Avengers by Rumar80

Başlatan rumar80, 02 Kasım, 2010, 15:48:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

AVENGERS 92 - Eylül 1971

All Things Must End (Herşey sona erer)
Roy Thomas/Sal Buscema

Alaska'dan dönen kahramanlarımız gazetlerde ve televizyonda çıkan bir haber ile şoke olurlar: Alaska'da kurtardıkları bilim adamları Avengers'a söz verseler bile Kree ırkının dünyamız üzerindeki işgal planını basına sızdırmıştır. Başkan bunun üzerine Senatör H. Warren Craddock başkanlığında bir araştırma konseyi kurar.
   Mar-vell teslim olup herşeyi açıklamak istese de kahramanlarımız oluşabilecek cadı avını düşünerek bunu reddederler. Bu sırada Carol Danvers malikâneye gelip Mar-vell'i saklamayı teklif eder. Kahramanlarımızın da isteği ile Mar-vell kabul eder ve Danvers ile ayrılırlar.
   Komisyona ifade vermeye giden kahramanlarımız halkın tepkisi ile karşılaşırlar. Komisyonda yapılan konuşmalar da Avengers'ın aleyhine gitmektedir. Bu sırada Rick Jones gece gördüğü bir rüya nedeniyle Mar-vell'in tehlikede olduğunu düşünerek toplantıyı terk eder. Buna sinirlenen Braddock toplantıyı kapatır.
   Malikâneye gelen Avengers halkın zorla malikâneye girip ortalığı harabeye çevirdiğini üzülerek görürler. Ne yapacaklarını düşünürlerken aniden Thor, Iron Man ve Captain America ortaya çıkar. Olanlardan kahramanlarımızı sorumlu tutarak takımı lavettiklerini açıklarlar. Kovulan dört kahraman malikâneyi terk eder....

Bu macerada tekrar Carol Danvers ile karşılaşıyoruz. Mar-vell'in dergisinde de olan Carol Danvers daha sonra Ms Marvel olarak kendi dergisinde ve Avengers'da karşımıza çıkacak. Ms Marvel maceraları da zamanında Ali Recan tarafından yayınlanan serilerdendi.
   Bu macerada dile gelen araştırma komisyonu ve saklı uzaylıları araştırma ABD'nde zamanında ciddi problemler yaratmış komünist avına bir gönderme olarak yazılmıştır.

hanac

Ne güzel vallahi.

John Buscema bırakıyor Sal Buscema devam ediyor.

Ama ben şunu anlamadım Cap, Thor ve Iron Man niye arkadaşlarını dinlemeden kovdular.

Yargısız infaz yaptılar, yakıştı mı ?

rumar80

AVENGERS 93 - Kasım 1971

This Beachhead Earth (İşgal altındaki dünya)
Roy Thomas/Neal Adams

Jarvis'in takımın dağıtılması nedeniyle istifa mektubunun eline geçmesi ile Tony Stark ilk Avengers'ları toplantıya çağırır. Thor, Iron Man ve Captain America daha konuşamadan kapı aniden açılır ve kötü durumda olan Vision önlerinde bayılır. Ne olduğunu anlamaya çalışan kahramanlarımıza yardım eli Henry Pym'den gelir. Ant man olarak Vision'ın içine girer ve bozulan mekanizmasını düzeltip Vision'ı tekrar aktif hale getirir. Canlanan Vision kahramanlarımıza takımı dağıttıkları için sitem eder. Ancak üç kahraman şaşırmıştır. Çünkü onlar böyle birşey yapmamışlardır. Bunun üzerine Vision tüm olayları anlatmaya başlar:
   Takım dağıtıldıktan sonra dört kahraman Mar-vell'i bulmak üzere Danvers ile gittikleri çiftliğe gelirler ancak orada bulunan üç inek tarafından saldırıya uğrarlar. İnekler kısa süre sonra Fantastic Four'a dönüşür ve kahramanlarımızı yener. Wanda ve Pietro esir alınmıştır. Vision'ın bu hikayesi üzerine kalan kahramanlar hep birlikte çiftliğe giderler.
   Çiftlikte Mar-vell ve Danvers Skrull'ların elinde esirdir. Avengers'ın gelmesi ile Skrull'lar ayrılınca Mar-vell hem kendini hem de Danvers'ı kurtarır. Skrull'ların dünyamızda olduğunu Kree imparatorluğuna haber verip uyarmak amacı ile gemi parçalarından iletişim cihazı yapmaya başlar. Bu cihaz aynı zamanda silah olarak ta kullanılabilmektedir. Danvers Mar-vell'e adı ile seslenince Mar-vell Danvers'ın da kılık değiştirmiş bir Skrull olduğunu fark eder ve cihazı tahrip eder. Ancak Danvers sıradan bir Skrull değil Fantastic Four'un tüm güçlerini kendinde toplayabilen Super Skrull'dır. Mar-vell yenilir.
   Kahramanlarımız üç Skrull ile dövüşüp onları yener ancak bu sırada Danvers'ın çiftlik evi dediği şey havalanır. Super Skrull esirleri ile birlikte kaçmıştır.

