumlarını dikkate almadan kendim deneyip görmek istediğim için aldım oyunu. Türkçe desteği ve grafik kalitesi (sırf bunun için ekran kartı aldım yahu :( ) haricinde bir artısı yok bana göre. 

rumar80

Temple run 2, subway surfers, candy crush, smurfville, solitaire blitz, crosswords...
Kısaca i-pad ve apple'ın nimetlerinden yaralanıyorum.  ;)

mustafa

Alıntı yapılan: rumar80 - 26 Mart, 2013, 14:50:39
  Temple run 2, subway surfers, candy crush, smurfville, solitaire blitz, crosswords...
Kısaca i-pad ve apple'ın nimetlerinden yaralanıyorum.  ;)

Onlar androidin en iyi oyunları bence. Birde pes12.
Bilgisayarda ise Crysis, Call of Duty, Battlefield, Medal of Honor ve PES 12.

pukay

Borderlands 2'ye başlamıştım ve baya da güzel yapmışlar ilkini kat be kat aşmış.Aşmış dediysem ilkinde tutan formülü biraz daha zenginleştirmişler, daha iyi grafikler, daha fazla görev vb. gibi, lakin bir süre sonra tek başınıza oynuyorsanız inanılmaz zorlaşıyor ve saç baş yoluyorsunuz bu yüzden 14. chapterda bıraktım(toplamda 18 chapter ve tonla yan görev)
   Eksi olarak düşmanların spawn time'ları çok çabuk oluyor ve oyun bir süre sonra tek başınıza oynuyorsanız çok zorlaşıyor.
   Bunun dışında cillop gibi optimizasyonu var oyunun.

Dead Island Riptide'a bir göz attım ama aynı tas aynı hamam, vuruş hissi gitmiş ve ilk oyuna göre grafikler aynı olsa da aşırı bir sistem zorlaması yaşadım.Zaten çerezlik bir oyun olduğundan bir saat dayanabildim.İlkini sevdiyseniz yine eğlenceli vakit geçirtir.

Resident Evil 6 ise resident evil değil.Seri iyice bambaşa bir şey oldu sağlam bir reboot'a yada adam gibi bir yapımcıya ihtiyacı var.Optimizasyonu iyi, karakter çeşitliliği ve senaryo olayı da baya zengin ama yok arkadaş bir eksiklik var 4'ten sonraki kan kaybı bunda iyice artmış.
   Eksi olarak bazen kamera ve kontrollerin bazen saçmalaması diyebilirim.Bir de yaratık tasarımları inanılmaz özensiz geldi.
   (Leon'un final boss'unun son formunun Dev bir sinek olması baya güldürdü açıkcası)
   Quick Time eventlardaki çin çin sesi de insanın sinirini bozuyor.
  Vakit geçirmek istiyorsanız bir bakabilirsiniz.

Tomb Raider'a ise tek kelime demeden hala oynamadıysanız koşun diyorum.Tek kelimeyle mükemmel olmuş ve yaptıkları bu reboot ders niteliğinde resmen.Soluk soluğa oynadım ve kesinlikle tempo düşmüyor oyunda diyip sabaha kadar övebilirim.

ercoktay

Alıntı yapılan: pukay - 11 Mayıs, 2013, 18:03:45
   Borderlands 2'ye başlamıştım ve baya da güzel yapmışlar ilkini kat be kat aşmış.Aşmış dediysem ilkinde tutan formülü biraz daha zenginleştirmişler, daha iyi grafikler, daha fazla görev vb. gibi, lakin bir süre sonra tek başınıza oynuyorsanız inanılmaz zorlaşıyor ve saç baş yoluyorsunuz bu yüzden 14. chapterda bıraktım(toplamda 18 chapter ve tonla yan görev)
   Eksi olarak düşmanların spawn time'ları çok çabuk oluyor ve oyun bir süre sonra tek başınıza oynuyorsanız çok zorlaşıyor.
   Bunun dışında cillop gibi optimizasyonu var oyunun.
   Tomb Raider'a ise tek kelime demeden hala oynamadıysanız koşun diyorum.Tek kelimeyle mükemmel olmuş ve yaptıkları bu reboot ders niteliğinde resmen.Soluk soluğa oynadım ve kesinlikle tempo düşmüyor oyunda diyip sabaha kadar övebilirim.

WOW'u oynamayı bıraktıktan sonra (bu arada hala para ödüyorum) resmen oyun canavarı oldum. Neredeyse çıkan bütün yeni oyunlara dalıyorum. Dünya varmış.

Geçen sene en çok oynadığım ve zevk aldığım oyun kesinlikle Borderlands 2 di. Muhteşem ötesi bir oyun olmuş. Açıkcası zorlu yerleri vardı fakat ben pek zorlanmadım. Twitterdan Borderlands 2 yapımcısını takip ederseniz hjaftasonları golden keys dağıtıyorlar zırt pırt. Onlarla levelinize göre en yüksek silahı alınca oyun bayağı zevkli ve kolaylaşıyor. Ben DLClerini de aldım. Birini bitirdim şimdi ikinciye bakıyorum arasıra.

