Brendon - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 22:18:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Brendonun öykülerindeki Dünyasını ,nasıl dünyanın bu duruma geldiğini hala anlamamış olanlar için işte size brendonun dünyası :

Brendon'da olaylar, yakın gelecekteki Orta Çağların, doğaüstü olayların güçlü biçimde tesiri altındaki, yeni bir periyoduna oturtulmuştur. Peki günümüzden bu çağa geçiş nasıl olmuştur? Bunu anlayabilmek için, devasa bir asteroidin tehditkar bir şekilde dünyaya doğru yaklaştığı Eski Çağ'ın 2029 yılına gitmeniz gerekir. Felaketi önlemenin tek yolu, uydulardan fırlatılacak roketleri onun sabit yörüngesine yerleştirip bombalayarak, dev taşın istikametini değiştirmektir. Sıradan insanların kitleler halinde yayılan histeri ve panik görüntülerinin yanında, Kara Ay Tarikatı'nın(Black Moon Sect) papazları ve üyeleri, kıyametin gelişini kutlayan ayinler yaparlar. Onlara göre asteroid, dünyaya yeni bir çağ ve düzen getiren, şiddet ve kaosun habercisi, kötülüğün cisimleşmiş halidir. Fakat planları yürümez ve yeryüzünün tümünü kaplayan bir felaket meydana gelir.

Çarpışma bulutundan yayılan toz ve küller, atmosferde filtrelenerek gelen güneş ışınlarını engeller ve bütün gökyüzüne dağılır. Dünya, sonsuz bir geceye gömülerek donar ve bütün enerji kaynaklarının boşalmasına ve bütün bir yıl süren şiddet ve anarşiye yol açan korkunç bir kıtlığın kurbanı olur. Yeni Çağ kitaplarında bu periyod "Büyük Karanlık Çağ(The Great Dark Age)" olarak tanımlanır. Bu olayın sonucunda dünya, Orta Çağ(Middle Age)'a geriledi;felaket, toprağı verimsizleştirdi ve iklimlerin bozulmasına yol açtı.
Şimdilerde New England diye bilinen bu yerde, çoğu insanın Eski Çağ'da (Old Age) yapılmış bilimsel gelişmeleri unuttuğu felaketi izleyen yetmiş yıl boyunca, bir hayatta kalma mücadelesi yaşandı.
Daha sonra yavaş yavaş, iklim yeniden düzeldi, uzun nehirler boyunca toprak yeniden verimli hale geldi ve uygarlık yeniden filizlenmeye başladı. Büyük karanlık Çağ'ı izleyen 68 yıl içinde, Regina isimli bir kadın, Yeni Umut(New Hope)'u buldu ve Norfolk ilçesinde yaşayan küçük bir topluluk, Ouse Soon Nehri üzerinde New Hope'un kalabalıklaştırdığı, yeni kasabalar oluşturdular. New Hope, New England'ın başkenti oldu.

Brendon'un dünyası, zengin ve çeşitlidir. Ancak zaman zaman metruk fundalıklarla kaplı, çıldırmış insanları, katilleri ve içinde göçebeler ve mutantlarla dolu kuru toprakların yalnız gezen hayaletleriyle eski Londra gibi artık hayalet kasaba haline gelmiş kentlere de rastlarız;bunlar, korkutucu, sadece petrol lambalarıyla aydınlatılan, boğucu ve zehirli rüzgarlarla kamçılanan küçük şehirlerdir.

Brendon'un dünyası, görüş mesafeleri kısa, sağır ve dilsiz, ilkel ve hırıltılı bir dil konuşan çöl göçebeleri gibi garip ve tuhaf yaratıklarla doludur; bunlar, kendi kültürlerini, bizzat kendilerinin anlattıkları efsaneler üzerine kurmuşlardır. Ayrıca devasa, insan yiyen yarı-insan görünümünde örümcekler ve gece olunca insan yemek için gelen diğer yaratıklar vardır. Bu zalim ve düşman dünyada yaşayan her insanın tek bir gayesi vardır;hayatta kalmak!

