Hayal Kahvem'den Zagor Hikayeleri

Başlatan Hayal Kahvem, 01 Ocak, 2011, 19:10:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

yunusmeyra

dikkat edersek italyanca basılan bir çok fumettide ses efektleri ingilizcedir..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Bu efektler artık uluslararası kabul gören kısaltmalar gibi olduğu için bunları yerelleştirmeye de gerek yok bence. Aslında düşününce komik çünkü bunların kelime olarakta karşılıkları var:) Çocukken ingilizce bilmezken bunları gerçekten ses olarak düşünürdüm. Bu efektleri Türkçeleştirirsek önerilerim: :)

Splash: fooşş

smack: pat küt

crash: çangııırr

Crom! Ölüleri Say...

hanac

Gökgürlemesi de Rumble idi galiba.

caretta

Teks'lerde de bu garip efektler aylarca sürdü.Hatta ben İnci Hanım'a mail atarak bunlara son verilmesini istedim.
Çok şükür orijinal efektlere döndük.Güüm,paat,çaat,taak,küüt gibi garip sesler  yine sock,smack,crash, rumble,
splash,clic,tump,rumble oldu.Mesela rüzgar sesi 'whoosh'iken Vuvv olsa şık olur muydu?Silah sesleri 'bang' veya bazan 'crack'oluyor.Makineli tüfek sesi 'rat-a-tat'.Bunlar tamam.Zagor'da zaten hiçbirzaman Teks'deki garabet
olmadı.Bu da ne İnci Aslıer'in ne Ay Barka'nın fikri idi.Tamamen yayın yönetmenin tasarrufu idi.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: caretta - 10 Mayıs, 2012, 20:03:56
Teks'lerde de bu garip efektler aylarca sürdü.Hatta ben İnci Hanım'a mail atarak bunlara son verilmesini istedim.
Çok şükür orijinal efektlere döndük.Güüm,paat,çaat,taak,küüt gibi garip sesler  yine sock,smack,crash, rumble,
splash,clic,tump,rumble oldu.Mesela rüzgar sesi 'whoosh'iken Vuvv olsa şık olur muydu?Silah sesleri 'bang' veya bazan 'crack'oluyor.Makineli tüfek sesi 'rat-a-tat'.Bunlar tamam.Zagor'da zaten hiçbirzaman Teks'deki garabet
olmadı.Bu da ne İnci Aslıer'in ne Ay Barka'nın fikri idi.Tamamen yayın yönetmenin tasarrufu idi.

bu garip uygulama gerçekten bir "yabancılık" yaratıyordu..çünkü 70'li yıllardan ve 80'lerden yoğun olarak bu ses efektlerine alışmıştık..hatta karaoğlan,tarkan,tengiz,kara murat,deli balta gibi yerli üretimlerde özgün sesleri bile bir ara garipsemiştik..ama asıl garip olan kendileride kendi özgün dillerinde çizgi roman yazan-çizen(hemde bir 80 senedir..) italyanların ,ingilizce sesleri kullanmaları idi galiba..  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

İtalyanların tüm karakterlerinin (Dylan hariç) Amerikalı olması biz yapalım sonra Amerikalılara satarız düşüncesinden midir acaba? Bunda ne kadar başarılı oldukları da görülüyor:) Şimdi bilmediğimden soruyorum İtalyan çizgiromanları veya Bonelli kahramanları diyelim İtalya, Türkiye, İspanya ve eski yugoslavya ülkelerinden başka Avrupa'da veya dünyada takip ediliyor mu? Mesela İngilizlerin Dylan Dog'u biliyorlar mı?
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Eski Yugoslavya ülkelerinde takip edildiğini biliyorum. Ama oraların kralı bir Bonelli değil. AlanFord ;) Kosova'lı arkadaşlarım Martin'i , Zagor'u da biliyorlardı ama
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Gambit

Alıntı yapılan: alan ford - 11 Mayıs, 2012, 09:30:41
Eski Yugoslavya ülkelerinde takip edildiğini biliyorum. Ama oraların kralı bir Bonelli değil. AlanFord ;) Kosova'lı arkadaşlarım Martin'i , Zagor'u da biliyorlardı ama

dogrudur,teyitederim

Eski  Yugoslavya yı ziyaretim sırasında zagor, ken parker ve martinmystere almıstım Sırpca dilinde

zagor u Yunus arkadasımıza hedıye etmıstım, otekıler benım evdekı kolılerden bırılerınde olsa gerek

kedidiro

Alıntı yapılan: kalidor - 11 Mayıs, 2012, 08:50:29
İtalyanların tüm karakterlerinin (Dylan hariç) Amerikalı olması biz yapalım sonra Amerikalılara satarız düşüncesinden midir acaba? Bunda ne kadar başarılı oldukları da görülüyor:) Şimdi bilmediğimden soruyorum İtalyan çizgiromanları veya Bonelli kahramanları diyelim İtalya, Türkiye, İspanya ve eski yugoslavya ülkelerinden başka Avrupa'da veya dünyada takip ediliyor mu? Mesela İngilizlerin Dylan Dog'u biliyorlar mı?
ingiltereyi bilmem ama fransa'daki kitapçıların muhteşem çizgi roman raflarında zagor'u, teks'i ve dylan dog'u gördüğümü hatırlıyorum. hatta ortak okulumuzun kitaplığındaki fransızca ve büyük boy renkli johnny freak macerası benim de ciddi anlamda incelediğim ilk dylan dog albümüdür

Hayal Kahvem

"Kaybedecek bir şeyinin kalmaması, özgürlük galiba.
Ama bunu kim elde edebilir, kim başarabilir, onu bilmiyorum."

Kaybedenler Kulübü Filminden

Gambit

Bunu elde etmek ya da basarmak basarimidir ki ?

Kaybedecek bir seyin, sevdigin veya seni seven kimse yoksa yasamin anlami kalirmi ki ozgurluk bir ise yarasin ?

Hayal Kahvem

Alıntı YapBunu elde etmek ya da basarmak basarimidir ki ?

Kaybedecek bir seyin, sevdigin veya seni seven kimse yoksa yasamin anlami kalirmi ki ozgurluk bir ise yarasin ?

Eczacı dedemin hileli ilaçları aşkına Gambit. Çok üzülüyorum Zagor'un durumuna... Of, ne fena.  :)

alan ford

Diyojen başarmış . En son çocukların avuçlarıyla su içebildiğini görünce, tasını da atmış , ve fıçısının içinde özgür bir hayat yaşamış.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Hayal Kahvem

Aa! Çizgi roman mı bu Alan Ford.. Araştırayım bi...  ???