Beşir'le Vals - Everest

Başlatan V, 07 Ekim, 2010, 09:19:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

1982 yilinda Lübnan'da Israil askerlerinin destegiyle,Filistinli mültecilerin yasadigi Sabra ve Satilla kamplarina giren hristian Falanjistler,kadin-çocuk demeden yüzlerce mülteciyi katlettiler.Bütün dünyanin sessizce izledigi bu savas suçu,insanlik tarihine kara bir leke olarak geçti.

Eserin yazari Ari Folman bir Israil askeri olarak Lünban'daydi.Katliamdan habersizce falanjistlerin gece yaptiklari operasyona
isaret fisekleriyle destek veren,Israil askerlerinden birisiydi...

Everest Yayinlari ayni isimli ödüllü animasyonun çizgi roman uyarlamasi ile karsimizda..

Besir'le Vals bir dogu agiti..Duygusal bir günah çikarma olmanin yanisira,savasin zihinlerde yarattigi travmanin,ruhlarda ve vicdanlarda yarattigi eksilmenin,kirlenmenin de belgeseli ayni zamanda.Eseri okudugumda Terrence Malick'in 2. Dünya Savasi'nda Guadalcanal'da
ki dogal cennet içerisinde,cehennemi yasayan savasan taraflarin dramini anlattigi,tüm zamanlarin en dramatik savas filmi "The Thin Red Line" filmi geldi aklima.Böyle bir çizgi romani dilimize kazandiran Everest Yayinlarina tesekkür etmek gerekir.

[/center]

"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Cizgi romani okumadim ama animasyonu izledim, basarili bir filmdi.
Animasyonunun fragmani icin:
http://www.youtube.com/watch?v=ylzO9vbEpPg

yidar

Okuyan varsa yorum almamız mümkün mü?

carlespuyol

Alıntı yapılan: yidar - 25 Mayıs, 2018, 11:16:28
Okuyan varsa yorum almamız mümkün mü?
Hocam animasyonun birebir aynısı. Ama kesinlikle öneririm okuyun ve izleyin  ;D

yidar

Alıntı yapılan: carlespuyol - 27 Mayıs, 2018, 23:47:18
Hocam animasyonun birebir aynısı. Ama kesinlikle öneririm okuyun ve izleyin  ;D

Teşekkür ederim. Animasyon izlemedim.