İlban Ertem' den Puslu Kıtalar Atlası

Başlatan pearl jam, 26 Nisan, 2011, 21:52:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Egemen dostum, dikkatli ve ciddi eleştirileriniz var..
"derin hakikatlerde" de şöyle yazılmış bir eleştiri mevcut:
".......
-Kitapta tashih gerektiren kaligrafi sorunları var, iddia edildiği kadar çok değil ama evet, var...Karelerde bir iki yerde sıralamasında karışıklık olmuş vs... Hepsi, bir sonraki baskıda düzeltilir.

- Kitapta çizerin yaptığı, ana metnin oyunbazlığını pekiştiren küçük oyunlar var, onların hata olduğunu düşünerek bu oyunbazlığı ıskalamayın derim.
......"

ben ön değerlendirmeyide merak edenler içinde link veriyorum:
http://derinhakikatler.blogspot.com.tr/2015/03/kaligrafi.html?spref=tw

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

egemen görçek

Derin hakikatler'de yazan ben değilim. Sanırım Levent bey. Ama emin değilim şimdi bir şey söylemem doğru olmaz.

Benim sorunum eleştiride de yazdığım gibi karelerin yerlerinin kaymış olması. Özellikle 9 karelik 238. sayfada en üstte olması gereken karelerin en alt sırada olması. Tashih sorunu her yerde olur. Kendi ne hatalarımı hatırlıyorum. Ama İletişim'in ilk baskıyı sattıktan sonra ancak düzeltme yönünde ilerlemesi, benim mesleki ahlak değerlerimle bağdaşmayan bir yaklaşım. Bu hatayı küçük bir yayınevi yapsa bütçeleri cildi toplayıp yeniden basmaya yetmez derdim ama bahsi geçen İletişim gibi büyük bir yayınevi. Kaldı ki hâlâ bir hata olmadığı iddiasındalar sanırım.

yunusmeyra

mesajımdaki maddi kusuru düzelttim  :) teşekkürler..
ve evet yazınızda dediğiniz:"..yorumlara kapanmış!" konusu..

eleştiriyi biz yaparız hatayıda biz düzeltiriz gibi olmuş  ;)

cantek şöyle demiş,gelen son yorumlardan sonra:
"Finito diyorum. İlban abinin ricasıyla bu konuda artık konuşmayacağım. Bu açıklamayı da yoruma kapatıyorum. İlgi gösteren herkese teşekkürler."
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

mutarad

Ben de eseri okumaya 2 akşamdır devam ediyorum. Verilen emeğe saygı duymamak elde değil. İlban Bey resmen ilmek ilmek işlemiş.. İlban Bey'in haftalık dergilerdeki performansının çok üzerinde bir grafik kalite olduğunu düşünüyorum.
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

Mrtekin

Bence bu kitap bir başyapıt, kitabı bu kadar başarılı bir şekilde uyarladığı için İlban Usta'nın elini öpmek lazım.

Tebrik ederim, adını, Türk çizgi roman tarihine öyle bir yazdı ki...

Keşke İhsan Hoca'nın diğer kitapları da çizgi romana dönüştürülse başka çizerler tarafından...İletişim umarım bunu da yapar.

Bi de, Hasan Abi, Puslu Kıtalar Atlası'nın kalıcı bir şekilde sabitlenmesi lazım, bence.
They drew first blood...

hanac

Alıntı yapılan: Mrtekin - 23 Mart, 2015, 22:29:21
Bi de, Hasan Abi, Puslu Kıtalar Atlası'nın kalıcı bir şekilde sabitlenmesi lazım, bence.

Güzel fikir, hemen sabitledim.