Copyright © 1999, 2006 - Tüm hakları saklıdır. RESİMLİ ROMAN

Eflatun

7.cildi bitirdikten sonra:Müthiş bir roman bu Brendon. :)

HacıGeraltEmmi

8 baskıdaymış, haftaya çıkar herhalde. Brendon merakla beklediğim yayınlar içerisinde ilklerde kesinlikle. Herkes Bonellinin en iyi yazar çizer kadrosu Teks'te der, ikinci sırada da Brendon ekibi var bence. Keşke bir sayısını da Ortiz'e çizdirseler 8)

darkwood

Abbas'a yazdıklarında hak veriyorum, Brendon'un çizimleri yaşadığı fantastik dünyasında geçen maceraları çok güzel.
8.Sayı baskıda olduğuna göre 10-15 gün içinde satışta olacağını umuyorum.
Ortiz çizimli Brendon maceralarına da kesinlikle hayır demezdim.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Brendon başta beni sarmamıştı ama tüm ciltleri toptan alıp okuduktan sonra fikrim değişti.ciltleri eksik olan arkadaşlar acele etsin.Brendon az basıldığı için sonra bazı sayıları bulamıyabilirler.Örneğin ben 1.sayıyı çok zor buldum. 8.sayıyı bekliyoruz.... 8) :D ;)

pizagor

Birinci cildi nihayet okudum ve bloga birşeyler yazdım, paylaşayım...

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2013/01/brendon-buyuk-karanlk-vs.html

Brendon, Büyük Karanlık vs.

Büyük Karanlık, bir distopyanın ve yeni tarihin miladı. Bildiğimiz dünyanın sona erdiği, çok daha vahşi bir diğerinin yerini aldığı toplu bir yokoluş...

Büyük Karanlık, dünyanın sonuna dair yokoluş teorilerinden birisinin, bizim tarihimizle 2029 yılına kısmen uyarlanması. Kısmen diyorum çünkü senaryolardakinin aksine insanlığın eli kolu bağlı değil. Sonunu getirecek dev bir göktaşına karşı insanlık umudunu silahlara bağlamış durumda. Nihayetinde füzelerin bu devasa kütleyi parçalara ayıracağı, medeniyetin süreceği hesaplanıyor...

Fakat güya kaos peşindeki Kara Ay tarikatının şeytani tapınımın da etkisiyle işler ters gidiyor...

Bu kadar mühim bir mevzu serinin daha 1. ve 3. kitabında birbiriyle çelişkili olarak anlatılmakta. İlk sayıda füzelerin göktaşını vurduğu ama şeytani büyünün de işe karışmasıyla yeterince ufak parçalara ayıramadığı göktaşının büyük bir parçasının dünyaya çarptığı ve Büyük Karanlık'ı başlattığı anlatılıyor...

Üçüncü sayıya göre ise öngörülemeyen bir şekilde henüz füzeler hedefe ulaşamadan göktaşı parçalara ayrılıyor. Kara Ay yine olayın içerisinde gösteriliyor ama bu sefer bir de bilimin yanılgısı ve bütün hesapları altüst eden matematiksel bir anomaliden bahsediliyor. Füzeler halihazırda göktaşı parçaları üzerinde bir miktar iş görse de engellenemeyen devasa bir parçanın dünyaya çarpması sonrası Büyük Karanlık diye adlandırılan dönem başlıyor...

Sonrası ise malum, atmosferi kaplayan bir toz bulutu, hiç aydınlanmayan bir karanlık, kaynakların hızla tükenmesi, mini bir buzul çağı, hayatta kalabilme mücadelesi ve tabi ki böyle bir ortamda düzenin yerini alan kaos ve yağma. Yaşanan adeta Hiborya Çağı...
Herşeyin bittiğine inanılan bir anda karanlığın içerisinden ışık sızmaya başlıyor, umutlar yeşeriyor. Ancak kaldığı yerden devam edemiyor insanlık, bilimin yerini alan simya ve büyüyle, yokolmuş tüm o geçmişin teknolojisi ve birikimiyle yeni bir cehalet dönemine mahkum oluyor insanlar. İkinci bir Ortaçağ başlıyor. Eski dünyanın sonunu getiren Büyük Karanlık, çok daha vahşi bir yenisinin doğuşuna neden oluyor...

Güçlünün haklı olduğu ve hayatta kalabildiği bir ada... Albümlerin sayfaları arasında ilerlerken bir reklam panosunda görebileceğiniz Natural Born Killers afişiyle ya da yüz küsür yıldır işlev, kırık dökük bir sokak lambasıyla eski zamandan izler taşıyan bir yer... Burası Yeni İngiltere...

Brendon D'Arkness (D'Arkness felaket klişe, belirtmeden geçmeyelim!) ise bu acımasız dünyada melankolik bir paralı süvari. Ama ilkeli, zayıfın yanında duran bir karaktere sahip, kahraman ruhlu... Yaşadığı çağın gerçeği olarak elini kana bulamaktan geri durmuyor...

Brendon biraz Dylan Dog, biraz da Nathan Never ama daha çok Dylan Dog...