Fantastic Four'un 2. sayısında onların güçlerini taklit edip isimlerini karalamk isteyen Skrull'larla karşılaşırız. FF onları yendikten sonra Mr Fantastic hipnotize edip kendilerini inek sanmalarını sağlamıştır. Bu macerada Avengers ile savaşan "inekler" bunlardır. Bu macera da Ali Recan'ın yayınladığı çizgi roman dergisinde Marvel saga başlığında basılmıştır.
   Bu sayı ile birlikte birkaç sayı çizerlik yapacak olan Neal Adams Uncanny X-men'in tekrar öncesi son sayılarının da çizerliğini yapmış ama en büyük şöhretini çizdiği Batman'lerle kazanmıştır.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 13 Şubat, 2012, 09:53:23
Ne güzel vallahi.

John Buscema bırakıyor Sal Buscema devam ediyor.

Ama ben şunu anlamadım Cap, Thor ve Iron Man niye arkadaşlarını dinlemeden kovdular.

Yargısız infaz yaptılar, yakıştı mı ?

Cevabı sonraki sayıda Hasan. Onlar Avengers değil Skrull'dı

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 13 Şubat, 2012, 10:02:59
Cevabı sonraki sayıda Hasan. Onlar Avengers değil Skrull'dı

Tamam gördüm, teşekkürler.

Bu inek olayını hayal meyal hatırlıyorum.

rumar80

Tarkan (yunusmeyra), Doğa (alan ford), Engin (V), Nemo, Gökhan (mgsar) ve diğerleri nerelerdesiniz? Avengers sizsiz öksüz kaldı. Sağolsun Hasan, Murat ile Mesut destekliyor ama gönül sizleri özledi.
  Hele bu Kree-Skrull savaşı ve araştırma komisyou hakkında yok mu yazacağı şeyler olan?

rumar80

AVENGERS 94 - Aralık 1971

More Than Inhuman (Inhuman'dan öte)
Roy Thomas/Neal Adams/John Buscema

Avengers yendikleri Skrull'ları ne yapacaklarını düşünürken Vision herkesten gizli kaçırılan arkadaşlarının peşinden gitmektedir. Super Skrull gemisini Tibet'e Inhuman'ların yurduna götürmüştür. Amacı orayı yok etmek ve olası bir Kree Inhuman işbirliğini engellemektir. Vision müdahale etse de başarılı olamaz. Super Skrull silahlarını ateşler, ama Inhuman'ların başkenti (Attilan) çevresindeki güç kalkanını geçemez. Tek başına esir arkadaşlarına yardımcı olamayacağını anlayan Vision yardım bulmak için ayrılır.
   Super Skrull esirleri ile birlikte kendi gezegenine gelir. Sahip olduğu güçler nedeni ile Super Skrull'ı tahta bir tehdit olarak düşünen Skrull kralı onu yakalatır. Esirler arasında fark ettiği Mar-vell'den iletişim cihazını tekrar yapmasını ister. Mar-vell başta reddeder, ancak Pietro ve Wanda'yı öldürme emri veren kralın şantajına boyun eğer.
   Bu arada dünyada sahip olduğu güçle çılgına dönen Craddock cadı avına devam etmektedir. Çağrılarına cevap vermeyen Avengers'ı tutuklamaya karar verir. Bu amaçla Tony Stark'ın SHIELD için ürettiği Mandroid denen insanların kullandığı dev robotları onların üzerine salar. Kavga şiddeti ile sürerken yakınlardaki kanalizasyon kapaklarından biri açılır ve amfibik Inhuman yaralı bir şekilde çıkar.....

Nemo

100. sayıyı merakla bekliyorum Umar abi :) Türkçe macera isimleri ayrı bir emek. Çok teşekürler binlerce kez.
Avengers Assemble!

