pazar günleri beyazıt meydanı

Başlatan hudaverdi, 24 Nisan, 2011, 14:53:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hudaverdi

arkadaşlar selam,
özellikle 90 lı yıllarda beyazıt meydanında bir kitap ve bitpazarı kurulurdu.her tür ıvır zıvır gelirdi...sonradan tamamı kaldırıldı,bmboş kaldı...
en son gittiğimde sağda solda bi kaç noktada fazla göze batmadan satış yapmaya çalışan kitapçı-tesbihçi-antikacı vardı.
   anadolu yakasına taşınınca pazar günleri yolum düşmez oldu.6-7 yıldır uğrayamadım.son dönemlerde pazar günleri o taraftan geçmiş arkadaş varsa son durumu aktarabilir mi?
  hava bu pazar biraz kapalı ama yinede bi uğrasam mı diyorum...
  son durumunu bilen bi arkadaşın yazacağı cevapa göre karar vereceğim artık...(illaki çizgiroman olması gerekmez)

kalidor

Geçen hafta cumartesi ikindi üstü Çınaraltı'nda bit pazarı kurulmuştu. Genelde pazar günleri oluyordu demek ctesi de açmaya başlamışlar. Tesbih, gözlük, saat ve bir sürü ıvır zıvır satılıyordu. Çizgiroman yoktu ama kitap olarak Ali Ulvi Dede'nin sattığı 3-5 kitap var. Yalnız tam bir bit pazarı, çünkü insanlar içi boş plastik kolonya şişesinden, paslanmış çatal bıçağa kadar ne bulurlarsa satıyorlar. Çınaraltı'ndaki çay bahçesi fena değil gibi. Hatta bir sonraki toplantı orada bile yapılabilir.
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Bir sonraki toplantı Avrupa yakasında olsun hakikaten.
   Bu arad bu yazıları görünce benim de uzun zamandır Beyazıt meydanına ve sahaflar çarşısına gitmediğim ortaya çıktı....
   Birgün inşallah

hudaverdi

gittim baktım,kitap niyetine bi şey yoktu.....envai çeşit bıçak,tesbih,çalıntı cep telefonu parçaları doluydu,ipini koparan orda idi ama kitap filan yoktu.91-95 arası orda üniversite okudum,sabit kitap satan barakalar,tezgahlar vardı,pazar günleri ise kitap panayırı kurulurdu adeta....şu anki kütüphanemin büyük bölümü o dönemlerden.......tezgah sahiplerinin bir bölümü şu an kadıköy pasajda zaten....karşıdaki kitapçılar burda yazan apartman a da dönüp bakmadım bile....
   sonradan büyük bir şehircilik hamlesi ile meydan boşaltıldı,e aferin hepsine.....bravo,şehir içindeki kitapçıları yok etmek belediyecilik oldu.....
(ha bu arada,eczacılık fakültesinin dibindeki sütünlu sokağı camla kapayıp okul bünyasine katmak ve sokağın girişini kapatmak nasıl bir mimarlık anlayışıdır, o da ayrı mevzuu....)
   akşam üstü beyeoğlu sahaflara geçtim,çoğu kapalı idi yada kapatıyodu...brandaların altında salkım saçak çizgiromanlar ve yüksek kondisyonlu bilka örümcekler vardı,aşırsam mı diye düşünmedim değil:)))fiyat filanda sormadım hali ile.....

pizagor

Beyazıt Meydanı'ndan bayağı bir çizgiroman almışlığım vardır...

Üniversite yıllarımda yağmur çamur demeden her pazar Acıbadem'den kalkar oraya giderdim...

Şimdi düşünüyorum da iyi ki bu işin merkezi kadıköy'e kaymış...

İyi ki bir sürü çizgiromanevimiz olmuş...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Büyülü Rüzgar

of offffffffff oldumu sızın yaptıgınız genclık yıllarımı hatırladım yagmur camur demeden çınar altında çizgiroman sattığım yıllar güzeldi ya hemde çok güzel o kadar çok insan tanımıstımki bir çoğunuzada satmıslıgım vardır belki

rumar80

Vallahi bana orada satmışlığın yok. Ben Beyazıt'a sahaflara, dört numaradaki Hüseyin abiye gider comicslerimi alır evime dönerdim.