Araya ise muhteşem bir oyun olan Far Cry 3 girmişti. Bu oyunu da kesinlikle deneyin. Pişman olmazsınız. O da muhteşem olmuş. Oyun bitmesin diye bütün görevleri yaptım bütün düşman karagahlarını ele geçirdim. Ama sonunda oyun da bitti. :(

Son olarak bu aralar oynadığım tek oyun Tomb Raider. Pukay'ın dediği gibi bir baş yapıt olmuş. Ben de çok beğendim. Oyunun bitmesine çok az kaldı. Yavaş yavaş oynuyorum.

Arada Max Payne 3, MW3, Bioshock Infinite gibi birçok oyunu da bitirdim.

Online olarak da Black Ops 2 ve Battlefield 3 multi player oynuyorum. Onlardan da bayağı zevk alıyorum.

Başlayıp da sıkıldığım oyunlar Dishonered (Muhakkak bitireceğim de araya hep başkaları girdi), Witcher 2 (bunu da bitireceğim muhakkak), Black ops 2, Bioshock 1 ve 2, Assasins Creed 3 (Bu oyundan çok sıkıldım. Sırf para verdiğim için kastırıyorum ara sıra.), ve company of heroes.

Ara sıra takıldığım oyunlar Guild wars 2 (bak bu oyun da çok güzel) ve tabiki Elder Scrolls Skyrim (Kesinlikle baş yapıt. Oyun tarihinin en iyilerinden)

mustafa

FAR CRY  3'de güzeldir tavsiyem olsun.

pukay

Alien Colonial Marines'i deniyeyim dedim, toplam setupla birlikte başında harcadığım iki saatime acıdım.Aman diyim siz uzak durun.
  Senaryo vasat, yapay zeka güdük, grafikler eski ve silah sesleri insanı hayata küstürür diye eleştirisini yapıp.Gördüğünüz yerde flame thrower ile imha etmenizi tavsiye ederim.

darkwood

1 aydır fırsat buldukça, Diablo 3' ü oynuyorum. Şu anda 3.act ının ortalarına geldim.
Arada diğer karakterlerle de oyunu oynayıp onların özelliklerini ve tarzlarınıda test ediyorum.
3D görsellikleri, hikayesi ve  karakterleri ile müthiş bir oyun olmuş.
Bilizzard bunca yıl demekki boş durmamış. Bu oyunu sakın oynamayın, sonra başından kalkamazsınız.  :D
Darkwood Sakinleri..

pukay

İlk oyununu severek oynadığım Metro 2033'ün devam oyunu olan Metro Last Light' ı bitirdim.
Grafikler gayet güzel, atmosfer bu sıralar oynadığım oyunlar içinde en iyisi açıkcası sırf post apocalyptic rusya tasarımını görmek için bile oynanmaya değer.
  Bunun dışında oyunda stealth olayını güzel kotarmışlar, bölüm bitirmek için alternatif yollar da gayet güzel olmuş.Oyun süresi de gayet yeterli
  Eksi olarak yapay zeka pek bir yapay geldi birde tuhaf bir şekilde ilk oyunu bitirdiğimde aldığım o tokluk vay be hissi tam olmadı.Bunda da oyunun senaryo anlatımının pek etkili olmamasına bağlıyorum. Bunu diyerek te yazdıklarımla çelişsem de demezsem çatlardım efenim diyorum.
  Öykü olarak metro 2033 ve metro 2034 arasındaki bir evrede geçiyor.
  Sonuç olarak olmuş mu gayette olmuş, oynanır mı evet bir oyuna vakit harcıyacaksanız buna harcayın, hatta kitaplarını da
şiddetle tavsiye ederim.
   Dipnot olarak da stüdyo daha iyi ara sahneler, sinematikler, sinematik kurgular yapacak cabbar bir direktör bulsun deyip yorumumun sonuna gelirim.
    hinnot: han'ın bu oyundaki halini sevmedim ulviyeti gitmiş adamın

Carnage

Tomb Raider (2013) mükemmel olmasa da epey kaliteli olmuş. Oynadığım Tomb Raider oyunları arasında en iyisi ve bence bu sene şu ana çıkan en iyi 5 oyundan biri. Aksiyon, adventure ya da sadece Lara Croft seviyorsanız oynayın derim. Her ne kadar dağıtıcısı satış rakamlarını beğenmese de(o kadar bütçe ayrılan bir oyun için 2.5 milyon adet satış azdır) bence kalite açısından başarılı olmuş. Umarım seri bu çizgide devam eder.

Ahmet Oktay

Canım sıkıldı tekrardan Wheelman'i yükledim geçen gün :)