Özel Alfa Ajanı

rumar80

AVENGERS 95 - Ocak 1972

Something Inhuman This Way Comes (Bir Inhuman buraya geliyor)
Roy Thomas/Neal Adams

Inhuman'ların lideri Black Bolt uzun zamandır kayıptır ve Attilan'ın yönetimi kardeşi Maximus'un elindedir. Triton Black Bolt'un bulunmasında yardım etmeleri için önceden tanıştıkları Fantastic Four'a gelmiştir, ancak kader onu Avengers malikânesine getirmiştir. Mandroid'lerle çarpışan Avengers çatışmadan galip çıkar. Triton yardım isteyince sevdiği kadının zor durumda olduğunu bilen Vision itiraz eder ancak takım arkadaşları onu sakinleştirir. Captain America, Goliath ve Rick Jones Triton ile birlikte araştırmaya başlar.
   Kısa süre sonra Black Bolt bulunur. Çıkardığı sonik güç nedeni ile konuşamayan Black Bolt Maximus'un Kree'ler ile ittifak kurduğunu görmüş. Kaçan Kree gemisine sonik dalga gösterip düşmesine böylece de gemide bulunan anne ve babasının ölümüne sebep olmuştur. Bu nedenle de kendini sürgüne yollamıştır. Halkının kendine ihtiyacı olduğunu düşündüğü için kahramanlarımızla Attilan'a gelir.
   Attilan kapılarında Thor, Vision ve Iron Man ile karşılaşırlar. Black Bolt savunma kalkanını yıkar ve halkını tekrar kendine bağlar. Sarayda ise Maximus yine Kree'ler ile işbirliğini sürdürmektedir. Kahramanlarımızın geldiğini gören Kree'ler kaçmaya çalışır. Henry Pym'in büyüme serumunun kalan son parçasını içmiş olan Goliath ne zaman gücünün azalacağını düşünürken Kree ajanlarından biri Rick Jones'u yakalar ve gemiye bindirip kaçırır. Attilan kurtulmuştur, ama Black Bolt sürgüne geri döner.
    Arkadaşları Kree ve Skrull'ların elinde esir olan Avengers, arkadaşlarını kurtarmak ve buna sebep olanlardan intikam almaya yemin ederler.

rumar80

Alıntı yapılan: Nemo - 14 Şubat, 2012, 09:45:29
100. sayıyı merakla bekliyorum Umar abi :) Türkçe macera isimleri ayrı bir emek. Çok teşekürler binlerce kez.
Avengers Assemble!

5 sayı kaldı kardewşim. Hafta sonuna kalmadan yazarım diye umut ediyorum.

rumar80

AVENGERS 96- Şubat 1972

Andromeda Swarm  (Andromeda kovanı)
Roy Thomas/Neal Adams

Avengers Nick Fory'den aldıkları yardım ile SHIELD'e ait bir uzay aracına binerek yola çıkarlar. Bir süre sonra dünyaya doğru ilerleyen bir Skrull filosu ile karşılaşırlar. Ana gemi ile savaş başlar. Kısa süre sonra ana gemi ele geçirilmiştir. Birden ekranda Skrull kralı görülür. Avengers'a Mar-vell'i gösterir, ancak MAr-vell çoktan Skrull'ları kandırmıştır. Pietro ve Wanda'yı kurtarır. Birlikte kavgaya başlarlar. Durumu gören kral delta planına geçilmesini ister. Bunun üzerine ana gemiden bir araç çıkar. Captain America sermun etksi geçip normal olan Goliath'a gemiyi ne pahasına olursa olsun durdurmasını emreder.
   Kree başkenti Hala'da kaçırılan Rick Jones Ronan'ın karşısına çıkar. Genci uşak olarak kullanmak isteyen Ronan isyankâr gencin davranışları üzerine onu başka bir yere kapatır. Rick burada Supreme intelligence ile karşılaşır. Supreme Intelligence olanların kontrolünden çıktığını bu nedenle önce Craddock'u cadı avı için, sonra Rick'i rüya göstererek ve Mar-vell'i iletişim aletini yok etmek için uyardığını söyler. Son hamle zamanı gelmiştir. Supreme Intelligence Rick'i isteği dışında negatif bölgeye yollar. Uzaktan Annihilus gelmektedir.

