Teks Willer Döneminin Gümüş Dolarları.

Başlatan caretta, 15 Haziran, 2023, 17:19:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Ben madeni para koleksiyoncusuyum. Amerika Birleşik Devletleri 1878-1904 yılları arasında takriben 25 gram ağırlığında gümüş "Morgan Dolar" bastı. Hani Teks'in havaya attırıp tabanca atışı ile deldiği dolarlar. Morgan, paraların  dizaynını yapan kişinin adı. İlginç bir konu.

Arkadaşlar bu Morgan dolarların görsellerinden de eklerlerseler güzel bir muhabbet başlatırız. Bu aralar,1904'den
sonra bir de 1921'de basıldı. Sonra dizayn değişti ve "Peace Dollar"oldu. Bir ilginç ayrıntı da bu paraların basıldığı darphaneler ile ilgili. S,O,D ve CC. Bu işaretler paranın arka yüzünde "ONE DOLLAR" yazısının "dollar" yazısının "O" harfinin üzerinde yer alır. "O" harfi New Orleans, "S" harfi San Francisco, "D" harfi Denver ve "CC" harfleri de Carson City şehirlerindeki darphaneleri gösyerir.

Hiç yazı yoksa-ki büyük çoğunluk burada basılmıştır-Philadelphia eyaletini işaret eder. Dikkat ettiyseniz şehirler
Teks ve ekibinin sıkça bulunduğu şehirler. Buyrun Teks muhabbetine yakışacak bir konu açtım.

hanac

Teşekkürler Atilla abi. Ben de başlığa en kısa zamanda görsellerle destek vereceğim.

hanac

caretta

Hasan Bey dostum "Morgan Dolar Serisi"nin son iki versiyonunu 1904 ve 1921 paylaştı. Kendisine teşekkür ederim.
Bu iki para Teks maceralarının geçtiği dönemlere göre geç de olsa bize fikir veriyor. Bu paraların Türkiye'de piyasa değeri (kondüsyon ve tiraja göre) 1000 lira civarı. Daha önce yazdığım gibi darphane işareti olanlar daha az sayıda basıldı ve piyasa değerleri daha yüksek.

Hasan Bey'in paylaştığı paralarda darphane işareti yok bu da standart Philadelphia baskısına işaret ediyor.
Bu paraların en nadiri 1895 baskısı olan. Galiba Teks Willer özellikle bu 1895 baskılarını tabanca ile vurmuş!
Darphane işaretli olanlardan da nadir olanlar CC Carson City baskısı olanlar. Daha eski dönemlerde altın dolarlar da var. Ama bu 1878-1904 dönemi gümüş Morgan dolarlar Teks Willer'in cebinde şıngırdayan dolarlar.
Belki de bu dolarların 3-4 tanesi ile bir saloon dolusu kişiye içki ısmarlamıştır.

Ali Murat

Bu gümüş dolarlar basılıp sirkülasyonda oldukları tarihlerde değerleri 1 dolar mıymış? Daha fazladır muhtemelen?

allan quatermain

1895'in 1 doları bugünün 36.21 dolarına denk geliyormuş.