Criminal

Başlatan emre ozdamarlar, 26 Aralık, 2010, 20:06:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Marvel'e bagli Icon Comics bunyesinde yayinlanan bir seri Criminal.
Ed Brubaker yaziyor, Sean Phillips de cizimlerden sorumlu. Bu seriden ilk kitap olan Coward'i okudum.

Hikayenin hissetirdigi sey "pazar gecesi TV'de guzel bir polisiye film izliyorum"du. Olaylar klise ama guzel islenmis, kisaca özetlemek gerekirse eski bir hirsiz olan Leo artik bu isleri birakmistir ama hata kaza kendini tekrar bi soygunun icinde bulur ve tabii ki baslarina gelmedik is kalmaz. Böyle özetleyince kulaga kötu gelse de ben bi sans verin derim :)

2007 yilinda Criminal serisi Eisner Awards'dan da Best New Series ödulunu eve göturmus.

rumar80

Bu aralar en favori yazarlarımdan biri Ed Brubaker. Bu yayını duymamıştım. En kısa zamanda okuyacağım.

emre ozdamarlar

Biraz önce 2. cilt olan Lawless'i bitirdim, kitabin önsözunde Frank Miller'in da belirttigi gibi, Ed Brubaker nasil suc hikayesi yazilir biliyor arkadas.

ErenKoyunoglu

3 ve 4. kitaplar daha da iyi emrecim, özellikle 4 kitap... 5. kitapda yanılmıyorsam 1 in devamı gibiydi. Criminal aşmış, okuduğum en iyi crime comiclerden.

hennessy

Bildiğimiz aynı seneryo hırsızlığı bırakır sonra birden tesadüfen bulaşırsınız :) güzel bir hikaye ye benziyor polisiye dalında ülkemizde çizgi roman yok denecek kadar az ki ben polisiyenin Türkiye de seveninin çok olduğuna inanıyorum inşallah böyle seriler yaşlılığıma doğru yayınlanırda okuruz :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

emre ozdamarlar

Eren 2. kitapta da ilk öykudeki Leo konuk oyuncu seklinde hikayeye önemli bir noktada katiliyor. (Tracy yeni ceteye girerken ona referans oluyor),  tum seri bir sekilde birbiriyle bagli olur belki diye dusunmustum okurken. Simdi de 5. kitap 1'in devami dedin okumak sart oldu artik :)

rumar80

Criminal'in ilk cildini daha bulamadığım için başlayamadım, ama Brubaker ve Phillips ikilisinin bir diğer eseri Fatale'nin ilk cildi "Death Chases Me"yi yeni bitirdim.
   1956 San Fransisco, yozlaşmış polisler, peşlerindeki gazeteciler, tarikat cinayetleri ve hepsinin ortasında bir femme fatale. Noir tarzında güzel bir polisiye. İkinci cildini bekliyorum. Brubaker sevenlerin akıllarının bir köşesinde bulunsun.

ErenKoyunoglu

Fatale'yi bekliyorum ben de. Bakalım klasik olabilecek mi benim için. Ama hala Criminal'in Brubaker'in başyapıtı olduğunu düşünüyorum.

rumar80

Sayın Emre Özdamarlar'ın da konuya katkısını merakla beklemekteyiz.  ;)

rumar80

Güçlükle bulabildiğim üç ve altıncı ciltleri okudum. Brubaker'ın gerçekten başarılı bir yazar olduğunun ispatları bu eserler. İnce düşünülerek yazılmış polisiyeler.
   Tavsiye ederim.

rumar80

Brubaker'ın bir diğer ilginç eseri de Incognito. İstemeyerek te olsa tanık koruma programına giren süper güçlü Zack Overkill sıradan hayatından sıkılmaya başlamıştır. Sonunda...
  Noir ortam ile süper güçler içiçe. Bakalım Emre ve Eren neler yazacak??

emre ozdamarlar

Umar abi incognito'yu okudum, fatale'in da ilk cildini bitirdim daha 2 gun önce. Detayli bi tanitimini yapicam kisa sure icinde. Incognito guzel ama fatale cok daha iyi dyerek simdilik bi fragman geceyim :) yine de criminal cok saglam bir seri. Birbirine bagli ikayelerden olusan cok guzel bir evren.

rumar80

Ben de fatale'yi daha çok beğendim.
  O zaman en kısa zamanda yazılarını bekliyoruz.

ErenKoyunoglu

Incognito fena değildi diyebiliyorum ancak. Sleeper da aynı kıvamdaydı. Criminal onlardan birkaç boy büyük. Fatale'i daha almadım ama alınacaklar listemin başında. Criminal'dan iyi olacağını sanmam ama bakalım ne yapmış Ed amca.

rumar80

Sonunda ilk cilt (Coward) da bulundu, alındı ve okundu. 3 ve 6. ciltleri beğensem de bu öyküyü daha çok sevdik. Klasik bir polisiye örgüsü içinde ihanet ve hayatta kalma öyküsü. Belki ben de klasik zevkleri olan biriyimdir bilemiyorum, ama şu an için Coward Criminal serisinde benim için bir numara.