rumar80

AVENGERS 97 - Mart 1972

Godhood's End (Tanrılığın sonu)
Roy Thomas/John Buscema

Negatif bölgeye düşmüş olan Rick Jones Annihilus'un saldırısına uğrar. Ancak beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan zihin güçleri sayesinde onu yener ve Supreme Intelligence'ın yanına döner. Supreme Intelligence Ronan'ın olayların farkına vardığını ve her an orayı basabileceğini söyler. Ronan ve adamları gelince zihin güçlerini kullanarak Invaders takımını tekrar yaratır ve Ronan'ı yener. Aynı güçlerle Kree ve Skrull'ları durdurur.
   Dünyada Avengers aleyhine konuşan Craddock'un da gerçek yüzü ortaya çıkar. Fantastic Four'un ineğe çevirdiği dört Skrull'dan geride kalandır. İnsanlar gerçek yüzünü görür ve Skrull etkisiz hale gelir. Tüm bu güç kullanımı Rick'i yorar ve koma şeklinde bayılır.
   Supreme Intalligence güçlerini kullanarak tüm AVengers ve Mar-vell'i oraya getirir. Rick'in kurtulmasının tek yolu yeniden Mar-vell ile birleşmesidir. Mar-vell başta istemese de bu fedakâr genç için kabl eder. Avengers ve Rick Jones dünyaya döner. Kree-Skrull savaşı bitmiş, tehlike geçmiş ve Avengers'ın adı temizlenmiştir. Geride tek soru kalmıştır. Goliath'a ne olmuştur.

Böylece Essential Avengers 4 de tamamlandı. Yeni maceralarda görüşene kadar:
   AVENGERS ASSEMBLE

yunusmeyra

Alıntı yapılan: rumar80 - 13 Şubat, 2012, 17:18:19
  Tarkan (yunusmeyra), Doğa (alan ford), Engin (V), Nemo, Gökhan (mgsar) ve diğerleri nerelerdesiniz? Avengers sizsiz öksüz kaldı. Sağolsun Hasan, Murat ile Mesut destekliyor ama gönül sizleri özledi.
  Hele bu Kree-Skrull savaşı ve araştırma komisyou hakkında yok mu yazacağı şeyler olan?

aslında bu konuda bir kaç gündür senin hızına yetişip yorumlar yapmak çok güzel olurdu..ancak benim avengers,fantastik dörtlü,ms marvel ve kaptan amerika bilgilerim ,türkiye'de yayınlanan alfa ve marvel yayınevi serileri içindeki bazı okumalar ve son 20 yirmi senedeki dağınık okumalarla sınırlı..ancak dediğin konuları okuduğumuzu çok iyi hatırlıyorum..skrull ırkını ve marvel evrenindeki kötüler içindeki "mümtaz" yerinin ali recan'ın çabalarıyla öğrenmiştik..bunların bazıları fantastik dörtlü serisinin 190'lı ve 200 'lü sayıları ile sanırım annual denilen sayıların (mesela ff annual 19-20..) yayınlandığı dergilerin içerikleri ile ilgiliydi..mesela avengers'lı ve kaptan amerika-falcon birlikteliğini kaptan amerika sayıları içinde..skrull'ları robotlar içinde saldırması,süper kahramanlarımızın (iki grubun birbirinden şüphelendiği ve beraber mücadele ettikleri ( fantastik dörtlü+dişi hulk ve senin ilgili sayılarda bahsettiğin genişlemiş avengers takımı..)) skrull ırkıyla kapıştığı sayıları,skrulların nasıl biçim değiştirdiklerini "ibretle" izlediğimiz sayıları ise alfa yayınları-fantastik dörtlü 4-5' inci sayılarından itibaren okumuştuk..(andromeda'dan gelen saldırı v.s.) galactus'un nasıl skrull ırkının gezegenini yiyip bitirdiğini,buna rağmen bu "ırkın" nasıl hala dünyaya ve insanlara tehdit oluşturduğunu,skrull'ların masum "elan'"lıların katili olduklarını..v.b.marvel ansiklopedilerinde o sıradaki "skrull mevzunun" 19 ayrı dergi ve sayıda toparlandığından  da sözediliyor sanırım..demekki bu sayıların önemli bir kısmını bizde 87-88 yıllarındaki ali recan edisyonlu sayılardan okumuş olduk..(avengers'ın üyelerinin ms. marvel içindeki özel sayıların kolajlarından öğrendiğimiz gibi..)

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Sevgili Tarkan,
   Alfa'da yayınlanan o iki annual'da John Byrne Skrull'ların şekil değiştirme güçlerini ellerinden almıştı. Herkes son olarak hangi şekildelerse öyle kalmışlardı.
   Bu yazılar senin de dediğin gibi sadece bir çizgi roman paylaşımı olmadığı için alt metinlerden de bahsedelim istemiştim. Örneğin Kree-skrull savaşında Craddock'un oluşturduğu komisyon McCarthy dönemi ve komünist avına bir göndermedir.
   Yine de yazılarınız merakla bekliyorum.
   Hepinize sevgiler

rumar80

Avengers 100'e yaklaşıyor. Sevgili Ümit'ten ses yok... ??? ;)