Nathan Never'daki göndermeler

Başlatan rumar80, 10 Kasım, 2010, 15:30:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili arkadaşlar,
   Nathan Never'i okurken hepinizin gözüne tanıdık birsşyler mutlaka çarpmıştır. Nathan Never'da günümüz popüler kültürüne ya da klasik edebiyata yönelik sayısız göndermeler vardır. Ben bazılarını yazarak basladım, isteyen devamını getirebilir.
   Nathan'ın kod adının Nemo olmasını diğer isim benzetmelerini saymıyorum bile.
   Birinci sayıda Asimov'un ben robot kitabına gönderme
   İkinci sayıda konunun temelinde 2001 uzay macerası filmindeki kara taşın olması
   Üçüncü sayıdaki Than'ın adasındaki yarışmanın "ejderin üç fedaisi" filmindeki yarışmayla örtüşmesi
   7-8.sayıda Manhattan'ın girilmesi yasak bir adaya dönüşmesi ve 48 saat içinde çıkılması ile New York'tan kaçış filmi
   14-15. sayı ile Mad Max serisi
   Yine ayni sayıdaki kum canavarı ile Dune kitabının kum canavarı
   23. sayı ile Jurassic park ve Godzilla (ki  37. sayıda devam edecek)
   25. sayıda Hackman'ı Han Solo gibi karbonize etmeleri
   26. sayının tamamı ve Bram Stoker'ın klasik Drakulası (karakterlerden birinin adı Mina Harker)
   31. sayı ve Moby Dick
   37. sayıda kaza geçiren Excalibur gemisinin mürettabatının Uzay Yolu yeni jenerasyon dizi mürettabatına benzemesi

başka bulan????

emre ozdamarlar

15. sayi, (Lal 5) Mad Max'in yanisira Miyazaki'nin Nausicaa'sindan da fazlasiyla etkilenmistir.

ferzan

Nathan Never'i çok az okudum,toplasaniz 8-9 hikayelik bir önizlemeden öteye geçememisimdir...Yine de ''Sampiyon'' isimli macerasinda(orijinal 16.sayi ama Lal'den çikan kaçinci sayi animsayamiyorum...6 olabilir.) dikkatimi çeken birsey olmustu...Diego Hernandez karakterini,hem öyküdeki spor kariyerindeki yükselis ve düsüslerle,hem de tipiyle asiri derecede Diego Maradona'ya benzetmistim...Ön adlari bile ayni hatta...Bir gönderme olabilir mi bu örnek,bilemiyorum...6 sene olmustur herhalde okuyali...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kalidor

7-8. sayı aynı zamanda 8. sayıda bir okur mektubunda belirtildiği üzere Moonraker isimli bir James Bond filmine de selam çakıyormuş. Bir de çocukların NN'yi bulup iyileştirmesi, onu kurtarıcı  ve robot zırhını çalıştıracak tek kişi olarak görmeleri de bana 1985 yapımı Tine Turner'lı Mad Max 3 -Beyond Thunderdome-'u hatırlattı. Hatırlarsanız burada da çocuklar çöle sürülmüş olan Max'i bulup uçağı uçurmasını bekliyorlardı.

Crom! Ölüleri Say...

rumar80

7. ve 8. sayıda Moonraker'a selam çakma yoktur. O yazıyı yazan kişi kaçırılan uçak şirketinin başkanının adının Moonraker'ın kötü adamı Hugo Drax'e gönderme olduğunu iddia eder. Oysa şirket sahibinin adı Drake'dir ve sol kolunda bir yonca vardır. Gerçek göndermenin kime olduğu malum. Taaaa Amazonlara 1950'lere 60'lara

altay1944

Şu an kitaplarıma biraz uzağım.Yanıltıcı olmaması için kafadan atma bilgiler vermek istemiyorum.NN kitapları başlı başına filmlere gönderme yapar Konsept olarak kahraman karakter oluşumunda bu olay planlanmıştır.Özellikle De/Ad dönemi NN incelenirse editör yazılarında hangi filmlerden esinlenildiği açıkca görülür.Önümüzdeki günlerde istenirse tam bir dosya yaparım.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

rumar80

Sevgili Altay dediğinizde tamamen haklısınız. Ama sevgili Fatih'in de belirttiği Moonraker göndermesi de orada yazmaktadır zaten.

Lami Tiryaki

7. Sayı bence gelmiş geçmiş en iyi Nathan Never kapaklarından birine sahiptir. Moonraker filmi göndermesini hatırlayamadım akşam bir bakarım. Ancak maceranın tamamı John Carpenter'ın Escape From New York(New York'tan Kaçış) filmine göndermelerle doludur. "Kurtarılmış adaya" gidişi oradaki çetelerle karşılaşması filan Nathan efsanevi Snake Plisken'in maceralarının benzerini yaşar. 7-8. sayılar ayrıca Gölge Kardeşliği tarikatının belirgin olarak ortaya çıktığı sayılardır ayrıca.

Selamlar
Lami

rumar80

Sevgili Lami,
   Bence gönderme yok zaten. Bu kapak arkası yazıda yazılmıştı, ama ben bir iki cevap önce bu konudaki görüşümü yazdım. Orada gönderme olduğunu düşünmüyorum. Nathan'ın belli bir sürede Manhattan'dan çıkmak zorunda olması, aksi taktirde orada kalmak zorunda kalacağı da tam New York'tan kaçışa gödermelerden biri. Filmde tek fark Snake'e zehir içirmiş olmaları ve belli bir süre içinde Amerikan Başkanı ile adadan çıkamazsa zehirin onu öldüreceği idi.

sefik

LAL 27. sayi Dehset Tepemizde adli macerada kaza geciren uzay gemisinin kaptani Star Trek next generations'tan Jean Luc Picard'a,2 numara ise Riker'a tipatip benziyor ve bir de robot var,macerada adi Link o da yine ayni sekilde Star  trekten Data'ya gonderme.Geminin adi ise Excalibur!

NIC

Ben bu başlığı atlamışım :-[

en son 3. cildi almıştım,(dördüde sipariş verdim geliyor)oradaki 2. hikayede akbabanın robotun içinden çıkışı var,direk total recall filminde arnoldun sahnesiyle birebirdi

Ayrıca ordaki dedektif,Agatha Christie'nin Hercule Poirot tiplemesine benziyor

Nemo ve nathancılar bu sayfayı boş bırakmayalım

rumar80

Sağol NIC39
  Dördüncü ciltteki Shaolin rahiplerinden birinin adı da Kvay Çey direkt olarak çocukluğumun dizisi Kung Fu'ya ve kahramanına gönderme

kalidor

29. sayıda yayınlanan Son Dalga adlı macera da 1991 yapımı Keanu reeves'li, Patrick Swayze'li Breakpoint filmini çağrıştırıyordu.
Crom! Ölüleri Say...

Nemo

Orjinal 5. sayıdaki Görünmez Güç macerasında, 1978 yapımlı Hardcore isimli Paul Schrader filminden esinlenilmiş. Kayıp kızını arayan bir baba, prn endüstrisi...
Özel Alfa Ajanı

kalidor

Nemo senin şu :

''Kabul et, kaplan. Büyük ikramiye sana çıktı.''

imzanın anlamı nedir :) ? Bir film repliği mi?

Crom! Ölüleri Say...