Bana böyle fikirlerle gelin  :)

Mrtekin

Bi fikir daha, Galip Tekin, İhsan Hoca'nın bir kitabını çizsin...İletişime baskı yapalım...
They drew first blood...

kalidor

Geçen hafta 3. kez okumaya başladığım romanı acele etmeden anlamadığım yerleri tekrar tekrar okuyarak, gerektiği yerlerde geri dönerek, kelime oyunlarını ve bahsedilen özel adları ve mekanları önce altlarını çizip daha sonra internetten araştırarak en kapsamlı okumalarımdan birini yaptım. Cuma akşamı ise çizgi roman uyarlamasına başladım. Romanı ve uyarlamasını hiç ara vermeden ardı ardına okuduğum için şunu açık yüreklilikle diyebilirim ki herhalde bunu da uyarlamamıştır dediğim noktaları bile çizgiromanda buldum.  Atıfta bulunulmayan, boşlukta kalan tek bir sayfa dahi yok. Bazen yarım sayfadaki olayları İlban Ertem ustalığı ve resimli romanın anlatım gücü sayesinde tek bir karede anlatmayı başarmış. Ekstradan keyifli diyaloglar yazmış ve ortaya müthiş bir iş çıkartmış. İlban Ertem'in Vicdan'dan Üniversiteli Mahmut'a bir çok eseri var ama herhalde 5.5 sene emek verdiği "Virtus Vacui" kendi magnum opusu olmayı en çok hakeden eseri. Evet romanı okurken benim hayalimdeki karakterler sima olarak belki biraz farklı olsalar da İlban Ertem'in kendi karakterlerine çabucak alıştığımı gördüm. İstanbul'un siluet çizimlerine hayran hayran bakarken pazar sahnelerindeki ayrıntıları da bir bir yakalamaya calıştım. Evet balonlamalarda bazı yerlerde gereksiz kısa çizgiler var. Veya 238. sayfada sayfanın sonundan başına doğru bir akış var. Bu konuda hassas olanları tabii ki yargılamam, çünkü çizgiromanseverler genelde titiz insanlardır, bilirim ama genel olarak çok takılacak bir durum değil. Hem üstad "Suskunlar" da ne demişti:

-"Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı".
--
Puslu Kıtalar Atlası'nın çizgiromana uyarlanması benim için zaten 2015'in -ki yılın bitmesine daha 9 ay var -en büyük çizgiroman olayı da, satış rakamlarını, imza günündeki o ilgi ve alakayı da görünce Türk çizgiromanı adına son 15-20 yılda gerçekleşen en büyük olay diyebilirim.
Crom! Ölüleri Say...

havsar

Ankarada da imza günü olacakmış.
facebooktaki duyuru

4 Nisan Cumartesi saat 13:30'da İlban Ertem'e Saygı başlığı altında bir etkinlik gerçekleştirilecek. Serginin açılışı olarak da görülebilecek bu etkinlikte Memo Tembelçizer, Kenan Yarar, Korkut Öztekin, Berat Pekmezci ve Zeynep Özatalay albümden çeşitli sahne ve kareleri kendi üsluplarında yeniden çizerek yorumlayacaklar. İnteraktif bir performans olarak yapılacak etkinlik üç ayrı biçimde gelişecek: bir yandan çizer arkadaşlar bir masa etrafında çizimlerini sürdürecekler ve tamamlanan çizimler, seyircilere ekrandan anında yansıtılacak. Diğer yanda Levent Cantek ve Levent Gönenç, Puslu Kıtalar Atlası uyarlaması ve çizgi roman hakkında bilgilendirmelerde bulunarak İlban Ertem'le söyleşi yapacaklar. Seyirciler ise hem çizgi üretimlerini görecek hem de çizerlere ve İlban Ertem'e sorular yöneltebilecek.
Etkinlik, İlban Ertem'in, çalışmasını okurlarına imzalamasıyla son bulacak...

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

havsar

pizagor

Çizgiroman etkinliği kısırı Ankara'nın kırk yılda bir olan imza günlerinden birini daha kaçırmanın keyifsizliğini yaşıyorum. Gerçi kızımla büyük aşkımız denizi gördük - soluduk, taşlarımızı sektirdik falan ama yine de bir burukluk kaldı kaçırılan İlban Ertem imza gününden.

Katılan dostlar var mı, izlenimlerini aktarsalar, fotograflarını paylaşsalar ya :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

They drew first blood...

havsar

Ben de gidemedim  :(

Sonra vay efendim Ankara'da neden çizgiroman etkinliği olmuyor  :)

Mrtekin

They drew first blood...