Claudio Chiaverotti'nin yarattığı bu kahramanı ve yan karakterleri, Anja'yı, Boris'i, Kara Ay'ı, Christopher'ı vs. sevdim, öyküleri beğendim, ambiyansa bayıldım! Ne diyebilirim ki, distopya gibisi yok...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

8.cilt 22.sayı
Karanlıkların Soluğu

Claudio Chiaverotti-Esteban Maroto

Brendon ve 5 kişi daha bir kuleye kapanıp kalırlar.Kaçmaya çalışmaktadırlar.Ama dışarda etobur sürüngenler vardır.Hayaletler etraflarını sarmıştır.Kabuslar görmektedirler.Ve aralarında bir suçlu vardır.Ordan çıkabileceklermi.Birbirlerinden ne saklıyorlardı.Polisiye tadında bir hikaye daha bitti.Gerçekten brendon her geçen gün dahada güzel hikayeler ile donatılıyor.Ama söylemeden geçemeyeceğim bu hikaede Esteban Maroto'nın çizimlerine hayran kaldım.Hele kadın figürleri çok güzeldi.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

8.cilt 23.sayı
Küçük Kız ve Ölüm

Claudio Chiaverotti-Massimo Rotundo

Brendon bir bara girer.Üç kişi ufak tefek bir adamı tehtit etmektedir. Bunu gören Brendon onları bir güzel döver.Aradan bir süre geçtikten sonra polisler Brendon'un odasını basar.Bu üç kişiyi Brendon mu öldürmüştür.Gene genç bir kız daha öldürülür.Ölen kadının işlendiği cinayette kullanılan alet Brendon'un elinde bulunur.Katil Brendon'mu.Hafiye gibi katili arayan Brendon hapisten kurtulabilecekmi.Sonu sizi ters köşeye yatıracak bir polisiye.

hennessy

8.cilt 24.sayı
Karga Delisi

Claudio Chiaverotti-Corrado Roi

Bugüne kadar okuduğum Brendon ciltleri içinde en sevdiğim 8.cilt oldu.Bu sefer Brendon'un yolu bir kız ile kardeşinin evine düşer.Kardeşlerin evinin yakınındaki evdeki bir adam ölür.Kızın kardeşi kimle konuşmaya ve tartışmaya başlarsa hepsi birer birer ölmeye başlamıştır.Küçük çocuk katilmidir?.Evinde bulunan ipuçları onu göstermektedir.Nefis bir son ile bitmektedir.

Not:Hikaye on küçük zenciden esinlenerek yazılmış havasında idi.Kitabın sonunda Brendon çizgileri yarışmasında dereceye giren çizimler ile girmeyen birkaç çizimi kitabın sonuna eklemişler güzel olmuş.

darkwood

Çizgi Düşler tarafından düzenli çıkarılan Brendon serisinin 8. sayısını
Kuzgun Çizgiromanen'den promosyonlu özel fiyatı ile temin edebilirsiniz.

Darkwood Sakinleri..

darkwood

Brendon 8 i bugün alıp şöyle kabaca inceleme fırsatı buldum.
Murat'ın hikayeler ile ilgili açıklayıcı tanıtım yazısından görüleceği gibi Brendon hikaye ve çizimleri ile gerçekten ekstra bir kitap.
Yayınlarını başarı ile devam ettiren Çizgi Düşler güzel edisyonu ile koleksiyonluk bir arşiv oluşma yolunda ilerliyor. 
Maceraların başlamadan önce hiç biri harcanmadan özenle konulmuş ara kapaklar, ara kapakların hemen altındaki iç kapaklar ve arkalarındaki Ümit Kireççi ye ait editör yazıları mevcut. Bunların yanında arka sayfalara eklenen Brendon pin-up yarışması ile ilgili çizimler ile kitap tamamlanmış. Bu güzel hikayeleri biran önce okumak için sabırsızlanıyorum.  8)
Darkwood Sakinleri..

pearl jam

Brendon konusunda fena itkilendim. Uzun süre sonra bir fumetti serisine başlayacağım sanırım

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 04 Şubat, 2013, 16:14:52
Brendon konusunda fena itkilendim. Uzun süre sonra bir fumetti serisine başlayacağım sanırım

İlk sayılardaki cümle bozuklukları ve hatalar soğutmasın seni, sonradan herşey yoluna giriyor. Devam eden fumetti serileri içinde iyi bir tercih. Teks'ten sonraki en iyi çizer kadrosuna sahip (bence tabii), daha ne olsun ;D

s.b

Brendon'a devam. En iyi fumetti serilerinden biri.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Alıntı yapılan: s.b - 04 Şubat, 2013, 16:56:52
Brendon'a devam. En iyi fumetti serilerinden biri.
Kesinlikle öyle Fumetti tercihlerimde ilk 5 arasında bulunuyor.
Darkwood Sakinleri..