Basinda Kitap Fuari ve Çizgi Roman

Başlatan Lami Tiryaki, 08 Kasım, 2010, 11:25:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Dogan Hizlan 08.11.2010 tarihli makalesinde Ferri'den sözediyor:

Alti saat kitap imzaladi

Dogan HIZLAN
dhizlan@hurriyet.com.tr

ZAGOR'un yaraticisi, çizeri Gallieno Ferri, TÜYAP Kitap Fuari'nda tam alti saat kitap imzalamis.

Eger sekseni askin oldugunu bilmesek, bu süreyi olagan karsilayabilirdik.
Kostümlü olarak da fotograf çektirmis.
Ben çizgi roman okuru degilim, herhangi bir çizgi roman kahramani sorsaniz söyleyemem.
Basta Turgut Özal olmak üzere, çizgi roman meraklilari, okurlari, tutkunlari epeyce bir sayiyi bulur.
Tom Miks, Red Kit bildiklerim ama okuduklarim degil.
Bir dostum Japonya'da okuma oraninin yüksek görünmesinin nedeninin, onlarin çizgi roman okumalarindan kaynaklandigini söyledi.
Manga çizgi romanlari.
Bizde de klasikler ve birçok romanlar, yapitlar, çizgi roman olarak yayimlandi.
Asil kitapla iliskisini her zaman tartisabilirim.
Hatta Türk yazarlarinin yapitlari da çizgi roman biçiminde yayimlandi.
Fuardaki "Kuyruklu Yazarlar" (bunun elestirilecegini biliyorum ama baska betimleme yapamadim) konusunu yazayim bugün dedim.
Nasil olsa fuar bittigine göre alinganliklar, sitemler söz konusu olamaz.
Üstelik bir günlük, hatta yarim saatlik bir gözlem yaptigim.
* * *
ÖNÜNDE uzun kuyruk olan yabanci yazarlardan biri de, Türkiye'de kitaplari çok satilan Jean-Christophe Grange idi.
Son kitabi Ölü Ruhlar Ormani basta olmak üzere okurlari ile bulusmanin tadini çikariyordu.
Artik okurlarimiz, çeviri kitaplarin yazarlarini da ülkemizde görmekten mutlu oluyorlar. Imza günleri bunun kaniti.
Okurlar hangi Türk yazarlarinin önünde kuyruk olusturdu?
Hepsinin listesini tutmadim, fuar dolasmalarinda rastladigim görüntülerden seçme.
Bu aktardiklarim sadece cumartesi izlenimleri.
Cumartesi günü dolasirken, salonda zorlukla ilerledim, çünkü önlerinde kuyruk olan yazarlarin yayinevleri ayni yol üzerinde oldugundan gerçekten yürümekte zorluk çektim.
Ahmet Ümit "Istanbul Hatirasi", Can Dündar "Lüsyen", Cem Yilmaz filmlerinin senaryolarini, Turgut Özakman "Cumhuriyet", küçük Iskender "Sari Sey"  kitaplarini imzaliyorlardi.
Penguen ve Uykusuz çizerlerine de ilgi büyüktü.
Popüler kültür tartismalari bir yerde kuramsal alandan uygulama alanina geçiyor.
Okurlar, fuarlarda yeni yazarlar kesfetmekten çok, okuduklari, begendikleri yazarlarin kitaplarini imzalatiyor, onlarla tanismayi yegliyorlar.
Elbette bu yazarlarin sadece imza günleri yok, okurlar sadece onlari imza süresince tanimiyorlar.
Onlarin konusmalari, panelleri, sempozyumlari da var.
Imza ve satis konusunda bir özellige deginmeliyim.
Can Dündar'in Lüsyen kitabi üzerine tanitim yapildi ama Abdülhak Hâmid'in esi hakkinda yazilmis bir kitap adindan degil Can Dündar imzasini tasidigindan satiliyor, ilgi görüyor.
Eger fuarin güncesini tutsaydim, daha baska adlara da yer verebilirdim.
Ben bir magazin yazari olsaydim, kitap fuarindan ilgi çekici görüntüleri sayfama yansitirdim.
Yabanci yazarlara, çizgi romanlarin yaraticilarina degisik sorular yöneltirdim.
Üç yüz bin kisinin geldigi fuardan çok özgün haberler çikarirdim.
Böylece Istinye Park ve Bebek disinda da bazi mekânlar oldugunu okurlarima hatirlatirdim, onlari kisirdöngüden kurtarirdim. Ajandaniza kaydedin, hiç olmazsa gelecek yili kaçirmayin.
* * *
HER fuarin yildizi/yildizlari vardir.
Kuyruklardan, en çok satanlarin kimler oldugunu saptayabilirsiniz.

emre ozdamarlar

Diego Cajelli'den Istanbul anilari:
http://diegozilla.blogspot.com/2010/11/istanbul.html

Moreno Burattini'den fotolar:
http://morenoburattini.blogspot.com/2010/11/prime-foto-da-istanbul.html

(google translate oldukca guzel ceviriyor, en azindan ingilizceye)