Brendon - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 22:18:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Brendon konu itibariyle Dylan Dog'a yakın bir tarz.

Birini bulması için tutulan bir detektif ve sürrealizm tarzı konular.

hennessy

Alıntı yapılan: gunessemerci - 13 Şubat, 2012, 21:42:11
Neden dersen abi.Brendon şu ana kadar karakter derinliğinin fazla işlenmediği bir yayın.Karakter 12 sayı geçmesine kadar kendini anlatamadı.Daha hiç birşey oluşmadı.Dütopik atmosfer hala tamamlanabilmiş değil.Dünyanın neden bu durumda olduğu,Brendon'un geçmişi.Neden böyle bir hayatı seçtiği belirsiz.

Şahsi görüşüm şu ana kadar Nathan'ın gölgesinden kurtulamamış hatta onun kurgusunun yanından bile geçemeyecek bir çr.O yüzden merak ettim bana kalsa Nathan karakte ve kurgu açısından çok daha sağlam.

Karizmatik adminimize katılıyorum Dylan Dog tadında bir kahraman Güneşim bu adam.Nathan'a daha yeni sardım ama anladığım kadarı ile bilim kurgu tarzı bir karakter.Yani bence biraz tarz olarak bir birlerinden ayrı iki karakter ne dersin.Ha bir yanları bir birine benziyor ne dersen buz gibiler ama her an içinde ikisininde fırtınalar parlayabilir.Gelelim çizimlere Nathan için daha konuşacak aşamada değilim ama Brendon un hele 4.kitaptaki çizimleri için şapka çıkarırım hele atmasfer için aynı şeyi diyebilirim.Artık kendimi çizgi roman okuru olarak görecek seviyeye geldim sayılır daha çok yol var ama Brendon'a biraz haksızlık yapıyorsun gibi geliyor bana neden bu yolu seçtiğini ailesini kurtarmaya gittiği hikayede biraz tıklatıyor.Daha 4 kitap 12 macera gördük italya nın çok gerisindeyiz nathan için ise artık insanların biraz daha görüş açısı oluşmuş durumda brendon a biraz zaman ver.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Brandon'daki kurgu eksiklikleri ve karakterin kısmen belirsizliği konusunda Güneş'e katılmakla birlikte, herşeyin zamanla yerine oturacağına inanıyorum. 4. ciltle birlikte ilk belirtilerini görmeye başladık, ilerleyen sayılarda kafamızdaki sorulara cevap bulacağız gibi geliyor bana. 

Nathan'ı ilk Özer sahafın ilk cildi ile tanıdım diyebilirim (daha öncesinde belki 1 sayı okumuşluğum varsa bile hatırlamıyorum şu an). Daha önce bir mesajımda da yazdığım gibi çizimlerini beğenmedim (kötü anlamında bir beğenmeme söz konusu değil, çizerlerin tarzı, karakteri ve atmosferi yansıtmıyor bence). Okuduğum ciltteki Deniz Korsanları isimli maceradaki çizgiler, diğer maceralara göre bir nebze daha okunur kıldı macerayı. Hele Babil Kitaplığı isimli maceradaki çizgilere bakmadan okudum diyebilirim. Senaryolar konusunda da şunu söyleyebilirim; çizgi romanda önceliğim çizgi olduğu için bana bile okuttularsa kendilerini, kesinlikle iyi senaryolardır.

Tabii tüm bu yazdıklarım benceler :D Herkes okuyup kendi değerlendirmesini yapmalıdır.

emre ozdamarlar

Nathan sonucta yayinlanmaya baslayali baya olmus bir cizgi roman.
Bazi hikayelerde cizimler gercekten cok basit, ama bazilarinda da yayinlandigi yili dusunursek cok harika isler var.
Ama Nathan Never'da hikaye cizimlerden önce geliyor benim icin de. Karakter cok guzel olusturulmus. Dolayisiyla okutuyor kendini her daim.

Basliktan dolayi Brendon'a deginmem gerekirse, sadece ilk cildin 1. öykusunu okudum fena degil, denildigi gibi Dylan Dog'u andiriyordu daha cok. Cizimlerini ise tuttum, guzel calisilmis.

tommikser

Ben Brendon'un yeterli olduğunu (şimdiye kadar) bir kurguya ulaşamadığını düşünüyorum.Aslında çizimlerde de bu kadar gotik bir hava yaratılmaya çalışılması da bazen sırıtıyor.Gündüz vakti bile karanlık karanlık çizimler oturmuyor.Gereğinden fazla mürekkep kullanmayı sevmiş çizer arkadaşlar.Sanırım çini mürekkebi ellerinde fazlaymış ;D

