60 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Tex Hikayesi

Başlatan Zeljko, 02 Aralık, 2023, 12:24:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeljko

ÖLÜMÜN GÖLGELERİ

Gianluigi Bonelli ve Sergio Tarquinio tarafından

Ciltli s/b ve renkli, 216 sayfa, 22 X 30 cm

Kasım 2023

Yayınevinin arşivlerinde, Gianluigi Bonelli'nin altmışlı yılların ortalarına dayanan ve Sergio Tarquinio tarafından çizilen yaklaşık 110 sayfalık yayınlanmamış bir hikaye bulundu.Siyah beyaz ve renkli ciltlerle merak uyandıran kitap yaklaşık 60 yıl sonra gün yüzüne çıkıyor.

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Gabby

Gino D'Antonio'nun güvendiği çizerlerden biriydi Tarquinio; birçok West macerasında çizer koltuğuna onu oturtmuştu. Tam çetelesini çıkartmadım ama Berardi'nin Ken Parker'ine de el vermiştir. "Kiralık Katil", "Kaledeki Hain", "Kibar Hanımlar" şu an aklıma gelenler...

'Nerede görsem tanırım' dediğim ustalardan Sergio Tarquinio, arada çok nadir beden oranlarına gözüm takılsa da şişirme hiç bir çizimi yoktur, her bir panelin hakkını verir. At kafalarındaki burun bölgesini niyeyse tatlı bir eğimle çizer bu benim için ayırıcı bir tanılardan biridir...

Zaman içinde okudukça aşinalık oluyor haliyle. Betimlemelerini tanımada daha çok ince ipuçları var ama ilginç olan diğerlerinden biri de erkek karakterlerin dişlerinin her birini ayrı ayrı belirterek inci tanesi gibi dizmesi, insanın sayası gelir... :D Kötü karakterler için mi bu yola başvuruyor diye düşündüm önce ama pek öyle değil sanki...

Örnek Tex sayfası, yıllar içinde olgunlaşan leziz Tarquinio tarzının emekleme dönemini içeren erken dönem çizgiler.  Ustaya emeklilik günlerinde sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Teşekkürler Zeljko...