Bence eh işte.Konuları tek sayıya sıkıştırmayı sevmiyorum.Bunu en güzel başarabilen Ken Parker olmuş.Tek sayıda öykü mükkemmel bir şekilde kurgulanıyor ve sonuçta toplanabiliyor.Brendon'da sonlar hep alal acale bitirilmeye çalışılıyor.Pat diye bitiyor.Devamı olsa daha iyi olurmuş.İki üç macerada bitirilecek öyküleri sıkıştırmışlar.Bence daha iyi olabilirdi şu ana kadar bunu başaramadılar.

hanac

Alıntı yapılan: gunessemerci - 14 Şubat, 2012, 14:19:44
Bence eh işte.Konuları tek sayıya sıkıştırmayı sevmiyorum.Bunu en güzel başarabilen Ken Parker olmuş.Tek sayıda öykü mükkemmel bir şekilde kurgulanıyor ve sonuçta toplanabiliyor.Brendon'da sonlar hep alal acale bitirilmeye çalışılıyor.Pat diye bitiyor.Devamı olsa daha iyi olurmuş.İki üç macerada bitirilecek öyküleri sıkıştırmışlar.Bence daha iyi olabilirdi şu ana kadar bunu başaramadılar.

Evet Güneş haklısın, hikayeyi 98 sayfada bitirmek için bazen zorlama son yapıyorlar.

Ama Brendon da bunu iyi ayarlamışlar, zorlama son pek olmadı. İlk 9 sayıyı okudum, onlar için konuşuyorum.

Ama Büyülü ve Martin'in formatı daha iyi yani, 130 sayfa.

30 sayfa fazladan çok iyi oluyor.

tommikser

Şimdi aklımda değil ama akşam bakarım.Öyküyü az bulduğum sayıları.Bu konuda daha iyisi Teks bence nerede biterse bitsin mantığı daha uygun.Hem neden 98 merak ederim.

rumar80

Güneş'e bir saldırayım diyorum..... Yapamıyorum.
Vallahi bu sefer ben de Güneş'e katılıyorum. Brendon bana farklı zamanda tekrarlanmaya çalışılan Dylan maceralarını hatırlatıyor. O nedenle maalesef ısınamadım... :(

tommikser

Umar abi Dilan'da yazdıklarım var oraya gel beklerim ;D

kalidor

Brendon'da ara ara dünyanın yaşadığı kıyamete değiniliyor. Dünyanın bildiğimiz son zamanlarında ve Brendon'ın zamanında da varolan garip ve sapık tarikati bazı hikayelerde gösterdiler. Geçmişine dair annesini ve üvey babasını öldüren adamla da daha serinin başında hesaplaştı hatırlarsanız. Nathan ve Brendon geçmişe tutkun, eski kitapları okumayı eski müzikleri dinlemeyi seven karakterler. Nathan geçmişte trajik bir biçimde karısını kaybetmiş kızı ise aklını oynatmış. Ama bunda ihmali olduğu ve eşini öldürüldüğü gece onu aldattığı için kendini affedemiyor. Brendon'un ise ailesinin katledilmesinde bir rolü yok. Brendon Nathan'a göre çok çapkın ve her macerada bir hatunla beraber. Brendon'un dünyası Nathan'a göre daha sert ve doğaüstü. Ben Nathan da okuyorum ikisi arasında bir tercih yapmam için biraz daha Brendon okumam gerekli :)
Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Sevgili Kalidor aslında bunların hepsinin atası COnan değil mi neye gerek var ya bunları okumaya :)

s.b

Yahu yıllardır okuduğum eski çizgiromanların içine yeni bir tane kattım ve inanın hastası oldum. Siz benim beğendiğim Brendon'u nasıl kötülersiniz, nasıl küçümsersiniz ve nasıl hafife alabilirsiniz :'( :'(. Delletmen beni akşam akşam >:( >:(. Fuat bey sizi ciddiye almaz inşaallah. Yoksa bizim Brendon'a elveda. Şaka bir yana ben tarif edilemez bir şekilde bu Brendon'a tutuldum be. Aslında benim tarzıma hiç uygun değil ama gerçek bu ne yapayım.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hennessy

Alıntı yapılan: s.b - 14 Şubat, 2012, 22:39:41
Yahu yıllardır okuduğum eski çizgiromanların içine yeni bir tane kattım ve inanın hastası oldum. Siz benim beğendiğim Brendon'u nasıl kötülersiniz, nasıl küçümsersiniz ve nasıl hafife alabilirsiniz :'( :'(. Delletmen beni akşam akşam >:( >:(. Fuat bey sizi ciddiye almaz inşaallah. Yoksa bizim Brendon'a elveda. Şaka bir yana ben Tarif edilemez bir şekilde bu Brendon'a tutuldum be. Aslında benim tarzıma hiç uygun değil ama gerçek bu ne yapayım.

Sami abimi kızdırmayın Brendon'a biraz zaman verin ben 4.kitap ile birlikte brendon'un gaza bastığına eminim.

rumar80

İş çizgi romana gelince tarz olmaz yeğen...
  Pardon Sami Abi.. ;)

s.b

Eyvallah arkadaşlar. Sağolun varolun. Adamımsınız.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN